Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, Piotrek L. napisał:

W kwestii seeingu, to mój materiał miał takie warunki :DMars_194325_F0001-0050.gif.3cd8dd29c27065fad014e0dbd0c293c9.gif

50 klatek (zmiejszonych) z 1000, żeby weszło na forum.

Jak ocenić taki "seeing"??? :)

 

Nie jest tak tragicznie . Ostra kreska widoczna . Są szanse na poprawne wynikowe.

Bardziej może zepsuć  fotkę ten syf na matrycy . Czasem może być wzmocniony artefakt w miejscy nie pożądanym .

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrek L. napisał:

Dzięki za opinie!

Zapomniałem dopisać, że to z filtrem IR pass, bo bez filtra mimo że mogłem mieć więcej fps to obraz był tragiczny.

Dlaczego więcej fps bez filtra ? Księżyc jest tak jasny że raczej nie ma problemu z czasem migawki do tego spory zapas  wartości gain. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, pmamot napisał:

 

Generalnie jest to prawda ale mam do tego jedną uwagę.

Jeśli dysponujemy dużą aperturą, powiedzmy >10''. To w przypadku dobrego seeingu (lub bardzo dobrego) lepiej korzystać z filtra czerwonego + UV/IR-cut.

Czerwień też "uspokaja" atmosferę ale nie powoduje spadku rozdzielczości jak to ma miejsce w przypadku podczerwieni.

Najlepsze zdjęcia planet czy Księżyca są wykonywane właśnie w paśmie R z dużymi aperturami i przy doskonałym seeingu

 

Natomiast IR to takie  remedium na przeciętne seeingi które mamy najczęściej (lub na niskie położenie planet tak jak Jowisz i Saturn obecnie), wtedy RGB nie daje szans na sensowny detal a w podczerwieni coś tam można powalczyć.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Lukasz83 napisał:

Generalnie jest to prawda ale mam do tego jedną uwagę.

Jeśli dysponujemy dużą aperturą, powiedzmy >10''. To w przypadku dobrego seeingu (lub bardzo dobrego) lepiej korzystać z filtra czerwonego + UV/IR-cut.

Czerwień też "uspokaja" atmosferę ale nie powoduje spadku rozdzielczości jak to ma miejsce w przypadku podczerwieni.

Najlepsze zdjęcia planet czy Księżyca są wykonywane właśnie w paśmie R z dużymi aperturami i przy doskonałym seeingu

 

Natomiast IR to takie  remedium na przeciętne seeingi które mamy najczęściej (lub na niskie położenie planet tak jak Jowisz i Saturn obecnie), wtedy RGB nie daje szans na sensowny detal a w podczerwieni coś tam można powalczyć.

Dziękuję koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukasz83 napisał:

 

Generalnie jest to prawda ale mam do tego jedną uwagę.

Jeśli dysponujemy dużą aperturą, powiedzmy >10''. To w przypadku dobrego seeingu (lub bardzo dobrego) lepiej korzystać z filtra czerwonego + UV/IR-cut.

Czerwień też "uspokaja" atmosferę ale nie powoduje spadku rozdzielczości jak to ma miejsce w przypadku podczerwieni.

Najlepsze zdjęcia planet czy Księżyca są wykonywane właśnie w paśmie R z dużymi aperturami i przy doskonałym seeingu

 

Natomiast IR to takie  remedium na przeciętne seeingi które mamy najczęściej (lub na niskie położenie planet tak jak Jowisz i Saturn obecnie), wtedy RGB nie daje szans na sensowny detal a w podczerwieni coś tam można powalczyć.

Podsumowując seeing rządzi . Najlepszym filtrem jest polowanie i oczekiwanie na tych parę minut w wielogodzinnej sesji :astronom: Dzięki 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie tutaj :D. Coś tutaj spokojnie od dawna, a było trochę ładnej pogody. Te zakamarki można powiedzieć, są pierwszym światłem z kamerki ASI 462 MC, którą niedawno kupiłem. Jak dotąd posługiwałem się lustrzanką i telefonem. To moje pierwsze próby dedykowaną kamerką. Widzimy ciekawy obszar gdzie gładkie Morze Chmur spotyka się z polem kraterów. Wśród nich jest m.in stary Ptolemeusz (na prawo od środka zalany lawą), w środku zdjęcia Arzachiel. Widzimy także krater Albategnius w półcieniu z centralnym wzgórzem rzucającym długi ostry cień (krater pod Ptolemeuszem).

Drugie zdjęcie to zbliżenie na krater Walther obok niego tajemnicze, z całkowicie zacienionymi środkami kratery Werner i Aliacensis.

Sprzęt którym robiłem to Dobson 12" GoTo, ASI 462 MC (20% z 5000klatek), drugie zdjęcie z barlow TV Powermate x2, AS!3,PS. Data 07.12.2020 godzina 22.02.

 

2020-12-07-0042_5-Moon_lapl4_ap263_conv_odbicie.jpg

 

2020-12-07-0056_5-Moon_lapl4_ap135_conv_odbicie.jpg

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kosmitek napisał:

 ...To moje pierwsze próby dedykowaną kamerką...

I stąd lustrzane odbicie obrazu :D

Moje pierwsze próby były zdecydowanie gorsze :facepalm:Pierwsze koty za płoty, seeingu chyba nie było, bo rozmyte trochę. Niestety pogoda rządzi w tej skali.  Poznałem lustrzane odbicie, bo Prosta Ściana (pierwsza strzałka) odwrotnie. Jak już masz PS czy inny program graficzny, to popraw cienie - patrz ile tam szczegółów zginęło (dolna strzałka).

 

image.jpeg.0618618929cc42bacc4cf033fe8d8efb.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

04.12.2020 godzina 22.40. Bardzo ciekawy obszar z wyróżniającym się kraterem Theophilus (na lewo od centrum) z charakterystycznymi trzema wzgórzami centralnymi wznoszącymi się na ok. 2 km. Na prawo od centrum zdjęcia widoczne, są zębiaste cienie najdłuższego klifu na Księżycu Rupes Altai (przy pisaniu tego postu właśnie się o tym dowiedziałem). Uskok sięga 1.8 km wzwyż.

Dobson 12" GoTo, ASI 462 MC (20% z 5000klatek), AS!3,PS

2020-12-04-2240_0-Moon_lapl4_ap505_conv_ps4.jpg

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OBERON RD napisał:

I stąd lustrzane odbicie obrazu

Coś mi się musiało pomieszać, chyba próbowałem ustawić rzeczywisty obraz taki jakbyśmy widzieli gołym okiem bez teleskopu :D I nie wyszło :D. Poprawiłem! Generalnie dość trudno odpowiednio kadrować powierzchnię Księżyca, a obróbka zdjęcia to już zupełnie inna para kaloszy.

Edytowane przez kosmitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś dziś (19.12) fotografował zakamarki to chętnie zobaczę okolice terminatora z ciekawą formacją oświetlonych wierzchołków wzgórz, które przypominały kształtem patelnię, lupę z rączką lub rakietę tenisową. Do tego pojawiały się tam kolejne pojedyncze oświetlone wierzchołki na ciemnej jeszcze części tarczy. Na dnie przyległego krateru było też widać dwie długie ciemne "rysy", które zapewne były bruzdami, bo raczej nie cieniami. Niestety nie mogę znaleźć tych formacji na mapach Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie przedstawia lewy górny róg Księżyca, ten duży i pomarszczony krater to Herschel (125km) i leżący w jego otoku mniejszy Horrebow (24km) na cześć Duńskiego matematyka i fizyka z XVII w.

image.jpeg.acb474c4fe481066959b763e720a6819.jpeg

Bardziej ucieszyło mnie drugie zdjęcie, to poniżej bo nie chodzi tu o krater Mairan, 40 km krater z ostrymi brzegami nazwany na cześć francuskiego astronoma, ale o to co leży dalej w cieniu. Udało się zrobić zdjęcie szczelinie Mairan przy dolnej krawędzi zdjęcia, pośrodku kadru niewielki "precelek" to wulkaniczne wzgórze Mairan T z 3km kraterem na szczycie. Powyżej i w lewo długa na 100 km szczelina Sharp. Z reguły robiłem zdjęcia wzgórzom wulkanicznym Gruithuisen leżącym trochę niżej na tarczy naszego satelity, Mairan T ustrzeliłem po raz pierwszy.

image.jpeg.72d847c5cb7595dc0cd80cacba109a1b.jpeg

 

A w prognozie znów miały być chmury - dzisiejszy wieczór to dodatkowy prezent bożonarodzeniowy :)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.