Skocz do zawartości

EXO - Magazyn Miłośników Nocnego Nieba


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

A gdyby pismo National Geographic powstało jako przylepka do biura podróży o tej samej nazwie?

 

Uważam, że EXO jako tytuł czasopisma to strzał w stopę, chociaż by z ekonomicznego punktu widzenia. Wiadomo, że gdyby Celestron zaczął wydawać czasopismo pod tytułem Celestron, to ortodoksi Meade nawet by do niego nie zajrzeli. Ameryki nie odkryję jeśli powiem, że u nas środowisko astronomiczne jest podzielone. Przecież w Krakowie zakup EXO pewnie by uchodził za zdradę.

Chyba nie chodzi o to żeby je rozpowszechniać pośród czytelników forum, a reszta niech się wali?

Często jestem w Krakowie i jakoś nie kojarzy mi sie z zdradą ew. zakup czasopisma EXO, nawet mimo tego że kiedyś coś kupiłem w astrokraku. :szczerbaty:

Sam chetnie kupiłbym takie czasopismo. Myślę że dodatkowo na asropolis pojawiały by się tematy związane z artykułami z EXO, wiec dobrze byłoby być zorientowanym o czym ludzie dyskutują B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dodatkowo na asropolis pojawiały by się tematy związane z artykułami z EXO, wiec dobrze byłoby być zorientowanym o czym ludzie dyskutują

Tak, to jedna z planowanych funkcjonalności. W magazynie przy artykule pojawiać się będę QR kody (+dodatkowo prosty link, dla tych, którzy nie znają QR), kierujące do dyskusji o danym artykule na AP. Magazyn silnie będzie powiązany z mediami elektronicznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na imię Marcin ale spoko :Beer:

 

Sorki, już poprawiłem.

 

Dobsonme - samo wspomnienie tu o "podzielonym światku astronomicznym" to strzał w stopę. Kogo to obchodzi?

Ten podział to nie świat astronomii miłośniczej. Ten podział to kilka osób. Nie sądzę aby te kilka osób miały stanowić jakąkolwiek najmniejszą podstawę pod jakieś obawy o sprzedaży magazynu i jakąkolwiek podstawę do dyskusji o magazynie EXO.

Chociaż idąc tym tropem to jestem zdania, że magazyn kupiłyby nawet te osoby, które mogą czuć odrazę do EXO, z czystej ciekawości, albo z chęci krytyki. Do dobrze. Każdy odbiorca byłby cenny, nawet ten nastawiony czysto krytycznie.

 

Do tematu tytułu magazynu:

I tak twórcy magazynu liczyliby na nas i na Was, miłośników astronomii, bardziej niż na masę. I tak liczyłoby się zaspokojenie naszych i Waszych potrzeb a nie sprzedaż masowa dla kasy. Nie ma mowy o "papce dla tłumów". Tym samym nie mam mowy o kokosach i prysznicu z banknotów.

Ważna rzecz:

Bez względu na tytuł, czy będzie to "EXO" czy "Piękny Świat Astronomii" - "odsiew" i weryfikacja odbędzie się samoczynnie. Grono czytelników, na którym by nam zależało, utworzy się automatycznie.

-2 osoby kupują "Piękny Świat Astronomii". Jeden szuka szałowych zdjęć Nibiru i przepowiedni astronomicznych - nie znalazł, fuj, nie kupi tej gazety. Drugi nie ufa nazwie ale jest na tyle inteligentny, że zajrzy do środka - treść mu odpowiada - kupuje.

-2 osoby kupują "EXO". Jeden nie ufa nazwie i szuka Nibiru i przepowiedni - nie znalalazł, fuj, nie kupi już więcej. Drugiego, inteligentnego, nazwa intryguje, słyszał coś o marce, ale nie ważne, zagląda do środka - treść mu odpowiada - kupuje.

 

My zyskalibyśmy to, czego chcemy, inteligentnego czytelnika. Inteligentny czytelnik zyskuje to, co nas cieszy, dobry magazyn o naszej pasji.

Możliwe, że znaleźliby się ludzie o nikłej inteligencji, którzy kupowaliby EXO tylko po to by je spalić w piecu :D

Ale dajmy spokój, przecież każdy mógłby kupować EXO dla treści, przecież jak otworzy gazetę to mu z niej Jesion nie wyskoczy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniej dla zwiększenia popytu byłoby liczyć się z odbiorcami kierującymi się zawartością orazi tytułem magazynu.

 

W tym rzecz. Trzeba zwrócić uwagę na każdy element, który przyciągnie ewentualnych czytelników. Tytuł, treść, szatę graficzną itd. Szczególnie na początku. Z czasem oczywiście najważniejsza będzie zawartość pisma. Jeżeli ktoś kupi kilka numerów i stwierdzi, że "to jest to", to nawet jeżeli czasopismo zmieni tytuł na "Astro-plotki" to i tak będzie je kupował. Dla zawartości, a nie tytułu.

 

Wrócę jeszcze do tytułu EXO. Większość osób, którym nie przypadł do gustu ten tytuł nie ma zastrzeżeń, że EXO to marka firmowana przez Adama, tylko, że ten tytuł nie zachęci do zakupu. Jestem przekonany, że na 1000 osób, które przejdą obok kiosku tylko nieliczne zainteresuje tytuł EXO (może kilka), a co najmniej kilkanaście-kilkadziesiąt tytuł związany z astronomią (szczególnie młodzież).

 

Mam wrażenie, że "na górze" była już rozmowa i tytuł EXO został wstępnie zaakceptowany. Proszę jednak wsłuchać się w "głos ludu" ;)

 

Dla mnie może być nawet ASTRO-EXO, ale niech w tytule będzie coś związanego z Wszechświatem.

 

I od samego początku nie przejmowałbym się podziałami w światku astromiłośników. To ma być czasopismo DLA WSZYSTKICH ASTROMIŁOŚNIKÓW. Natomiast czy ktoś je kupi, czy nie to już jego sprawa. Jeżeli nie kupi, a czasopismo będzie wartościowe to sam straci.

A krytyka pisma (negatywna) na pewno będzie. Nawet jeżeli pismo będzie idealne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-2 osoby kupują "Piękny Świat Astronomii".

 

-2 osoby kupują "EXO".

 

Powiedzmy, że jestem miłośnikiem astronomii, który nie przegląda forum Astropolis. Przechodzę obok kiosku. Widzę dwa nowe czasopisma. Które czasopismo mnie zainteresuje?

 

Powiedzmy, że jestem gimnazjalistą. Przechodzę obok kiosku. Widzę dwa nowe czasopisma. Który tytuł zainteresuje mnie bardziej?

 

Oczywiście, że "ciekawych świata" zainteresują oba tytuły. Ale jeżeli czasopismo ma się utrzymać na powierzchni musi być skierowane nie tylko do Einsteinów ;)

 

http://nfajw.files.wordpress.com/2008/09/einstein_tongue.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do tytułu EXO. Większość osób, którym nie przypadł do gustu ten tytuł nie ma zastrzeżeń, że EXO to marka firmowana przez Adama, tylko, że ten tytuł nie zachęci do zakupu. Jestem przekonany, że na 1000 osób, które przejdą obok kiosku tylko nieliczne zainteresuje tytuł EXO (może kilka), a co najmniej kilkanaście-kilkadziesiąt tytuł związany z astronomią (szczególnie młodzież).

 

Też tak myślę. "Piękny Świat Astronomii" swoją drogą też nie byłby strzałem w dziesiątkę ;) Jednak EXO, przynajmniej jak dla mnie, nie niesie żadnych skojarzeń związanych z astronomią i gdybym nie miał żadnej styczności z tym forum, a zobaczył gdzieś tytuł "EXO", to nawet gdyby na okładce było świetne zdjęcie astronomiczne, pewnie przeszedłbym obok tego zupełnie obojętnie, podejrzewając, że to kolejne pismo szukające sensacji gdzie się da (EXO bardzie kojarzyłoby się z ezoteryką itp.).

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że jestem miłośnikiem astronomii, który nie przegląda forum Astropolis. Przechodzę obok kiosku. Widzę dwa nowe czasopisma. Które czasopismo mnie zainteresuje?

 

Obydwa. Na okładce przecież będzie coś związanego z kosmosem.

 

Powiedzmy, że jestem gimnazjalistą. Przechodzę obok kiosku. Widzę dwa nowe czasopisma. Który tytuł zainteresuje mnie bardziej?

...

 

Przypuszczalnie żaden. Powiedzmy, że jestem statystycznym gimnazjalistą. Kupię fajki i piwo, a jak jestem grzeczny i jeszcze nie piję i nie palę, to kupię frugo i coś tam jeszcze. Jak już gazetę, to z kobietami i gadżetami, albo z samochodami, albo z komórkami, albo najlepiej ze wszystkim na raz, jakiegoś CKMa. A jak jestem nad wyraz grzeczny, to gazetę z grą komputerową na DVD.

Miałem przyjemność (?) przez półtora roku współpracować z młodzieżą, głównie gimnazjalną. Masakra :szczerbaty: (oczywiście nie wszyscy tworzą, ową "masakrę").

Moim zdaniem "Astronomia" nie zachęci. Ludzie źle kojarzą Astronomię z braku podstawowej wiedzy czym ona jest, również gimnazjaliści źle kojarzą astronomię. EXO moim zdaniem wzbudzi znacznie większą ciekawość w tym gimnazjaliście, samo "świecące" logo i krótka nazwa wpadająca w oko ma znacznie większe szanse niż "Astronomia", czy "Astro".

Błagam, tylko nie "Astro"! Dla nas skrót "Astro" mówi wszystko i jest jasny. Ale ludziom nie zainteresowanym może kojarzyć się z "wróżbiarstwem".

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili na półeczce nad sedesem w mojej łazience stoją "Niebo. Poradnik użytkownika" Levy'ego, "Burza nad Pacyfikiem" Flisowskiego, dwa numery "Astronomy" i jakaś gazetka o komputerach. Mimo hobby mojej żony, polegającego na uporczywym wynoszeniu owych pozycji z WC, literatura wraca tam każdym porankiem. Od pewnego czasu połowica zauważyła, że to walka z wiatrakami i odpuściła. Książki puszą się teraz dumnie, czekając, aż po nie sięgnę podczas .... nie ważne... :rofl: Cieszyłbym się, gdyby zagościł tam polski odpowiednik "Astronomy". Miejsce z natury niezbyt ciekawe, ale zapewniam, że bardzo nobilitujące dla stojących tam książek. Gdyby prenumerata roczna oscylowała wokół 200zł, spokojnie bym ją zamówił. A skoro ewentualnie przewidujesz też wersję .pdf, może byłby to bonus dla papierowych czytelników? W końcu jadąc na urlop łatwiej wziąć kompa niż rocznik prasy.

PS. Co do nazwy... Laikowi nic ona nie powie. Gdy zobaczy ją na półce pomyśli, że znowu jakaś gazetka o horoskopach.

PS2, Na forum jest mnóstwo doświadczonych ludzi w różnych dziedzinach, więc myślę, że okazyjnie mogliby pisać. Tematów z pewnoscią nie zabraknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

ale niech w tytule będzie coś związanego z Wszechświatem.

 

Popieram w 100% - wpada w oczy i szybko się kojarzy, co ma duże znaczenie dla pozyskiwania nowych nabywców.

 

(...)

A krytyka pisma (negatywna) na pewno będzie. Nawet jeżeli pismo będzie idealne.

 

Prawdziwa sztuka krytyki się nie boi - innymi słowy, jeśli treść będzie miała odpowiednią wartość to obroni się sama niezależnie od jakichś wyimaginowanych bądź nie chęci czy niechęci i pasjonaci to docenią nabywając kolejne numery. Pismo idealne ? - nierealne (bez złośliwości), niech po prostu będzie dobrze zredagowane i na wysokim poziomie a jednocześnie trafi w upodobania większości czytelników. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczalnie żaden. Powiedzmy, że jestem statystycznym gimnazjalistą.

Statystyczny gimnazjalista nie kupi. Ale to nie ma być czasopismo dla statystycznego czytelnika :)

 

 

Miałem przyjemność (?) przez półtora roku współpracować z młodzieżą, głównie gimnazjalną.

Jak dla mnie gimnazjaliści to najbardziej wdzięczna część młodzieży. Już sporo rozumieją (więcej niż dzieciaki z podstawówki), a wciąż są pełni energii (bardziej niż "wyrobieni" licealiści). I jest wśród nich sporo "ponadstatystycznych".

W tej grupie także należy szukać czytelników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie gimnazjaliści to najbardziej wdzięczna część młodzieży. Już sporo rozumieją (więcej niż dzieciaki z podstawówki), a wciąż są pełni energii (bardziej niż "wyrobieni" licealiści). I jest wśród nich sporo "ponadstatystycznych".

W tej grupie także należy szukać czytelników.

 

No to zazdroszczę. Ja spotkałem się z czymś odwrotnym, choć znam kilka przykładów podobnych do Twoich doświadczeń.

Ale nie odbiegajmy od tematu dyskusji. O tym pogadamy sobie kiedyś, jak się nadarzy okazja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer,

 

Miałem przyjemność (?) przez półtora roku współpracować z młodzieżą, głównie gimnazjalną. Masakra :szczerbaty: (oczywiście nie wszyscy tworzą, ową "masakrę").

Moim zdaniem "Astronomia" nie zachęci. Ludzie źle kojarzą Astronomię z braku podstawowej wiedzy czym ona jest, również gimnazjaliści źle kojarzą astronomię. EXO moim zdaniem wzbudzi znacznie większą ciekawość w tym gimnazjaliście, samo "świecące" logo i krótka nazwa wpadająca w oko ma znacznie większe szanse niż "Astronomia", czy "Astro".

Błagam, tylko nie "Astro"! Dla nas skrót "Astro" mówi wszystko i jest jasny. Ale ludziom nie zainteresowanym może kojarzyć się z "wróżbiarstwem".

 

mam trochę inne doświadczenia jeśli chodzi o pracę z młodzieżą szkolną ;) Przez rok prowadziłem dodatkowe zajęcia z astronomii w jednym z liceów (około 800 uczniów) - odbywały się one w piątki wieczorem i soboty - przez rok przewinęło się około 40 osób, z czego 15-20 chodziło regularnie.

 

Szczerze się przyznam, ze dopiero kilka minut temu dowiedziałem się, o co w ogóle chodzi z tą nazwą EXO. Tak czy siak myślę, że dobrze byłoby, gdyby w nazwie pojawiło się cokolwiek kojarzącego się z astronomią - mam trochę znajomych, którzy forum nie odwiedzają, a astronomią interesują się na tyle, że z pewnością zwrócą uwagę na tytuł, który (choćby luźno) będzie kojarzył się z astronomią. Jednocześnie nie znam osób, które mógłbym podejrzewać o to, że zainteresują się astronomią tylko i wyłącznie dlatego, że zobaczą pismo o intrygującym tytule i ładnym zdjęciu nieba na okładce...

 

Bez względu jednak na to, jaka będzie nazwa takiego pisma, z pewnością zwrócę na nie uwagę wszystkim, których mogłoby ono zainteresować ;)

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham wszystkich sugestii. Macie jakieś konkretne pomysły na tytuł?

 

Uważam, że najprostsze rozwiązania są naj i tu sobie dopiszmy co chcemy w pozytywnym znaczeniu.

 

Dlatego zamiast ezo proponuje nawiązać do klasyki: "Astronomia popularna" będzie strzałem w ------> 10

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś konkretne pomysły na tytuł?

 

"Astromaniak" :szczerbaty:

 

Oczywiście żartuję. Zastanawiam się, czy nie da złożyć się nazwy dwuczłonowej, gdzie jednym członem będzie EXO, a drugim coś "kosmicznego" :). Może przed snem przyjdzie mi coś ciekawego do głowy. A znając pomysłowość forowiczów myślę, że do jutra pojawi się sporo zaskakujących propozycji.

 

Póki co uwaga do podtytułu - Magazyn Miłośników Nocnego Nieba. Czy dla "słoneczników" nie będzie tam miejsca? ;)

 

A i może jeszcze pewna prośba. Jedna osoba - jedna propozycja. Inaczej zrobi się bałagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pachnie nieświeżością ;)

 

Żeby się to nie nazywało jakoś przesadnie, sztywno, astronomicznie-poważnie. Np. Almanach Astronomiczny :) I żeby się nie posypał zaraz łańcuszek jak w nazwie na nową markę: Pol-Astro, albo Astro-pol :szczerbaty:

 

Jak już przeniemożliwie mocno pragnieniem jest inna nazwa, to nawiążmy że chociaż do nas. Może Astropolis? (albo ewentualnie EXO) ;)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham wszystkich sugestii. Macie jakieś konkretne pomysły na tytuł?

 

np. GallaXo, gdzie końcówka -axo może być stylizowana jak eXo... chociaż- czy przeciętnemu gimnazjaliście taka nazwa skojarzy się z astronomią? Bardziej z nazwą dyskoteki ;)

 

Astropolis, albo ewentualnie EXO

 

 

ale jako cały tytuł: "Astropolis, albo ewentualnie EXO" ;)

Edytowane przez gregohr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł nie jest ważny . Wystarczy , aby na okładce pojawiła się skąpo ubrana "niewiasta" na tle np. Andromedy i pierwszy nakład rozejdzie się jak świeże bułeczki (każdy znajdzie coś dla siebie) .

Tak na serio to pomysł z nowym pismem astro jest naprawdę strzałem w 10chę . Roczną prenumeratę zamówię na pewno . Mam nadzieję , że za dwadzieścia lat będę mógł napisać na tym forum , że mam wszystkie egzemplarze pisma - XXX - . :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Adam,

 

przyznam się, że jak przeczytałem o magazynie to szczęka mi opadła - pełen entuzjazm :rolleyes:

Ale po przeczytaniu wszystkich postów i przemyśleniu, moje uczucia się ochłodziły.

Dodam, że od ponad dziesięciu lat prenumeruję Sky and Telescope (właśnie w poniedziałek dostałem marcowy numer) i jest to dla mnie punkt odniesienia, jak powinien wygladać magazyn miłośników nocnego nieba...

1. poziom merytoryczny - mix autorów zawodowo zajmujących się tematem (JPL, NASA, obserwatoria) i zaawansowanych amatorów, artykuły przed drukiem są wnikliwie analizowane ażeby ustrzec się baboków (ale czasem im się zdarzają),

2. poziom artykułów jest dostosowany do poziomu amatora, ale takiego na poziomie,

3. miesięcznik dociera do prenumeratorów i wolnej sprzedaży dociera z dokładnością tygodnia i jest zasada, ze numer z danego miesiąca jest ... miesiąc wcześniej (tzn. marcowy jest na początku lutego), co ciekawe dotyczy to wszystkich prenumeratorów - także z Polski !, jest to o tyle istotne, że 1/3 numeru dotyczy tego co się będzie działo na niebie w danym miesiącu (DS, planety),

4. cena: S&T kosztuje w prenumeracie ok. 6$ za numer, czyli jakieś 18zł za 88 stron (włącznie z wysyłką do Polski); od 1 stycznia w cenie prenumeraty papierowej jest wydanie elektroniczne (wcześniej dopłacałem 12$ za rok :fool: ), co ciekawe mozna sobie wygenerować pdf'a do załadowania na palmtopa czy notebooka (co prawda ma ze 30MB :rtfm: ),

5. reklamy: są tam tylko reklamy astro - sprzęt, soft, czasem firma, która organizuje rejs "na zaćmienie", reklam dystrybutorów sprzętu jest mało (ale są); nie ma reklam samochodów, podpasek, chipsów etc. B)

 

Jeżeli chodzi o tytuł, to EXO zupełnie nie kojarzy mi się z astro (szybciej z OXO - planetą z "Kapuśniaczka" :banan: ), może normalnie ASTRONOMIA, albo NOCNE NIEBO. W końcu jest to magazyn niszowy dla hobbystów, jak by magazyn dla motomaniaków nazwać KPT, albo magazyn hodowców rybek ROP to nie wiem czy ktoś by "skumał" ...

 

Pozdrawiam i podziwiam,

POWODZENIA !!!

 

Jurek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.