Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak w tym momencie - kilka dni temu pod ciemnym niebem ta otoczka była dość widoczna wyraźnie w lornetce 10x50. Kolor oczywiście nie był widoczny, bo przy małym natężeniu oświetlenia oko nie widzi kolorów...
Wydaje mi się (nie miałem zdjęcia komety ze sobą), że widziałem tylko wewnętrzną część głowy komety - tej zielonej chyba nie. Rozpoznaję to po krawędzi, która jest "miękka" ale dość wąska, w zielonej poświacie jest szeroka. UHC nie "zadusi" 6'', może UHC-S?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdziła się moja sugestia że warkocz może się oddzielic jako jednorazowa erupcja. Świadczą o tym najnowsze fotki. Moja dzisiejsza ocena jasnosci komety daje wartość nieco słabszą od 3 mag. czyli wyraźny spadek.

Jack_Newton_17PHolmes11_9_07sml_1194588016.jpg

Paolo_Berardi_112_17P_8nov07_1194602596.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja dzisiejsza ocena jasnosci komety daje wartość nieco słabszą od 3 mag. czyli wyrażny spadek.

 

No bardzo mnie to martwi, bo u nas fatalna pogoda (i szybko lepsza się nie zapowiada), a ja chciałem jeszcze popatrzeć na nią przez UHC-S.

Wczoraj udało mi się ją zoczyć na 10-15 min. w dziurach między chmurami (była w tych dziurach świetna widoczność).

Założenie filtra nie przyszło mi na czas do głowy, potem gdy chciałem to zrobić przyszły lite chmury i "po herbacie"

Niech to dunder.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zastosowaniu fotograficznym UHC-S pomógł mi lepiej skontrastować tło i gazowa otoczkę, przykład z 2 listopada, fotki surowe bez obróbki: pierwsza bez filtra, ISO 800, 1X281sek. druga z filtrem UHC-S, 1X571sek. ISO 1600. Nie wiem jaka jest krotność tego filtra, ale trzeba conajmniej 2 do 4 razy zwiekszyć czas naświetlania, albo ISO. Wizualnie też powinien pomóc sciemniajac tło nieba i uwydatniając skladniki gazowe (zielonej i niebieskiej barwy) ale tej nocy nie raczyłem zerknąć przez niego na kometę. W Astrokraku można kupić specjalny filtr kometarny, ale nie miałem z nim do czynienia.

IMG_0327x.JPG

IMG_0330x.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą też ją obserwowałem. Słabnie nadal całą powierzchnią. Ostry obrys z lewej strony otoczki widziałem tylko w większym bino 25x100, w centrum słabe eliptyczne pojasnienie ale jądra nie widać. W obrębie otoczki widać trzy słabe gwiazdki tła.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wypogodziło się na wieczór, a gdy ściemniało naszły niewielkie chmury. Zdołałem upolować kometę, kompaktem Canon A610 (5 Mpx).

 

Czas po 15 sekund, ISO 100, f@2.8

 

Takich zdjęć zrobiłem 3, potem naszła większa ilość chmur...

img7101pp3.jpg

 

i skala 1:1

img7103closesh3.jpg

 

--

Kometa nadal jasna (+3.0 mag) , duża i dobrze widoczna :)

 

Cieszę się, że sfociłem kometę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj też postanowiłem zrobić zdjęcie pomiędzy chmurami, Canon 350D + Jupiter 135/3.5, ISO800, 31x8s .

 

holmes2.jpg

 

Jak widać osłabła, ale jestem w szoku jak urosła od mojego ostatniego zdjęcia.

 

Po raz pierwszy robiłem zdjęcia w RAW i jakoś tak lepiej mi się to obrabiało.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poszedłem dzisiaj na łatwiznę, wystawiłem Sonnara 300/4 przez okno i strzeliłem serię 10 fotek na ISO 1600 z czasem 2,5 sek. Złożyłem to do kupy, zbalansowałem, zlevelsiłem i wyszła mi całkim dobra fotka na pamiątkę. Za to nie zmarzłem w polu. <_< Pojawiło się jądro którego wizualnie nie dostrzegłem i wąski dżet widoczny na zbliżeniu. (tu go nie widać)Dodaję jeszcze pojedyńczą fotkę z serii, ktora przypomina z grubsza wygląd komety w bino 25x100.

17P_HOLMES_10112007a_filtered.JPG

IMG_0521a_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś udało mi się ponownie zaobserwować kometę. Gołym okiem jest ona nadal bardzo wyraźnie widoczna - jej jasność oceniłem na 2.7 mag, szacując przy tym średnicę komy na około 25'.

W teleskopie kometa prezentowała się znów niesamowicie. Wewnątrz komy znajdowało się słabe gwiazdopodobne jądro o jasności około 13 mag. W kącie pozycyjnym 215 stopni znajdowała się podłużna, jasna eliptyczna "chmurka" o rozmiarach 4'x8'. Gdy postanowiłem wyznaczyć rozmiar otoczki komety w teleskopie, okazało się, że rozciąga się ona tylko 9' na północ i aż 16' na południe od jądra. W kierunku prostopadłym (tzn. E-W) z obu stron rozciągała się na 11'. W efekcie rozmiary komy wyznaczyłem na 25'x22'. Od północnej strony otoczka miała ciągle wyraźną granicę, natomiast od południowej była zupełnie rozmyta - jakby otwarta.

Zewnętrznego - gazowego halo nie udało mi się dziś dostrzec.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

w końcu obrobiłem materiał z nocy 4/5 listopada

canon 300d, eq5, c6n, 34x120sek, iso 400, niestety miasto

 

17p_holmes_20071105_mmea_maly.jpg

 

oraz wykorzystałem wczorajszą dziurę w chmurach

canon 300d, eq5, pentacon 300/4,0 @ 5,6 , 8x240sek, iso 400, nadal miasto

 

p17_holmes_20071110_mmea_maly.jpg

 

pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica pyłowej otoczki komety jest aktualnie szacowana na około 25'. Średnica gazowego halo (bardzo już zresztą rozmytego) jest szacowana na jakieś 60'. Rozmiary te odpowiadają rozmiarom liniowym odpowiednio: 1 750 000 km i 4 200 000 km. Kometa jest zatem olbrzymia.

Żeby uświadomić sobie jej ogrom porównajmy jej jądro do 10 cm kulki śniegu. W takiej skali romzmiary otoczek (pyłowej i gazowej) wynosiłyby odpowiednio: 50 km i 120 km!!! Zatem nasza brudna śniegowa kulka musiałaby z siebie wyrzucić chmurę pyłu o średnicy 50 km i obłok rozrzedzonego gazu o średnicy 120 km!!!

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Tym razem udało mi się dorwać kometkę pod lepszym niebem mojego ogródka. Walki przez achromat 10cm to jednak zupełnie inna bajka niż przez taką sobie lornetkę pod miejskim niebem. Po załadowaniu XW20 moim oczom ukazał się obiekt jak z lepszych fotek w sieci. Coś niesamowitego. Zachęcam do pokazania komety swoim znajomym i bliskim. Mój dzieciak był zachwycony, w szczególności przeświecającymi przez kometę gwiazdkami... a i ślubną udało się zmusic do otukania się w kawałek katany i wyjście na mrozek ;) Ciekawym czy na kółkach PTMA ktoś zorganizował dzieciakom podglądania kometki. Warto, oj warto. To bardzo spektakularny obiekt teraz, taki wyciskacz nowych fanatyków :rolleyes:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.