Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Rozjaśnienie cieni a właściwie Fill Light/Clarity w Corel Paint Shop (tu na 50 z dostępnych 127)  i potem lekko krzywymi lub histogramem żeby jednak złapać czarny cień a nie szary. Można histogramem podnosząc gamma, wyjdzie podobnie, tylko lekko podbije światła i tracisz czasem szczegóły w najjaśniejszej partii obrazu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem wczoraj jak pisałem z barlowem, odkryłem po raz n-ty, że to co pomaga zobaczyć szczegóły na Marsie niekoniecznie poprawia widoczność "drobiazgu" na powierzchni Księżyca. Jest granica stworzona przez fizykę. No i portfel, przy 24" byłoby widać lepiej niż przy 14" :g:

Największy krater to Euklides (12 km średnicy). Maleństwo poniżej ma 1 km. Góry w kształcie ptasich pazurków to Riphaeus Montes na cześć greckiego geografa.

 

image.png.922afafe6fa449b4b633eab12eade4ea.png

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sinus Iridium i Mare Imbrium.

Zdjęcie 2020.11.25., Leszno, seeing średni.

EQ6, Bresser Messier AR152/1200 z barlowem x 2 (jakiś 20 letni Soligor), Asi 178mm, IR pass 685, 500/5.000 PIPP, AS, REG, PS.

Ten IR pass dość mocno blokuje - wynik to wydłużenie czasu lub zwiększenie gainu. Jakieś sugestie dotyczące innego filtra? Bez filtra się nie da, bo "wszystko lata".

Przymierzam się do zakupu barlowa. Co polecacie np. x2 lub x2,5. Bo przez tego taniego barlowa coś można zrobić, ale spodziewałbym się lepszego efektu.

Z góry dziękuję za sugestie.

2020_11_25_1719_6_Moon_Sinus_PS_C.thumb.jpg.555a25e601c208ad24fdfafed1f019ad.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Bartosz napisał:

 

AR152/1200 z barlowem x 2 (jakiś 20 letni Soligor), Asi 178mm, IR pass 685, 500/5.000 PIPP, AS, REG, PS.

Ten IR pass dość mocno blokuje - wynik to wydłużenie czasu lub zwiększenie gainu. Jakieś sugestie dotyczące innego filtra? 

Hmm. IR pass 685 MAŁO BLOKUJE. Mam jeszcze 840nm - to jest masakra, 3-4x dłuższe czasy. Dla obiektywu 152 mm to raczej tylko barlow 2x, mocniejszy poza wyciemnieniem obrazu czyli jeszcze wydłużeniem naświetlania bardziej zdegraduje obraz. Cała sztuka robić dość szybką migawką a nie 1/30 sek bo mamy przecież dłuuugie te nasze obiektywy. 3x i 2x stosowałem mniejszym 8" obiektywem i też wygrywał 2x. Mam kilka barlowów, teleekstenderów itp, ale najczęściej używam starego 2x od Meade seria 5000. Powłoki ok, ostrość też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt apertura 6" w Bresserze chyba nie pozwoli na zabawę z krotnością większą niż x2. Stosując gain pojawia się ziarnistość. Czy zlikwiduję to klatkami "dark"? Muszę sprawdzić.

Normalnie czasy z filtrem IR pass to od 25 do 50 ms (w zależności od rejonu Księżyca, czyli dość krótkie, które przy dobrym seeingu gwarantują ostry obraz. Z barlowem musiałem czas podwoić co już było nieakceptowalne, z powodu "pływania" wszystkiego :). Dlatego gain. Fizyki się nie oszuka.

Dziękuję za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrek L. napisał:

Obróbka jeszcze kuleje - muszę wszystkiego uczyć się od nowa :hmm:

 

A w ogóle wyostrzałeś stack w Registaxie czy w czymś innym? Tylko nie jpg ale tiff fits czy inny bezstratny format pliku. Bo to wygląda na nie poprawiane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, OBERON RD napisał:

A w ogóle wyostrzałeś stack w Registaxie czy w czymś innym? Tylko nie jpg ale tiff fits czy inny bezstratny format pliku. Bo to wygląda na nie poprawiane.

 

Użyłem Autostakkert'a i to jest wersja teoretycznie wyostrzona.

Tiff'a jeszcze troszkę poprawiłem w Gimpie, a efekt jest jaki jest...

Problem jest w tym, że to było tylko ze 102mm średnicy i jeszcze z Barlowem, a poza tym z dużego (1,5mln ludzi) miasta :(

Teraz wiem, że 1000 klatek to za mało, tylko ciężko było nawet ten tysiąc zrobić, jak co chwilę pod balkonem jechało mi auto.

 

Będę bardzo wdzięczny za jakieś wskazówki, czym to obrabiać, bo wstyd przyznać - wszystko zapomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autostakkert jest OK, kwestia AP Size - 48 czy 104, jak grosze warunki, falujący obraz - 104. 1000 klatek to może i mało, ale ustaw sobie procentowo 20, 30, 50, 70 % i zobaczysz który stack jest do wyostrzania. Teoretyczne AS! wyostrzy, ja używałem w Sharpened blend raw ustawienia 30%. Z tym, że obrazy wychodzą ciemne. AS! daje dwa pliki ze stacku. Ten wyostrzony ma końcówkę conv. Bez tego rozszerzenia możesz próbować wyostrzyć z większą ilością ustawień waveletami w Registax lub ImPPG (autorstwa naszego kolegi a forum). W Registaxie ciężko się składa, tzn wielokrotnie dłużej. Ja nagrywałem kiedyś 2 tys. klatek, bo były ograniczenia czasowe, wolny spływ. Przez USB3 robię 5 - 10 tys klatek. Ale powyżej wrzucony Kopernik powstał z 30%  klatek filmu 5 tys. Filmik kręciłem 95 sek - to ponad 7 GB.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku tygodnia miałem dwa dni ładnej pogody i zaczaiłem się na Księżyc z Bresserem 90/1200 i newtonem 9" F7,2.

Bresser mnie zaskoczył in plus, w pow. 200x ładny widok, bardzo przyjemny dla oka, ciemny ale jakiś taki inny niż z newtona, spokojny, jakby wyciszony - i nie chodzi mi o mniej widoczny wpływ seeingu ale ogólne wrażenie spokoju, dostojeństwa. 

Dla porównania z refraktorem użyłem w newtonie pow. 183x i muszę powiedzieć, że piękno obrazu było wręcz powalające. Wielkość obrazu podobna jak w Bresserze (200x vs 183x) ale ilość szczegółów wręcz onieśmielała. Ten widok przywołał mi pewne wspomnienie. Otóż w dzieciństwie dziadek pokazywał mi złote monety - miał ich kilka, zupełnie nieistotna była wtedy dla mnie ich wartość, ale do dzisiaj nie mogę zapomnieć ich piękna - w złotym kruszcu wybite były drobniutkie wzory i litery, które wręcz hipnotyzowały kiedy się na nie patrzyło (nie dziwię się Midasowi) - i właśnie Księżyc przywoływał tamto wspomnienie, był jakby taką monetą obserwowaną przez mikroskop. Piękna, złota tarcza z tysiącami szczegółów. Cienie na dnach kraterów czarne jak smoła (tak, w newtonie to możliwe), korony kraterów i góry zatopione jeszcze u podstaw w cieniu grzejące swoje wierzchołki już w promieniach Słońca pięknie odcięte ostrymi krawędziami od czarnego tła nieba, na pozostałych brzegach księżycowej tarczy w różnych miejscach majestatyczne profile gór - w ogóle brzegi tarczy Księżyca, które dawniej zupełnie mnie nie interesowały są mega ciekawe. Zresztą sama tarcza z dala od terminatora również jest bardzo interesująca, jasne smugi ciągnące się czasami setkami i tysiącami kilometrów, kratery niekiedy o zupełnie innym wyglądzie niż wtedy kiedy przecina je granica światła i cienia, "wieloodcieniowa" szarość mórz. Ale do tego potrzebny jest już chyba filtr przyciemniający lub nasadka bino.

W pow. 275x i 300x Księżyc w momentach bardzo dobrego seeingu (który w miarę upływu nocy się poprawiał ale po dwóch godzinach na mrozie ciało zaczynało brać przewagę nad duszą i trzeba było zmykać do cieplutkiego domu) wyglądał jak obserwowany z chińskiego Chang'e 5 :original: albo ze zdjęć Łukasza jak to powyżej pokazującej Zatokę Tęczy (no może to jednak nieco większa skala). Naprawdę polecam większe newtony do obserwacji lunarnych - dobry, dobrze skolimowany newton jeszcze do tego z nasadką bino to prawdziwa uczta dla oczu, można się zatopić z księżycowych zakamarkach po uszy.   

                 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2020 o 14:41, OBERON RD napisał:

Czy wiecie co to za krater na górce?

Moon_210933_g5_ap9 dec pop.png

 

 

Oj, za ciężkie to wyzwanie było - to Fra Mauro R, Na prawo i do góry od głównego krateru Fra Mauro. To tam, we Fra Mauro miał lądować Apollo 13, a ostatecznie wylądował Apollo 14. Jeszcze raz gratulacje dla Bartosza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, OBERON RD napisał:

Powiedziałbym - normalny, 3/10. :D Widać dużo drobnych ruchów, lepiej jak "fale" są długie, a nie gotująca się zupa. To było z balkonu czy z ziemi? Jakby okno lub kominy kręciły powietrzem.

Z przed domu. Żadnych dymów czy innych takich. Teleskop wystudzony (bo trzymam go w nieocieplonym warsztacie). Lekki mróz i dość sucho. Chciałem się upewnić bo z tej sesji zdjęcia dość kiepskie mi wyszły, a bardzo często mam właśnie tego typu seeing. Jeśli to jest normalka to OK, wszystko jasne. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kosmitek napisał:

Z przed domu. Żadnych dymów czy innych takich. Teleskop wystudzony (bo trzymam go w nieocieplonym warsztacie). Lekki mróz i dość sucho. Chciałem się upewnić bo z tej sesji zdjęcia dość kiepskie mi wyszły, a bardzo często mam właśnie tego typu seeing. Jeśli to jest normalka to OK, wszystko jasne. Dzięki.

 

A na jakiej wysokości był Księżyc, bo wpływ atmosfery szybko rośnie przy zbliżaniu się do horyzontu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.