Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia ‎2017‎-‎06‎-‎04 o 01:15, pmamot napisał:

Sesja 01.06.2017

SW 300/1500

Filtr R

F20 Asi120MM

Kraterki Endymion ,Herkules i Atlas oraz Aristoteles

 

Świetny detal :) Przez tyle lat co robię Księżyc 305-tką wiele razy uzyskiwałem taki efekt, ale nigdy nie udało mi się przebić dalej, to chyba jest max możliwości rozdzielczej 305-tki i polskiego seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2017‎-‎06‎-‎12 o 00:00, gawain74 napisał:

Szerszy z kadr od Mare Frigoris po Sinus Aestuum z 2 czerwca 2017

Mozaika z trzech paneli. Każdy to 25 % z 1000 klatek.

Po cichu liczyłem na Rima Hadley i...jest :)

Jeśli usuniesz tę "falbankę" (po stakowaniu) z prawej strony, to zdjęcie będzie pierwszorzędne, a przecież już jest świetne. Pokazałeś cały urok tego obszaru. Sieci rowów to nie tylko Rima Hadley, ale pięknie widoczne - Rimae Archimedes, wzdłuż Apenin - Rima Bradley, Rimae Fresnel i w samym masywie Apenin - Rima Conon.  Także dwa inne rowy położone na Mare Vaporum. Pięknie uchwyciłeś grzebienie cieni w Archimedesie i od szczytów Alp. Sinus Aestuum po prostu miodzio. Mała ilość lajków ma chyba związek z tą edytorską stroną, o której wspomniałem na wstępie. Czas to nadrobić. Niektóre książki mają na okładce zdjęcie tej części powierzchni Księżyca, bo to charakterystyczne miejsce, w sam raz na lunarystyczną wizytówkę. Książkę, która byłaby ilustrowana na okładce Twoim zdjęciem - brałbym w ciemno. Podobałaby mi się, bez zaglądania do środka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.06.2017 o 08:26, HAMAL napisał:

 

Świetny detal :) Przez tyle lat co robię Księżyc 305-tką wiele razy uzyskiwałem taki efekt, ale nigdy nie udało mi się przebić dalej, to chyba jest max możliwości rozdzielczej 305-tki i polskiego seeingu.

Chyba masz rację . Kręcony był przy F20 można zwiększyć ogniskową bo księżyc jasny ale to będzie tylko zoom który detalu nowego nie urodzi.  Akurat tego dnia seeing był poprawny miałem najlepszego Jowisza w sezonie. Prawie wcale nie musiałem go ostrzyć . Sam nominalnie wychodził zjawiskowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Loxley napisał:

Jeśli usuniesz tę "falbankę" (po stakowaniu) z prawej strony, to zdjęcie będzie pierwszorzędne

Dziwnie to może zabrzmi, ale celowo zostawiłem te "uskoki" po stackowaniu - kojarzą mi się z fotografiami z pierwszych sond kosmicznych

Jednak tego typu "wizje" powinienem pozostawić na własnym dysku

Marzyłem o fotografii tego obszaru..., o Rima Hadley napisałem tylko dlatego, bo jest ona chyba na granicy rozdzielczości ED80, szczególnie w rejonie lądowania Apollo 15, jest ona węższa, a bardzo chciałem mieć ją na własnej fotografii, ale gdyby nie udało mi się jej uchwycić to nie płakałbym,  bo to tylko mały dodatek do całej fotografii :)

Dziękuję za wskazówki

 

 

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajszy Księżyc, dość nisko (w końcu wąski sierp), wiec seeing słaby. Sct 5"+ EQ3-2+ Firerfly. Pierwsza fotka przedstawia Morze Przesileń, na drugiem mamy 2 największe kratery przy tej fazie Langrenus i Petavius. Na ostatniej już sam Petavius w wersji z barlowem 2x.

 

1.png.0bd61e1c25d27338c2cd6932d12c4ca6.png

 

2.png.e49daf080740de182cf56ec96413e54c.png

 

59540ff29e762_barlow2x.png.8ecbe2d0095a2a79c7f59dde07cd5c6f.png

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2017‎-‎06‎-‎14 o 00:25, gawain74 napisał:

Dziwnie to może zabrzmi, ale celowo zostawiłem te "uskoki" po stackowaniu - kojarzą mi się z fotografiami z pierwszych sond kosmicznych

Jednak tego typu "wizje" powinienem pozostawić na własnym dysku

Marzyłem o fotografii tego obszaru..., o Rima Hadley napisałem tylko dlatego, bo jest ona chyba na granicy rozdzielczości ED80, szczególnie w rejonie lądowania Apollo 15, jest ona węższa, a bardzo chciałem mieć ją na własnej fotografii, ale gdyby nie udało mi się jej uchwycić to nie płakałbym,  bo to tylko mały dodatek do całej fotografii :)

Dziękuję za wskazówki

 

 

Loxley już napisał o tej fotografii wszystko to, co i ja chciałbym (chociaż pewnie musiałbym popatrzeć na dobra mapę Księżyca przedtem...). To jest jeden z moich ulubionych kadrów. Pewnie dlatego, że podobny był w pierwszej książce o astronomii ( sir James Jeans "Wszechświat", wyd. polskie w Londynie w latach czterdziestych..) jaka wpadła mi do czytania w dzieciństwie. Tam był podpis "Obserwatorium Licka" (prawie na pewno taki...). Twoje zdjęcie jest z 80mm ED. Co tu więcej napisać! Gratuluję.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wietrzenie SCT 8", jak zwykle przewalają się chmurzyska, obrabiane na szybko, 10% najlepszych klatek z minutowych avików, ASI224MC + GSO #29.

 

Najlepszy kadr, załapał się cień góry w kraterze Walther:

 

ksiezyc1_AS_p10_g4_ap972.png.0469dab95ec071e09f6d4f961711c819.png

 

Potem warunki były coraz gorsze.

 

Rowy: Rimae Triesnecker na prawo od krateru Tresnecker, nieco wyżej Rima Hyginus przecinająca krater Hyginus, na prawo długa Rima Aradaeus:

 

ksiezyc3_AS_p10_g4_ap944.png.9131d574461b9c6d38c8950616102405.png

 

Księżycowe Apeniny:

 

ksiezyc4_AS_p10_g4_ap225.png.0938f9b9a5bb6398e253e79d595dfe4b.png

 

Okolice kraterów Arystoteles i Eudoxus

 

ksiezyc5_AS_p10_g4_ap846.png.a1c32b38ed622af317e842112cb45e30.png

  • Lubię 8
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wąski korytarz bezchmurnego nieba i faza marzenie, ale seeing wymarzony nie był, wręcz słaby. Ale zaliczyłem trochę avików.  Na razie świt w Claviusie. Jak obrobię i uznam że materiał jest znośny do publikacji to pokażę cienie w Plato i może coś jeszcze. Ale rewelacji nie będzie.

video0027 17-07-02 21-14-53.jpg

Edytowane przez lemarc
literówka
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.06.2017

SW ED 80 / Barlow Hyperion 2,25 / ASI 224 MC

 

p.s.

Dopiero później dostrzegłem dziwne przebarwienia w niektórych kraterach. Usunąłem te artefakty i zdjęcia z posta, a umieściłem poprawione fotografie

wciąż uczę się czegoś nowego - to moje początki z kamerką

 

Świt w kraterze Albategnius

 

 

 

2Moon_d3_6_R-2.jpg

 

Na granicy Morza Jasności i Morza Deszczów, dalej na zachód, wschodni wał krateru Aristillus - sam nie wiem gdzie chciałbym wtedy być...

 

1Moon_popr.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki kiepskie Falowanie jak na patelni . To w zasadzie pierwsze światło po czyszczeniu optyki oraz po pełnej kolimacji . Test na gwieździe wypadł poprawnie . No ale ten seeing :(

SW300/1500

F\10 filtr R GSO

Fragment księżyca 02.07.2017

 

 

 

fragment księżyca 02.07.2017.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję małe wyzwanie. Czy jest ktoś z szanownych kolegów w stanie sfotografować szczelinę na dnie Vallis Alpes ? Czy to w polskich warunkach w ogóle możliwe ? Ja próbuję ją w ogóle dostrzec własnymi oczami (newton 10", F6,6), jak na razie bez powodzenia.

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie majaczy, fragment mozaiki z 15 maja 2016 r., oryginalnych tiffów już nie mam, było to robione SCT 8", powiększyłem fragment z doliną:

 

595a1ad4d92e7_Ksiezyc15_05_01_mozaika-fragment.thumb.jpg.cdf6466d3386ce77b4c36a45b0f6e874.jpg

 

A tu zdjęcie z ładnie widoczną szczeliną na dnie z FA:

 

ksiezyc18final.jpg.f1ba33110471316f3db54

 

Więcej info: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/832-księżycowe-zakamarki/&do=findComment&comment=118019

 

Ideał jak dla mnie.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli da się (fotki z FA rzeczywiście rewelacja, szczególnie szczelina Hyginusa, jeden z moich ulubionych utworów księżycowych). A czy w wizualu komuś udało się szczelinę w Vallis Alpes dostrzec? Czy newton 10" wystarczy by w bardzo sprzyjających warunkach ją dostrzec? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach z avików przez SCT 10" nie raz ją miałem, ale przyznam się że wizualnie nie próbowałem. Sądzę że da się zobaczyć przy sprzyjających warunkach i powiększeniu = 250 - 300x.  Dla przykładu ujęcie z 4 kwietnia b.r. Ledwo, ale widać. Z lat wcześniejszych mam lepsze, ale trudno by odnaleźć.

595a36bfd9686_video001117-04-0419-19-34.jpg.36b680ea7799dbc495a3ff55d7e80ae7.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz w życiu w bardzo dobrych warunkach widziałem tą szczelinę - chwilami pojawiała się na dnie Doliny Alpejskiej. Obserwowałem 12" Newtonem f/5 z 2.5x barlowem + 10mm ortoskop Zeissa. Ale podczas tej sesji bez trudu widziałem 6 kraterków na dnie Plato i wiele innych szczegółów, których nawet nie jestem w stanie nazwać...

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Dolinę Alpejską na podglądzie w kamerce i to może łatwiejsza metoda na dostrzeżenie szczeliny w jej wnętrzu niż gapienie się w okular, ponieważ zwiększyłem podgląd do 300%. Dzisiaj mam też słabe warunki, ale chwilami coś majaczy w najszerszym jej odcinku od południowego krańca. Zobaczymy jak się ściemni na dobre.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś warunki o wiele lepsze . Z tym że to za dnia kiedy Księżyc był wyżej . 

Sprzęt te same klamoty co dzień wcześniej .

Nie pokusiłem się na F/20 bo seeing choć nie najgorszy , miał wiele do życzenia.

 

 

 

Dokładam krater Kopernik

 

krater platon 2 dni.png

kopernik.png

kraterki v5.png

Edytowane przez pmamot
dokładam krater kopernik
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były dzisiaj momenty gorsze i lepsze pod względem wydobycia szczegółu, a potem był spadek za sprawą coraz niższego położenia Księżyca nad horyzontem. Sporo słabego materiału zawdzięczam sąsiadom piętro niżej. Oni późno czasem pichcą coś w kuchni. Dzisiaj zalatywało bigosem i rybami, stąd chwilami obraz mi się gotował. Mam jeszcze nieco do obrobienia, ale trafił się niezły obrazek krateru Bulialdus po wschodzie Słońca, a ukośne oświetlenie uwypukliło promieniste strugi wyrzuconego zeń materiału. Na lewo w górę mamy pierścieniowy krater nazwany imieniem polskiego astronoma Stanisława Lubienieckiego, znawcy komet z XVII wieku. Dołączyłem jego podobiznę.

 

595abc4aad82d_video001717-07-0321-19-27b.jpg.9d7e5de16b2520bccf48e946a8aa177e.jpg

 

lubieniecki-280px.png

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden ze znaczniejszych rowów księżycowych nazwany od krateru Hesiodus, od którego bierze początek i ciągnie się przez 250 km. kończąc w "Bagnie Epidemii". (jak ja lubię te nazwy) Wczorajsze warunki.

pitatus.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.