Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem przed chwilą na dworze, by zobaczyć kometę przez moją zezowatą lornetkę (przynajmniej przez jeden okular można patrzeć) i rzeczywiście widok jest niezły, szkoda tylko, że z mojego balkonu kometa jest niedostępna, a teleskopu z trzeciego piętra przed blok nie będę nosił.

Jak myślicie, czy Holmes jeszcze będzie rósł, czy to już maksimum jego możliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez skyluxa to praktycznie już jądra nie widać ale tam zimmmmno na dworze brr,

Duża otoczka i coś tam jeszcze w środku było ale napewno nie jądro

Nie masz racji - jądro widać i to nawet nieżle, tylko że trzeba patrzeć "zerkaniem". Widać zreszta nie tylko jądro ale i gwiazdki na obwodzie otoczki (styczne z nią) i wewnątrz niej. Widoki z naszego miejsca obserwacyjnego (Rychwałd k/Żywca) są dzisiaj SUPERHIPER!!! Seeing 9/10, krystaliczne czarne niebo, tylko ząb niemożliwy.

pozdrowienia

GB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometka pięknie wygląda nawet w moim BPC 7x35. Z okazji dzisiejszych obserwacji "zmodernizowalem" stary statyw z montażem 'para-paralaktycznym' (spod para-teleskopu Uniwersała 90/1000) na azymutalny pod lornetke :szczerbaty: Dzięki temu mogłem zabrac sie za pierwsze w życiu astroszkicowanie. Wynik tych zmagań niedopracowany (po godzinie zdretwiały mi palce zarówno u rąk jak i nóg i sie ewakuowałem) ale i tak jestem zadowolony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzisiaj to pod względem rozmiarów jest już orgomna. Ciągle przybiera, ciekawe kiedy to się skończy.

 

Nadal Mój Canon A70 czasem szwankuje, ale eksperymenty z kompakciakiem coraz bardziej Mi się podobają.

 

Gdzieś wcięło z forum moje wczęsniejsze fotki z Canona A70.

Wszystko na nieruchomym statywie

 

Z 31 październieka (chyba):

zoom 1,5x - stack 5x15s ISO400

31paz_kometa_stack5x15s_C_A70.jpg

zoom 3x - pojedyncza

31paz_kometa_C_A70.jpg

 

A teraz ta z dzisiaj:

zoom 3x ISO 400 Stack 5x15s

5lis_kometa_stack5x15_A70.jpg

 

A tu Taka zabawa z M45 (stack 5 klatek, zoom 3x).

M45_stack_5x15s.jpg

Widzę że jakbym posadził go na koziołku i dodał wiecej klatek to naprawdę fajne szczegóły można wyciągnąć samym body. Narazie to przyszłość, bo ciągle brakuje Mi czasu, aby odkurzyć starego koziołka i wybrać się gdzieś w pole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich...

 

Dopiero dzisiaj niebo nad Rybnikiem stało się łaskawsze i dało możliwości do obserwacji. Muszę przyznać z wielką radością, że warto było czekać na takie warunki pogodowe. Kometa - moja pierwsza - nieeesamowita. Rozmiary powalają, jądro lekko widoczne, z jednej strony piekna ostra granica otoczki, z drugiej rozmyta, w której dopatrywałem sie warkocza - siła sugestii była silniejsza :) Cieszę się, że w końcu na własne oczy mogłem sie przekonać jak powalający to widok.

 

Pozdrawiam wszystkich i warunków conajmniej takich jak dzisiaj życzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ponownie byliśmy z bratem w polu na szybkim wypadzie, tym razem wziąłem tylko Sonnara 300/4, żeby szybko cyknąc pare fotek i uciekać do domu. Niebo okazało się lepszej jakosci niż się spodziwałem. W lornetce 10x50 z prawej strony otoczki cos majaczyło słabiutko jakby jej rozmycie i na fotce naswietlanej dłużej pojawiły się niebieskawe struktury. Gdybym wziął refraktor z filtrem Baadera jak poprzednim razem, ten warkoczyk wyszedłby znacznie lepiej. Fotka 1x300sek. ISO 800. Canon 350D, autolewels, wycinek kadru. Na fotce naswietlanej 1x30sek. widać że obłoczek w centrum wyostrzył się z prawej strony, czyli na kierunku warkocza.

IMG_0367a.JPG

IMG_0356a.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuje sobie tą kometę od tygodnia i napatrzeć się nie mogę :)

Może dlatego że to moja pierwsza kometa obserwowana świeżo nabytym... ZRT 457 :)

 

Postanowiłem zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nie dysponuję niestety żadnym porządnym sprzętem więc zaprzęgnałem do tego zwykłą cyfrówkę z zoomem 12x. Bez użycia lunety, na zwykłym statywie foto. Efekty nie są powalające ale jak dla mnie całkiem znośne.

 

post-2939-1194305816_thumb.jpg post-2939-1194305827_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po raz czwarty zerknąłem na kometę 17P/Holmes i dokonałem ocen.

 

 

4)

Data: (Poniedziałek, wieczór) 05.11.2007 godz. 19:00-19:10 CET

Miejsce: Białystok

Sprzęt: lorneta 20x80, gołe oko

Warunki: Powietrze o klarowności 6/10, jakby przez chmury

 

Wys. Słońca = -29°

Wys. Księżyca = -36°

Wys. komety = +44°

Az. komety =60° (NE)

delta = \1.6202 AU

r = /2.4853 AU

elong. = /143.1°

 

Moja ocena:

m1 = +2.9 mag

DC = 6

Dia. = 20'

 

Opis obserwacji:

Kometa zdecydowanie "bledsza" lecz średnica większa niż ostatnio. Ocenę jasności dokonałem

"gołym" okiem, a stopień kondensacji (DC) i średnicę (Dia.) lornetą. Warunki pogodowe nie były

idealne. Wydawało mi się, że kometa (i gwiazdy) świecą przez cienką warstwę chmur.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do warkocza, to nie wiedząc jak ma być skierowany (bez autosugestii), coś wczoraj jakby tam się ukazało wizualnie. Warunki były bardzo przejrzyste i niebo ciemne. Dopiero teraz sprawdziłem jak warkocz ma być skierowany i to się właśnie zgadza z tym co widziałem.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa znacznie osłabła przez ostatnie dni. Szacując na oko, jest w okolicach 3M. ]

 

Obserwacje doświadczonych obserwatorów komet z całego świata sugerują, że kometa ma aktualnie jasność rzędu 2.6-2.8 mag. Oceny tych samych obserwatorów wkrótce po wybuchu zawierały się w granicach 2.4-2.6 mag. Wygląda więc na to, że kometa osłabła bardzo nieznacznie - nie więcej niż o 0.5 mag...

Za to bardzo mocno zmniejszyła się jej jasność powierzchniowa, co może być w tej sytuacji nieco mylące...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce, gdy po prostu jopisz się na nią, wydaje się sporo ciemniejsza niz na początku. Czyli cały myk ukryty jest w tym, że urosła i światło od niej jest "rozproszone" po większym polu... W sumie logiczne. Tak czy siak, w następną pełnie może już nie być tak fajnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.