Skocz do zawartości

Asi2600MC czy Asi2400MC?


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

@dobrychemik Zależy od procesu technologicznego. Pod mikroskopem widać, np. dla IMX071, że po usunięciu mikrosoczewek i maski Bayera, ok. 25% to jest elektronika niewrażliwa na fotony :)

Soczewki mają skupić światło na piksel.

 

image.png.0d49a84713db21f2984bc52ee4ce6c9c.png

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Michal_IAUZ napisał(a):

trzymając się wiader, że kilka małych wiaderek nie równa się jednemu dużemu wiadru, bo w wiadrach brak szumu:)

 

W analogii z wiaderkami też jest szum - czyli niedokładność pomiaru tego, ile rzeczywiście z nieba leci kropel deszczu w jednostce czasu. "Szumem" w tej analogii są różnice w ilości wody w wiaderkach po zakończeniu "ekspozycji", czyli zamknięciu nad wiaderkami jakiegoś daszku, który nam odcina wpadanie kropel deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dwóch ludzi nie chce się porozumieć, to choćby oboje mówili to samo, to będą zarzucali jeden drugiemu, że mówią głupoty :)

 

Myślę, że każdy tutaj dotyka swoim umysłem sedna problemu i nikt nie zaprzecza żadnym prawom fizyki. 

 

Na poziomie optyki chyba wszyscy się zgadzają: większa powierzchnia (czy to sensora czy 1 piksela, obojętnie - po prostu powierzchnia) zbiera większą ilość światła z tego, co obrazuje nam obiektyw. 

 

Gorzej jeśli rozważamy pojedyncze piksele i końcowe wartości ADU.

 

Kamery różnią się głębokością studni, szumem odczytu i szumem ciemnym, a do tego można ustawić różne gainy.

Dodatkowe zmienne to czy obiekt jest ciemny (LBN) czy jasny (Księżyc), plus mnóstwo innych pierdół jak LP, filtry, QE w danej długości fali itp, itd.

 

Myślę, że nikt tutaj obecny nie ma gotowej, ilościowej odpowiedzi na pytanie: co będzie lepsze.

I tutaj myślę że 100% racji ma autor cytatu:

 

40 minut temu, Michal_IAUZ napisał(a):

There is no one camera that does all imaging scenarios better than every other camera. Thankfully there are now a range of cameras that can be selected to suit different applications that need for example the highest spatial or temporal resolution, or the best possible sensitivity. 

 

I nie ma się co kłócić. A jeśli chcemy coś rozstrzygnąć, to trzeba siąść i policzyć.

Najlepiej konkretną kamerę, konkretny gain, konkretny obiekt, z konkretnej miejscówki itp itd.

A potem drugą kamerę i podobnie. Policzyć można sporo rzeczy, więc porównanie jest z zasady wielowymiarowe.

 

Oczywiście efekt będzie taki, że w zależności od tego, jaki końcowy parametr nas interesuje, to raz będzie lepiej tu, a raz tam :)

No chyba że ktoś uważa, że tak złożony problem da się rozstrzygnąć na poziomie czarno-białym, jedna kamera zła, druga dobra...

 

 @dobrychemik de facto to Ty powinieneś odpowiedzieć na pytanie: co tak naprawdę Twoim zdaniem oznacza, że któraś z kamer będzie lepsza?

 

 

 

Natomiast komentując pewne wrażenie, jakie można odnieść czytając ten temat:

Jeśli jacyś Koledzy tutaj lubią się kłócić dla sportu (nie oceniam), to myślę, że internet, a także świat "realny" jest pełen for i innych miejsc, gdzie można spokojnie kogoś zwymyślać, ośmieszyć i znieważyć, ale akurat Astropolis zostawmy wolne od tego.

 

Pozdrawiam 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni rok pokazał mi, że zdecydowanie częściej robię zdjęcia w Krakowie (bardzo kiepskie niebo), niż w Andrychowie (niebo wyraźnie lepsze, ale i tak dalekie od wiejskiego).

 

Skoro już mam kiepskie niebo, to naturalną koleją rzeczy jest korzystanie z filtrów: przede wszystkim wąskopasmowych DuoBand do mgławic, a także Triband RGB do wszystkiego innego.

 

Kolejny czynnik do uwzględnienia to fakt, że mam miejsce o raczej nie idealnym seeingu - blok, taras na pierwszym piętrze.

 

W tym momencie wydaje mi się, że Asi2400 byłaby dla mnie lepsza. O ile tylko mój egzemplarz FRA600 poradzi sobie z pełną klatką. To, na szczęście, jestem w stanie sprawdzić jeszcze przed zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, count.neverest napisał(a):

@dobrychemik Zależy od procesu technologicznego. Pod mikroskopem widać, np. dla IMX071, że po usunięciu mikrosoczewek i maski Bayera, ok. 25% to jest elektronika niewrażliwa na fotony :)

Soczewki mają skupić światło na piksel.

 

 

Obie kamery, w przeciwieństwie do 071, mają tzw. back illuminated sensor. Cytat ze strony producenta:

 

With a conventional front-illumination structure, the metal wiring and transistors on the surface of the silicon substrate that form the sensor’s light-sensitive area (photo-diode), impede photon-gathering carried out by the on-chip lens. A back-illuminated structure minimizes the degradation of sensitivity to the optical angle response, while also increasing the amount of light that enters each pixel due to the lack of obstacles such as metal wiring and transistors. These components have been moved to the back-side of the silicon substrate.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobrychemik i @count.neverest  Zdziwię Was. Na wierzchu sensorów światłoczułych są soczewki. Okrągłe są. Powiedzmy, że soczewka ma u podstawy promień r. Załóżmy, że soczewki stykają się ze sobą. I co? Ano okazuje się, że bez względu na promień soczewki wypełnienie/strata powierzchni jest stałe czyli constans i wynosi pi/4. ( pi * r^2 / 4 * r^2 ) - to około 78.5% powierzchni.

 

Tym co piszą o wyższości koła od traktoru nad kołem od roweru dedykuję poniższy obrazek :

 

 

 

Zrzut-ekranu-2023-09-18-o-7.50.44-AM.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieśku, wcale mnie nie zdziwiłeś. Twoje wyjaśnienie jest zgodne z geometrią, ale wcale nie musi być w pełni zgodne z praktyką. Zakładasz, że skuteczność działania mikrosoczewek jest na całej powierzchni idealna oraz, że ich brzegi są idealnymi okręgami. Mniejsze soczewki mają większą sumaryczną długość brzegów, co może (nie musi) dawać sumarycznie gorszy obraz.

 

P.S. Dziękuję, że nie napisałeś wprost co myślisz o mojej inteligencji, a jedynie to zasugerowałeś.

Edytowane przez dobrychemik
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Tym co piszą o wyższości koła od traktoru nad kołem od roweru dedykuję poniższy obrazek :

 

Nie bardzo łapię czy powyższe jest do mnie, ale (jako osoba potencjalnie mająca problemy z odróznianiem kół) pytam pokornie czy te stracone dwa promienie z obrazka CANON 1100 nie oznaczają niższej efektywności? Bo chyba o tym była mowa, a nie o efektywności łapania mikrosoczewkami?

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Wieśku, wcale mnie nie zdziwiłeś. Twoje wyjaśnienie jest zgodne z geometrią, ale wcale nie musi być w pełni zgodne z praktyką. Zakładasz, że skuteczność działania mikrosoczewek jest na całej powierzchni idealna oraz, że ich brzegi są idealnymi okręgami. Mniejsze soczewki mają większą sumaryczną długość brzegów, co może (nie musi) dawać sumarycznie gorszy obraz.

 

P.S. Dziękuję, że nie napisałeś wprost co myślisz o mojej inteligencji, a jedynie to zasugerowałeś.

 

Ech.... no..... Nie wiem czemu doszukujesz się drugiego dna w mojej wypowiedzi. Ani nie ma żadnych zawoalowanych uwag ani nie miałem żadnych złośliwych intencji. Napisałeś: 

 

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale czy w przypadku mniejszych pikseli nie mamy aby więcej obszaru "niczyjego" będącego granicami między pikselami? Tak na chłopski rozum straty światła na matrycy o mniejszych pikselach powinny być większe - oczywiście przy założeniu, że wszystkie inne czynniki są identyczne.

 

No to poprawiłem ten "chłopski rozum", że straty "geometryczne" nie zależą od rozmiaru piksela. Szczerze to mój chłopski rozum mówił to samo co Twój do momentu do którego nie wziąłem kawałka papieru i ołówka 🙂

 

Punkt drugi - z tą sumaryczną długością brzegów. Moje zdanie jest NIE. Brzegi soczewek mają znaczenie przy obrazie (bo dyfrakcje, bo rozproszenia, bo wszystkie złe zjawiska optyczne). Tylko pojedynczy piksel nie zbiera obrazu. To po prostu licznik fotonów traktujący całość ściśle ilościowo. Nie ma zupełnie znaczenia czy uderzający w niego foton pochodzi z odbicia od krawędzi czy wpadł bezpośrednio.  Te rozproszone mogą wpaść w sensor albo w "czarną dziurę" pomiędzy soczewkami. Bez znaczenia bo prawdopodobny rozkład ilościowy jest identyczny jak przy rzucaniu monetą - czyli fifty - fifty. Liczy się sztuka. Tak po prawdzie krawędzie pewnie odbiją trochę fotonów zamiast skierować je do sensora ale... nie ma co dzieli włosa na czworo. Te które "wracają" dolicza się do tych straconych powodujących spadek ogólnego QE matrycy jako całości a nie pojedynczej celi światłoczułej. 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, apolkowski napisał(a):

Nie bardzo łapię czy powyższe jest do mnie, ale (jako osoba potencjalnie mająca problemy z odróznianiem kół) pytam pokornie czy te stracone dwa promienie z obrazka CANON 1100 nie oznaczają niższej efektywności? Bo chyba o tym była mowa, a nie o efektywności łapania mikrosoczewkami?

 

 

Kolega Piotr K. po prostu pousuwał ze swoich postów cytowane przeze mnie odkrywcze stwierdzenia dotyczące wpływu wielkości piksela na światło-siłę i wyższości koła od traktoru nad kołem od hulajnogi udowadniając, że nie warto z nim dyskutować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Kolega Piotr K. po prostu pousuwał ze swoich postów cytowane przeze mnie odkrywcze stwierdzenia dotyczące wpływu wielkości piksela na światło-siłę i wyższości koła od traktoru nad kołem od hulajnogi udowadniając, że nie warto z nim dyskutować. 

To ciekawe. Z których konkretnie postów? Zaraz sprawdzimy.

 

PS

 

Już sprawdziłem - nic takiego nie było usuwane. Proszę trochę ochłonąć. Jeśli nie warto dyskutować, to proszę nie dyskutować. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szumy, prąd ciemny i różnice w czułości dużego piksela vs. małego można rozważać, ale w Chile albo przestrzeni kosmicznej. To co cię będzie limitować, to nie szumy matrycy lub wzmacniaczy, a LP, do którego szybciutko dojedziesz w Krakowie. 10% czasu dłuższa ekspozycja i tak odsuniesz histogram na prawo, że ewentualni istniejące różnice w SNR staną się zupełnie zaniedbywalne. Obie kamery mają sensory typu BSI (w odróżnieniu od pokazywanej tu IMX071 która jest FSI), tę samą sprawność kwantową, która nie do końca wiadomo co uwzględnia (czy gołe piksele, czy już końcowy produkt z maską bayera i ewentualnymi soczewkami), tę samą rozdzielczość +/-24MP, więc można dać sobie siana i założyć na wstępie, że kamery pracują jednakowo. Wybierz to, co da lepszy obraz gwiazd w rogach i co nie ma problemu z wypływającymi dziwnymi masami. A jeśli i tu nie ma różnicy, to piksel 3,76 będzie lepszy do Księżyca i planet - jest bliżej zdolności rozdzielczej FRA600 wg. kryterium Rayleigha. Z ROI 640x480 zapewne będziesz mieć coś ok. 150-200FPS :) Zaoszczędzone pieniądze przeznacz na jakiś solidny dysk typu WD Red i backup. 24MP to będzie trochę danych.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
3 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Ten "długi czas" to tak z pół roku? 😉 

 

Wymiana całego zestawu Asi533MMPro+koło+filtry_antlia_1.25" na coś wyraźnie lepszego, to już cholernie duży wydatek. Trzeba sobie odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Marvaz napisał(a):

ZWO ASI 2600MC-DUO USB 3.0 Cooled Colour Self Guiding Camera | First Light Optics

 

Posilkujac sie opisem z FLO wychodzi na to ze tak.

 

Ale podlinkowany tekst jest wewnętrznie sprzeczny: chwalą się tam czułością małego sensora w bliskiej podczerwieni, a jednocześnie piszą, że szybka wycina podczerwień. Bez sensu.

Być może to zlepek bezmyślnie kopiowanych tekstów.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.