Skocz do zawartości

Bigger is better Askar APO 203mm


cmku

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie wiem czy czytacie teraz podobny wątek na CN?

Tam jest całkiem miła atmosfera. Ale tak na średnio patrząc to ludzie nie pałają już entuzjazmem do nowego produktu.

Przynajmniej ja tak tamtą dyskusję odbieram.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, oicam napisał(a):

Ale przecież to jest moim zdaniem bardzo ciekawa dyskusja. Co prawda już może mnie o tytułowym Askarze, ale o ciekawych aspektach optyki.

Jak ktoś chce to można wydzielić z wątku część o aberracjach i rozmyślania apo czy nie apo. Kto nie będzie chciał tego czytać nie będzie wchodził do wątku,

a kogo zaciekawi to wejdzie. Przecież można porozmawiać bez emocji. Wątek jest ciekawy.

 

Marcin to co napisałem w wątku o długim i cienkim, jak najbardziej można zastosować te same wzory tylko trzeba wyliczyć współczynnik dla szkieł tego Askara.

I nie wiem czy liczy się go tak samo jak dla dubletu. Znalazłem informację, że podobno tak. Jeśli tak to wzór jest taki sam jak dla dubletu.

Pewności nie mam i będę musiał to zweryfikować w książkach albo podpytać na zachodzie.

Wyznacza się wielkość CA ze wzoru (są dwa warianty, jeden dla APO-konserwatystów, drugi bardziej luźny):

 

CA = 915 * D / F / S,

gdzie D - apertura w mm, F - światłosiła, S - ogniskowa podzielona przez defokus linii czerwonej i niebieskiej względem linii zielonej, przyjmuje się, że dla achromatu S ~2000,

dla obiektywów ze szkłem fpl51 ~6000, dla tych z fpl53 ~11000, fluoryt to chyba ~16000.

Druga wersja zakłada inny współczynnik, zamiast 915 jest 735. Ja używam tego "lżejszego" kryterium tak jak w pewnej książce wyczytałem kiedyś.

To się sprowadza do tego co liczy Rohr, jeżeli to CA jest mniejsze równe 1 to mamy APO, jeśli jest z przedziału 1 - 2 to semi-APO, powyżej 2 achromat.

Chyba to zakłady Zeissa używały takiego równania do kategoryzacji.

Te wzory są dla obiektywów z dobrze kontrolowaną aberracją sferyczną (lepiej niż 1/4 lambda). Bo jak jest większa aberracja sferyczna to nie da się zdefiniować wyraźnie ogniska dla

żadnej z barw.

Można też robić inny szacunek, podzielić średnią odległość ognisk dla czerwonego i niebieskiego od zielonego przez ogniskową układu.

Jeśli ktoś wie więcej niech napisze.

No to jeśli dla Askara 185 (zakładając że jest w kryterium dyfrakcyjnym) policzymy zgodnie ze wzorem to dostaniemy wynik uwaga.... 3,23 😅 (współczynnik 735).

Zaraz pewnie mnie wygonicie stąd🤣

 

brawo, wreszcie ktoś odważnie i merytorycznie określił Askara  :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lkosz napisał(a):

SEI88544807copy.jpg.4e379184f5ff5d922dca66e6c8717687.jpg

Masz wybór, nie czytaj :)

Gdy widzę kolejny post oburzenia, jak możesz pisać nie na temat :) kiedy temat jest o refraktorze :D

 

bierzesz to zbyt osobiście, mam takie wrażenie 😅

Zamiast ciągłego powtarzania się, może warto zastanowić się nad nowym podejściem lub świeżymi argumentami, które mogą przynieść konstruktywną dyskusję i nowe perspektywy w temacie refraktorów ?

I tudzież Askara 203 ?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tyle memów narobiłem licząc, że dobijemy tu do kilkudziesięciu stron. I gdzie ja to teraz wrzucę? :D

Btw. które to będzie podejście do merytorycznej dyskusji w sprawie refraktorów? Coś koło czterdziestego chyba

 

9 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

Zamiast ciągłego powtarzania się, może warto zastanowić się nad nowym podejściem lub świeżymi argumentami, które mogą przynieść konstruktywną dyskusję i nowe perspektywy w temacie refraktorów ?

ale mi memeska podprowadziłeś :D

337397449_1591913174608926_4413722269806436497_n.jpg.843990dda3865af36a246c5db6edd34e.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że niuton jest lepszy.

 

4 godziny temu, Paether napisał(a):

W kwestii merytorycznej dyskusji w ogólnym temacie soczewkowych korekcji zapraszam do wydzielonego wątku, a ten zostawmy śmieszkom ;) 

 

Normalnie @Paether jesteś prorokiem :) Szacun. To lata moderacji :)

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że właściciele teleskopów zwierciadlanych są mniej agresywni :D Zjawisko refrakcji wzmaga żądzę krwi, czy co? Jakoś nie ma inb o newtony. No i oczywiście, ze newton lepszy. Newton jest dobry na wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dzieciak, w PRL-u bawiłem się w składanie namiastek lunet i mikroskopów, ze zdobycznych soczewek. PRL i soczewki... o achromatycznych zapomnij, a te co miałem, lepiej rozszczepiały światło niż pryzmaty. Jak ja nienawidziłem aberracji chromatycznej, do dziś mi trauma została :D. Pewnego dnia poznałem Heńka (ś.p. Kowalewskiego), który mi uświadomił, że zwierciadła nie mają tego problemu :D do dziś kocham zwierciadła a wszelkie soczewki obchodzę szeeeeerokim łukiem :D 

  • Lubię 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lkosz napisał(a):

Zauważyłem że właściciele teleskopów zwierciadlanych są mniej agresywni :D Zjawisko refrakcji wzmaga żądzę krwi, czy co? Jakoś nie ma inb o newtony. No i oczywiście, ze newton lepszy. Newton jest dobry na wszystko.

Wróżbita Maciej mówił w Polsacie że zbliżająca się koniunkcja Jowisza ze słońcem może mieć negatywny wpływ na zachowanie niektórych osobników. 

Edytowane przez Lazarus21
  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HAMAL napisał(a):

Jako dzieciak, w PRL-u bawiłem się w składanie namiastek lunet i mikroskopów, ze zdobycznych soczewek. PRL i soczewki... o achromatycznych zapomnij, a te co miałem, lepiej rozszczepiały światło niż pryzmaty. Jak ja nienawidziłem aberracji chromatycznej, do dziś mi trauma została :D. Pewnego dnia poznałem Heńka (ś.p. Kowalewskiego), który mi uświadomił, że zwierciadła nie mają tego problemu :D do dziś kocham zwierciadła a wszelkie soczewki obchodzę szeeeeerokim łukiem :D 

 

Mam podobnie, RC to dwa lustra i może mieć 99 problemów ale CA nie jest jednym z nich...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lkosz napisał(a):

Zauważyłem że właściciele teleskopów zwierciadlanych są mniej agresywni :D Zjawisko refrakcji wzmaga żądzę krwi, czy co? Jakoś nie ma inb o newtony. No i oczywiście, ze newton lepszy. Newton jest dobry na wszystko.

Powód jest bardzo prosty.

Nieważne jakie szkło. Tu trwa bój kto ma dłuższego, a Newtony czy MAK-i nie mają startu w tej konkurencji.

Liczy się tylko prawdziwa długaaa rura.

Problem w tym, że długości refraktorów są podobne i trudno wyłonić zwycięzcę, więc wyciąga się argumenty "Twój jest pryszczaty", albo "Twój jest krzywy".

Ot takie zagrywki gimbazy. Tylko część adwersarzy tak się zapędziła, że nie są w stanie wyobrazić sobie jacy śmieszni się stali.

Smieszni i żenujący jednocześnie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał(a):

Jako dzieciak, w PRL-u bawiłem się w składanie namiastek lunet i mikroskopów, ze zdobycznych soczewek. PRL i soczewki... o achromatycznych zapomnij, a te co miałem, lepiej rozszczepiały światło niż pryzmaty. Jak ja nienawidziłem aberracji chromatycznej, do dziś mi trauma została :D. Pewnego dnia poznałem Heńka (ś.p. Kowalewskiego), który mi uświadomił, że zwierciadła nie mają tego problemu :D do dziś kocham zwierciadła a wszelkie soczewki obchodzę szeeeeerokim łukiem :D 

 

Ile razy nie kupię jakieś soczewki (całego teleskopu czy samego obiektywu) tyle razy wkurzam się na siebie i mówię - "żeby to było mi ostatni raz !". Sprzedaję i za jakieś czas znów kupuje :D Obecnie EDek, solidny obiektyw PZO, dwa gorsze obiektywy (choć jeden czeka na sprawdzenie jakości gdy już zrobię do niego tubę). Ale świerzbiło kupić Zeissa 50 mm. A i fajny szukacz który jakby nie patrzeć, jest refraktorem uciekł mi z przed nosa.  I po co mi to ? :huh: A Newtona mam jednego. Hymm...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, astrokarol napisał(a):

 

Ile razy nie kupię jakieś soczewki (całego teleskopu czy samego obiektywu) tyle razy wkurzam się na siebie i mówię - "żeby to było mi ostatni raz !". Sprzedaję i za jakieś czas znów kupuje :D Obecnie EDek, solidny obiektyw PZO, dwa gorsze obiektywy (choć jeden czeka na sprawdzenie jakości gdy już zrobię do niego tubę). Ale świerzbiło kupić Zeissa 50 mm. A i fajny szukacz który jakby nie patrzeć, jest refraktorem uciekł mi z przed nosa.  I po co mi to ? :huh: A Newtona mam jednego. Hymm...

U mnie równowaga, czyli dwa newtony, dwa refraktory. Ale gdyby doliczyć osiem i pół lornetki (jeden monokular) i cztery szukacze to robi się 23 : 2 na korzyść refraktorów . Jestem refraktorowcem, o nie ! 😲

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, m_jq2ak napisał(a):

Masz ode mnie order śmieszka :)

jakie śmieszka? człowiek poważne rzeczy pisze, to traktują jak żart. Newton naprawdę jest dobry na wszystko.

Newton cierpliwy jest, łaskawy jest.

Newton nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą

Nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.

Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję

Wszystko przetrzyma

Newton nigdy nie ustaje

  • Lubię 2
  • Dziękuję 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lkosz napisał(a):

jakie śmieszka? człowiek poważne rzeczy pisze, to traktują jak żart. Newton naprawdę jest dobry na wszystko.

Newton cierpliwy jest, łaskawy jest.

Newton nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą

Nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.

Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję

Wszystko przetrzyma

Newton nigdy nie ustaje

W dwóch słowach: lustro rządzi.

I tej wersji się trzymajmy.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy szanujący się niutoniarz powinien miec conajmniej jeden refraktor, na wszelki wypadek.

Każdy szanujący się apowiec powinien mieć przynajmniej jednego niutona, na wszelki wypadek.

Każdy szanujący się Takahaszowiec powinien mieć przynajmniej jeden teleskop "made in china", żeby miał na co narzekać ;)

Edytowane przez Piotrek K.
  • Lubię 2
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Każdy szanujący się niutoniarz powinien miec conajmniej jeden refraktor, na wszelki wypadek.

Każdy szanujący się apowiec powinien mieć przynajmniej jednego niutona, na wszelki wypadek.

Każdy szanujący się Takahaszowiec powinien mieć przynajmniej jeden teleskop "made in china", żeby miał na co narzekać ;)

Ot to. I każdy telepiarz powinien mieć choć jedną lornetkę i Vice Versa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Każdy szanujący się niutoniarz powinien miec conajmniej jeden refraktor, na wszelki wypadek.

Każdy szanujący się apowiec powinien mieć przynajmniej jednego niutona, na wszelki wypadek.

Każdy szanujący się Takahaszowiec powinien mieć przynajmniej jeden teleskop "made in china", żeby miał na co narzekać ;)

A wszyscy powinni posiadać chociaż okular od Takahashi, żeby pokazać że ich też stać.

Brak takowego dyskwalifikuje towarzysko. I chyba coś w tym jest bo bez słowa wyjaśnienia nie przyjęli mnie na Astromaniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, JurekN napisał(a):

A wszyscy powinni posiadać chociaż okular od Takahashi, żeby pokazać że ich też stać.

Brak takowego dyskwalifikuje towarzysko. I chyba coś w tym jest bo bez słowa wyjaśnienia nie przyjęli mnie na Astromaniaka.

Głupszej wypowiedzi nie widziałem ....ale człowiek uczy się widać całe życie. Astromaniak to nie cały internet.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Głupszej wypowiedzi nie widziałem ....ale człowiek uczy się widać całe życie. Astromaniak to nie cały internet.

 

Nic do Ciebie nie mam, natomiast Ty nie mając nic do powiedzenia postanowiłeś ogłosić to całemu światu.

Masz rację to nie cały internet. Astropolis też nie.

Teraz oczekuję na podszyty pogardliwą wobec nowicjusza nutą wyższości wykład o miejscach w necie w których warto bywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.