Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Ja w DSS.

Wygląda na to że muszę wrócić do materiału:)

 

Wrócić do materiału warto. Ale z Twojej odpowiedzi wynika, że DSS do stackowania jest be ;) a nie jest

Stackowac w DSS warto i ten etap łatwy jest, więcej pracy jest w kolejnym etapie - obróbki już w innym programie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flara Iridium 66 o jasności -6.5 magnitudo.

 

Gwiazdy to stack 20 ujęć po 10 sekund (ISO 6400, przysłona f/3.5), natomiast flara - pojedyncze ujęcie trwające około 90 sekund. Z tego ujęcia przeniosłem samą flarę i nieporuszony horyzont na zestackowane gwiazdy.

 

Łuna widoczna na zdjęciu pochodzi od miasta Suwałk.

Flara-Iridium-final.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydzierżawiłem ostatnio Samyanga 14mm i tak się bawię dopinając go do mojego C550D. Dzisiaj chciałem złapać z balkonu jasną flarę na szeroko, ale okazało się po fakcie, że było za szeroko. Lampy, drzewa, domy, więc trochę crop. I pytanie do użytkowników. 30s czy 20s mam wokół gwiazd halo. Ostrzone na LV, w miarę na maksimum. Czy to problem mojego zestawienia sprzętowego, czy tak musi być w przypadku Samyego 14mm, czy to wina źle dobranej ekspozycji?

post-604-0-29476900-1440365581_thumb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto efekt moich pierwszych zmagań z obróbką więc będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

 

Aparat: Canon EOS 650D

Obiektyw: Canon 50 mm

f/2.8

Light: 40 x 7s

Dark: 10

Bias: 10

 

Obróbka: DSS, PS, IrfanView

 

Ostrość chyba mi trochę uciekła:/

post-29322-0-60077300-1440711101_thumb.jpg

post-29322-0-96407800-1440711107_thumb.jpg

Edytowane przez BuliPunk
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BuliPunk jaki obiektyw ? Bo jak 1,8 to zauważ, że z jednej strony przymykasz obiektyw żeby mieć ostrzejsze zdjęcie, a z drugiej wydłużasz ekspozycję rozmazując zdjęcie.

 

Pełna zgoda. Przysłona mi się taka ustawiła przypadkiem - chyba zostało mi ustawienie po zmianie obiektywu:/ Oba ujęcia pochodzą z tej samej sesji.

Nauczka na przyszłość...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie temu zrobiłem załączone zdjęcie i zastanawiam się czym są spowodowane cienie powstałe nad linią drzew? Zauważyłem ten efekt już wcześniej przy robieniu zdjęć z mocno oświetlonym pierwszym planem. W tym przypadku zdjęcia były oświetlone mocnym halogenem z pobliskiej stacji kolejowej.

sad.jpg

 

Nikon D5100

9x22s

f/4

ISO 3200

18mm

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie temu zrobiłem załączone zdjęcie i zastanawiam się czym są spowodowane cienie powstałe nad linią drzew? Zauważyłem ten efekt już wcześniej przy robieniu zdjęć z mocno oświetlonym pierwszym planem. W tym przypadku zdjęcia były oświetlone mocnym halogenem z pobliskiej stacji kolejowej.

Czy tutaj po stackowaniu i obrobieniu gwiazd wkleiłeś jeszcze dodatkowo pierwszy plan z jednego zdjęcia? Drzewa rozmazują się bo po prostu program wyrównuje na gwiazdy, wiec musi tym samym rozjechać drzewa i taki jest tego efekt. Dziwne jest natomiast, że tylko na krawędziach drzew widać to rozjechanie, a reszta jest równa, stąd moje przypuszczenie, że dołożyłeś dodatkowo pierwszy plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Oddzielnie było stackowane niebo oddzielnie pierwszy plan (z tych samych zdjęć). Tylko nie chodzi mi o rozjechanie bo to akurat efekt niedokładnej maski (obrabiane na szybko). Mi chodzi o te cienie nad drzewami. Tuż nad drzewami niebo jest ciemniejsze niż dalej. Ten efekt jest widoczny też na pojedyńczym surowym zdjęciu więc to nie efekt obróbki. Czy to nie jest jakaś niedoskonałość matryc, które nie radzą sobie z tak dużym kontrastem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Mleczna w rejonach Orła, Strzelca na ciemnym niebie:

attachicon.gif1x_2bx.jpg

parametry: EOS 50D + Sigma 18-35 na 18mm, f/1.8, 30 * 15 sekund. Bez prowadzenia, statyw. Stackowanie w DSS.

 

 

Stawiam pierwsze kroki w obróbce. Wziąłem się za podobny kadr Drogi Mlecznej, ale nie potrafię wydobyć z niej sensownych kolorów. Są jakieś specjalne techniki? Może jakiś tutorial? Czy to "tylko" kwestia umiejętnego ustawienia nasycenia poszczególnych kanałów?

Z góry dzięki za wszelkie rady:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Stawiam pierwsze kroki w obróbce. Wziąłem się za podobny kadr Drogi Mlecznej, ale nie potrafię wydobyć z niej sensownych kolorów. Są jakieś specjalne techniki? Może jakiś tutorial? Czy to "tylko" kwestia umiejętnego ustawienia nasycenia poszczególnych kanałów?

Z góry dzięki za wszelkie rady:)

Hej,

 

sam nie jestem za mocny w tym temacie i prosiłem o pomoc na sąsiednim forum.

Dostałem taką poradę:

Może zrób z kolorami w DSS tak:

Po skończeniu stackowania, jak już masz wszystko gotowe, wejdź na część odnośnie kolorów i histogramu (kolorowe paseczki). Po prawej masz histogram. Ten kolor, który masz najbardziej na prawo, nie będziesz ruszał (pewnie czerwony). Natomiast inne dwa będziesz nasycał, poprzez przesuwanie trójkącika na środku lekko w prawą stronę. Kiedy trzy piramidki w histogramie będą w tym samym miejscu, podkręcasz saturację do poziomu 15-25%.

W ten sposób uzyskasz mniej więcej naturalne kolory, po które prawdopodobnie dążysz.

 

No i tak zrobiłem i wygląda całkiem OK jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

sam nie jestem za mocny w tym temacie i prosiłem o pomoc na sąsiednim forum.

Dostałem taką poradę:

Może zrób z kolorami w DSS tak:

Po skończeniu stackowania, jak już masz wszystko gotowe, wejdź na część odnośnie kolorów i histogramu (kolorowe paseczki). Po prawej masz histogram. Ten kolor, który masz najbardziej na prawo, nie będziesz ruszał (pewnie czerwony). Natomiast inne dwa będziesz nasycał, poprzez przesuwanie trójkącika na środku lekko w prawą stronę. Kiedy trzy piramidki w histogramie będą w tym samym miejscu, podkręcasz saturację do poziomu 15-25%.

W ten sposób uzyskasz mniej więcej naturalne kolory, po które prawdopodobnie dążysz.

 

No i tak zrobiłem i wygląda całkiem OK jak dla mnie.

 

Dzięki.

Z histogramem robiłem podobnie ale nie podkręcałem saturacji.

Dziś wracam do tematu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moja próba uchwycenie galaktyki M33 w Trójkącie - ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba :

 

Galaktyka M33 w Trójkącie, fotografowana Pentaxem K-5, obiektywem Pentax FA 135mm f 2,8 : naświetlane 4 sek na ISO 12800, ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba. Stack 30 klatek w DSS.

M33 wrzesien 2015.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.