Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...
6 godzin temu, count.neverest napisał:

No panie, czułość tej kamerki super, na tak ciemnym filtrze.

Dokładnie! 1ms z 850nm to nawet w dzień chyba ledwo co widać ;)

...

Chociaż ja robię obiektywem a nie 200mm lustrem, więc może i możliwe ;)

 

W każdym razie - gratuluję! Zwłaszcza, że "z ręki" ;)

 

Czy ktoś się orientuje jaką minimalną prędkość musi mieć montaż żeby zdążyć za ISS? Więcej niż 2st/sekundę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Czy ktoś się orientuje jaką minimalną prędkość musi mieć montaż żeby zdążyć za ISS? Więcej niż 2st/sekundę?

Zależy od wysokości nad horyzontem, w zenicie wychodzi ok. 1 stopnia na sekundę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A ja 26 marca widziałem ją po raz pierwszy w życiu przez teleskop w powiększeniu 60x, zrobiło to na mnie wrażenie :)

28 marca zapodałem 120x i jeszcze większe wrażenie.

Następnym razem jeszcze dodam barlowa.

Ale czuję, że to już będzie mega trudno śledzić, bo już ostatnio ledwo za nią nadążyłem. Podziwiam, że komuś udaje się jeszcze w takich warunkach robić zdjęcia. Szacun :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na Dobsonie jest łatwiej prowadzić niż na AZ3? Próbowałem wczoraj i pomimo tak długiego przelotu nie udało mi się umieścić stacji w okularze :/ Widziałem ją pięknie w szukaczu, trenowałem wcześniej na samolotach, ale ISS to jeszcze większe wyzwanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2021 o 20:27, miron_z napisał:

Dzisiejszy przelot.

 

10"/1200mm, TVP 2x, Pentax KP, ISO400, 1/400, pojedyncza klatka, ręczne prowadzenie i ostrzenie w czasie przelotu. Nie miałem w zasięgu jasnej gwiazdy.

31 marca 2021, ISS, -3.7mag, 428km, G1956

 

31mar21_ISS.png

 

 

... ooo, Panie, ;) to już całkiem klawa fotka - widać dużo: oprócz paneli solarnych i radiatorów widać moduły amerykańskie, japońskie, rosyjskie, refleksy światła od zadokowanych statków na obu końcach stacji - na dole fotki od Dragona Crew 1, na górze od Progressa 75. nawet ramię robotyczne widać! To cała rozdzielczość, jaką dysponujesz (tylko 27k), czy tak mocno skompresowałeś plik przy wrzucaniu na serwer? Zrobiłem powiększenie, ale z 27kB "bicza nie ukręci":

 

31mar21_ISS_zoom-c.jpg.1104aedcc35521cf72d5064f2f70f30f.jpg

 

... aktualna konfiguracja ISS:

iss_03-19-21.jpg.bc854c5c02386772b8c73429b2884921.jpg

Pozdrawiam: Jurek

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 5.03.2021 o 00:13, Krzysztof z Bagien napisał:

Dawno nikt tu żadnych fotek nie wrzucał, no to cyk:

 

Przelot ISS z dzisiaj (04-03-2021 5:45 - 5:58)

 

Tak jak zeszło z kamery:

raw.gif.841a67c0d87172d8b227bd6400aa075e.gif

 

Po obróbce (stack kilku kolejnych najlepszych klatek, dekonwolucja, wyostrzanie, krzywa tonalna):

deko.gif.a8944339fae6f3d6985ab47526c647b4.gif

 

SW 200/1000 + barlow GSO 2x + filtr ZWO 850nm + ZWO ASI462MC; śledzenie w systemie ręka-oko :)

Seeing był do bani, a do tego trochę mi ostrość odjechała z niewiadomej przyczyny - ale dekonwolucja pozwoliła troszeczkę to naprawić. Poza tym za długi czas naświetlania (1ms), trzeba było skrócić przynajmniej o połowę, ale bałem się (niepotrzebnie), że nie będzie za bardzo nic widać.

 

No nic - trochę wyszedłem z wprawy, ale pierwszy w tym roku przelot zaliczony. Wiem co poprawić, więc może będzie lepiej następnym razem.

Pięknie wyszło - podałbyś gain i czas ekspozycji? Sam próbuję trafić w najlepsze ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tuvoc napisał:

Pięknie wyszło - podałbyś gain i czas ekspozycji? Sam próbuję trafić w najlepsze ustawienie.

Nie mam teraz jak sprawdzić, jak siądę wieczorem do kompa to Ci napiszę. Gdybym zapomniał, to mi przypomnij, bo zarobiony jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualna konfiguracja w dokach na ISS w różnych ujęciach, tak żebyście wiedzieli co udało się utrwalić na prezentowanych fotkach (stan od 30-04-2021):

iss_04-30-21.jpg.31c973c0a0e9316de2c2b6cc795dea9f.jpg

 

ISS-2021-05-02.thumb.jpg.491e4a555df5261f99e4ba00e069526c.jpg

 

ISS-2021-05-02a.thumb.jpg.81e10017b838f4e7698c91f2a17f88a8.jpg

 

ISS-2021-05-02c.thumb.JPG.ef3a2eceddb38d5594587a69e7bf8120.JPG

źródło

 

Planowane w najbliższym czasie:

4 czerwca - dokowanie do PMA3 / IDA 3 towarowca: Dragon V2 (SpX-22)

27 czerwca - 16:50 CEST odłączenie towarowca: Cygnus-15

 

Źródło

 

Niestety tym razem nie ma możliwości focenia statków w pobliżu ISS, gdyż eventy powyższe wypadają w okresie kiedy nie ma widocznych przelotów stacji z terenu Polski (pomijając już niekorzystne godz. operacji).

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Chciałem zapytać o praktyczne wskazówki do złapania (fotograficznego) tranzytu na tle Słońca (mam okazję w najbliższą niedzielę pod wieczór, transit-finder.com daje duże nadzieje).  BTW pas widoczności tranzytu zapowiadany jest w przybliżeniu od B-Białej po Krynicę, a właściwie Wysową.

 

Planuję odpalić zdjęcia chwilę wcześniej (no właśnie, nie wiem ile wcześniej warto - na ile dane o przelocie są dokładne, plus "mój czas" też nie musi być super dokładny). Będę  fotografować na dwa aparaty w trybie seryjnym (nie mam kamery astro, filmu aparatem raczej nie chcę nagrywać). Nigdy tego nie robiłem stąd dowolne wskazówki są dla mnie na wagę złota.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę tak głupio wrzucać cokolwiek po tym jak kolega @bartoszw odwalił taki numer :D Ale trudno, niech narażę się na śmieszność :D

 

Poniżej efekt kolejnej próby terenowej (testuję różne konfiguracje - ASI 462MC oraz ASI 290MM z IR Passem oraz UV/IR Cut). Niestety nie było sensownych klatek do zestackowania dlatego wziąłem jedną najlepszą i ją opisałem. Technikalia w stopce zdjęcia. Będę wdzięczny gdyby ktoś powiedział mi co to jest takiego jasnego w okolicy modułu Kibo? Dragon 2 chyba nie, ale może się myle.

 

1980694329_ISS24_07_2021.png.dc63c1d26e788040ce700c362cf3e59c.png

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwa bezpośrednia transmisja z dokowania MLM NAUKA (zaraz zadokuje):

 

angielski

rosyjski

 

Wszystko OK! Mpduł NAUKA zadokował poprawnie do ISS. No to teraz Rosjanie mają miejsce w swojej sekcji dla trzeciego załoganta.

 

Pozdrawiam Jurek

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tuvoc napisał:

Trochę tak głupio wrzucać cokolwiek po tym jak kolega @bartoszw odwalił taki numer :D Ale trudno, niech narażę się na śmieszność :D

 

Poniżej efekt kolejnej próby terenowej (testuję różne konfiguracje - ASI 462MC oraz ASI 290MM z IR Passem oraz UV/IR Cut). Niestety nie było sensownych klatek do zestackowania dlatego wziąłem jedną najlepszą i ją opisałem. Technikalia w stopce zdjęcia. Będę wdzięczny gdyby ktoś powiedział mi co to jest takiego jasnego w okolicy modułu Kibo? Dragon 2 chyba nie, ale może się myle.

 

1980694329_ISS24_07_2021.png.dc63c1d26e788040ce700c362cf3e59c.png

 

 

Kąt pod jakim widać stacje na foto jest trochę chyba inny niż na wizualizacji 3D. Jeśli widzimy ISS od dołu (w rzucie) to Crew-2 Dragon, jest pewnie niewidoczny (zakryty przez stację), bo 21 lipca został przedokowany z PMA2/IDA-2 (z tyłu ISS) do PMA-3/IDA-3 (na wierzch ISS), aby zwolnić miejsce dla Starlinera, który w drugim locie testowym (bezzałogowym), ma tym razem automatycznie zadokować do stacji (start: 30 lipiec, 20:53 CEST , dokowanie: 31 lipiec, 20:52 CEST).  Nie napisałeś kiedy robiłeś foto, bo do miesiąca wstecz sporo odczepiono i doczepiano od/do ISS.

 

Tak wyglądała konfiguracja ISS od 26 lipca do momentu zadokowania modułu NAUKA (czyli 29 lipca - dzisiaj):

iss_07-23-21.jpg.6a1a7707f90d82e1337705806b43dded.jpg

źródło.

 

Foty są ŚWIETNE! Wstydu nie ma, NA BANK. :) Fajnie , że jest zainteresowanie tematem.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.