Skocz do zawartości

Bigger is better Askar APO 203mm


cmku

Rekomendowane odpowiedzi

Europa:

W Chełmie Żydzi budowali sobie łaźnię, ale pokłócili się przy kładzeniu desek na posadzce. Jedni chcieli deski heblować, żeby się drzazgi w nogi nie wbijały, drudzy chcieli zostawić nieheblowane, żeby się ludzie nie ślizgali. Nie mogli dojść do ładu, więc poszli do rabina po radę i pytają:

- Rabbi, co mamy robić, heblować czy nie heblować?

Rabin pomyślał i odpowiedział:

- Heblować... i kłaść heblowanym do dołu.

 

Azja:

W Chinach Chińczycy budowali teleskop, ale pokłócili się czy teleskop ma być soczewkowy czy też zwierciadlany. Jedni woleli soczewkowy, bo daje lepszy kontrast, drudzy chcieli zwierciadlany, by aberracja chromatyczna nie przeszkadzała. Nie mogli dojść do ładu, więc poszli do pierwszego sekretarza:

- Towarzyszu, co wybrać, soczewkę czy lustro?

Pierwszy sekretarz pomyślał i odpowiedział:

- Weźcie soczewkę... ale wklęsłą i pokryjcie ją lustrzaną warstwą aluminium.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 3
  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Każdy szanujący się niutoniarz powinien miec conajmniej jeden refraktor, na wszelki wypadek.

Każdy szanujący się apowiec powinien mieć przynajmniej jednego niutona, na wszelki wypadek.

Każdy szanujący się Takahaszowiec powinien mieć przynajmniej jeden teleskop "made in china", żeby miał na co narzekać ;)

ja mam nawet APO Askara przyczepione do chińskiego newtona! Jak zdejmuję z niego pokrowiec, to zły wiatr się zrywa i słyszę takie pojękiwanie z oddali, jakby zombie: "takahashi, takahashi" :D

Poza tym właściciele Takahashi mają na co narzekać: są to wyciągi. Teleskopy za tyle pieniędzy, a taki szrot mechaniczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lkosz napisał(a):

ja mam nawet APO Askara przyczepione do chińskiego newtona! Jak zdejmuję z niego pokrowiec, to zły wiatr się zrywa i słyszę takie pojękiwanie z oddali, jakby zombie: "takahashi, takahashi" :D

Poza tym właściciele Takahashi mają na co narzekać: są to wyciągi. Teleskopy za tyle pieniędzy, a taki szrot mechaniczny

 

56 minut temu, count.neverest napisał(a):

 

To jest prawda, dość powszechnie znana.

 

Bez przesadny, mam Takahashi FC100DF wyciąg rack and pinion o średnicy 2.7" z adapterem w standardzie 2" umożliwiający mocowanie cięższych kamer.  Wszystko sztywne ładnie dopracowany i chodzi jak po maśle. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lkosz napisał(a):

 

Poza tym właściciele Takahashi mają na co narzekać: są to wyciągi. Teleskopy za tyle pieniędzy, a taki szrot mechaniczny

To jest opinia dotycząca starszych konstrukcji Taka. Współczesne wyciągi Taka to dalej R&P ale o wiele lepszej jakości i udźwigu nie do pobicia.

A przy okazji : czegoście czepili się Taka? Ja mam np. Officina Stellare i chętnie posłucham negatywnych opinii na temat tego sprzętu i dlaczego mam go sprzedać i kupić Askara. Apertura też 200, światłosiła f3, pokrywa FF bez problemu i dodatkowych korektorów.

Cena zaczyna się od 30k zlotych, więc porównywalna.

I dodatkowo wprowadzamy do dyskusji katadioptryka :) a więc ni pies ni wydra :)

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lkosz napisał(a):

Ale to musisz zacząć innych wyzywać oraz wyśmiewać, wciskać jedyne słuszne teleskopy, to i o Officina Stellare zaczną powstawać memy. Bo tak to z czego tu se śmieszkować... teleskop jak teleskop

Ano tak, zapomniałem że background ważniejszy od tematu....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Witos napisał(a):

Bez przesadny, mam Takahashi FC100DF wyciąg rack and pinion o średnicy 2.7" z adapterem w standardzie 2" umożliwiający mocowanie cięższych kamer.  Wszystko sztywne ładnie dopracowany i chodzi jak po maśle. 

 

No tak, ale Twój przypadek dobrego teleskopu F7.4 i mój przypadek, F3.3 to za mało, żeby powiedzieć dobre albo niedobre, ale jest tego znacznie więcej. Mój teleskop był w Colmar na naprawie i mam kilkadziesiąt stron raportu z serwisu (podkładki, kasowanie luzu, regeneracja prowadnic). Wyciąg tak nieosiowy, że nie dało się używać kamery APSC. 

Miałem kiedyś ASI071 ,obecnie pełną klatkę i koło filtrowe, jest do za dużo dla tego wyciągu i w przyszłości go zamienię. W zeszłym roku miałem kupić FSQ106 z drugiej ręki, stan igiełka, ale sprzedawca ostrzegł mnie, że wyciąg jest do naprawy/wymiany, bo z ASI6200 lecą gwiazdy. Finalnie teleskopu nie kupiłem, z tego co pamiętam pojechał do Wolfganga na naprawę. Do tego znam jeszcze 3 przypadki takie jak mój, ale w mniejszym stopniu, to akurat z Cloudynights (2x e130D i 1x e180D) a to nie są wszystkie przypadki.

Są nawet filmy na YT, że Epsilony to zmora do kolimacji, choć poprawne ustawienie luster jest banalnie proste, z dedykowanym cheshire. Niestety, problem powodują nieosiowe wyciągi, przez które krzyż nie układa się tam gdzie powinien, LW zostaje źle ustawione, w następstwie tego LG również. 

Do tego dochodzi jeszcze to: http://www.astrobogdan.pl/equipment/takahashi-fsq-106-edx-iv-taki-cudowny/

Jak ktoś nie ma problemu, to super i bardzo się cieszę, że bezproblemowo sobie foci i jest zadowolony teleskopu. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, JurekN napisał(a):

I chyba coś w tym jest bo bez słowa wyjaśnienia nie przyjęli mnie na Astromaniaka.

@JurekN  ale to był jakiś problem techniczny? Konto na AM zakłada się bez problemu.
Napisz co się dokładnie stało, może być PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2024 o 08:00, JurekN napisał(a):

Powód jest bardzo prosty.

Nieważne jakie szkło. Tu trwa bój kto ma dłuższego, a Newtony czy MAK-i nie mają startu w tej konkurencji.

Liczy się tylko prawdziwa długaaa rura.

Problem w tym, że długości refraktorów są podobne i trudno wyłonić zwycięzcę, więc wyciąga się argumenty "Twój jest pryszczaty", albo "Twój jest krzywy".

Ot takie zagrywki gimbazy. Tylko część adwersarzy tak się zapędziła, że nie są w stanie wyobrazić sobie jacy śmieszni się stali.

Smieszni i żenujący jednocześnie.

 

To klub F16 już dawno wygrał, na długą rurę... :) są najlepsi.

 

W dniu 25.04.2024 o 08:37, tex88 napisał(a):

Nie jestem pewien czy tego typu osoby mogą być obiektywne

image.png.8dd5a0c2a9fdd1e6cfee6404af9feeae.png

To tak samo jak inni mają zachwyt nad Askarem, Makami, SW ED, WO, Meade, LZOS :) 

Można lubić markę i cenić ją za jakość i starać się być wolnym od uprzedzeń... 

Po prostu sprawdziłem co nieco w tej kwestii i wyrobiłem sobie opinię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

 

To tak samo jak inni mają zachwyt nad Askarem, Makami, SW ED, WO, Meade, LZOS :) 

Można lubić markę i cenić ją za jakość i starać się być wolnym od uprzedzeń... 

Po prostu sprawdziłem co nieco w tej kwestii i wyrobiłem sobie opinię.

 

Marcin, ale ten zachwyt nad tymi markami wynika z ich relacji cena - jakość, która zdecydowaną większość zadowala. Gdyby te wszystkie Askary i inne Lzosy kosztowały tyle co Tak (albo gdyby Tak kosztował odpowiednio mniej) wtedy sytuacja by byla zupelnie inna, i jestem przekonany że wtedy każdy ku między innymi Twojej uciesze by stwierdził ze taki Askar jest do dupy i woli kupić Taka. A do Taków chyba nikt tu jakoś specjalnie uprzedzony nie jest, raczej w drugą stronę uprzedzenia zauważyłem ;)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, co piszesz, w tej cenie i tej określonej jakości, tak słyszę zadowala część osób. 

Nie wiem jak inni, nie mi to oceniać. Każdy głosuje portfelem.

Być może jest tak, że wartością dla części osób jest niska cena i akceptują ten poziom optyki.

Czyli co każdy by kupił jakość Takahashi, LZOS w cenie Askara ? LZOS jest w cenie Taka przecież, tak swoją drogą.

Tylko, że nie może tyle samo kosztować lepsza optyka, bo to jest inna jakość, stąd wyższa cena.

Ja do Askarów nie jestem uprzedzony, wiem gdzie ich miejsce w szeregu jakości.

Wolałbym kupić newtona zembuto niż Askara. A cenię sobie refraktory.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2024 o 15:23, lkosz napisał(a):

jak z cenzopapami. Jest akcja, jest reakcja. A wracając do tematu... nowa gwiazda na dzielni, stara musi odejść

 

a14.jpg.39f4ddb1a3012d1cd76c8ce6589cc688.jpg

No tak ,  @lkosz  ten Askar będzie Ciebie dużo kosztował ,zastanawiam się czy podołasz fizycznie .;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda idzie to się trochę na forum uspokoi😉 

A tu jest taka fota zrobiona Askarem 185.

Jednoznacznie na niej widać to co w teście DPAC, czyli 1/2 lambda aberracji sferycznej.

Tylko krótkie pytanie, czy to jest wynik zadawalający? Pytam bo się nie znam na astrofotografii. Tu źródło: https://www.cloudynights.com/topic/919842-askar-203mm-apo-coming/?p=13413447

 

 

image.png.4ac6d316f40bf84533c7daf2456bcf75.png

Edytowane przez oicam
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie chodzi tu o ostrość całości tylko zobacz na różnice między kanałami. Gdyby korekcja była dla trzech kanałów taka jak dla czerwonego to byś miał Jowisza żyletkę.

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotrek K. napisał(a):

(....)

 

A do Taków chyba nikt tu jakoś specjalnie uprzedzony nie jest, raczej w drugą stronę uprzedzenia zauważyłem ;)

 

Ja jestem bardzo uprzedzony do Taków.

Nie ścierpiałbym ich malowania, no może w zupełnej ciemności (SQM > 21.9).

A Żonka to pewnie nie pozwoliłaby mi tego trzymać nawet w garażu.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Ale to jest tak rozmyte, jakby ktoś ostrzył ręcznie "na oko". Nie chce mi się wierzyć, żeby to była fotka robiona zgodnie ze sztuką.

Widziałeś kiedyś Oskar surową fotkę Jowisza? Taką prosto z Autostakkerta na przykład?Ta tutaj to jest miodzio uwierz mi. Ostre to jest dopiero po obróbce.

Czerwony nie jest taki zły, ma o wiele więcej szczegółów - i tak być powinno. To poprawia się dopiero po przejściu na IR Pass

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Ale to jest tak rozmyte, jakby ktoś ostrzył ręcznie "na oko". Nie chce mi się wierzyć, żeby to była fotka robiona zgodnie ze sztuką.

Nie zna życia kto nie avikował planet ToUcamem. To były cuda z niczego. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.