Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie (Pomorze Zachodnie) całkiem pogodnie :)

 

A u nas śnieg z deszczem wali, ziąb jak diabli i do tego ten cholerny wiatr, czyli mówiąc po żeglarsku "damska pogoda" (piź....i). Kometę mogę se obserwować ...... ale w necie. Ale "niech żywi nie tracą nadziei".... w końcu się chyba wypogodzi, czego wszystkim życzę

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej fotce Jagera z 5 listopada zrobionej 8" kamerą Schmidta widać że warkocz oddziela się od otoczki i wygląda jak jednorazowy bardzo nieforemny wyrzut materii, mający swój początek w samym jądrze, a nie w otoczce. Najbiższe dni pokażą czy oddzieli sie całkowicie i uleci jako niezależna chmurka, czy będzie "ciągnął" się nadal. W samym centrum muszą zachodzic ciekawe zjawiska.

17P20071105lrgbnetdet.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie było kilka przerw w chmurach i udało się zrobić obserwcje. Kometa nadal efektowna, ale przez to ze się systematycznie rozprasza, jej skondensowanie maleje stopniowo. Ma wedle moich szacunków ok. 20' kątowych średnicy i jasnośc na stałym poziomie ok. 2.7mag. Widać nadal rozmycie z prawej strony otoczki. Szkoda że nie da się wyjechać w pole na fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna ciekawostka

 

25tego października zauważyłem podwyższone Kp

 

pomimo że nie było żadnych flar na Słońcu

 

odnotowano też zaburzenie magnetyczne

 

A dlaczego piszesz o tym w wątku o komecie?

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To porównanie rozmiarów jest rewelacyjne.

 

Zauważ, że na tym obrazku widoczna jest tylko wewnętrzna część pyłowej otoczki - w rzeczywistości pyłowa otoczka jest już zdecydowanie większa niż Słońce, gazowa natomiast jest już od Słońca chyba ze 3 razy większa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że na tym obrazku widoczna jest tylko wewnętrzna część pyłowej otoczki - w rzeczywistości pyłowa otoczka jest już zdecydowanie większa niż Słońce, gazowa natomiast jest już od Słońca chyba ze 3 razy większa...

Może to głupie pytanie, ale czy ta ciągle rozszerzająca się otoczka, dotrze do Ziemi?

Jakie to miałoby następstwa? :blink:

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to głupie pytanie, ale czy ta ciągle rozszerzająca się otoczka, dotrze do Ziemi?

Jakie to miałoby następstwa? :blink:

 

Gaz w takiej otoczce jest bardzo mocno rozrzedzony - gdyby udało się go dotransportować na Ziemię to zostałbym on tu uznany w zasadzie za próżnię...

Kometa jest bardzo daleko i ta rozszerzająca się otoczka do nas nie dotrze. W 1910 roku Ziemia przeszła przez warkocz komety Halleya (którego gęstość była na pewno większa od gęstości gazowego halo komety 17P/Holmes) - nie stało się zupełnie nic.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widać zielonkawą otoczkę - czy jestem w stanie cokolwoek takiego zobaczyć w wizualu, 6'' newtonem, za pomocą JAKIEGOś filtru?

Właśnie - jaki filtr do komet?

 

Nie wiem jak w tym momencie - kilka dni temu pod ciemnym niebem ta otoczka była dość widoczna wyraźnie w lornetce 10x50. Kolor oczywiście nie był widoczny, bo przy małym natężeniu oświetlenia oko nie widzi kolorów...

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widać zielonkawą otoczkę - czy jestem w stanie cokolwoek takiego zobaczyć w wizualu, 6'' newtonem, za pomocą JAKIEGOś filtru?

Właśnie - jaki filtr do komet?

Pod ciemnym niebem widziałem tę otoczkę w bino 25x100 ale bez koloru. Do obserwacji teleskopowych i astrofoto komety pomocny jest np. filtr UHC. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. W 1910 roku Ziemia przeszła przez warkocz komety Halleya (którego gęstość była na pewno większa od gęstości gazowego halo komety 17P/Holmes) - nie stało się zupełnie nic.

Jak to nic. A 1 wojna światowa :D? I dlatego ludzie wierzą że komety niosą nieszczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nic. A 1 wojna światowa ? I dlatego ludzie wierzą że komety niosą nieszczęścia.

Teraz to może jakaś 1 wojna Polsko-Iracka na przykład.

Albo może "polska wojna domowa", ze względu na galopujace ceny żywności i wszystkiego co najbardziej potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.