Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza wersja jest jednak większa i może się bardziej podobać, druga jest bardziej kompaktowa, dobra na tapetę na większy monitor. W każdym razie taką małą lunetką też można się pobawić :rolleyes:

Detale, które prezentujecie w tym watku są niesamowite :astronom:

Musiałbym zrobić coś moim makiem 180/2700 ale na balkonie są za duże turbulencje

na niego.

Edytowane przez astrodziadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sumas: a to jest naprawde ciekawostka, dzieki za informacje. Niestety u nas byly chmury.

 

A tak poza tym to bardzo sie ciesze widzac naplyw nowych zdjec i reaktywacji teleskopow co niektorych uzytkownikow. Fajne fotki panowie :Beer:

 

Ja wczoraj oczekiwalem na prozno zorze polarna. Sleczenie nad diagramami skrocilem sobie troche avikowaniem ksiezyca. Seeing byl sredni, na f/20 nie wystarczajacy. Ale po skroceniu ogniskowosci przekonal mnie po paru avikach, takze sklecilem mala mozaike polnocnego zachodu. Zdjecie jest na polnocy ciut szczuple, bo nie mialem pierwotnie zamiaru skladania. Ale mysle ze zakamarkow jes nadal wystarczajaco.

 

Podam tylko link, bo plik jest za duzy: ***LINK***

 

Pozdrawiam,

Maciek

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sumas: a to jest naprawde ciekawostka, dzieki za informacje. Niestety u nas byly chmury.

 

A tak poza tym to bardzo sie ciesze widzac naplyw nowych zdjec i reaktywacji teleskopow co niektorych uzytkownikow. Fajne fotki panowie :Beer:

 

Ja wczoraj oczekiwalem na prozno zorze polarna. Sleczenie nad diagramami skrocilem sobie troche avikowaniem ksiezyca. Seeing byl sredni, na f/20 nie wystarczajacy. Ale po skroceniu ogniskowosci przekonal mnie po paru avikach, takze sklecilem mala mozaike polnocnego zachodu. Zdjecie jest na polnocy ciut szczuple, bo nie mialem pierwotnie zamiaru skladania. Ale mysle ze zakamarkow jes nadal wystarczajaco.

 

Podam tylko link, bo plik jest za duzy: ***LINK***

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

Piękny detal ! Takie połacie robią wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, a ja "skleciłem" Mare Humorum, jak widać narożniki lekko ugryzione. Ale po raz pierwszy aviki składałem automatem (tzn. stacki zrobiły się same przez noc) i cieszę się, że mogłem się wyspać. Posklejanie wymagało korekcji jasności po parę procent (2-3%) i tyle. Fotka z 14.02.2011, zestaw jak zwykle 14" f=20 11.02 niestety nic nie filmowalem ...

Pozdrawiam właścicieli odkurzonych teleskopów!

Mare Humorum 20110214.jpg

Edytowane przez OBERON RD
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, a ja "skleciłem" Mare Humorum, jak widać narożniki lekko ugryzione. Ale po raz pierwszy aviki składałem automatem (tzn. stacki zrobiły się same przez noc) i cieszę się, że mogłem się wyspać. Posklejanie wymagało korekcji jasności po parę procent (2-3%) i tyle. Fotka z 14.02.2011, zestaw jak zwykle 14" f=20 11.02 niestety nic nie filmowalem ...

Pozdrawiam właścicieli odkurzonych teleskopów!

 

No skala robi wrażenie , ale powiedz skąd sie wziął ten szum- jak by mocno skopresowany JPG .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie miałem chwilę wolnego by obrobić fotki z 11 lutego

wschodnia część Morza Deszczów wraz z okalającymi je górami (Karpaty, Apeniny, Kaukaz po Alpy) i kraterami od Kopernika na południu po Platona na północy i Arystotelesa na wschodzie

 

mozaika 18 pojedynczych fotek z ogniskowej 2700, resize 75%

 

sk110211.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie miałem chwilę wolnego by obrobić fotki z 11 lutego

wschodnia część Morza Deszczów wraz z okalającymi je górami (Karpaty, Apeniny, Kaukaz po Alpy) i kraterami od Kopernika na południu po Platona na północy i Arystotelesa na wschodzie

 

mozaika 18 pojedynczych fotek z ogniskowej 2700, resize 75%

 

sk110211.jpg

 

pozdrawiam

 

Zbyszku to z SPC880 ??? Obłęd ! 1sze miejsce w kategorii econo :)

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

 

p.s. Z resztą wszyscy jak jeden pokazali jak bardzo są wyposzczeni przez te chmury ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skala robi wrażenie , ale powiedz skąd sie wziął ten szum- jak by mocno skopresowany JPG .

 

Trafiłeś, bo to zbyt wyostrzony i skompresowany przez jpg plik .png, oryginal składałem z 6 png po 1,05 Mb każdy. Png nie wygląda aż tak źle. W załączeniu jeden plik bez artefaktów od jpg. Jest za to kaszka od wzmocnienia kamery, DMK było ustawione na jakieś 820/1000 wzmocnienia, bo okolica była kiepsko oświetlona, i do tego dochodzą wavelety w Avistacku - 3 x 100 i kolejne 3 na 50. Drugi rozmyłem kaszkę i wyostrzyłem. Jpg ale lepszy. Zatem przy mozaice starałem się za bardzo i poszedłem o jeden klawisz za daleko :fool:

Przepraszam, że odpowiadam z poślizgiem, ale w weekend byłem prawie bez internetu.

 

Pozdrowienia zza biurka, bo przy -15 wolę nie wychodzić na obserwacje (Rano było -20).

Moon0014 11-02-14 18-38-58_pp.png

Moon0014 11-02-14 18-38-58_wvs rozmyty i wyostrzony.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś, bo to zbyt wyostrzony i skompresowany przez jpg plik .png, oryginal składałem z 6 png po 1,05 Mb każdy. Png nie wygląda aż tak źle. W załączeniu jeden plik bez artefaktów od jpg. Jest za to kaszka od wzmocnienia kamery, DMK było ustawione na jakieś 820/1000 wzmocnienia, bo okolica była kiepsko oświetlona, i do tego dochodzą wavelety w Avistacku - 3 x 100 i kolejne 3 na 50. Drugi rozmyłem kaszkę i wyostrzyłem. Jpg ale lepszy. Zatem przy mozaice starałem się za bardzo i poszedłem o jeden klawisz za daleko :fool:

Przepraszam, że odpowiadam z poślizgiem, ale w weekend byłem prawie bez internetu.

 

Pozdrowienia zza biurka, bo przy -15 wolę nie wychodzić na obserwacje (Rano było -20).

 

 

No ta druga bardzo mi sie podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Super fotka! To ile miałeś fragmentów do złożenia? W jakim programie robiłeś tą mozaikę?

pozdrawiam

 

Fragmentow bylo 63 :szczerbaty: a skladalem w Photoshopie. Troche to trwalo, bo automatyka przy takiej ilosci zdjec to wysiada...

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

22:30 i jeszcze widać :)

 

Ten księżycowy detal jest widowiskowy tylko w krótkim ok. 4 godzinnym odstępie czasowym. Cienki , ostry i malowniczy jest tylko w początkowym okresie http://home.comcast.net/~wd9gvu/files/lunarx2011.pdf . Wraz z upływem czasu gdy Słońce oświetla coraz większe fragmenty tworzących go kraterowych wałów robi się gruby i "rozlazły" - tu mamy małą rewię : http://stargazerslounge.com/observing-lunar-solar/138051-lunar-x-1st-time.html .

Co prawda nie u nas ale jednak ktoś czuwał na posterunku : Waxing Crescent Moon 18.56 UT 10 April 2011 showing the Lunar X (mosaic of 3 images)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem zrobić zdjęcie Lunar X ale z marnym skutkiem

to najlepsza fotka z kilkunastu ... zdecydowanie nieudana

tyle, że mam dowód, że byłem i widziałem :szczerbaty:

 

X_10042011.jpg

 

przy okazji ciekawy twór na Morzu Oparów

zaintrygował mnie kiedyś podczas obserwacji wizualnych. Dobrze widoczny jest tylko w pobliżu terminatora

w teleskopie z okularem 7 mm prezentował się znacznie lepiej niż na poniższym zdjęciu

 

morze_oparow_10042011.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przy okazji ciekawy twór na Morzu Oparów

zaintrygował mnie kiedyś podczas obserwacji wizualnych. Dobrze widoczny jest tylko w pobliżu terminatora

w teleskopie z okularem 7 mm prezentował się znacznie lepiej niż na poniższym zdjęciu

 

morze_oparow_10042011.jpg

 

 

Heh, a mnie on właśnie wczoraj zaintrygował.

A o X-ie wcześniej nie słyszałem... Jutro wrzucę moje foty, bo chyba zarejestrowałem oba te twory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.