Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

A u mnie sie powtórzył wczorajszy scenariusz: za dnia pięknie, w nocy d/pa :/ A wczoraj przy okazji święta byłem u rodzinki 20 km od najbliższego miasta, i się takie chmury zrobiły... Cóż, komete już widziałem, ale ileż znaczy ciemne niebo na DS...Przy okazji powiem, że mam coraz większe trudności z wyłowieniem jądra, nie wiem czym to jest spowodowane, ale ostatnio świeciło jak latarnia a teraz się trzeba nieźle napatrzeć :icon_eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w końcu mam internet :helo:

 

Oto moje obserwacje komety 17P/Holmes

 

1)

Data: (Wtorek, rano) 30.10.2007 godz. 4:48 CET

Miejsce: Białystok

Sprzęt: lorneta 20x80, gołe oko

Warunki: Pięknie, klarowne powietrze 10/10, zimno +5°C

 

Wys. Słońca = -14°

Wys. Księżyca = +57°

Wys. komety = +53°

Az. komety =291° (NWN)

delta = \1.6250 AU

r = /2.4596 AU

elong. = /138.6°

 

Moja ocena:

m1 = +2.7 mag

DC = 7

Dia. = 7'

 

Opis obserwacji:

Zobaczyłem ją pierwszy raz spod klatki nad blokiem. Wysoko na niebie,

w Perseuszu jako "nowa" gwiazdka. Powietrze super czyste, klarowne.

Przez lornetę 20x80 kometa jako jasna kuleczka. PIĘKNA !!!

Na lewo jasny Księżyc, dalej Mars, Saturn, a na wschodzie Wenus.

 

 

 

 

2)

Data: (Środa, wieczór) 31.10.2007 godz. 17:45-18:09 CET

Miejsce: Białystok

Sprzęt: lorneta 20x80, gołe oko

Warunki: Czyste powietrze 8/10, zimno +6°C

 

Wys. Słońca = -16°

Wys. Księżyca = -12°

Wys. komety = +32°

Az. komety =47° (NE)

delta = \1.6231 AU

r = /2.4655 AU

elong. = /139.7°

 

Moja ocena:

m1 = +2.7 mag

DC = 7

Dia. = 9'

 

Opis obserwacji:

Obserwowałem ją z łączki za garażami. Tam miałem dość ciemne niebo

bez latarni. Kometa doskonale widoczna gołym okiem w Perseuszu.

A w lornecie 20x80 jako duża 9' mglista kulka z kondensacją centralną.

Bardzo ładna, bez warkocza. Kometa większa niż ostatnio.

W obserwacjach nie przeszkadzał Księżyc. Jaśniejsza od delPer (+2.98) i

od gamPer (+2.91) oraz od epsPer (+2.88).

 

 

 

 

3)

Data: (Piątek, wieczór) 02.11.2007 godz. 17:45-17:50 CET

Miejsce: Białystok

Sprzęt: lorneta 20x80, gołe oko

Warunki: Powietrze o klarowności 7/10, trochę chmur, zimno +4°C

 

Wys. Słońca = -17°

Wys. Księżyca = -21°

Wys. komety = +33°

Az. komety =48 (NE)

delta = \1.6214 AU

r = /2.4733 AU

elong. = /141.1°

 

Moja ocena:

m1 = +2.7 mag

DC = 7

Dia. = 14'

 

Opis obserwacji:

Po raz trzeci ją obserwuję i to w dzień Zaduszny. Obserwacjom towarzyszyła

mi moja żona :) Kometa powiększyła znacznie swoje rozmiary kątowe.

Ma już 14 minut kątowych średnicy. Wewnątrz otoczki widoczna gwiazda TYC 3321-86 (+7.56 mag).

Kometa nadal bardzo dobrze widoczna nawet z oświetlonych miejsc w mieście.

Obserwowałem z tej samej łączki co ostatnio. Chciałbym móc spojrzeć na kometę

przez swój teleskop, może będę miał taką możliwość... zobaczymy...

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed 19-tą niebo w Poznaniu było bezchmurne. Wykorzystałem to, aby ponownie zerknąć na kometę...oglądałem ją przez wszystko co miałem pod ręką: lornetki 10x50, 26x70 oraz przez Celestrona 80ED /pow. 35x, 67x, 100x i 150x/. Wg mojej oceny komety osiągnęła rozmiarami 0,2* i znajduje się ok. 3* od Mirfaka. Całkiem ładny ten kłębuszek kosmicznej materii :rolleyes: a najciekawiej prezentował się przy pow. 35x /power 100 i 150x to zdecydowanie za dużo jak na ten obiekt/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

 

Ale mi się udało wróciłem z zagranicy i tu taki prezent. Komta widoczna bezproblemowo "gołym" okiem w synci już jest wspaniale dawno takiego widoku nie miałem przed oczyma. Kometa podobna do Sowy hehe, zamierzam ją lepjej przefiltrować jak tylko perseusz skoczy wyżej zenitu. Polecam wszystkim.

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie się wypogadza. Przez jakieś 20 minut porównywałem obraz komety i gwiazd przez 4 lornetki. Troszkę przeszkadzały "biegające" chmury. Dlatego na razie przerwałem obserwację. Z tych 4 lornetek chyba najładniej kometa prezentowała się w DO Titanium 9x63. Jeżeli pogoda dopisze to jutro napiszę coś więcej. Generalnie nowe lornetki są troszkę lepsze od starszych, ale wciąż zastanawiam się, czy na tyle ile wyznacza różnica ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam 5 różnych lornetek od 12x40 do 10x70 i w miarę rozrostu kometki coraz ważniejsza jest ilość światła zbierana przez lornetkę.

 

ps. Jednak najlepsze bino to nasadka (np. WO) do teleskopu - obraz palce lizać :szczerbaty::D

 

 

ps. zobaczcie na licznik odsłon tego tematu - myślałem że mi się pozajączkowało "..ale nie.." :blink:

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj spontanicznie zrobiłem fotkę komecie. Mimo, że astrofotografia nie jest moją najsilniejszą stroną, montaż EQ-5 był zorientowany "na oko", a w koło dużo latarni sodowych...

holmes1wh9.jpg

Nikon D70s AF-Nikkor 180/2,8 IF-ED czas 6 sekund, przysłona f/2,8, czułość 1600 ISO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kometa to coraz bardziej spektakularne zjawisko. Obserwowałem lornetką Tento 10x50. Szedłem ekstra kilometr na miejscówkę., aby ją zobaczyć. Widać taki zielonkawy kolor, gdy patrzy się kątem oka kolor jest bardziej intensywny. Coraz bardziej mi przypomina zdjęcia - rozrzedzona otoczka jest coraz większa. Jedyny mankament to oczywiście wilgoć. Poza tym luknąłem na parę DSów: M31, M13, M92, M15, M2, M34, M27, M36, M37, M38 i Hi&Cha Persei, ale przy komecie to one wszystkie wysiadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omyłkowo dałem posta do innego wątku, wiec jeszcze raz. Dzisiaj jest wspaniała noc pod Lublinem, bez rosy idealna na astrofoty nie tylko komety. Podziwialiśmy ją przez SkyMastera 25x100 i jej halo o średnicy ok. 50', ale koloru jak na fotce nie widziałem, cóż stare oczy sie ma. Fociliśmy SW ED80 ręcznym montazu, z ktorym jest najmniej kłopotu i wystarcza do eksponowania krotkich ekspozycji. Daje dwie fotki, pierwsza trochę pojechana z filtrem Baadera UHC-S, ISO 1600, 1X573 sek. druga bez filtra ISO 800, 1X63 sek.

IMG_0330a.JPG

IMG_0325a.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie powróciłem z udanej sesyjki foto-vizual. Kometa w telepie prezentuje się doskonale i jest nietuzinkowym zjawiskiem. Dziś w ogóle miałem okazję podziwiać ją pierwszy raz i kopara mi opadła! Zrobiłem trochę fotek i stwierdziłem że ruch komety jest tak słaby że prawdopodobnie podąża w naszym kierunku... :szczerbaty:

Panowie mamy szansę uwiecznić coś co w nas prawdopodobnie pierdyknie! B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechałem z obczyzny na parę dni do domu i bałem się, że nie uda mi się tego komeciska zobaczyć.

A tu nagle się przejaśniło! Trochę chmurek latało, ale nie przeszkadzały mocno.

Już w szukaczu kometka wygląda niesamowicie! :D

A przez okular to już supermasakra!!! Szczęka mi opadła tak, że kolacji nie mogę przeżuć :)

Jupi, jupi, jupi!!!! :banan:

Edytowane przez lehoslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dzisiaj w Wawie wyjątkowo dopisała (ładna przejrzystość) a ja znalazłem chwilę czasu, by wyskoczyć 10 km za granicę miasta, do pobliskich Łomianek. Ponieważ nie dorobiłem się jeszcze montażu z prowadzeniem, zapakowałem statyw azymutalny, Canona 20D i trzy szkiełka. Kometa wygląda ślicznie i gołym okiem i przez lornetkę. Mam kilka ujęć i na szeroko i na wąsko.

Poniżej wstępna obróbka kawałka materiału (Canon 20D, 70-200 f/2.8L na 200 mm i f/2.8, 7x2 sek, ISO 1600).

 

Pozdrawiam,

Arek

holmes1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie pierwsze foty swoim skyluksem :szczerbaty:

Projekcja okularowa, okular K12mm i canon S400, montaż bez napędu bo skyluksowy, stąd przejechane gwiazdki.

Wszystkie to pojedyncze fotki bez obróbki.

 

17P_8s.i.1.jpg 8s ISO 200 17P_10s.b.1.jpg 10s ISO 200

 

Te zdjęcia samym aparatem, na nieruchomym montażu

 

17P_10s.a.1.jpg 10s ISO 200 17P_15s.1.jpg 15s ISO 200

 

No i oraz Orion na moim miastem :rolleyes:

 

Orion_15s.a.1.jpg 15s ISO 200

 

Na pierwsze focenie jestem w miarę zadowolony choć zrobiłem ze 40 zdjęć o różnych czasach

to jednak wiatr dokuczał z tego powodu Mars mi nie wyszedł, zmarzłem jak cholera

to i z posterunku zeszłem o 22.20 nawet nie czekałem na wschód Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.