Skocz do zawartości

Sharpstar sca260 v2 (?)


diver

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, diver napisał(a):

Wiesz co Mateusz, dałeś mi do myślenia. Znalazłem lunetkę 400 mm, która nadawałaby się jako guider do ogniskowej 1600 mm: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11405_Artesky-70-400-mm-Guide-Scopie-and-Finder-Scope-with-Tube-Rings-and-Dovetail.html

Kosztuje 246 EUR, czyli taniej niż cytowany przeze mnie OAG Askara.

Akurat do guidingu mógłbyś wykorzystać najbardziej klasyczny w dziejach achromat 80/400 za pół tej ceny :) https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-OTA-(SK804-OTA)-teleskopy-1894.html i wyjdzie na pewno tanio.

ALE nie polecam do tak dużego teleskopu zewnętrznego guidera, bo na pewno wystąpią ugięcia powodujące rozjazd wskazań guidera z główną tubą, oraz szczątkowa rotacja pola wokół gwiazdki guidera, co ograniczy max czasy i będzie powodować problemy z walking noise. Wg mnie wszystko inne niż OAG to półśrodki.

17 godzin temu, diver napisał(a):

ASI120 - 10'x8'

Nawet nie wspominaj o ASI120 koło rozmowy o OAGu - ta kamera jest ślepa :) I nie chodzi o FOV tylko duży szum odczytu i małą sprawność kwantową. To już technologia z poprzedniej epoki.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał(a):

Akurat do guidingu mógłbyś wykorzystać najbardziej klasyczny w dziejach achromat 80/400 za pół tej ceny :) https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-OTA-(SK804-OTA)-teleskopy-1894.html i wyjdzie na pewno tanio.

 

Dzięki Mateusz za tę propozycję, ale nie skorzystam z niej. W guiderze wolę zdecydowanie bardziej zwarty focuser helikalny. Poza tym w komplecie z guiderem mam obręcze mocujące z regulacją. Więc mimo wyższej ceny, jeżeli już zdecyduję się zastosować zewnętrzny guider, to raczej ten o którym wspomniałem.

 

3 godziny temu, MateuszW napisał(a):

ALE nie polecam do tak dużego teleskopu zewnętrznego guidera, bo na pewno wystąpią ugięcia powodujące rozjazd wskazań guidera z główną tubą, oraz szczątkowa rotacja pola wokół gwiazdki guidera, co ograniczy max czasy i będzie powodować problemy z walking noise. Wg mnie wszystko inne niż OAG to półśrodki.

 

Jakiego rodzaju ugięcia dokładnie masz na myśli?

 

Zewnętrzne guidery stosuje się z powodzeniem do jeszcze większych ogniskowych. Jest dla mnie oczywiste, że przy braku równoległości osi guidera i tuby głównej może występować szczątkowa rotacja. Jednak obecnie w moim obecnym newtonie stosuję guider 242 mm, ustawienie osi obydwu tub na pewni nie jest idealne, ale ani rotacja ani walking noise nie są u mnie problemem.

 

3 godziny temu, MateuszW napisał(a):

Nawet nie wspominaj o ASI120 koło rozmowy o OAGu

 

Przecież napisałem wyżej, że do OAG-a kupiłbym nieco lepszą kamerkę. ;) Natomiast obecnie kamerkę ASI120 stosuję z powodzeniem do guidingu w dwóch guiderach: zewnętrznym 242 mm (do newtowna 1000) i wbudowanym w montaż CEM70G 120 mm (do Akara 500). W obydwu przypadkach dostaję wystarczająco przyzwoite prowadzenie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, diver napisał(a):

...

Nie wiem, co to jest podejście do TomFoca. Mógłbyś to jakoś przybliżyć? Albo inaczej, czy mógłbyś podać jakieś linki do TomRot i TomFoc?

 

Zapytam jeszcze o te podkładki korkowe. Na fotce mało widać, ale wierzę że tam była jakaś masakra. Kto zawinił, dostawca teleskopu czy kurier? Co to za dostawca teleskopu?

 

 

 

TomFoc 3" to fokuser produkcji rodzimej (Tomcio - SerwisAstro). Jakieś dwa lata świetlne lepszy od wszelakich "rack and pinion" i innych podobnych wynalazków. Od ponad roku mam w swoim 12" RC. Poprzednio był "rack and pinion" i o róznicy trudno dyskutować bo to porównanie trabanta z rols-roysem. Trabantem oczywiście jest tenże rack and pinion. Szkoda kasy na takie wynalazki. To jest różnica nie jednej a trzech klas. 

 

TomRot to 2.5" rotator (źródło jak wyżej) - absolutna rewelacja w świecie rotatorów. Mam od pół roku i żaden z rotatorów, które miałem w rękach nie da się porównać bo znowu różnica trzech klas.

 

Wygląda, że wszystkie duże RC od GSO mają problem z łapkami na LG. W moim było to samo - podkładki korkowe też wymagały rozkręcenia łoża i ustawienia jak trzeba. Taka masakra jest w każdym z RC-ków bez znaczenia czy z logo TS czy z teleskopy.pl. Nie wiem po co kupować TS skoro różnica w cenie spora a to dokładnie z tej samej fabryki (garażu) na Tajwanie. To są teleskopy różniące się jedynie logo.  Naprawdę niczym innym. Wychodzi, że płaci się za logo TS. 

 

Kolimacja: Hmmmmmmmm.... RC 10" nie ma tiltera więc konieczny jest dodatkowy zakup. Bez tiltera tego się poprawnie skolimować zwyczajnie nie da. Dopiero od 12" w górę jest tilter wbudowany.  Kolimacja RC nie jest jakoś specjalnie trudna. Da się to zrobić w 30 min max i to na bardzo rozkolimowanym teleskopie. Tak normalnie po pierwszych ustawieniach to 10 min. I tak na końcu weryfikacja jest na gwiazdach ale... zwykle wystarczy korekta jednej śruby o 1/50 obrotu. 

 

Jakbyś jechał do Szczecina to zapraszam na macanie TomFoc i TomRot (pisz PW). 

 

EDIT: Nadziwić się nie mogę dyskusji o guidowaniu. Mam OAG-L z ASI 120  (z bin 2) w RC 12" i jeszcze nie miałem problemu z gwiazdami, prowadzeniem itp. Może dlatego, że nie wiedziałem, że może być problem. 🙂

 

EDIT2: TomFoc3 ma wbudowany rotator manualny a TomRot to rotator z silnikiem krokowym i zautomatyzownym obrotem z poziomu NINA.

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek, bardzo bardzo dziękuję Ci za tego wyczerpującego posta. :) Dałeś mi do myślenia.

 

59 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

TomFoc 3" to fokuser produkcji rodzimej (Tomcio - SerwisAstro). Jakieś dwa lata świetlne lepszy od wszelakich "rack and pinion" i innych podobnych wynalazków.

 

Ok. Ale w tej sytuacji musiałbym zamówić tubę bez focusera. Nie wiem czy to możliwe. Poza tym nie wiem, czy TomMoc 3" będzie kompatybilny są tą tubą. Nie wiem też czy da się w nim umieścić korektor/reducer https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11145_TS-Optics-RC-0-8x-Korrektor-Reducer-fuer-Ritchey-Chretien---Vollformat---M68-Anschluss.html który zamierzam nabyć. Mnóstwo pytań... :g:

 

59 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Bez tiltera tego się poprawnie skolimować zwyczajnie nie da. Dopiero od 12" w górę jest tilter wbudowany.

 

Z opisu tego który chcę kupić https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p13981_TS-Optics-10--f-6-4-RC-Telescope-with-Corrector---Carbon-Truss-Tube.html wunika, że tilter foucera jest.

 

mirror-focuser-collimation-1000.jpg.e009b1051f93b822ecbe805983e3ff89.jpg

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę! 10" RC truss ma tiltera. Nie wiem tylko czy czegoś nie pomylili bo zdjęcie tylnej płyty wygląda jak z mojego 12".

 

Tubę zamawiasz w telaskopy.pl - za logo płacić 3k zł naprawdę nie warto - nie ma żadnej różnicy w samym teleskopie!. Kupujesz z najtańszym standardowym fokuserem - będziesz miał na biurku ładną "kieszeń" na długopisy i ołówki 🙂 

 

Nie ma czegoś takiego jak "niekompatybilny".  Tomek robi fokusery na zamówienie i uzgadniasz z nim szczegóły techniczne. Tomek zrobi Ci wszystkie złączki od teleskopu do kamery - wszystkie!. Tak, te do flattenera też 🙂  Fokuser ma "przelot" 3" - nie ma opcji, żeby (gdyby była taka potrzeba) nie wlazł do środka flattener na stałej złączce od kamery i "chodzący" luźno wewnątrz fokusera. Dodatkowo mam jeden z ostatnich pomyslów Tomka czyli złączkę "kolimacyjną" wkręcaną w miejsce kamery a więc tam gdzie powinno się kolimować.

 

TomFoc3 ma wręcz obłędne parametry - porównywalne z fokuserami kosztującymi po kilkanaście tysięcy złotych. Skok jest około 15 mm (u mnie wyszło 16.5 mm). Rozdzielczość 0.04 um/krok. Te 15 mm wysuwu to przy pełnej rozdzielczości 400 tyś kroków krokowca (u siebie redukuję przez cztery co daje 100000 kroków na 16 mm. Uciąg/unos? hmmmmm... 5 kg niby teoretycznie ale palca między płyty bym nie wkładał bo to pewnie i 100 kg podniesie przy tej przekładni.

 

Jedyny problem przy projektowaniu całości to konieczna jest znajomość odległości ogniskowania od ostatniej stałej złączki na teleskopie (może być od płyty głównej jeśli znasz wysokiść tej złączki/tiltera)  do sensora aparatu. U mnie w 12" to 263 mm od tylnej płyty. Nie iwm ile jest w 10" ale ktoś pewnie ma 10" truss.

 

Na poczatek nie potrzebujesz TomRot (choć warto) bo w TomFoc masz wbudowany rotator o konstrukcji 100 razy lepszej od rotatora w rack and pinion. Ten w rack and pinion wprowadza zawsze jakiś tilt bo to taka konstrukcja - musi mieć luz i po meridian flipie masz... tilta w drugą stronę. W TomFoc tego nie ma, nie występuje - jest rock solid. Podobnie z backlashem - w rack and pinion jest ogromny w TomFoc jest zerowy. Zresztą przy tej rozdzielczości to CFZ jest 4000 kroków - trudno nie trafic.

 

Pogadaj z Tomkiem - nie gryzie i miło się rozmawia. 🙂

 

 

 

EDIT: jedno ostrzeżenie - to nie jest produkt od ZWO więc z AsiAir nie działa. 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Pogadaj z Tomkiem - nie gryzie i miło się rozmawia. 🙂

 

Pogadałem. Jest nić porozumienia i chyba dojdzie do transakcji. ;)

 

13 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

EDIT: jedno ostrzeżenie - to nie jest produkt od ZWO więc z AsiAir nie działa. 

 

Nie zamierzam używać AsiAir. Wystarczy mi sterownik ASCOM.

 

Wiesiek, jeszcze raz dziękuję za cenne rady i poświęcony mi czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
15 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

To tak na pocieszenie 😉 W truss raczej konieczność żeby ograniczyć boczne światło.

 

Kupiłem "szmatę" https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p7075_Astrozap-Light-Shroud-for-10--RC-TRUSS-Telescopes-from-TS--Astrotec--GSO----.html

Nie wystarczy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.