Skocz do zawartości

Poziomica na montażu dobra czy zła


krzyn24

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie pytanie niby blachostka ale jest małe "Ale" poziomuje nogi statywu i oczko 100% ale jak zawieszę montaż to oczko które jest wbudowane w montaż  spierdziela gdzieś na prawo no i komu tu wieżyc??? Nogi stoją sztywno więc nie ma mowy że jak wieszam głowice to przekaszam .  A więc jak z tym jest?

IMG_20240619_213448.jpg

IMG_20240619_213825.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczko bywa do bani, w moim EQ5 jest do bani. Był spory problem z guidingiem, pomimo rzekomego PA co do pojedynczych arcsec. Po zdjęciu głowicy i położeniu porządnego "oczka" o wartości ok. 40£ (takie np. dla audiofili do poziomowania gramofonów) można było dopiero prawidłowo wypoziomować trójnóg i potem wykonać PA. Guiding z miejsca się poprawił. 

 

Ale np. w moim CGX wbudowane oczko pokrywa się z tym dużym. 

 

Edytowane przez vroobel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, vroobel napisał(a):

Oczko bywa do bani, w moim EQ5 jest do bani. Był spory problem z guidingiem, pomimo rzekomego PA co do pojedynczych arcsec. Po zdjęciu głowicy i położeniu porządnego "oczka" o wartości ok. 40£ (takie np. dla audiofili do poziomowania gramofonów) można było dopiero prawidłowo wypoziomować trojnog i potem wykonać PA. Guiding z miejsca się poprawił. 

 

Ale np. w moim CGX wbudowane oczko pokrywa się z tym dużym. 

Czyli tylko z poziomicy tak myślałem dlatego nie poprawiałem do oczka z głowicy. Zostawiłem do oczka z dewalt.a  ale poziomice małą za 40funciakòw to trochę grubo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie porządny inklinometr i przyda się nie tylko do statywu. Poziomowałem niedawno talerz na pierze i zrobiłem to bardzo dokładnie. Ustawiając polarną, azymut musiałem skorygować o ok. 8°, ale w tym czasie deklinacja zmieniła się tylko o kilka sekund łuku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, count.neverest napisał(a):

Kup sobie porządny inklinometr i przyda się nie tylko do statywu. Poziomowałem niedawno talerz na pierze i zrobiłem to bardzo dokładnie. Ustawiając polarną, azymut musiałem skorygować o ok. 8°, ale w tym czasie deklinacja zmieniła się tylko o kilka sekund łuku. 

Podesłał byś link do tego co ty masz bo wujo google wyświetlił mi tego 50 rodzaji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał(a):

Czego to się człowiek dowie, w życiu bym nie pomyślał, że audiofile używają poziomic :P 

Albo że wspomniany inklinometr, według Wiki  występuje również pod nazwą "busola zboczeń"  :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała podpowiedź, jeśli to tylko do tego celu i do niczego innego jej nie wykorzystasz, zamiast kupować swoją, pożycz od kogoś pewną poziomicę, złap poziom i na tym oczku w montażu zaznacz trwale pozycję jaka ci wyszła. Następnym razem będziesz mógł posłużyć się swoim znacznikiem zamiast tego nadrukowanego.

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał(a):

 

Czego to się człowiek dowie, w życiu bym nie pomyślał, że audiofile używają poziomic :P 

 

Jeśli chcesz doznać prawdziwego szoku, to przejrzyj poniższy kanał, dowiesz się, co da się sprzedać i co koniecznie musisz mieć. Koszty top-sprzętu astro mogą wydać Ci się śmiesznie małe.... 

 

 

Screenshot_20240620-074758.jpg

Edytowane przez vroobel
  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, krzyn24 napisał(a):

A więc jak z tym jest?

U mnie w GTIx też pokazuje wierutne bzdury, a do tego, jak się nogi montażu złoży, to jedna jest delikatnie dłuższa niż dwie pozostałe, więc już w ogóle nie wierzę w ich wskazania.

Gdy samą głowicę postawiłem na granitowym stole (o którym wiem, że jest wypoziomowany), dalej pokazywało mi "krzywo".

Teraz myślę nad zakupem i przyklejeniem czegoś takiego do samej głowicy:

Poziomica dwuosiowa Manfrotto 337 - fotoforma.pl

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MateuszW napisał(a):

Czego to się człowiek dowie, w życiu bym nie pomyślał, że audiofile używają poziomic

 

To jest towarzystwo znacznie bardziej ortodoksyjne niż astroświry :D.

Kiedyś zapisałem się na forum audiofilskie. I po przyjęciu zadałem w dyskusji o kablach zasilających.

Zapytałem jaki sens ma kupowanie kabli zasilających za miliony monet, wykonanych z super miedzi jeżeli i tak podłączamy to do gniazdka w mieszkaniu do którego bardzo często dochodzą chamskie aluminiowe przewody.

Nie doczekałem się odpowiedzi bo kilka minut później zostałem wyrzucony z forum.

 

 

  • Haha 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką malutką poziomicę jest trudno dokładnie płasko przykleić, zwłaszcza w takiej dziurce w montażu, więc prawdopodobieństwo, że to będzie dobrze działać jest raczej niewielkie.

Okrągłe poziomice o średnicy 30 - 40 mm u mnie działają bardzo dobrze, nawet te tanie, trzeba tylko starannie je płasko przykleić.

Tu niestety znowu rozmiar ma znaczenie.

 

Edytowane przez Mareg
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lootzek napisał(a):

Mała podpowiedź, jeśli to tylko do tego celu i do niczego innego jej nie wykorzystasz, zamiast kupować swoją, pożycz od kogoś pewną poziomicę, złap poziom i na tym oczku w montażu zaznacz trwale pozycję jaka ci wyszła. Następnym razem będziesz mógł posłużyć się swoim znacznikiem zamiast tego nadrukowanego.

W sumie mądre rozwiązanie dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lkosz napisał(a):

Odkąd kupiłem elektroniczną poziomicę z dokładnością do bodaj 0.1 stopnia i podświetleniem, moje życie stało się prostsze :) sugeruję taki zakup, przyda się do innych rzeczy ;)

Podesłał byś link chętnie bym zerknął 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mareg napisał(a):

Taką malutką poziomicę jest trudno dokładnie płasko przykleić, zwłaszcza w takiej dziurce w montażu, więc prawdopodobieństwo, że to będzie dobrze działać jest raczej niewielkie.

Okrągłe poziomice o średnicy 30 - 40 mm u mnie działają bardzo dobrze, nawet te tanie, trzeba tylko starannie je płasko przykleić.

Tu niestety znowu rozmiar ma znaczenie.

 

 

Tylko że głowica GTIx nie ma miejsca, żeby taki ładny placuszek gdzieś przykleić, chyba że jak sombrero od góry 😉 Sama góra też jest dość okrągła więc powodzenia z zamocowaniem tego w idealnym poziomie.

 

image.png.b59a410e910d94fa349b14a8edb4d3b2.png

 

Myślałem o doklejeniu załączonej poziomicy dwuosiowej na taśmie 3M w zaznaczonym miejscu. Sama taśma może jest delikatnie ściśliwa, ale ta poziomica waży tyle co nic, nie powinno to mieć jakiegoś gigantycznego wpływu na wskazania.

Edytowane przez PrismoSal
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, vroobel napisał(a):

Żeby nie było, że 40£ to jakaś astronomiczna (nomen omen) cena:

 

https://www.futureshop.co.uk/blue-horizon-prolevel-turntable-bubble-level?srsltid=AfmBOop8Jg5cjrW4JlVOgUtW0lEKS0G25XeGTen9Lpb6GhpBBYVGY4O1h-g

 

A tak wygląda moja poziomiczka: 

 

 

image.thumb.png.df73fc8b365d22c8a0bbbfa75aea9a1b.png

Wygląda naprawdę porządnie 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.