Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Według efemeryd ta kometa się oddala od nas, tak nie mylę się?

 

Jeszcze się zbliża. Ale tak naprawdę to ta odległość w najbliższych dniach będzie niemal bez zmiany (bez znaczenia na jasność komety) i dopiero za kilkanaście dni zacznie się wyraźnie zwiększać.

 

2007 11 04 03 42.82 +50 36.8 1.621 2.478

2007 11 05 03 41.67 +50 37.8 1.620 2.482

2007 11 06 03 40.50 +50 38.3 1.620 2.486

2007 11 07 03 39.32 +50 38.5 1.620 2.490

2007 11 08 03 38.12 +50 38.2 1.621 2.494

2007 11 09 03 36.92 +50 37.7 1.621 2.498

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, wczoraj wreszcie ją zobaczyłem, jako że tak rozgwieżdżonego nieba dawno u mnie nie było. Wystarczyło spojrzeć gołym okiem na Perseusza i już wiadomo było że to ona. A w plosslu 25 mm (30x) i 10 mm (75x) wyglądała bardzo ładnie (wyraźny środek, i jego charakterystyczne przesunięcie, oczywiście to tylko efekt wizualny) tylko szkoda, że bez ogonka.

Edytowane przez Wojciech Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, wczoraj wreszcie ją zobaczyłem, jako że tak rozgwieżdżonego nieba dawno u mnie nie było. Wystarczyło spojrzeć gołym okiem na Perseusza i już wiadomo było że to ona. A w plosslu 25 mm (30x) i 10 mm (75x) wyglądała bardzo ładnie (wyraźny środek, i jego charakterystyczne przesunięcie, oczywiście to tylko efekt wizualny) tylko szkoda, że bez ogonka.

Potwierdzam. Ja wczoraj całą noc szalałem z Syntą. Takiego nieba dawno nie miałem. Tyle obiekcików co padło to huhu... :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj chyba będzie noc z kometką :banan:

 

Pogoda zmienia się zmienia jak w kalejdoskopie, raz chmurw na całe niebo a teraz... prawie całe niebo w błękicie :Beer:

 

Słoneczko świeci dla grzecznych dzieci :lol:

 

PS: Szykuję sobie liste obiektów do wylukania... B)

Taa...Ja wczoraj miałem seeing 4/5 super stabilna atmosfera naprawde żyleta nie z tej ziemi całą noc prawie patrzyłem. Rano się budzę zachmurzenie 100%. I tak do chwili obecnej. Nie chwal dnia przed zachodem...Jeśli ten zachód w ogóle można zobaczyć przez chmury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj niespodziewanie w godzinach 23.00-3.00 niebo rozpogodziło się i panowały naprawdę bardzo dobre warunki. Miałem okazje po raz pierwszy obserwować naszą bohaterkę. Najpierw patrze w szukacz i jestem zaszokowany, jaka ona jasna :o już w szukaczu 9x50 można było zaobserwować naprawdę dużą ilość detalu. Jednak dopiero patrząc przez teleskop można było w pełnej klasie podziwiać piękno tej komety. Co tu dużo pisać, jestem zachwycony nigdy dotąd nie miałem okazji obserwować czegoś takiego. Brak słów......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wczoraj (2 XI) miałem okazję obserwować kometę 17P/Holmes pod bardzo ciemnym niebem jakieś 15-20 km na północ od Elbląga. Gołym okiem było widać gwiazdy do około 6.8 mag. M33 była widoczna gołym okiem bez większych problemów. Gołym okiem było dostrzegalne (choć słabo) gazowe halo wokół komety, którego średnicę oceniałem (gołym okiem) na 30'. W lornetce widok był znacznie bardziej spektakularny. W samym środku głowy komety widoczna była "chmurka" o której pisałem wcześniej - położona była ona niecentralnie, mniej więcej w PA~210 stopni od geometrycznego środka komety. Miała ona średnicę rzędu 3'. Chmurka ta znajdowała się w pyłowej komie, której średnicę oceniłem już na 14'. Z tą średnicą to zresztą był trochę problem, bo od strony południowo-zachodniej otoczka ta jest rozmyta i wydłużona, podczas gdy po stronie północno-wschodniej jest bardzo ostro zarysowana. Całość była otoczona przez subtelną zewnętrzną, rozmytą, gazową otoczkę, której średnica w lornetce wynosiła przynajmniej 40'.

 

Jasność komety oceniłem wczoraj na 2.4 mag. Jak na razie jasność całkowita komety zatem wcale nie spada a spada jedynie jej jasność powierzchniowa (tego zresztą można się było spodziewać).

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzybu, ty mieszkasz w Chorzowie, u mnie w małej mieścinie jak widać gwiazdy 6.8 mag to nie jest to nic niezwykłego, oczywiście jak jest pogoda

 

Chyba trochę przesadziłeś. 6,8 mag. w mieście nic niezwykłego? To pewnie przy super pogodzie masz 7,5 w mieście, a 8,0 poza miastem ;)

 

Piotrek Guzik ma doskonały wzrok i stąd jego 6,8 mag. Ja w tych warunkach zapewne zobaczyłbym co najwyżej 6,0 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak mówiłem w Warszawie warunki obserwacyjne nie wcześniej niż o 24tej

 

http://www.wetterspiegel.de/de/europa/polen/121.html

 

niestety na wybrzeżu po przejściu chmur występują nad lądem przelotne chmury

 

200711031909_NOAA17_CE_RGB345.jpg

Edytowane przez wierszal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę przesadziłeś. 6,8 mag. w mieście nic niezwykłego? To pewnie przy super pogodzie masz 7,5 w mieście, a 8,0 poza miastem ;)

 

Piotrek Guzik ma doskonały wzrok i stąd jego 6,8 mag. Ja w tych warunkach zapewne zobaczyłbym co najwyżej 6,0 mag.

Nic niezwykłego = zjawisko nie tak rzadkie żeby można było krzyknąć "wow" - gdy się o nim usłyszy, a nie zobaczy oczywiście :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed kilkunastoma minutami miałem okazje ponownie widziec kometę pomiędzy chmurkami i odniosłem wrazenie że jest bardziej wyblakła niż wczoraj, ale dzisiaj są nieco gorsze warunki, tak jakby lekka mgiełka wokół gwiazd przez słabiutki cirrus.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajj przed chwilą wracając z Ciechanowa patrzyłem sobie na kometkę w Perseuszu, i już myślałem o wyciągnięciu sprzętu w domu. No i oczywiście zdążyłem wejść do domu, a tu chmurwiszony jedne nadlatują... I znowu nici z obserwacji, bo oglądanie przez dziury w chmurach to porażka :burza::angry:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pewnej pogody no to posiedziałem trochę nad fotkami z piątkowej nocy, ale że mam ich tylko 5x30 sek. w serii, nic ciekawego nie dało się z nich wycisnąć ze środka otoczki, tylko jakieś niejednorodne plamy. Kometę w zasadzie widziałem dzisiaj pomiędzy chmurami, ale nie dałem rady porobić ocen. Ogólnie kometa dalej rośnie, dał bym jej dzisiaj 15' średnicy. Może się jeszcze jakaś przerwa dzis trafi.

17P_Holmes3ab_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa po prostu cudowna. Miałem pół godziny obserwacji podczas których wnikliwie ją przestudiowałem.

OLBRZYM! Strona odsłonecna wyraźnie rozmyta i...i... wydawało mi się że czasem widzę coś warkoczopodobnego :blink: .

 

Niestety warunki były dość kiepskie. Zasięg gwiazdowy oceniam na troszeczke ponad 5mag, maksimum 5,5... Strasznie mało, bo nieraz udawało mi się wyciągnać 7mag! To z pewnością wina tej wilgotnosći... chwilka obserwacyjnej przyjemności a synta doznała obserwacyjnych tortur: po zakończeniu był to jeden, wielki lodowy sopel :rolleyes:<_<

 

Notatka dla mie: KUPIĆ LORNETKE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.