Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Limax7 napisał:

Coś dziś Heavens-above nie pokazuje przelotów ISS. To dziwne bo jest doskonale widoczna np. dziś o 22:09 i 23:45

Już wczoraj wieczorem strona szwankowała. Nie mogę dodać swojej lokalizacji, bo mi jakieś błędy wywala, poza tym miałem tam zaznaczoną swoją miejscówkę... coś im sie posypało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heavens-above.com od wczoraj ma dość poważne problemy. Przy wejściu na stronę jest się zalogowanym jako losowy użytkownik, nie działa lokalizacja. Twórcy strony chyba nie bardzo się przejmują. Jest nawet temat na Reddicie  - problem jest globalny. 

 

Albo pojawił się błąd który był od dawna w aplikacji albo przy wdrożeniu nowszej wersji na produkcję ktoś skopał robotę. Na razie niestety nic nie wiadomo. Wydaje się że to jakaś nowa wersja bo stare linki (zawierające w URLu współrzędne geograficzne) nie działają. Trzeba czekać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy przelot z obiektywu Canon FD 300mm f/2.8L (@f/4) i kamery ASI178MM-c. Ustawiłem trochę za długi czas ekspozycji. Ale co do szczegółów, łapie się już przerwa w panelach słonecznych. Jest to fragment 22-sekundowego przelotu (przyspieszony 3x) przy ręcznym prowadzeniu (oczywiście był align). Co ciekawe, rejestrowałem też ISS po wejściu w cień Ziemi. Jasność spadła do około 9 magnitudo i później się utrzymywała. Więc to prawda, że da się złapać stację będącą w cieniu :)

 

Trzeba zrobić powtórkę i wykonać stack :) 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heavens-above.com znów działa.

 

Cytuj

The problem has been fixed! It was caused by someone in Thailand creating a user account with an empty user name. No user information has been compromised to the best of my knowledge, but we will continue to verify this. The ability to create an account with empty username has also been removed. Very sorry for all the problems this has caused.

 

Tłumacząc pobieżnie na polski - ktoś w Tajlandii stworzył konto z pustą nazwą użytkownika co zepsuło cały system. Żadne dane nie wyciekły a możliwość stworzenia użytkownika bez nazwy została wyłączona. Autor strony przeprasza za niedogodności ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiejszy tranzyt ISS w wykonaniu czeskiego kolegi, Milana Antoše z Jablonce n. Nisou. To tam gdzieś blisko Karkonoszy, walczył z chmurami, w ostatnich sekundach nastawiał ekspozycję, zostało na ISO 100 i 1/400 sek.

Refraktor APM 107/700 , powermate 2,5x, sony nex 5r, pryzmat Herschela.

file.php?id=1677

 

Przy okazji zapytam o praktyczną stronę : oczywiście najpierw stwierdził, że będzie w pasie przelotu. Przelot trwa chyba ok. 1 sek., więc obiekt może uchwycić  jedynie automatycznie nastawiając jakiś chronometr sprzężony z migawką . Dobrze kombinuję ?  :)   Co innego wideo -  kamerka cały czas pracuje, ważne by włączyć ją chwilę przed tranzytem...

Mógłbym zapytać bezpośrednio autora, ale tym razem Was proszę o oświecenie mnie :) 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Heh, moja pierwsza próba łapania ISS. Średnio wiedziałem jak się do tego zabrać, wiedziałem tylko, że będzie o 23:46 i że powinienem zdążyć sie przygotować. Wziąłem Edka 4" F/7 na AZ3, jakiś okular i Canona 550D z nałożonymi złączkami. Na łączce niedaleko domu byłem z 10 minut przed rozpoczęciem przelotu, więc jeszcze był czas rzucić okiem na Ksieżyc i Jowisza. Zmieniłem okular na aparat, ustawiłem sobie ostrość na Księżycu, aby już była pod ISS, ustawiłem czas 1/1000  sek i czekałem. W końcu sonda nadleciała - szybko okazało się, że namierzanie sondy wcale nie jest łatwe, a już niemożliwe spojrzenie w wizjer aparatu po uprzednim ustawieniu w szukaczu. Zresztą sobie wtedy przypomniałem, że powinienem szukacz ustawić w punkt, więc nie było wiadomo czy się złapie w pole widzenia aparatu. I było trzaskanie trochę na oślep iluś tam klatek, z początku myślałem, ze nic nie złapało, dopiero na której klatce zobaczyłem jasną kropkę - czyli coś się złapało. W domu po skopiowaniu fotek na kompa okazało się, że ISS złapało się na wielu klatkach. Najlepiej na pierwszej, potem już coraz gorzej jak sonda się oddała. Później już było bez szczegółów, ale pierwsza nie tak najgorzej. Nie wiem jak sobie radzicie z większą ogniskową, przecież to nie sposób wtedy tego gonić. Fotki w wersji normalnej i 2x.

 

IMG_6957.jpg.16ba8ab113b485ac9e81871ec7313211.jpg

2x.jpg.54fb3472cf649a8f046aafe927a23031.jpg

IMG_6960.jpg.0291d501e6cd6147e87e7f69b57df1b6.jpg

IMG_69602x.jpg.31c3a42dc97738e50b853df7b80fbbc4.jpg

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charon_X Metoda jaka stosujesz jest właściwa, również dla dłuższej ogniskowej. Podążanie za stacją poprzez szukasz. Trzeba tylko dojść do wprawy:-) 

ISS jest u Ciebie rozmzana, 1/000 sekundy powinna zamrozić obraz. Przypuszczam, że cel zbyt mocno uciekał z pola widzenia. Próbuj, pierwszy niezły efekt już jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pierwsze moje w tym roku próby. Ale założyłem celownik optyczny (zamiast red dot, albo laser) i obraz był odwrócony. Ja ją gonię w jedną stronę, a ona ucieka mi w drugą - tu trzeba mieć większą wprawę niż myślałem. Stąd tylko dwie i to ruszone klatki. SW 12", Dobson, Barlow 3x, Nikon D3100, 1/4000s., ISO 1600.

DSC_0521.jpg

DSC_0345.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj niby lepiej przygotowany - ustawiłem szukacz w punkt, ale ISO chyba za duże, nawet nie sprawdziłem wcześniej, a było ustawione na 1600. To wyszło dopiero chwilę po przelocie, gdy sobie fociłem Księżyc. Z masy klatek wyszła tylko jedna w miarę ostra. Wersja zwykła i 2x.

 

IMG_7059.jpg.ebd4220158a05bbdbeecd70e90d2c9ec.jpg

IMG_70592x.jpg.330576d68d90cd373b4676b2e0b4cd2f.jpg

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.