Skocz do zawartości
  • 0

Dylemat co zmienić telskop czy kamerę.


Kajojk

Pytanie

Witajcie

 

Pytanie moje brzmi co zmienić teleskop czy kamerę??

Posiadam Sw 72ed do niego mam korektor oryginalny , spięte jest to z kamerą QHY 163 kolor.

Chciałbym zmienić albo kamerę na Player One Posejdon jest to odpowiednik ASI2600 albo teleskop na coś lepszego.

Nie mogę dwóch rzeczy naraz . I pytanie co będzie bardziej skuteczne jeśli chodzi o astrofoto???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

I na jakim to masz montażu.

 

Dla mnie "kolejność ważności" elementów - o ile można o czymś takim mówić to:

 

1. montaż

2. teleskop

3. kamera

 

Wiem, że to ciężko szeregować i dywagować co ważniejsze i w jakiej kolejności kupować bo sam montaż bez teleskopu też nic nie da. Ale... coś wtym jest. 🙂 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minutes ago, Wiesiek1952 said:

I na jakim to masz montażu.

 

Dla mnie "kolejność ważności" elementów - o ile można o czymś takim mówić to:

 

1. montaż

2. teleskop

3. kamera

 

Wiem, że to ciężko szeregować i dywagować co ważniejsze i w jakiej kolejności kupować bo sam montaż bez teleskopu też nic nie da. Ale... coś wtym jest. 🙂 

 

 

 Montaż na 1'ym miejscu, to lubię 👍

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, lkosz napisał(a):

@Kajojk a ja zadam inne pytanie: a jaki jest powód, że chcesz coś zmieniać? Z czymś jest problem? Albo jest jakiś cel?

Nie ma problemu wszystko działa jak należy  . Chciałbym po prostu zmienić swój set-up.

Montażu nie zmieniam mam NEQ6 Pro. A filtry mam 3 : L-extreame , L-pro, oraz UV wszystkie 2 calowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • 2 minuty temu, Kajojk napisał(a):

    ...

    Montażu nie zmieniam mam NEQ6 Pro. A filtry mam 3 : L-extreame , L-pro, oraz UV wszystkie 2 calowe.

    ...

     

  •  Ja bym szedł w teleskop. Trzeba dobrze wybrać bo musi być taki co ten montaż uciągnie. Budzet 5-6 k to oznacza teleskop za 2-3 k bo termin teleskop natychmiast oznacza upgrade wyciągu i dokupienie korektora plus złączki i inne pierdoły a one nigdy tanie nie są. 🙂 

 

 Może jakiś Newton w rodzaju 200/1000 albo 250/1000mm. Przy zakupie samej tuby spokojnie zostanie kasa na korektor komy i wyciąg razem z Dream Focuserem. Oczywiście są minusy bo trzeba opanować kolimację - to zawsze na początku jest wyzwanie - i w ogóle nauczyć się teleskopu. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):
  •  

  •  Ja bym szedł w teleskop. Trzeba dobrze wybrać bo musi być taki co ten montaż uciągnie. Budzet 5-6 k to oznacza teleskop za 2-3 k bo termin teleskop natychmiast oznacza upgrade wyciągu i dokupienie korektora plus złączki i inne pierdoły a one nigdy tanie nie są. 🙂 

 

 Może jakiś Newton w rodzaju 200/1000 albo 250/1000mm. Przy zakupie samej tuby spokojnie zostanie kasa na korektor komy i wyciąg razem z Dream Focuserem. Oczywiście są minusy bo trzeba opanować kolimację - to zawsze na początku jest wyzwanie - i w ogóle nauczyć się teleskopu. 

 

 

 

Bardziej myślałem o ogniskowej z korektorem coś w granicy 350mm-500mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Maetrik napisał(a):

Myślę, że największego "kopa" dostaniesz z przesiadki na 2600. Zmieniałem jakiś czas temu też setup i największą różnicę zobaczyłem właśnie na kamerze. Mam też apo 72 tylko askara i z 2600mc super pracuje :)

 

Za 5-6k  2600 MC będzie ciężko kupić 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, Kajojk napisał(a):

Nie ma problemu wszystko działa jak należy  . Chciałbym po prostu zmienić swój set-up.

no ok, ale potrzebujesz mieć jakiś cel. Póki co masz w temacie zgadywankę, każdy sobie zgaduje w kierunku w jakim mu się podoba. Jakiś tam powód masz, dla którego chcesz zmienić setup, i od określenia tego trzeba zacząć.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minutes ago, Kajojk said:

Nie ma problemu wszystko działa jak należy

 

Stare porzekadło mówi, że jak coś działa to nie ruszaj ;)

 

Ale popieram kolegów. że trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie co chcę osiągnąć ?

Ja to sobie lubię odpowiedzieć na pytanie "co najbardziej wpłynie na jakość moich zdjęć?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podpisuję się pod radą kolegi @Wiesiek1952. Kupił bym Newtona 200 mm F5, lub jak wolisz krótszy to F4 (trochę trudniejszy w kolimacji). Coś z tej serii. Sprzęt przyzwoity, raczej nie będziesz musiał wymieniać wyciągu ani robić jakichś skomplikowanych upgrade-ów. Jedynie dokupić korektor komy i masz plug and play.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Po co Ci taka sama ogniskowa (ten SW 72 ED to chyba 420mm) - jeśli chcesz zostać przy tej ogniskowej to nie ma sensu zmieniać.

 

A dlaczego sądzisz że nie warto zmieniać? Czy SW 72ed postawiłbyś na takim samym poziomie co Askar bądź Takahashi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Kajojk napisał(a):

A dlaczego sądzisz że nie warto zmieniać? Czy SW 72ed postawiłbyś na takim samym poziomie co Askar bądź Takahashi? 

 

Pod względem ilości zebranego światła jak najbardziej tak. Różnice są w niuansach często trudnych do zauważenia. Żeby uzyskać jakościowy skok to trzeba kasy dużo większej niż Twój budżet nawet licząc sprzedaż SW. 

 

Średnica źrenicy człowieka to 3 do 8 mm - przyjmijmy 5 mm bo z wiekiem się zmniejsza. ok. 20 mm2

Twój SW 72 ma ok 4000 mm2 => ok. 200 razy więcej niż ludzkie oko

 

Newton 250 mm ma 49000 mm2 => 49000 mm2 => 2500 razy więcej od oka i... około 12 razy więcej od SW 72. 

 

Tu jest największy skok jakościowy - apertura. Największy zysk w efektywności zbierania fotonów. 🙂 Przyrost apertury najtaniej wychodzi w Newtonach. Jak już koniecznie chcesz pozostać przy ok 500 mm ogniskowej to szukaj Newtona F4 i zbliżonej ogniskowej choć, po mojemu 1000 mm to najfajniesza ogniskowa teleskopu. 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

Pod względem ilości zebranego światła jak najbardziej tak. Różnice są w niuansach często trudnych do zauważenia. Żeby uzyskać jakościowy skok to trzeba kasy dużo większej niż Twój budżet nawet licząc sprzedaż SW. 

 

Średnica źrenicy człowieka to 3 do 8 mm - przyjmijmy 5 mm bo z wiekiem się zmniejsza. ok. 20 mm2

Twój SW 72 ma ok 4000 mm2 => ok. 200 razy więcej niż ludzkie oko

 

Newton 250 mm ma 49000 mm2 => 49000 mm2 => 2500 razy więcej od oka i... około 12 razy więcej od SW 72. 

 

Tu jest największy skok jakościowy - apertura. Największy zysk w efektywności zbierania fotonów. 🙂 Przyrost apertury najtaniej wychodzi w Newtonach. Jak już koniecznie chcesz pozostać przy ok 500 mm ogniskowej to szukaj Newtona F4 i zbliżonej ogniskowej choć, po mojemu 1000 mm to najfajniesza ogniskowa teleskopu. 

 

 

 

Tak jak wspomniałem trochę mnie przeraża kolimacja Newtona. Ten jest fajny tylko cena https://agenaastro.com/sharpstar-130mm-f-2-8-hnt-hyperbolic-newtonian-astrograph-13028hnt.html#ca_s_color=6323

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, Kajojk napisał(a):

Tak jak wspomniałem trochę mnie przeraża kolimacja Newtona. Ten jest fajny tylko cena https://agenaastro.com/sharpstar-130mm-f-2-8-hnt-hyperbolic-newtonian-astrograph-13028hnt.html#ca_s_color=6323

 

 

Jak nie masz dobrze opanowanej kolimacji to się nie pakuj się w takie światłosiły. Poniżej f4 dojdą problemy z filtrami bo tylko te najdroższe sobie radzą przy takiej światłosile. Kolimacja nie jest trudna ale trzeba się jej naumić no i dokupić sprzęt do kolimacji. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.