Skocz do zawartości

SkyMastery z ED - nowa seria od Celestrona


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Celestron dziś ogłosił w swoich "soszjalach" ;) 

 

Póki co trzy modele, które mają być dostępne w drugiej połowie sierpnia. Brytyjskie sklepy cenią sobie od 199£ (7x50) przez 319£ (15x70) do 399£ (20x80). 

 

https://www.celestron.com/collections/skymaster-pro-ed-binoculars

 

Skymaster Pro.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujące, zwłaszcza że to CF, szkoda że nie ma 20x70. 

 

Edit: Były już wcześniej jakieś zajawki 
Celestron SkyMaster Pro ED Binoculars | Astronomy Technology Today
Skymaster Pro ED Version 20X80 Binoculars release date ? - Binoculars - Cloudy Nights

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2023 o 20:52, Lukacz napisał(a):

szkoda że nie ma 20x70. 

Ja bym powiedział "całe szczęście, że nie ma 20x70....." Po co lornetka ze źrenicą 3,5 mm?

 

A w temacie samej lornetki - jeśli nie poprawili okularów - a zakładam, że nie poprawili - to nieostrości i astygmatyzm odbiorą cały potencjał obiektywów 70 mm. Poza tym, jak znam Celestrona, źrenica wejściowa będzie miała jakieś 63-65 mm.....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Ja bym powiedział "całe szczęście, że nie ma 20x70....." Po co lornetka ze źrenicą 3,5 mm?

Zapytaj u źródła po co Nikon robi 16x50.   Taka pewnie też bez sensu ?
Dla 20x70 miałbym zastosowanie, nie tylko astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją przygodę lorrnetkową zacząłem od SkyMastera 15x70 za niecałe 300zł. To, co zobaczyłem przez niego po raz pierwszy na głębokim niebie pamiętam do dziś. Działało :) Teraz od prawie 10 lat mam DO Extreme w tych samych parametrach za nieco ponad 300 euro i też działa i jestem zadowolony :) Czy to znaczy, że nie należę do szacownego grona? 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, MarcinSn napisał(a):

Ja swoją przygodę lorrnetkową zacząłem od SkyMastera 15x70 za niecałe 300zł. To, co zobaczyłem przez niego po raz pierwszy na głębokim niebie pamiętam do dziś. Działało :) Teraz od prawie 10 lat mam DO Extreme w tych samych parametrach za nieco ponad 300 euro i też działa i jestem zadowolony :) Czy to znaczy, że nie należę do szacownego grona? 

Wiem, ja też.

 

Nie wiem czy też zauważasz, ale w życiu zwykle robienie czegoś po raz pierwszy na czymkolwiek działa. Kwestia (braku) percepcji i efektu zachwytu z robienia czegoś po raz pierwszy.

Później uruchamia się sentymentalizm i obiektywne postrzeganie przeszłości już w ogóle szlag trafia.

 

Skymastery to akceptowalny sprzęt tak długo, jak działają. Problem w tym, że szybko przestają działać.

Z kolei DO Extreme 15x70 to dobry sprzęt, który działa dłużej, ale to już okolice 500 EUR.  

  

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lukacz napisał(a):

Zapytaj u źródła po co Nikon robi 16x50.   Taka pewnie też bez sensu ?

Oczywiście, że jest bez sensu. Dlatego nigdy nie jeździ z Nikonem na żadne eventy.

Takahashi miewa różne dziwne pomysły - nie znam nikogo, kto używałby modelu 22x60....

 

Ale jeśli 20x70 ma być do zastosowań poza-nocnych, to OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoglądałem kilka wieczorów przez APM 20x70 ED na nocne niebo, w mojej ocenie lornetka dawała bardzo dobre obrazy i nie odczuwałem wielkiej „ciemności” względem mojej 16x70. Osobiście takiego parametru bym nie kupił, ale osoby które go posiadają nie narzekają, a wręcz przeciwnie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak całkiem szczerze to do dziś nie spotkałem się ze wspanialszą i bardziej uniwersalną (dzień/noc) lornetką niż APM 20x70 ED.

Rozmiar źrenicy faktycznie może być tutaj zwodniczy, bo w tym sprzęcie kryje się więcej niż sugeruje specyfikacja i azjatycki rodowód.

 

Trafnie i syntetycznie opisuje ją Pinac na swojej stronie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspert ze mnie żaden, ale mam APM 20x70 ED od pół roku i jestem z niej mega zadowolony. Pod moim podmiejskim niebie sprawuje się świetnie i pokazuje więcej niż 15x70. 

 

Wiadomo każdy ma inne priorytety podczas wyboru sprzętu :) Do BA8 15x70 raczej już nie wrócę, choć to wspaniały sprzęt.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2023 o 10:37, Spajder napisał(a):

Pod moim podmiejskim niebie sprawuje się świetnie i pokazuje więcej niż 15x70. 

 

Na jakiej podstawie masz takie wnioski? I co rozumiesz przez pokazuje więcej? Więcej czego?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Paweł Sz. napisał(a):

Na jakiej podstawie masz takie wnioski? I co rozumiesz przez pokazuje więcej? Więcej czego?

 

Na podstawie własnych obserwacji :)

 

W 20x70 wyłuskałem M101 oraz M72, co mi się nigdy nie udało pod moim niebem w 15x70. Obserwowałem w obu przypadkach w porównywalnych warunkach :)

 

Poodbnie taka M107, w 15x70 długo się męczyłem z nią. W 20x70 o wiele szybciej wskoczyła w pole widzenia.

 

Z pewnością gdzieś w górach, powyższe obiekty są widoczne nawet w tanim SkyMasterze, ale odnoszę się tutaj do posiadanych warunków.

Edytowane przez Spajder
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spajder napisał(a):

 

Na podstawie własnych obserwacji :)

 

W 20x70 wyłuskałem M101 oraz M72, co mi się nigdy nie udało pod moim niebem w 15x70. Obserwowałem w obu przypadkach w porównywalnych warunkach :)

 

Poodbnie taka M107, w 15x70 długo się męczyłem z nią. W 20x70 o wiele szybciej wskoczyła w pole widzenia.

 

Z pewnością gdzieś w górach, powyższe obiekty są widoczne nawet w tanim SkyMasterze, ale odnoszę się tutaj do posiadanych warunków.

tak się zdarza gdy mamy średnie/kiepskie warunki obserwacyjne np. miasto. Zasięg w 20x jest sporo większy od 15x a i przebicie przez warstwę zanieczyszczeń atmosfery jest dużo lepsze.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie śmiej śmieć mieć własne zdanie! ;)

Po prostu pytam, bo "więcej" jest tak ogólne, że lepiej doprecyzować. Nie chodzi o własne zdane, ale o wyjaśnienie.
Wnioskuje, że chodziło o więcej obiektów, a nie o więcej detalu w obiekcie.

 

Jak widać wiele zależy od danego obiektu i warunków danej nocy (to w zasadzie kluczowe), w moim przypadku M107 wskakuje praktycznie zawsze w 16x70 (a wcześniej w 15x70).

 

Jeśli 20x70 pomimo takiej ŹW ci odpowiada to bardzo dobrze, tylko korzystać :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W Stanach pojawiaja sie pierwsze egzemplarze niskodyspersyjnych Celestronow. Recenzje sa OK, aczkolwiek w optyce zwykle pierwsze wrazenia sa na wyrost, dlatego trzeba byc ostroznym.

 

Z krotkiej recenzji znajomego na CN (cyt.):

- lornetka trafila poprawnie skolimowana,

- jest wyraznie jasniejsza od wersji achro (15x70) i ostrzejsza na osi,

- mechanicznie bez zmian,

- dobrze koryguje AC do polowy pola widzenia, dalej zachowuje sie lepiej od poprzednika, aczkolwiek poprawa na brzegu jest proporcjonalnie slabsza niz w centrum,

- porownujac z moim Obe 15x70 Ultra (czyli de facto odpowiednika naszych TS-ow, DO-sow itp. - przyp. aut.) chyba wole ten drugi.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2023 o 06:58, Spajder napisał(a):

W 20x70 wyłuskałem M101 oraz M72, co mi się nigdy nie udało pod moim niebem w 15x70. Obserwowałem w obu przypadkach w porównywalnych warunkach :)

 

Poodbnie taka M107, w 15x70 długo się męczyłem z nią. W 20x70 o wiele szybciej wskoczyła w pole widzenia.

 

Z pewnością gdzieś w górach, powyższe obiekty są widoczne nawet w tanim SkyMasterze (...)

Na obiektach tego typu (czyli okolice 9-10 mag, z niska jasnoscia powierzchniowa) jeszcze lepiej niz 20x70 spisuje sie 20x80, a nawet 16x80, jesli jest naprawde ciemno. Wydawaloby sie, ze to raptem 1 cm roznicy, ale porownujac je ze znajomym leb w leb obiektywnie te ostatnie dawaly znacznie lepsza percpecje DSow.

 

A co jakosci nieba. Jak jest rzeczywiscie dobre niebo, chociazby w Bieszczadach po przejsciu frontu, to teorie i testy optyczne mozna sobie wsadzic do... ulubionych. Obojetnie czy wyciagniesz taniego chinczyka czy drogiego japonczyka - jeden i drugi wysadzi Cie z butow. Inna sprawa to obserwacje dzienne, ale to juz przy innej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.