Skocz do zawartości

Bigger is better Askar APO 203mm


cmku

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, m_jq2ak napisał(a):

To nie jest APO :) po drugie, to czemu chcesz żeby ktoś kupił ?

 

Kolego Twój post niczego nie wnosi do tej dyskusji. Nie będę odpowiadał, bo moja odpowiedź na to pytanie też nic nie wniesie. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To vice-versa :) Spoko :) 

Kolego, w sumie każdy ma marzenia.  

 

18 minut temu, TUR napisał(a):

 

Takie podpuchy kolega sobie wrzuci jakiemuś małolatowi :) Kwestia priorytetów w życiu. Na wszystko mnie nie stać. 

Myślę, że obiektywnie nie jedna osoba chciałaby popatrzeć przez apo 200mm średnicy. 

 

 

Tak swoją drogą wpakować takie pieniądze w takie "APO". 

To zbyt duże ryzyko moim zdaniem. Choć w sumie jest 14 dni na zwrot.

Może @Edgens poratuje ? Wszak lubi testować optykę i wszelkiej maści teleskopy. 

Może się dogadacie ? Byłoby wspaniale, takie testy, prawda ?

Edytowane przez m_jq2ak
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy jakieś analizy wynikowe optyki razem z flatenerami/reduktorami 0,8x czy 1x ? Przepraszam z góry jeżeli gdzieś było i nie udało mi się wszystkiego doczytać z tego długiego wątku :)

 

 

 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TUR napisał(a):

Mamy jakieś analizy wynikowe optyki razem z flatenerami/reduktorami 0,8x czy 1x ? Przepraszam z góry jeżeli gdzieś było i nie udało mi się wszystkiego doczytać z tego długiego wątku :)

 

 

 

Tu jest DPAC z flatanerem 1x. W zasadzie nie widzę różnicy między obrazami Ronchi z i bez flatanera.

https://www.cloudynights.com/topic/908975-askar-185mm-f7-first-impression-including-dpac-results/?p=13268763

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @oicam za linki. Rozumiem, że z punktu widzenia "szkiełka i oka" Askar 185 nie wypada dobrze. Napawają natomiast optymizmem opinie takie jak te. 

 

https://www.cloudynights.com/topic/908975-askar-185mm-f7-first-impression-including-dpac-results/?p=13278950

 

https://www.cloudynights.com/topic/908975-askar-185mm-f7-first-impression-including-dpac-results/?p=13312761

 

Warto rzucić okiem przez ten sprzęt i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat, tj. czy jakość oferowana przez Askar 185 jest warta tych pieniędzy. Czy warto inwestować 2-3 x więcej, aby kupować "prawdziwe" apo.  

 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, YOKER napisał(a):

Nie lepiej mieć coś mniejszego ale o perfekcyjnie optyce zarówno do visual a jak i foto ?

 

A nie lepiej obudzić się i zorientować, że ludzie są różni, mają różne preferencje i potrzeby? Jakich to niebotycznych poziomów inteligencji i empatii trzeba sięgnąć, by zrozumieć, że komuś innemu może odpowiadać inny produkt o innych parametrach?

 

Ja się cieszę, że oferta różnych sprzętów dla astroamatorów jest coraz bogatsza. Co to komu szkodzi, że można sobie wybrać co się chce? Nikt nikogo nie zmusza do zakupu Askara, Esprita, Veloce czy też Taka. 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam dlaczego uwielbiam tu na forum tematy o apo.

Bo te polemiki są doskonałą rozrywką i pokazują jak wspaniale można bawić się językiem w utarczki słowne. I jak wbić komuś gwoździa w dupę, wmawiając mu, że to tylko kawek stali szlachetnej. 

  • Lubię 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mumia napisał(a):

Chyba dobrze im zeszły 185tki, jak po tak krótkim czasie atakują z big bertą. 

Albo wręcz przeciwnie. Nowy teleskop, a średnica większa tylko o niecałe 2 cm....

Dlaczego nie zrobili czegoś ~160mm w lukę między 140 i 185?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 

A nie lepiej obudzić się i zorientować, że ludzie są różni, mają różne preferencje i potrzeby? Jakich to niebotycznych poziomów inteligencji i empatii trzeba sięgnąć, by zrozumieć, że komuś innemu może odpowiadać inny produkt o innych parametrach?

 

Ja się cieszę, że oferta różnych sprzętów dla astroamatorów jest coraz bogatsza. Co to komu szkodzi, że można sobie wybrać co się chce? Nikt nikogo nie zmusza do zakupu Askara, Esprita, Veloce czy też Taka. 

Przecież ten askar 185 to jest kompletny złom optyczny. Myślicie że 200-ka będzie lepsza?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wfifiak napisał(a):

Hej!!!

To prawda. Jeżeli teleskop który mamy daje zadowalające nas obrazy i spełnia nasze oczekiwania, to nie ma znaczenia jaki ma rms, strehl i pv. Znając te parametry możemy wnioskować co dany sprzęt może zaoferować, ale kluczowe jest sprawdzenie tego w praktyce. Byłem na kilku zlotach i porównywałem masę sprzętów. Nie zauważyłem przepaści między sprzętami klasy premium a zwykłymi ED'kami. Może jestem niewyrobiony i brak mi odpowiedniej wrażliwości. Dla mnie jednak bez sensu jest przepłacać, jeśli sprzęt wielokrotnie tańszy sprawia mi tyle samo satysfakcji. Sprzedałem ostatnio Esprita 120 i zakupiłem dublet Meade 127 f9 (na FK01). Różnica pomiędzy obrazami dawanymi przez te teleskopy jest dla mnie prawie niezauważalna. Więc doszedłem do wniosku, że ten pierwszy się u mnie marnuje. Poza tym, dublecik chłodzi się znacznie szybciej (i FK01 jest stabilniejsze termicznie), co przy moich szybkich wypadach na obserwacje jest wielkim plusem. 

 

Pozdrawiam.

 

2 godziny temu, oicam napisał(a):

Wojtek @wfifiak to jest święta prawda co napisałeś. Pogoń za cyferkami, może zepsuć całą przyjemność z tego hobby. Może wywołać tzw smutek posiadania...

Każdy ma swoje priorytety i upodobania.

 

Powyższe dwie wypowiedzi plus wcześniejsza Dobrychemik przywracają mi wiarę w niektórych ludzi.

Przywracają bo powoli się załamywałem.

Na forum żeglarzy nawalanka, na forum krótkofalowców nawalanka jak u kiboli, na forum Astropolis już było widać sięganie po sztachety (a raczej tubusy)

Nie wspomnę o forum audiofilskim, z którego wywalono mnie pięć minut po zadaniu pierwszego pytania.

 

Nie ma nic złego w obiektywnym i poprawnym technicznie testowaniu sprzętu, nawet jeżeli wyniki nie są takie jakie chcielibyśmy widzieć wydając ileś kPLN lub kUSD.

Natomiast każdy taki test jest o kant .... jeżeli opatrzony jest komentarzem "tylko frajerzy i idioci kupuja takie g...."

 

Ludzie są dorośli, mają swój rozum (przynajmniej tak uważam) i 88% nie ma pojęcia o strehlu, Nyquiście czy innych wartościach. I nie mają ochoty i nie muszą tego wiedzieć.

Natomiast mają ochotę wykorzystywać sprzęt który mają najlepiej jak się da i w miarę czasu sami dojdą do momentu w którym postawią sobie pytanie co dalej.

 

Ponieważ jest to hobby jak każde inne to pewnie duża część z nas nie ma ochoty na jeszcze jedną rzecz. 

Przynajmniej ja osobiście nie życzę sobie, aby ktoś mówił mi "masz sprzęt do d..., jedno wielkie g.... i powinieneś sprzedać dom, żeby kupić jedyny słuszny teleskop inaczej będziesz cienki Bolek."

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.