Skocz do zawartości

o chińskim szkle, sile gospodarki, różnych krzywiznach i skrzywieniach - wydzielone z tematu Askar 140 Apo


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, JSC napisał(a):

Nie mialem, tylko miewam dobry seeing, ale ponizej 1" to raczej bardzo rzadko.

Piszesz ze wycìagnal 1,8xD... jak masz dobry seeing to czy masz 1,8xD czy 2xD czy nawet 2,5 xD to ganz pomada. Ostro jest caly czas w dobrym refie. Nawet na planetach. Ten Zeiss musial byc jakis "rąbnięty" bo 2,5xD wytrzymuje nawet budzetowy refik 70/900 SW.

widzisz, cala kwestia mieści się w słowie "wytrzymuje" co to znaczy ? poł na poł z z rzęsa oczną ?  przyjmijmy ze dobry japoński refraktor apochromatyczny przyjmie 2xD i niech to bedzie jakaś wytyczną granicznego sensownego powiększenia w myśl logiki i klarowności obrazu ... to jaki obraz musi dawać achromat 80/1200 czy 70/900 przy 2.5xD w myśl tej kryterii ?

 

dla mnie nie do przyjęcia ,dla ciebie wspaniały- i tu jest pies pogrzebany :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yoker, Ty lubisz zdjecia... zobacz: zrobilem je EDkiem 102mm f/11 przez okular 4mm, starym smartfonem, pojedyncza klatka, drżącą ręką. Seeing nie byl wtedy doskonaly... a zalapal sie nawet lekki odblask krawedzi rozpadlinki wewnątrz Vallis Alpes. (Powiekszenie 280x, źrenica wyjsciowa 0,36mm, ciemno nie jest, a ostrosć w wizualu wieksza niz wyszlo przez snartfona)

IMG-20230903-WA0002.jpg.0e18f0e554c6d856d1f9e91637376d14.jpg

 

Jak zrobisz podobne zdjecie Takiem na fluorycie przy powiekszeniu, nie wiem ile tam chciales, 150x... to wtedy pogadamy...

 

EDIT

Tu masz jeszcze jedno ( tym samym  sprzętem), bo znalazłem... Most O'Neilla. Niestety seeing tez nie byl najlepszy (oczywiscie robione w innym dniu)...

IMG-20231128-WA0000.jpg.4e1ad948161b65c87b613dd0806754bb.jpg

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ten sam Zaiss, którym obserwuje Kupco :) 

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/equipment/Zeiss_AS80.html

13 godzin temu, JSC napisał(a):

Jednym zdaniem. Przy 2,7xD nie ma spadku ostrosci.  Oczywiscie przy dobrym seeingu i przejrzystości powietrza.

 

Sam Sacek podaje taka wartosc powiekszenia w aspekcie zdolnosci rozdzielczej dwoch jasnych punktów  (teleskopem)... taką wartośc podają producenci, recenzenci, użytkownicy tych teleskopów - juz ogólnie jako ocene obrazu..  Jesli jakis ref tego nie wyciaga - znaczy sìe ma dużą abere. Głównie chodzi o aberę sferyczna. Lub seeing nie jest nalepszy. Moze byc ten z duzych wysokosci (odpowiefzialny za rozmycie obrazu) , jak i lokalny ( odpowiedzialny za plywanie obrazu).

Mam znowu wklejac cytaty? Wklejałem je juz z 50 razy, więc jak wkleje 51 raz, to tez pewnie nic nie da ;) Jak sam nie zobaczysz, to nie uwierzysz...

 

To była by prawda przy doskonałej optyce. Wybacz dublet f11 na f51 nie sądzę by zdobył wyżyny Zaissa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

To jest ten sam Zaiss, którym obserwuje Kupco :) 

https://www.fzu.cz/~kupco/astro/equipment/Zeiss_AS80.html

 

To była by prawda przy doskonałej optyce. Wybacz dublet f11 na f51 nie sądzę by zdobył wyżyny Zaissa.

No ale to jest prawda!  Masz nawet zdjęcia. Zrobiłem je nie tyle dla ładnych widoków ciekawych struktur na Księzycu, ale specjalnie po to by pokazać że przy 280x powiększenia jest komfortowo jasno i ostro ( zdjecia robione przez 4mm okular).  Gdybym chciałł zrobić ładne zdjęcia to zrobiłbym to kamerką, bo wychodzą nią o niebo lepiej, ale tu chodziło o pokazanie niedowiarkom, że mylą się, twierdząc że jest ciemno i nieostro. 

U mnie na laptopie zdjęcia są przewymiarowane, więc trzeba je kliknąć aby uzyskać odpowiednią jakość. W telefonie jest OK

 

EDIT

Wiem ze niektorzy nie interesuja sie Księżycem. Zamieszczam jeszcze dla nich pogladowa mapke NASA, na ktorej zaznaczone sa obszary objete powyższymi zdjeciami, aby zobrazowac skale i aby kazdy szczęśliwy posiadacz teleskopu mógł sobie sprawdzic jak to wygląda w jego teleskopie.

IMG-20230904-WA0001.jpg.63262e917fa02a3d1d6fe123c43baaa2.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

Akurat jest jasny i bogaty w kontrasty :)

Dla takich widokow warto miec te 280x... jeśli tylko dany tekeskop to wytrzyma. W takim powiekszeniu to juz nie jest ogladanie struktur, a spacer po nich.

 

Mars tez wypada dobrze. Saturn pomimo ze ciemny to w moim odczuciu jest tez OK. Jowisza trzeba nieco wyposrodkowac aby dobrze bylo widac kolor. Ale jesli ktos obserwuje tak jak ja, przynajmniej trzema okularami o roznej ogniskowrej ( czwarty o dlugiej ogniskowej jako szukacz:) ), to nie ma to znaczenia. Odpowiednie detale wylawia sie odpowiednim do tego celu okularem (a nawet o odpowiedniwj konstrukcji). Stad mam np. Edmunda RKE na Ksieżyc i Saturna, Plossla TV na kolory pasów Jowisza, no i orciaki, w tym planetarnego killera Takahashi Abbe 4mm (naprawde daje rade i w dodatku jest bardzo ergonomiczny/wygodny).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak wolę Zaissa od Twojego TSa. Poza tym jest rozbieżność, ten to jest i tak na lepszym szkle ED o ile APM jest wiarygodny. To chiński wyrób, pod logo APMu.

A jak masz tą wersję co jest w Delcie to na 51, a to już widziałem jakość w CFF, która była bardzo przeciętna...

https://www.apm-telescopes.net/en/ts-optics-102-mm-f11-sd-apochromat-with-25-rap-focuser

image.jpeg.16ae9b114aefd09f976cf3e39a6d441c.jpegimage.jpeg.881a3cb14e1cea99476d0094cdd95d35.jpeg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce nikogo urazic, ale z wykresow wychodzi mi ze ten na FPL51 jest lepszy od tego na FPL53. Ma mniejsza aberracje sferyczna.

 

TS102ed(2).jpg.e90a153a2c0523bb6dfb1874868db2df.jpg

 

nr102sdpab-1(1).jpg.ded476cc00c06b13e0d147ba0f868e4b.jpg

 

Żeby nie było... nie uważam tego teleskopu za 8 cud świata ( chociaz jest cholernie dobry). Ten tytul zarezerwowany jest dla achromata f/18 ( jesli chodzi o 4 cale)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to chyba nie napisali ktore zdjęcie  jest do ktorego :mr.green:

Zreszta takie rozogniskowane gwiazdy to nikoniecznie sa dobrym testem...

Chciałbym zobaczyc po prostu zogniskowany dysk Airego jednego i drugiego teleskopu. Wtedy mozna by bylo cokolwiek powiedzieć.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał(a):

Nie chce nikogo urazic, ale z wykresow wychodzi mi ze ten na FPL51 jest lepszy od tego na FPL53. Ma mniejsza aberracje sferyczna.

(...)

 

Zgadzam się, że to tak wygląda, natomiast trzeba pamiętać, że żadna z długości fal pomiaru nie jest taka sama dla obu teleskopów.

SD zmierzyli też w szerszym zakresie niż ED, można się jedynie domyślać dlaczego.

 

W każdym razie na linkowanym wyżej forum.astronomie.de rozpływają się nad tym teleskopem i gonią go do x320, nawet z 7-soczewkowym okularem, i wnioskami w stylu "insgesamt excellente visuelle Eindrücke".

Światłosiła robi robotę.

 

A co do tamtejszych fotek testów gwiazdowych to bym się za bardzo nimi nie przejmował, bo przynajmniej niektóre są robione smartfonami w projekcji okularowej.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, m_jq2ak napisał(a):

Rok temu napisałbym, że obrazy dyfrakcyjne akceptowalne. Teraz niestety już "skażony" przyzwoitym APO kręciłbym nosem, że spore różnice, AC i wszędobylski fiolecik🙂.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, KrisJot napisał(a):

Teraz niestety już "skażony" przyzwoitym APO kręciłbym nosem, że spore różnice, AC i wszędobylski fiolecik🙂.

 

Uważaj co piszesz. Kilka kolejnych stron może być o tym co to jest "przyzwoity APO" :Boink:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Mareg napisał(a):

 

W każdym razie na linkowanym wyżej forum.astronomie.de rozpływają się nad tym teleskopem i gonią go do x320, nawet z 7-soczewkowym okularem, i wnioskami w stylu "insgesamt excellente visuelle Eindrücke".

Światłosiła robi robotę.

No i dobry seeing robi robote. Przed chwilka wyciągnalem f11 i niby stabilnie, ale seeing z gornych warstw atmosfery robil kaszane i doszedlem na Jowiszu do 140x... 190x  okazalo sie juz przegieciem

Tym razem metoblue mialo racje ( pokazywali index  2 i 1).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam tak.

Jakbyście mieli do wyboru i tylko tak:

1. Super APO bezaberracyjną optykę, ale wykonaną średnio (tak z fabryki, taśmowo).

2. Obiektyw ED z niewielką ale jednak zauważalną aberracją ale optyka wykonana "pirma sort" (nie ma fal 😉).

Co byście wybrali?.

Edytowane przez wampum
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wampum napisał(a):

A ja się zapytam tak.

Jakbyście mieli do wyboru i tylko tak:

1. Super APO bezaberracyjną optykę, ale wykonaną średnio (tak z fabryki, taśmowo).

2. Obiektyw ED z niewielką ale jednak zauważalną aberracją ale optyka wykonana "pirma sort" (nie ma fal 😉).

Co byście wybrali?.

Jaka aberracja? 

Jesli sferyczna to bym podziekowal. Ale jesli sferyczna bylaby niezauważalna, a jedynie jakiś mały chromatyzm, to wybalbym chromatyzm.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał(a):

 

Zgadzam się, że to tak wygląda, natomiast trzeba pamiętać, że żadna z długości fal pomiaru nie jest taka sama dla obu teleskopów.

SD zmierzyli też w szerszym zakresie niż ED, można się jedynie domyślać dlaczego.

 

W każdym razie na linkowanym wyżej forum.astronomie.de rozpływają się nad tym teleskopem i gonią go do x320, nawet z 7-soczewkowym okularem, i wnioskami w stylu "insgesamt excellente visuelle Eindrücke".

Światłosiła robi robotę.

 

A co do tamtejszych fotek testów gwiazdowych to bym się za bardzo nimi nie przejmował, bo przynajmniej niektóre są robione smartfonami w projekcji okularowej.

 

Tak samo jak robi JSC :) luzik

1 godzinę temu, JSC napisał(a):

W sumie to chyba nie napisali ktore zdjęcie  jest do ktorego :mr.green:

Zreszta takie rozogniskowane gwiazdy to nikoniecznie sa dobrym testem...

Chciałbym zobaczyc po prostu zogniskowany dysk Airego jednego i drugiego teleskopu. Wtedy mozna by bylo cokolwiek powiedzieć.

Coś tam widać :) albo czegoś nie widać :)

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, JSC napisał(a):

Yoker, Ty lubisz zdjecia... zobacz: zrobilem je EDkiem 102mm f/11 przez okular 4mm, starym smartfonem, pojedyncza klatka, drżącą ręką. Seeing nie byl wtedy doskonaly... a zalapal sie nawet lekki odblask krawedzi rozpadlinki wewnątrz Vallis Alpes. (Powiekszenie 280x, źrenica wyjsciowa 0,36mm, ciemno nie jest, a ostrosć w wizualu wieksza niz wyszlo przez snartfona)

IMG-20230903-WA0002.jpg.0e18f0e554c6d856d1f9e91637376d14.jpg

 

Jak zrobisz podobne zdjecie Takiem na fluorycie przy powiekszeniu, nie wiem ile tam chciales, 150x... to wtedy pogadamy...

 

EDIT

Tu masz jeszcze jedno ( tym samym  sprzętem), bo znalazłem... Most O'Neilla. Niestety seeing tez nie byl najlepszy (oczywiscie robione w innym dniu)...

IMG-20231128-WA0000.jpg.4e1ad948161b65c87b613dd0806754bb.jpg

dla mnie te zdjęcia są nie do przyjęcia, sorki- zerowa ostrość - cos tam widać jak  to mówią poczatkujący i tyle...

taka źrenica wyjściowa na tak jasnym obiekcie-Księżyc  cos tam pokaże... chociaż dla mnie to zerowa ostrość i kontrast...                                                                                                                                                                                                   zrób takie zdjęcie Jowisza a sam zobaczysz jak bardzo przepawerowales powiększenie . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, m_jq2ak napisał(a):

Tak samo jak robi JSC :) luzik

Coś tam widać :) albo czegoś nie widać :)

Tutaj Takahashi FC100DF

post-281566-0-39624700-1521027746.jpg.1d8ed9c70f25b1a2f128a384a9e9f6b5.jpg

https://www.cloudynights.com/topic/611161-doubts-about-taka-fc100d-star-test/

Raczej widac mniej niz wiecej w takich testach...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.