Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, nic nie trzeba robic. Po prostu usuwasz informacje o G i B, a pozostawiasz R w oryginale. Po rozdzieleniu kanalow masz juz pliki mono, gdzie nie ma juz zadnego balansu.

To mozna zrobic w PSie lub Maximie. Co do innego softu, nie szukalem.

 

Gdzieś czytałem, że na masce Bayera jest po 25% pikseli przypisanych do R i B

oraz 50% przypisanych do G, oraz że w przypadku zbierania podczerwieni można zamienić miejscami "alokację" G i R tak żeby wykorzystać 50% matrycy a nie 25%.

Tylko nie pisało jak to praktycznie wykonać w FC lub innym programie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic nie trzeba robic. Po prostu usuwasz informacje o G i B, a pozostawiasz R w oryginale. Po rozdzieleniu kanalow masz juz pliki mono, gdzie nie ma juz zadnego balansu.

To mozna zrobic w PSie lub Maximie. Co do innego softu, nie szukalem.

 

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodzi mi o ustawienia kamery w trakcie zbierania materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdzieś czytałem, że na masce Bayera jest po 25% pikseli przypisanych do R i B

oraz 50% przypisanych do G, oraz że w przypadku zbierania podczerwieni można zamienić miejscami "alokację" G i R tak żeby wykorzystać 50% matrycy a nie 25%.

Tylko nie pisało jak to praktycznie wykonać w FC lub innym programie :(

Tak, jest 25% R i B, a 50% G. Ale nic sie z tym nie da zrobic, bo to sa fizyczne filtry na pikselach. Zadna manipulacja programowa nie przestawi fizycznego filtra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest 25% R i B, a 50% G. Ale nic sie z tym nie da zrobic, bo to sa fizyczne filtry na pikselach. Zadna manipulacja programowa nie przestawi fizycznego filtra.

 

Ok, czaję :)

A czy wiesz może czy istnieje programowa możliwość wyłączenia pikseli zielonych i niebieskich już na etapie nagrywania. Pozwoliłoby to widzieć obraz nie tak bardzo rozmyty przez sygnał (szum, przecieki przez filtry) z tych dwóch nieużywanych kanałów - pytam oczywiście w przypadku nagrywania narrowband h-alpha lub podczerwieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam tez bym nic nie ruszal.

 

 

No właśnie niekoniecznie tak musi być, z chwilą tworzenia luminancji można balansem wzmocnić kolor czerwony osłabiając w chwili interpolacji RGB pozostałe. Polecam porobić próby z nocy w bardzo ciemny pokoju, pobawić się na ustawieniu MONO8 i poobserwować co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, że na masce Bayera jest po 25% pikseli przypisanych do R i B

oraz 50% przypisanych do G, oraz że w przypadku zbierania podczerwieni można zamienić miejscami "alokację" G i R tak żeby wykorzystać 50% matrycy a nie 25%.

Tylko nie pisało jak to praktycznie wykonać w FC lub innym programie :(

Tak, jest 25% R i B, a 50% G. Ale nic sie z tym nie da zrobic, bo to sa fizyczne filtry na pikselach. Zadna manipulacja programowa nie przestawi fizycznego filtra.

I tak i nie :) To co napisał Lukasz83 miało by sens gdyby obraz stał w miejscu z dokładnością do ćwierci pixela ale on nie stoi w miejscu, on lata jak głupi w zakresie 2-3 pixeli i dzięki temu potem stackując wieeele klatek można odzyskać to co czerwone a chowało nam się za zielonymi i niebieskimi pixelami :)

 

Trochę też może pomóc Drizzle ale nie w sposób taki jak w HST bo tam robią foto w danym położeniu, następnie przesuwają obraz o PÓŁ pixela ^_^ i jada dalej, u nas to niewykonalne, no chyba za pixele zaczną mieć 1mm :)

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest 25% R i B, a 50% G. Ale nic sie z tym nie da zrobic, bo to sa fizyczne filtry na pikselach. Zadna manipulacja programowa nie przestawi fizycznego filtra.

 

Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia - jak spojrzymy na charakterystykę np.: 178MC to widać, że w podczerwieni te zielone piksele też chłoną fotony :)

Co prawda z dwukrotnie mniejszą czułością ale zawsze - dodatkowo jest ich dwukrotnie więcej niż czerwonych więc może efekt końcowy pracy na kanałach zielonym i czerwonym będzie podobny...

Tylko pewnie w zieleni będzie trzeba naświetlać dłużej ale za to rozdzielczość będzie większa (?)

 

http://www.tavcso.hu/kepek/asi178-QE.jpg

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obiekt zrobiony na nieruszanym balansie kolorów prawie nie wychodzi

http://astrofotografia.republika.pl/bright_dark_nebulae/NGC7538.htm

na podbiciu R do 70% wychodzi jak na zdjęciu a Wy przecież pracujecie na czerwonych pixelach. Stąd moje pytanie z poprzedniej strony bo byłem ciekaw jakie stosujecie techniki u ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ok, czaję :)

A czy wiesz może czy istnieje programowa możliwość wyłączenia pikseli zielonych i niebieskich już na etapie nagrywania. Pozwoliłoby to widzieć obraz nie tak bardzo rozmyty przez sygnał (szum, przecieki przez filtry) z tych dwóch nieużywanych kanałów - pytam oczywiście w przypadku nagrywania narrowband h-alpha lub podczerwieni.

Mówisz tylko o podglądzie? Chyba się nie da, przynajmniej w FC.

 

 

 

No właśnie niekoniecznie tak musi być, z chwilą tworzenia luminancji można balansem wzmocnić kolor czerwony osłabiając w chwili interpolacji RGB pozostałe. Polecam porobić próby z nocy w bardzo ciemny pokoju, pobawić się na ustawieniu MONO8 i poobserwować co się dzieje.

Zasadniczo interpolacja każdego z kanałów RGB jest operacją niezależną, więc nie powinno mieć to znaczenia. Być może efekt, któy opisujesz w kolejnym poście wynika po prostu z tego, że podbiłeś po prostu kanał czerwony, czyli jakby zwiększyłeś sobie cyfrowo zakres dostępnego gainu. Ale z punktu widzenia kamery i rzeczywistego sygnału, to co robisz na kompie nie ma znaczenia (nie da się wydobyć informacji, których nie ma na wejściu).

 

I tak i nie :) To co napisał Lukasz83 miało by sens gdyby obraz stał w miejscu z dokładnością do ćwierci pixela ale on nie stoi w miejscu, on lata jak głupi w zakresie 2-3 pixeli i dzięki temu potem stackując wieeele klatek można odzyskać to co czerwone a chowało nam się za zielonymi i niebieskimi pixelami :)

 

Trochę też może pomóc Drizzle ale nie w sposób taki jak w HST bo tam robią foto w danym położeniu, następnie przesuwają obraz o PÓŁ pixela ^_^ i jada dalej, u nas to niewykonalne, no chyba za pixele zaczną mieć 1mm :)

Hmm, trochę nie czaję jak to się ma do postu Łukasza (lub nie czaję postu Łukasza) :)

 

 

Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia - jak spojrzymy na charakterystykę np.: 178MC to widać, że w podczerwieni te zielone piksele też chłoną fotony :)

Co prawda z dwukrotnie mniejszą czułością ale zawsze - dodatkowo jest ich dwukrotnie więcej niż czerwonych więc może efekt końcowy pracy na kanałach zielonym i czerwonym będzie podobny...

Tylko pewnie w zieleni będzie trzeba naświetlać dłużej ale za to rozdzielczość będzie większa (?)

 

http://www.tavcso.hu/kepek/asi178-QE.jpg

Na moje oko to trochę większa różnica, niż 2x. Ciekawe, co się dzieje dalej, bo wykres się kończy tam, gdzie zaczyna być ciekawy. Może faktycznie coś by się z tego wycisnęło. W ogóle, to wymyśliłem kolorową kamerę doskonałą - w zakresie widzialnym filtry miałyby charakterystykę, jak zwykła maska bayera, ale w IR nagle wszystkie skakałyby do prawi 100% transmisji. Wówczas, gdy damy filtr L, to odcinamy podczerwień i jest zwykłe RGB, a w IR pass otrzymujemy równoważnik kamery mono (każdy piksel rejestruje IR). Jakby producenci matryc na to poszli, to byłby hit :) W jakiś tam monitoringach to mogłoby się sprawdzić, więc może jest nadzieja na jakiś nakład... O ile udałoby się zrobić filtry o takiej charakterystyce dość tanio.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to trochę większa różnica, niż 2x. Ciekawe, co się dzieje dalej, bo wykres się kończy tam, gdzie zaczyna być ciekawy. Może faktycznie coś by się z tego wycisnęło.

 

Teraz pomyślałem, że fajnie może to się sprawdzić przy astrofoto Słońca w H-Alpha :) W zieleni będą rejestrować się szczegóły tarczy (jaśniejsze od protuberancji jakieś 2x) a w czerwieni słabsze protuberancje. Ponieważ R jest czulsze od G to powinno mniej więcej się to skompensować i po rozłączeniu kanałów będziemy mieli protki z kanału G i tarczę z G.

Muszę to wypróbować w przyszłym tygodniu jak będzie trochę pogody :)

 

BTW, sorry za off-top. Można wydzielić jak administrator uzna za słuszne.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kwestię interpolacji itp, to jest jeszcze jedna rzecz. Zasadniczo nagrywając kolor możemy wybrać, czy robić interpolację (debayeryzację) na etapie rejestracji, czy później. Debayeryzacja to z punktu widzenia np czerwonych pikseli nic innego, jak interpolacja dla sąsiednich pozycji, czyli drizzle 2x. Gdyby tak pominąć debayeryzację i wyeksportować 2x mniejszy obrazek (zawierający tyle pikseli, ile jest fizycznie tych czerwonych), to otrzymalibyśmy "czysty" obraz. Rozdzielczość byłaby mniejsza, ale żadne blurujące interpolacje by nie zaszły. Taką operacje ma np Maxim, może inny soft też. Pozostaje pytanie, czy to coś daje, bo rozdzielczość nam spadnie, (w sensie wielkość tarczy, a nie nawet szczegół), a nam na niej zależy (czasem dodatkowo stosujemy drizzle). Ale warto mieć po prostu na uwadze, że debayeryzacja to takie jakby drizzle 2x, które się wykonuje już na wstępie.

 

Generalnie, może by wydzielić tą dyskusje do "dyskusji o astrofotografii"? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz pomyślałem, że fajnie może to się sprawdzić przy astrofoto Słońca w H-Alpha :) W zieleni będą rejestrować się szczegóły tarczy (jaśniejsze od protuberancji jakieś 2x) a w czerwieni słabsze protuberancje. Ponieważ R jest czulsze od G to powinno mniej więcej się to skompensować i po rozłączeniu kanałów będziemy mieli protki z kanału G i tarczę z G.

Muszę to wypróbować w przyszłym tygodniu jak będzie trochę pogody :)

No ale zara, chwila :) Jak założysz filtr Ha, to z tej tarczy nici. W G otrzymasz ten sam obraz, co w R, tylko ciemniejszy. Jeślibyś jakoś magicznie naniósł na piksele R miniaturowe filtry Ha, a focił przez folię, to może coś takiego by wyszło (znaczy się, trzeba by jeszcze piksele G zmienić na bardziej wąską charakterystykę i wyciąć z nich IR, bo tu ono psuje kontrast).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zara, chwila :) Jak założysz filtr Ha, to z tej tarczy nici. W G otrzymasz ten sam obraz, co w R, tylko ciemniejszy.

 

No właśnie o tą jasność/ciemność chodzi - jak kręcę kamerą mono to najpierw nagrywam szczegóły "plazmy" Słońca na tarczy bo one są znacznie jaśniejsze niż protuberancje na krawędzi. Później rejestruję jeszcze raz przy dłuższej ekspozycji żeby zarejestrować protki ale tarcza jest wtedy przepalona.

 

Wszystko rejestruje się w tym samym pasmie 656,3nm ale przy różnych jasnościach. Zatem w kanale R będziemy mieli przepaloną (białą) tarczę Słońca i widoczne protuberancje a w kanale G tarczę nieprzepaloną z detalem (spikule, filamenty, itp...) ale bez widocznych protuberancji.

 

Przynajmniej w teorii :P

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie o tą jasność/ciemność chodzi - jak kręcę kamerą mono to najpierw nagrywam szczegóły "plazmy" Słońca na tarczy bo one są znacznie jaśniejsze niż protuberancje na krawędzi. Później rejestruję jeszcze raz przy dłuższej ekspozycji żeby zarejestrować protki ale tarcza jest wtedy przepalona.

 

Wszystko rejestruje się w tym samym pasmie 656,3nm ale przy różnych jasnościach. Zatem w kanale R będziemy mieli przepaloną (białą) tarczę Słońca i widoczne protuberancje a w kanale G tarczę nieprzepaloną z detalem (spikule, filamenty, itp...) ale bez widocznych protuberancji.

 

Przynajmniej w teorii :P

No tak, to ma sens :) Z tego typu przypadkiem miałem o tyle do czynienia, że kiedyś próbowałem robić Ha lustrzanką (nie polecam :) ). Wówczas ustawiłem za długi czas naświetlania tak, że w R się przepaliło. Ale w G i ciut w B zarejestrowała się tarcza o całkiem rozsądnej jasności i dało się to odratować po usunięciu R. Te kanały G i B strasznie mylą człowieka, bo bez patrzenia na histogram wydaje się, że jest ok (choć tak nieco dziwnie, mydlanie), a całe R jest przepalone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.