Skocz do zawartości

Najlepsze obrazy gwiazd w astrofoto


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Refraktor z zerową aberracją chromatyczną, jeżeli coś takiego istnieje, ponieważ nie na obstrukcji centralnej będącej źródłem dyfrakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich teleskopów - RASA8, RASA11, ASKAR 200 i RC 12" ten ostatni daje kulki, gwiazdy o widocznej dystrybucji natężenia w obrębie gwiazdy. Ale to jest F8 i to pewnie dlatego.

F2 daje naprawdę niefajne placki i plamy, myślę, że to największa wada szybkiej optyki, można kombinować z obróbką, ale kulki się nie dostanie.

 

Nie robiłem na razie zdjęć gwiazd Maksutowem 150, pewnie tez by było nienajgorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii najładniejsze gwiazdki powinien dawać teleskop z małą obstrukcją, idealną korekcją kolorów i do tego z dobrym filtrem uv/ir cut.

Ja bym obstawiał, że jednak reflektor da najlepsze gwiazdy, np. Dall Kirkham, bo ma małą obstrukcję, płaskie pole i brak szkła w torze optycznym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Herbert West napisał(a):

Refraktor z zerową aberracją chromatyczną, jeżeli coś takiego istnieje, ponieważ nie na obstrukcji centralnej będącej źródłem dyfrakcji.

 

Jeżeli spajki nie przeszkadzają, zdecydowanie obstawiam dobrze skorygowane lustro. Zero chromy na starcie. Chyba że korektor/flattener/reducer chromę wyprodukuje. ;)

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest bardzo kontrowersynja kwestia, która jakkolwiek nie ma podstaw technicznych wywołuje wojny religinje CCD-CMOS.

 

Wracając do optyki - padł refraktor, padło lustro - zakładam że tu aberracja chromatyczna toczy walkę. Co w takim razie definiuje kulkowatość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kubaman napisał(a):

A to jest bardzo kontrowersynja kwestia, która jakkolwiek nie ma podstaw technicznych wywołuje wojny religinje CCD-CMOS.

 

Wracając do optyki - padł refraktor, padło lustro - zakładam że tu aberracja chromatyczna toczy walkę. Co w takim razie definiuje kulkowatość?

Obróbka. Dziś nie ma z tym najmniejszego problemu.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cirrus bardzo skuteczne zaokrągla gwiazdy.

 

Serio. Kiedyś miałem ściśnięte zwierciadło I gwiazdy były trochę trójkątne. Cirrus uratował :-)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak na serio, to @Gość na chwilę ma rację. Pomijając dużą aberrację chromatyczną czy jajowatość, to obróbka definiuje co będzie.

 

Generalnie, żeby były ładne/estetyczne to nie mogą być przepalone, może poza kilkoma pikselami w centrach największych gwiazd.

Żeby nie wydawały się spuchnięte, spadek jasności od centrum do krawędzi powinien być szybki.

Ale gwiazdka powinna być otoczona jasnym "halo", które pomoże się jej wtopić w obrazek i dla naszych oczu będzie bardziej "błyszczeć".

Czyli PSF ma mieć rozkład Moffata a nie rozkład normalny/gaussowski ;-)

 

W praktyce można sobie to regulować choćby tak jak poniżej. Sporządziłem dwie wersje gwiazdek za pomocą BX, jedna z parametrem "halo" na 0 a druga na max i je mieszałem w PS.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze troszkę rozwinął w kwestii aberracji. Nie zawsze aberrację powoduje tylko optyka. Przykład miałem z RC bez żadnego szkła, który dawał dwukolorowe gwiazdki. Wg. mnie problemem była atmosfera i wilgoć w powietrzu. Takich problemów nie miałem, kiedy fociłem ze zdalnego obserwatorium, bo było ono wyżej i w bardziej suchym miejscu.

Tak więc kolejny punkt do ładnych gwiazdek, to miejscówka :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracja chromatyczna - o ile nie fotografujemy optyka która ledwo, ledwo  pokrywa sensor kamery nie ma wpływu na kształt gwiazd (np. owalizację)a co najwyżej na ich lekkie spuchnięcie.

A co jeszcze ważne - w fotografii DSO dobrze jest tak dobrać parametry setupu, aby wykazywał underscan,a nie znaczący overscan ( co jest zjawiskiem dość powszechnym przy dzisiejszych rozmiarach piksela kamer CMOS). Wtedy gwiazdki nam się nie rozlewają na sąsiednie piksele i ładnie wyglądają.

Poniżej przykład : refraktor FSQ 106 N z kamerą STL 11000. Wyliczona wielkość krążka Airy'ego to 6.7 mikrona. Piksel kamery ma 9 mikronów.

Wygląd gwiazd? Bez żadnych korekt - widać poniżej.

RGB.thumb.jpg.01965f2d8e152528bdef431de0815d94.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

Skad te spajki?

z kamery :)

 

11 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

w fotografii DSO dobrze jest tak dobrać parametry setupu, aby wykazywał underscan,a nie znaczący overscan

Uprzedziłeś mnie, chciałem napisać też o rozmiarze pixela, który uwydatnia wszystkie problemy z optyką :P

Sam się na to nadziałem, jak przeszedłem z Nikona D7500 na ASI 533MM Pro. Niby rozmiar pixela dużo się nie zmienił (4,2um vs 3,75um), ale jakość gwiazd spadła znacząco, mimo, że optyka jest ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie chodziło oczywiście o kwestie jajowatości gwiazd itp. tylko o ten profil jasności - w zasadzie o PSF.

 

Popatrzcie na taki przykład:

Tu jest mój ostatni materiał z RASA8. Ha, klatki po 5 minut, Bortle 5+, bez Księzyca na niebie, filtry Antlia 3,5nm pod F2.

Od lewej sub, sub rozciągnięty i stack 140 subów.

 

Powiększenie hardkorowe, 200% żeby lepiej było widać. Jest tam jakaś minimalna nieosiowość, ale nie rozbijajmy .. na atomy, jest dobrze.

Natomiast taki profil gwiazdy mi się nie z bardzo podoba. RASA11 jest jeszcze bardziej plackowata na staku.

 

image.thumb.png.0135e5a4691f56781f8abbefb5d56788.png

 

Tymczasem tu jest RGB, zestakowane 20 godzin w tym samym bortle 5+ z filtrem IDAS ale z RC12".

Mnie taki obraz gwiazdy dużo bardziej pasuje.

 

Wszystkie przykłady rozciągane tu i teraz w masked stretch, zero obróbki czy kombinacji..

 

image.thumb.png.71061347f1839217d3fa1731899bf4c9.png

 

 

 

Edit - dodam tylko, że RASA ma tu skalę ok 2 arcsec/pix i idealny sampling, a RC12 o0,62 arcsec/pix i potężny oversampling

 

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kubaman napisał(a):

Mnie nie chodziło oczywiście o kwestie jajowatości gwiazd itp. tylko o ten profil jasności - w zasadzie o PSF.

 

Popatrzcie na taki przykład:

Tu jest mój ostatni materiał z RASA8. Ha, klatki po 5 minut, Bortle 5+, bez Księzyca na niebie, filtry Antlia 3,5nm pod F2.

Od lewej sub, sub rozciągnięty i stack 140 subów.

 

Próbowałeś robić Drizzle z RASA'y?

Z mojego doświadczenia - drizzle bardzo 'uładnia' PSF gwiazdek. Na tyle, że zdarzyło mi się robić drizzle, tylko po to żeby wyciągnąć z tego gwiazdki, obrobić same gwiazdki i zmniejszyć do normalnej wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GHS umożliwia w pewnym stopniu manipulowanie "puchatością" gwiazd, o ile nie są przepalone w centrach.

SIRIL ma także możliwość całkowitej rekonstrukcji gwiazd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wampum napisał(a):

Nie mogę znaleźć strony, ale  jakiś czas temu w UK można było nabyć na zamówienie ZEROACHROMAT.

Z tego co pamiętam był to refraktor bezaberracyjny oparty na jednej soczewce...

"Zerochromat".

Na wlocie jest pojedyncza soczewka, ale gdzieś dalej jest też dość skomplikowany korektor. I to nie jest tak, że nie ma żadnych aberracji - są, tylko po prostu bardzo małe i w związku z tym bez praktycznego znaczenia. I światłosiła to bodajże f/12.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.