Skocz do zawartości

Czy warto mieć kamerkę planetarną


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Gdybym miał teraz wybierać kamerę planetarną, to bym w dalszym ciągu wybrał 462

Na stronie ZWO proponuje 662 jako następcę 462 z lepszymi parametrami.

Waham się pomiędzy 662 właśnie i 585.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze tak - skoro żeby było dobrze trzeba mieć 5x piksel = F teleskopu

to dla barlowa Baadera 2.25 wychodzi mi F18 (F8x2,25)

 

z tego by wynikało że najlepsza kamerka dla mnie to ta 678 z pikselem 2um.

Dla bin 2 daje 4um x 5 = 20 czyli najbliżej optimum.

Dla telepa bez barlowa mam F8 i 2x5=10

 

chyba się na nią zdecyduję.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kubaman napisał:

Na stronie ZWO proponuje 662 jako następcę 462 z lepszymi parametrami.

Waham się pomiędzy 662 właśnie i 585.

 

gdybym miał teraz wybierać to też zastanawiałbym się nad tymi dwiema kamerami

jeśli tylko do planet to raczej 662, a jeśli też do Księżyca to 585

 

EDIT

 

krotność Barlowa można w dużym stopniu kontrolować dobierając odległość matrycy od soczewek. Tym co jest napisane na obudowie Barlowa bym się specjalnie nie przejmował. Sam używam 2x ale wykręcam soczewki z oryginalnej tulejki i wkręcam w krótszą tuleję kamerki, co daje mi około 1,7-1,8x. Po włożeniu noska kamerki w oryginalną tuleję mam bliżej 2,5x niż podawane przez producenta 2x

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, kubaman napisał:

Na stronie ZWO proponuje 662 jako następcę 462 z lepszymi parametrami.

662 wg mnie nie jest jakoś specjalnie lepsza od 462. Będzie pewnie trochę bardziej czuła w świetle widzialnym no i dodatkowo nie ma amp glow (ale to przy planetach bez różnicy), za to 462 jest trochę tańsza. 585, tak stricte do planet, to moim zdaniem nie warto ze względu na cenę - ale z drugiej strony nie jest aż tak dużo droższa, a większa matryca też się może przydać. Myślę, że różnice są na tyle nieduże, że na co byś się nie zdecydował, to będzie spoko.

 

A tą zasadą "5x piksel = F teleskopu" to aż tak strasznie się nie przejmuj, to nie jest tak, że jak nie trafisz idealnie, to będzie tragedia. To taka bardziej ogólna, zgrubna wskazówka.

 

Edit: ewentualnie, jeżeli Ci się nie spieszy, to możesz poczekać, aż kamery Player One będą dostępne w Teleskopach (bo pewnie wkrótce będą) - bo to będzie mniej-więcej to samo, tylko powinno być nieco taniej.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, kubaman napisał:

Na stronie ZWO proponuje 662 jako następcę 462 z lepszymi parametrami.

Waham się pomiędzy 662 właśnie i 585.

Też miałem taki dylemat, wziąłem 585 i po jednej sesji wiem, że to był bardzo dobry wybór. Posiadam jeszcze asi 290, ale 585 na ROI takim jak pełna rozdzielczośc 290 jest szybsza. Pierwszy strzał na Jowiszu już pokazał jak dobry jest to sprzęt i mam nadzieję, że w tym sezonie planetarnym uda mi się jeszcze pokazać co ta puszeczka potrafi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, bo bardzo zbliżona tematyka.

 

Chciałbym móc robić zdjęcia planet. Mam SCT9.25 (ogniskowa 2350mm, f/10). Mam też ZWO ADC oraz barlowa x2 ED. Jaką kamerę kupić? Wchodzi w grę tylko ZWO, żeby móc działać z AsiAir. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem każda nowa z małym pikselem będzie git. 678 ma piksel 2μm, to w zasadzie nawet barlow nie będzie Ci potrzebny (zresztą w cassegrainach z ruchomym lustrem można go sobie podarować, jak dołożysz zewnętrzny wyciąg albo przedłużki to możesz wydłużyć ogniskową nawet o kilkadziesiąt procent).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba pamiętać

58 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

w zasadzie nawet barlow nie będzie Ci potrzebny (zresztą w cassegrainach z ruchomym lustrem można go sobie podarować, jak dołożysz zewnętrzny wyciąg albo przedłużki to możesz wydłużyć ogniskową nawet o kilkadziesiąt procent).

Nie jest tak pięknie jak piszesz. Wydłużając ogniskową tracisz aperturę oraz zwiększasz aberację sferyczną układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

A szybkiej pamięci też nie ma, karta się nie nadaje. Planety z laptopa, ASIAIR do DS :) 

To mi nawet pasuje, bo i tak na razie nie mam innej opcji niż:

1) heq5+AsiAir+FRA+asi294mc pro

2) azeq6+laptop+sct+[jakaś kamera]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował spróbować porobić trochę materiału planetarnego tym sprzętem, co się ma. 

Są takie możliwe rezultaty:

* będzie ok, więc sprawa rozwiązana.

* coś nie będzie pasowało, ale doskonale będzie już wiadomo, jaka kamera byłaby lepsza

* zupełnie poza tym może się okazać, że nie lubicie / nie umiecie / nie pasuje Wam astrofoto planetarne. I w tym przypadku zaoszczędzicie pieniądze.

 

A nie zaraz kupować, jakby to jedynie brak idealnej kamery planetarnej stał komuś na przeszkodzie do robienia super zdjęć ;)

 

Dlatego moja odpowiedź na pytanie z tematu to:

Warto mieć, ale nie warto tak od razu kupować.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania, co @Behlur_Olderys - najpierw użyć tego, co jest w domu, a potem ewentualnie robić celowany zakup na podstawie konkretnych potrzeb. Kamery planetarne wcale nie prezentują sobą lepszej jakości od DSowych, a często jest dokładnie odwrotnie. To samo dotyczy filtrów - kupowanie palety jeszcze przed pierwszym użyciem teleskopu jest dużym ryzykiem, że skończą na półce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrychemik, masz już 294mc to ją wykorzystaj, przy zawężonym polu widzenia może się całkiem dobrze sprawdzić.

Resolution USB 3.0 Raw8& HighSpeed
4144×2822 19.0fps
4096×2160 24.7fps
3840×2160 24.7fps
1920×1080 47.9fps
1280×720 69.8fps
640×480 100.5fps
320×240 179.3fps

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

294mc ma non stop pracować we FRA.

Ale mam jeszcze ASI290MM? Zasadniczo ma ona być do guidingu, ale do planet guider jest niepotrzebny. Tylko czy bawić się kamerą mono w planety? Wenus mnie nie bawi, bardziej bym się nastawiał na Jowisza, Saturna i Marsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Przemo23 napisał:

Tylko trzeba pamiętać

Nie jest tak pięknie jak piszesz. Wydłużając ogniskową tracisz aperturę oraz zwiększasz aberację sferyczną układu.

Nie mówię, że nie - ale do pewnego stopnia to raczej nie będzie robić specjalnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dobrychemik napisał:

SCT9.25 (ogniskowa 2350mm, f/10). Mam też ZWO ADC oraz barlowa x2 ED. Jaką kamerę kupić?

https://www.highpointscientific.com/astronomy-hub/post/astro-photography-guides/choosing-the-best-planetary-camera

Wychodzi pixel 2.9 um. Twoja 290 będzie ok. 

Albo dla gorszych warunków 3.75 um i poszukaj kamery z takim pixelem. 

Edytowane przez bacHor
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kubaman napisał:

ejże, jakbyśmy nie wiedzieli w czym siedzimy po uszy to zgoda, ale w naszej sytuacji?

A co nam szkodzi?

 

Po prostu mam wrażenie, że jak dysponuje się ogniskową w rodzaju 2m to wybór kamery nie będzie miał decydującego wpływu na końcową jakość. Raczej seeing i umiejętności w obróbce.

 

Jeśli celem jest robienie astrofoto planetarnego, to moim zdaniem setup już macie, pora na zebranie materiału i obróbkę.

Jeśli jednak celem jest po prostu kupno "najlepszej"  kamery planetarnej, to oczywiście, niepotrzebnie się wtrącam. 

 

Mam takie doświadczenie, że  ludzie czasem skupiają się za bardzo na środkach, zamiast na celu. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - ale popatrz jak to wyszło. Wyszedłem z pytaniem od takiej właśnie teorii - mam sprzęt czy potrzeba nowy. Później chciałem przekonać, że połączę guiding z planetarką i też wszyscy mówili - chłopie nie, to nie wyjdzie kup se planetarkę.

Jak planetarka dojechała dzisiaj - 662MC - to teraz - panie, po co ci to ? ?

Zawsze źle. Na szczęście niedrogo.

 

A kupowanie to spora część frajdy z tego hobby ?

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.