Skocz do zawartości

M 51 - Galaktyka Wir (w technice fotografii krótkoczasowej + pierwsze światło teleskopu i kamery)


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Gość na chwilę napisał(a):

Supernaturalna obróbka... bardzo mi sęe podoba, bo nie przesadzone ostrzenie i generalnie processing. Natomiast gwiazdki... hm... te zawsze dostają w kość przy lucky imagingu..

Serdecznie dziękuję Maćku. Zdziwiło mnie to, że materiał był sensownie "obrabialny" przy tak niedużym sumarycznym czasie akwizycji. Co do gwiazdek, no to tak niestety. Może zebrać by je w klasycznej technice i połączyć z tą sesją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znakomite, nie powiedziałbym że to krótkoczasowe. @Gość na chwilę ma rację w sprawie gwiazdek ale to łatwo rozwiązać. Może tak 60x30s na same gwiazdy?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tuvoc napisał(a):

Serdecznie dziękuję Maćku. Zdziwiło mnie to, że materiał był sensownie "obrabialny" przy tak niedużym sumarycznym czasie akwizycji. Co do gwiazdek, no to tak niestety. Może zebrać by je w klasycznej technice i połączyć z tą sesją?

Dobry pomysł... wystarczy niedużo ale jednak dłuższych ujęć.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Herbert West napisał(a):

Znakomite, nie powiedziałbym że to krótkoczasowe. @Gość na chwilę ma rację w sprawie gwiazdek ale to łatwo rozwiązać. Może tak 60x30s na same gwiazdy?

Dziękuję! Pół godziny powinno pewnie wystarczyć. W sumie to i tak jestem z nich całkiem zadowolony bo wyszło na to, że kolimacja była w punkt (i to wykonana metodą optyczną, a nie laserem). Od razu też wyszło, że odległość korektora od matrycy jest całkiem sensownie dobrana, no ale to wyjdzie przy klasycznym fotografowaniu.

 

 

 

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gość na chwilę napisał(a):

To zrób godzinę :)  Tu nie chodzi tylko o gwiazdy - lepiej wygląda taka fotka jak ma sensowne tło z lekkim szumem, nierównomierne. A tego przy krótkim naświetlaniu nie uzyskasz.

OK! Tu rozumiem, nawet duży Księżyc nie będzie wielkim problemem czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne, sam spróbuję LRGB w krótszych czasach.

Niestety przy 60-90 sekundach śnieg+księżyc dał dramatyczny efekt.

 

Czy ten ONTC ma tubus laminowany na kanapkę? Masz może zdjęcie jak wylaminowany jest ten tubus? :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem.

Zainspirowany, wytargałem teleskop na balkon... Spróbuję z 15s.

Akurat pogoda... może 1000 ustrzelę, zanim balkon sąsiada przeszkodzi.

 

Ciekawe, ile wyjdzie z Bortle 7 (+Księżyc 80%) i Redcat 51+Canon 1100d (full spectrum) + IR Cut.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam, kocham galaktyki można zwiedzać bez końca czekam na m81 i m82, ciekawe jak byś tam dołożył z filtrem HII, ciekawi mnie jak by właśnie wyglądało HII w takiej technice i gotowe foto.. Jeszcze raz Mirek szacun i dzięki.. pomyśl nad spełnieniem mojego życzenia z tym m81 albo m82..

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, jest mi bardzo miło za tak duży i pozytywny odzew! Bardzo wszystkim dziękuję! Do tego materiału na pewno jeszcze wrócę bo jak już pisałem był to bardziej test niż docelowy projekt. Jest tu na pewno jeszcze wiele do zrobienia - choćby charakterystyczny łuk z pyłu pomiędzy obiema galaktykami, którego tu nie widać oraz oczywiście lepsze gwiazdy.

 

5 godzin temu, Renioo napisał(a):

Bardzo fajne, sam spróbuję LRGB w krótszych czasach.

Niestety przy 60-90 sekundach śnieg+księżyc dał dramatyczny efekt.

 

Czy ten ONTC ma tubus laminowany na kanapkę? Masz może zdjęcie jak wylaminowany jest ten tubus? :)

Wiesz, pomijając już kwestie seeingu (więcej krótkich lub ultra-krótkich klatek pozwalają się wstrzelić w te "dobre" momenty - analogicznie jak w fotografii planetarnej) to krótkie klatki obiektów zwartych i o dużej jasności powierzchniowej można spokojnie próbować fotografować nawet spod gorszego nieba. To były moje takie dosyć nieudolne pierwsze próby, wszystkie z balkonu w Krakowie - https://home.agh.edu.pl/~stygar/astron/pluginAppObj/pluginAppObj_12_17/Lucky-Imaging_sb.png

 

Co do teleskopu to nie mam bladego pojęcia :D ale zrobię zdjęcie i pokażę :P

 

5 godzin temu, simarik napisał(a):

Czy ja dobrze "pacze" - to tylko 140 minut? - szacun!

Sam jestem bardzo zaskoczony efektem :) Co nie zmienia faktu, iż nie ma co iść na łatwiznę :D  trzeba kopcić dużo więcej klatek, najwyżej procesor się spali podczas stackowania :D (dowód na to że warto: https://www.astrobin.com/zj9mmu/)

 

5 godzin temu, misiowaty napisał(a):

Rozumiem, że sesja plenerowa daleko od Krakowa? ?

Godzinę drogi z Krakowa - Glanów. Zapraszamy :D

IMG_20230228_221342.thumb.jpg.c01291ad8341d05973a6dd286c9628ea.jpg

 

3 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Możesz dac do zabawy pojedyncza klatkę?

 

39 minut temu, Alien napisał(a):

A wrzuć jednom klatke.

Pokazać mogę, ale czy jest sens do zabawy? :D

image.thumb.png.4f615f3929fdc0fbb23dfe3976f34254.png

 

49 minut temu, mstaniek napisał(a):

Jestem pod wrażeniem.

Zainspirowany, wytargałem teleskop na balkon... Spróbuję z 15s.

Akurat pogoda... może 1000 ustrzelę, zanim balkon sąsiada przeszkodzi.

 

Ciekawe, ile wyjdzie z Bortle 7 (+Księżyc 80%) i Redcat 51+Canon 1100d (full spectrum) + IR Cut.

No próbuj ;) 15 sekund to nie jest już w tym przypadku fotografia krótkoczasowa :D a i Canon 1100d to nie aparat do takich rzeczy, ale jak nie spróbujesz sam to się tego nie dowiesz.

 

40 minut temu, Piotr Strama napisał(a):

pomyśl nad spełnieniem mojego życzenia z tym m81 albo m82..

Piotrek, pomyśle ;) chociaż moim celem jest fotografia głównie mgławic planetarnych tą techniką - to co mistrz LI @Lukasz83 (https://www.astrobin.com/380806/B/?q=sujka planetary) i jeszcze kilka innych, których nie zrobił ;)

 

Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za pozytywne komentarze i konstruktywne uwagi. W takim razie jeszcze dzisiaj wrzucę dłuższą czytankę i rezultaty innego dużego projektu ;)

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt przy opisanym podejściu jest bardzo dobry. Podziwiam. Zdjęcie przyjemne w odbiorze. A jak pokazałeś pojedynczą klatkę tu już w ogóle dla mnie abstrakcja efektów stackowania aby potem przełożyć to na taki efekt końcowy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

TS 200/1000 ONTC

 

Mirek, czy to nie Twoja pierwsza praca z nowego newtona? Gratuluję nowej tuby! :)

 

9 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

Uranus-C USB3.0 Color Camera

 

Ciekawa ta kamerka.

 

Ciekawe, że wybrałeś metodę lucky imaging. Powtórzę za kolegami że szczegół w galaktyce rewelacyjny. Kolory też bardzo Ci się udały. Gratki. :) 

Gwiazdki i tło trochę nie przystają do ładnie "zrobionej" mgławicy. Stosowałeś dithering? W lucky imaging to chyba nie? Niech policzę: zbierałeś przez 5224 x 2 s / 60 = 174,8 min. Powiedzmy że mamy dither co 10 klatkę, który zajmuje optymistycznie 15 s, czyli czas na dither dodatkowe to 522 x 15 /60 = 130,5 min. To może warto? Choć szczerze mówiąc nie wiem, czy ktokolwiek przy tak krótkich czasach ekspozycji stosuje dithering.

 

 

 

Edytowane przez diver
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.