Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

śledzę ten temat od samego początku, gdyż także dąże to usykania punktowych gwiazd na swoich fotografiach. Niestety na zbliżeniach widać że nadal wychodzą mi "jajka". Gwiazdy są nieco rozciągnięte w kieruku prawy górny róg na niemal każdym zdjęciu. Sukcesywnie poprawiam ustawienia , aby guiding miał jak najmniej pracy, ale do ideału daleko.

 

Przez pewien czas nie mogłem wybalansować osi dec w swoim setupie gdzie guider byl w systemie piggy back. Chodzi o to, że w zależnosci od tego czy w którą strone celowałem teleskopem raz balans leciał w kierunku odrośnika a raz wyciągu. Dzisiaj udało mi się częściowo rozwiązać ten problem odwracając aparat do góry nogami. Balans był tak czuły, że asymetria aparatu z zainstalowaną baterią zabużała idealne zrównoważenie całości. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale na razie tylko tak może to być ustawione, żeby działało. Ma nadzieje, że rozumiecie o co chodzi.

 

Kolejna sprawa. Ktoś zwrócił uwagę czy ślimak nie jest za bardzo ściśnięty na łożyskach. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że fabrycznie często sprzęt wychodzi ze zbyt małym luzem i nie jest możliwe swobodne obrócenie ślimaka. Oczywiście w każdym montażu jest możliwość regulacji tzw worm end float ale nie w azeq6. Po odkręceniu tych czarnych zaślepek na obudowie ( przynajmniej w moim montażu) nakrętki dociskające łożyska są dokręcone na jakimś kleju a ta w osi ra dodatkwo zaslonięta jakimś plastikowym talerzykiem. Nie ma możliwości regulacji jak w neq6. Ktoś próbował?

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie żadne działanie nie poprawia go.

Musze jeszcze sprawdzić jak będzie z agrsywnoscia ok 30% i RArate <0.5

Starałem się śledzić wątek ale może mi coś umknęło - czy byłbyś w stanie zrobić printskrin wykresu bez guide - np w czasie sprawdzania ustawienia polarnej metodą dryfu. Ciekawi mnie czy bez guide wykres jest w miarę gładki czy już jest trochę poszarpany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastianus, on 25 Lip 2015 - 22:02, said:Sebastianus, on 25 Lip 2015 - 22:02, said:Sebastianus, on 25 Lip 2015 - 22:02, said:

Witam,

 

śledzę ten temat od samego początku, gdyż także dąże to usykania punktowych gwiazd na swoich fotografiach. Niestety na zbliżeniach widać że nadal wychodzą mi "jajka". Gwiazdy są nieco rozciągnięte w kieruku prawy górny róg na niemal każdym zdjęciu. Sukcesywnie poprawiam ustawienia , aby guiding miał jak najmniej pracy, ale do ideału daleko.

 

Przez pewien czas nie mogłem wybalansować osi dec w swoim setupie gdzie guider byl w systemie piggy back. Chodzi o to, że w zależnosci od tego czy w którą strone celowałem teleskopem raz balans leciał w kierunku odrośnika a raz wyciągu. Dzisiaj udało mi się częściowo rozwiązać ten problem odwracając aparat do góry nogami. Balans był tak czuły, że asymetria aparatu z zainstalowaną baterią zabużała idealne zrównoważenie całości. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale na razie tylko tak może to być ustawione, żeby działało. Ma nadzieje, że rozumiecie o co chodzi.

 

Kolejna sprawa. Ktoś zwrócił uwagę czy ślimak nie jest za bardzo ściśnięty na łożyskach. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że fabrycznie często sprzęt wychodzi ze zbyt małym luzem i nie jest możliwe swobodne obrócenie ślimaka. Oczywiście w każdym montażu jest możliwość regulacji tzw worm end float ale nie w azeq6. Po odkręceniu tych czarnych zaślepek na obudowie ( przynajmniej w moim montażu) nakrętki dociskające łożyska są dokręcone na jakimś kleju a ta w osi ra dodatkwo zaslonięta jakimś plastikowym talerzykiem. Nie ma możliwości regulacji jak w neq6. Ktoś próbował?

 

Sebastian

 

Ja regulowałem docisk w moim az eq6. W osi DEC dostęp jest tak jak piszesz, po odkręceniu zaślepki.

U mnie samą nakrętkę dociskającą łożyska dało się łatwo poruszyć (najlepiej kupić do tego odpowiednie 'szczypce' 120mm).

 

Ten 'talerzyk' na RA osi to tarcza encodera. Aby ją wyjąć, należy odkręcić elektronikę (tzn, panel z zasilaniem, etc). Wtedy uzyskasz dostęp (od wewnątrz), do dwóch małych śrubek, które trzymają płytkę z elektroniką encodera osi RA. Po ich odkręceniu możesz wyjąć elektronikę encodera, a następnie będziesz mógł odkręcić tą śrubkę, która trzyma 'talerzyk' na osi RA.

Trzeba ostrożnie to robić, bo kabelki wewnątrz są krótkie i nie ma swobody ruchu.

Edytowane przez bujarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w NEQ-6 nakrętkę dociskającą łożysko w osi DEC dokręcał jakiś potężny Chińczyk. Próbowałem kilkoma różnymi szczypcami (prostymi i wygiętymi) ją ruszyć ale nawet nie drgnie. O dziwo w osi RA była nie dokręcona i bez problemu można było wyregulować docisk.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się śledzić wątek ale może mi coś umknęło - czy byłbyś w stanie zrobić printskrin wykresu bez guide - np w czasie sprawdzania ustawienia polarnej metodą dryfu. Ciekawi mnie czy bez guide wykres jest w miarę gładki czy już jest trochę poszarpany.

dryf - regulacja wysokosci

w czasie dryfu guding tez jest wlaczony, nawet jezeli go wylacze to podczas dryfu sam sie zalacza.

czas printscreena ok 3min.

dryf-deklinacja.jpg

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w czasie dryfu guding tez jest wlaczony, nawet jezeli go wylacze to podczas dryfu sam sie zalacza.

Dla tego pytałem czy jesteś wstanie wyłączyć guide. Ja guide robię przez relaybox i mogę odpiąć kabelek i widzę jak montaż "prowadzi" bez guide.

Trochę dziwne jest to że przez 3 minuty korekty w Ra miałeś praktycznie cały czas w jedną stronę - nie masz w ustawieniach pilota włączonej innej prędkości prowadzenia (słonecznej/księżycowej/...)? - nie wiem czy to jest możliwe, tylko gdybam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiazaniu do oceny loga przez krzychoo26 podepne link

http://www.rowanastronomy.com/productsa2.htm#neq6beltkit

 

Kiedys byla tu akcja na beltmody i mysle, ze to genialne rozwiazanie. Kasuje ci luzy na zebatkach i musisz jedynie zaopiekowac luzami w RA i DEC [male imbusiki] i naprawde montaz smiga az milo. U mnie na OAGu ogniskowa wg Pinpointa 1362mm wykres mam dosc plaski, wczesniej bez paskow i ogniskowej 800mm mocno poszarpany! W obu przypadkach gwiazdki okragle ale z paskami okragle+mniejsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie ten wątek i się zastanawiam - czyżby był pierwszy przypadek guidingu, który wyguiduje ziarnistość montażu? :-)

 

Krzychoo226 ma rację pisząc, że całość drgań powstaje na przekładniach - czyli na sprzęcie. Tutaj ustawienia programu do guidowania nie mają praktycznie nic do powiedzenia. na defaultowych powinno chodzić jak złoto. DObrze wyregulowany EQ6 pociągnie 600mm z palcem w lunetce biegunowej.

 

Są luzy/dociśnięcia na zębatkach między silnikiem na ślimakiem, podobnie ma się chyba sytuacja na ślimaku. Wg mnie montaż, trzeba rozebrać, zmazać stary smar, nałożyć nowy (dobry), sprawdzić jakość łożysk (ew. wmienić) i odpowiednio złożyć.

 

P.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego tematu, spytam się tutaj. Zastanawiam się, czy jeśli guiduję Chameleonem3 w Maximie w Bin2, to w ustawieniach mam podać rozmiar piksela rzeczywisty, czy 2x większy? On pracuje na sterowniku Video DS, który jest głupi - nie zna parametrów kamery i trzeba mu je wklepać. Prawdopodobnie nie wie tez, że kamera pracuje w Bin2, stąd obawiam się, że skala na wykresie guidowania jest niepoprawna (wykres jest 2x ładniejszy, niż być powinien?). Niby wykres wygląda ok, podobnie jak przed używaniem bin2, jednak nigdy nie jestem pewien. Co myślicie?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos z wczoraj na takim skaczącym wykresie.

i log z PHD

 

Na razie zostaje jak jest, moze jak bedzie jakas premia w pracy, to beda dalsze mody montazu.

 

wiem, ze obrobka nie jest idealna, ale wciaż sie ucze :-) (DSS i GIMP2)

2015-07-27-M27+podpis.jpg

PHD2_GuideLog_2015-07-27_000249.txt

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego tematu, spytam się tutaj. Zastanawiam się, czy jeśli guiduję Chameleonem3 w Maximie w Bin2, to w ustawieniach mam podać rozmiar piksela rzeczywisty, czy 2x większy? On pracuje na sterowniku Video DS, który jest głupi - nie zna parametrów kamery i trzeba mu je wklepać. Prawdopodobnie nie wie tez, że kamera pracuje w Bin2, stąd obawiam się, że skala na wykresie guidowania jest niepoprawna (wykres jest 2x ładniejszy, niż być powinien?). Niby wykres wygląda ok, podobnie jak przed używaniem bin2, jednak nigdy nie jestem pewien. Co myślicie?

Wg mnie - podajesz rzeczywisty. Jak w Maximie ustawić Bin2 to program sobie przeliczy resztę.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos z wczoraj na takim skaczącym wykresie.

i log z PHD

 

Na razie zostaje jak jest, moze jak bedzie jakas premia w pracy, to beda dalsze mody montazu.

 

wiem, ze obrobka nie jest idealna, ale wciaż sie ucze :-) (DSS i GIMP2)

attachicon.gif2015-07-27-M27+podpis.jpg

attachicon.gifPHD2_GuideLog_2015-07-27_000249.txt

No i nie jest źle - nie wiem na co narzekasz.

Jak Ci wykres przeszkadza to go wyłącz :-D ważne, że gwiazdy masz punktowe :-)

 

P.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie - podajesz rzeczywisty. Jak w Maximie ustawić Bin2 to program sobie przeliczy resztę.

 

P.

Dla kamery głównej, która jest "klasycznie" sterowana, tak na pewno jest. Ale dla guidera własnie nie jestem pewien, bo maxim może nie wiedzieć, że jest bin2. Ja bin2 włączam zmieniając tryb pracy kamery w camera settings/video capture pin i de facto nie mówię nigdzie, że to bin2. To wygląda jakby kamera miała po prostu mniejszą rozdzielczość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kamery głównej, która jest "klasycznie" sterowana, tak na pewno jest. Ale dla guidera własnie nie jestem pewien, bo maxim może nie wiedzieć, że jest bin2. Ja bin2 włączam zmieniając tryb pracy kamery w camera settings/video capture pin i de facto nie mówię nigdzie, że to bin2. To wygląda jakby kamera miała po prostu mniejszą rozdzielczość.

Ach, źle zrozumiałem. Ja w takim wypadku podałbym ten rozmiar piksela na którym faktycznie kamera działa.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie, ze temat zmierza do konca przy tym stanie montazu...

gwiazdki sa punktowe na 10min, a okolica mi nie pozwala na duzo wiecej, no moze 15min.

 

chcialbym jeszcze na koniec prosic o maly tutek odnosnie obrobki zdjec.

 

wystawiam surowego stacka i prosze o nagranie kazdego kroku podczas obrobki zdjecia - potem na YT.

z gry wszystkim dziekuje :-)!

 

screen recorder (po prawej LINKI BEZPOŚREDNIE)

http://www.dobreprogramy.pl/oCam,Program,Windows,48748.html

 

plik m27-auto.tif (trzeba czekac 15s i DOWNLOAD)

lumiancja 14x600s+19darkow+30biasow (1/8000s)

http://megawrzuta.pl/download/c4b374aa7e09dd0a8c4b15e806798f65.html

 

temperatua sprzetu w czasie zdjec ok 24stC

jeszcze raz dziekuje :-)

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie, ze temat zmierza do konca przy tym stanie montazu...

gwiazdki sa punktowe na 10min, a okolica mi nie pozwala na duzo wiecej, no moze 15min.

 

chcialbym jeszcze na koniec prosic o maly tutek odnosnie obrobki zdjec.

 

wystawiam surowego stacka i prosze o nagranie kazdego kroku podczas obrobki zdjecia - potem na YT.

z gry wszystkim dziekuje :-)!

 

screen recorder (po prawej LINKI BEZPOŚREDNIE)

http://www.dobreprogramy.pl/oCam,Program,Windows,48748.html

 

plik m27-auto.tif (trzeba czekac 15s i DOWNLOAD)

lumiancja 14x600s+19darkow+30biasow (1/8000s)

http://megawrzuta.pl/download/c4b374aa7e09dd0a8c4b15e806798f65.html

 

temperatua sprzetu w czasie zdjec ok 24stC

jeszcze raz dziekuje :-)

 

 

 

O to,to ..... też o tym myślałem ale nie miałem śmiałości tyle wymagać .... :flirt:

 

Sebastian

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,

wrzucasz stack i piszesz, żeby ktoś nagrał cały workflow obróbki zdjęcia?

 

Tutoriali w sieci jest bardzo dużo, czy to nagranych na YT czy spisanych opatrzonych zdjęciami. Może warto tak wgłębić się w ten temat, poczytac, pooglądać i samemu stworzyć własny proces obróbki. Wielu z astrofotografów przez lata szlifuje swój warsztat a jak chcą przekazać swoją ogromną wiedzę to organizuje się specjalne szkolenia i warsztaty z tym związane - często gęsto platne.

 

Przypuszczalnie kilku astrofotgorafów może poświęcić swój czas i obrobić Twój stack, ale pokażą Ci co najwyżej efekt końcowy swojej pracy - coś do czego możesz dążyć.

 

Proponuję zacząć obrabiać samemu - pokaż potem zdjęcie a my poprowadzimy Cię dalej - na co zwracać uwagę a na co nie.

 

Na początek proszę bardzo:

minuta szukania na YT.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wyważenie "pól na pól" nie jest optymalne. Mont powinien "pchać" a nie "popuszczać" setup. Przekładając na ludzki język -

należy dążyć do niewielkiego dociążenia setupu w dolnej części dovetaila przez obracający setupem montaż.

Poza tym guider (chip w guiderze) powinien być zorientowany osiami prostopadle do obu osi ruchów monta ( czyli podczas kalibracji

powinno sie dążyć do tego aby przesunięcia jakich dokonuje montaż w trakcie celibrate były równolegle do krawędzi obrazka z kamery guidującej). Czasem pomaga niewielkie rozognniskowanie gwiazdki prowadzącej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym guider (chip w guiderze) powinien być zorientowany osiami prostopadle do obu osi ruchów monta ( czyli podczas kalibracji

powinno sie dążyć do tego aby przesunięcia jakich dokonuje montaż w trakcie celibrate były równolegle do krawędzi obrazka z kamery guidującej).

A jakie to ma znaczenie? Tzn. z tego co mi wiadomo to PHD sam sobie wylicza jakie to ew. przekrzywienie/przekrecenie jest - podczas kalibracji wlasnie. Zdaza mi sie, ze kamerke do guida mam przekrecona i nie zauwazylem by mialo to jakikolwiek wplyw na jakosc guidingowania. Chyba, ze jest jeszcze cos o czym nie wiem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.