Skocz do zawartości

EXO - Magazyn Miłośników Nocnego Nieba


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Majer, Twoja ortodoksyjność i puryzm językowy są już legendarne ;) Bardzo to szanuję, choćby dlatego, że to bardzo unikatowe w dzisiejszych czasach.

 

Bardzo mi miło, że stałem się legendą ;) Zdarza mi się wytykać innym błędy i sam je popełniam (wczoraj i dzisiaj np. poprawiłem kilka w starych wpisach pozaforumowych, które z jakichś powodów przejrzałem ponownie), ale jakoś do mnie rzadko kiedy ktoś napisze, że gdzieś coś źle napisałem i muszę je zauważać sam (a byłbym wdzięczny za wskazywanie takowych).

 

 

Liczę, że pomożesz nam "pod tym kątem". Mogę na Ciebie liczyć?

 

Ale w czym mam pomóc? W wymyśleniu polskiej nazwy? Niestety - modna dzisiaj - kreatywność to nie jest moja mocna strona i mogę tylko napisać, że nie podoba mi się możliwa obco brzmiąca nazwa (i te wszystkie dizajny, benczmarki, itd.; choć wczoraj słuchałem w radiu wywiadu z autorem książki "Potęga checklisty", który sporo opowiadał, czemu właśnie "checklista" i że każdy powinien mieć kilka takich na kryzysowe sytuacje) :P

 

Zresztą, to nie ja założyłem "Poradnik astronomiczno-gramatyczny", czy "Jak poprawnie pisać posty" - z błędem ortograficznym w poście założycielskim. Więc mniemam, że nie tylko mnie bolą oczy od takich wyrazów.

 

 

 

Swego czasu rozważaliśmy opcję nazwy magazynu Astropolis. Zarzuciłem ją, ale może trzeba to przemyśleć (szczególnie w kontekście silnego związku magazynu z forum - oraz strategii rozwojowej).

 

Nazwa jest globalna, ale też i lokalna. Spełnia kryteria - także chyba i Twoje Majer?

 

Kryteria spełnia, ale czy jest dobra? Nie umiem się wypowiedzieć na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśląc perspektywicznie nazwa powinna również docierać również do odbiorców zagranicznych,

w tym kontekście

 

SKY ASTROPOLIS

 

czy temu podobne pomysły byłyby niezłym zdrowym i mniej egzo(exo?)tycznym ;) pomysłem.

 

W naszym narodzie należy też uwzględnić trudności i opory związane z nieznajomością języka

angielskiego przez wielu czytelników więc oby nie wymyślić nazwy w postaci NightSky&ClearSeeing

itp...;)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

milky.jpg

...taki żarcik :flirt:

 

zrobiony po tym jak wymyśliłem tytuł "Galaktyka" - polski i bardzo astronomiczny ale też w zaskakujacy sposób obejmujący więcej (*) niż tylko sprawy niebieskie, bo czyż nasza planeta i wszystko co na niej, nie jest częścią Galaktyki? ^_^

 

oczywiście trzymam kciuki za powodzenie projektu!

 

*) chociaż mniej niż EXO, które obejmuje wszystko, łącznie z nieskończonością :D

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nazwę Milky Way użyliśmy już w "pewnym astronomicznym projekcie". Napiszę o nim na forum w następnym tygodniu. Ta nazwa też nie byłaby zła dla takiego wydawnictwa, choć sądzę, że wielu czytelników AP by ją skrytykowało mając nadmierne skojarzenia z batonikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nazwę Milky Way użyliśmy już w "pewnym astronomicznym projekcie". Napiszę o nim na forum w następnym tygodniu. Ta nazwa też nie byłaby zła dla takiego wydawnictwa, choć sądzę, że wielu czytelników AP by ją skrytykowało mając nadmierne skojarzenia z batonikiem.

 

Bo, nam się wszystko z jednym kojarzy tongue.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Choć akurat wniosek nie jest prawidłowy. Reklamy w tym magazynie i tak nie kupi nikt z branży astro (polskiej). Sądzisz, że DO, czy AK zechce kupować reklamy? W życiu. Dlaczego? Bo i tak mają je za darmo w społeczności. Odsyłacie do tych sklepów (w postaci linków) tysiące ludzi miesięcznie. Gdyby zastanowić się, na czyją kieszeń aktualnie pracuje inwestycja Astropolis, to łatwo dojść do dosyć dziwnego wniosku. Głównym beneficjentem AP jest Delta. Do niej wyprowadzane jest najwięcej ludzi w skali roku. Paradoksalnie, od kiedy ruszył astromarket, ilość linkowań do "innych" sklepów wzrosła.

 

Firmy to widzą w swoich statystykach, dlatego nigdy nie będą zainteresowane partycypowaniem w kosztach np. AP. Tym samym, nie widzę powodu, żeby mieli mieć tak szeroką wyobraźnię i nagle zechcieć kupić reklamę w magazynie. Oczywiście mam deklarację od partnerów zagranicznych. Oni są chętni wesprzeć te inicjatywy. Problem w tym, że wiele marek reprezentujemy w Polsce na zasadzie autoryzowanego dealera, a to oznacza, że za lokalny marketing odpowiada Astromarket i to on musi ponosić koszty reklam tych marek. To trochę nam blokuje możliwość generowania przychodów z reklam branżowych. Coś za coś... Trzeba z tym żyć.

 

Kiedyś nie wytrzymam i wystawię innym sklepom fakturę :szczerbaty: Dlaczego tylko Astromarket ma płacić na koszty astropolis? :P Tym bardziej, że dla sklepów astro fora to żyły złota i często główne miejsce pozyskiwania przychodu.

 

Ja naprawdę podchodzę do tego liberalnie. Nie mam zamiaru zagarniać AP dla Astromarketu. Tak samo, magazyn też nie ma być tubą Astromarketu. Takie same prawa będą miały inne firmy. To oczywiście nie jest równoważne z darmowym spamowaniem - dla jasności.

kiedy ruszyl Astromarket myslalem, ze zablokujesz linki do innych sklepow

w sumie to bylo by logiczne

jakos malo widze linkow do AM na astromaniaku (ok nie widzialem zadnego ale tez nie czytam kazdego postu na tamtym forum)

teraz mamy ewenement na skale swiatowa :) "firma" dziala na korzysc konkurencji

co do gazety, to chcac utrzymac wysoki poziom potrzeba sporych nakladow finansowych

kazdy interes powinien sie oplacac i nie wiem jak chcesz to osiagnac rezygnujac z potencjalnych reklamodawcow

albo inaczej mowiac zamiast platnej reklamy robisz im reklame bezplatna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy ruszyl Astromarket myslalem, ze zablokujesz linki do innych sklepow

w sumie to bylo by logiczne

jakos malo widze linkow do AM na astromaniaku (ok nie widzialem zadnego ale tez nie czytam kazdego postu na tamtym forum)

teraz mamy ewenement na skale swiatowa :) "firma" dziala na korzysc konkurencji

co do gazety, to chcac utrzymac wysoki poziom potrzeba sporych nakladow finansowych

kazdy interes powinien sie oplacac i nie wiem jak chcesz to osiagnac rezygnujac z potencjalnych reklamodawcow

albo inaczej mowiac zamiast platnej reklamy robisz im reklame bezplatna

Prototype - nie zrobiłem tego, bo wierzę w utopijny, normalny, uczciwy świat. Oczywiście wiem o tym, że wątki o Astromarkecie na innych forach leciały do kosza. Trudno. Na AP mam wpływ, na inne fora nie. Każdy postępuje wg swoich zasad.

 

Uważam też, że forum jest specyficzną konstrukcją i powinno zachowywać możliwie największy zakres wolność. To doprowadza do takich paradoksów, jak napisałeś. Póki co, nie mam na to pomysłu i muszę z tym żyć. Gdyby ktoś znalazł na to rozwiązanie, to zostałby królem świata. Nie jest też tajemnicą, że Astromarket (i wszystkie nasze działania) nie są lubiane przez "komercyjną" część polskiej astronomii.

 

I jeszcze mała ciekawostka, jak to działa w "za granicą". Jakąś chwilę temu umieściłem ogłoszenie sprzedaży na Astromart.com (prywatnego gadżetu). Astromart zorientował się, że jestem dealerem, więc zablokował mi konto z opcją wykupienia abonamentu. Musiałem zapłacić 900$ za 3 msc. (najmniejsza stawka), żeby wrzucić swoje ogłoszenie . Wyobrażacie sobie taką akcję w Polsce?

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy może być poprostu jak w tytule wątku:

 

EXO - Magazyn Miłośników Nocnego Nieba

 

Każdą markę trzeba wypromować, nie zawsze staje się ona światowym hitem z dnia na dzień, a po prostu zapracowuje swoją treścią, wykonaniem, itp. Musi być okładka kojarząca się z astronomią, tytuł i treść która przyciągnie. Z czasem ludzie zaczną kojarzyć markę i tak będzie stopniowo się rozwijała, ewoluowała.

 

Też bym zostawił taki tytuł jak napisał mago83. Duże napis-logo "EXO" i troszkę mniejsze pod spodem "Magazyn Miłośników Nocnego Nieba". Dodając jeszcze przedrostek "Astronomiczny Magazyn (...)" byłoby jeszcze lepiej, ale to chyba by wyszła trochę za długa nazwa, chociaż by ujmowała wszystko.

 

A w każdym wydaniu można dać krótkie wyjaśnienie co to jest EXO, z czym się kojarzy, o taka wstawka redaktorska, tak jak to Adamie napisałeś po rozstrzygnięciu konkursu na nazwę nowej marki.

 



EXO

Astronomiczny Magazyn Miłośników Nocnego Nieba

 

lub

 

 

EXO

Magazyn Miłośników Nocnego Nieba

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym walnął po prostu

 

 

AstroPolis

 

 

exo - będzie kojarozne z marką telepa i nie wiem czy to dobry pomysł na nazwę pisma to raz - a dwa - nikomu w Empiku nic nie powie o co kaman (tu można dwojako interpretować - to może zachęcić do zjarzenia)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile osób zapytanych na ulicy o nazwę "Urania" skojarzyłoby ją z astronomią? Na pewno bardzo mało. (pomijam nazwę "Urania-PA" jako czasopismo, gdyż jest to magazyn niszowy, ale nawet znajomość mitologii greckiej w naszym społeczeństwie jest znikoma, a wśród młodzieży jeszcze mniejsza)

 

A ile osób z tego forum kojarzy nazwę Urania? (w tym Urania-PA). Na pewno bardzo dużo.

 

Czasopismo "Urania" przez wiele lat zdobywało czytelników i doszło w pewnym momencie do kilkutysięcznego nakładu. Czy "EXO" może sobie pozwolić też na stopniowe zdobywanie rynku? Chyba nie? Dlatego walczę o każdy element, który pozwoli na zwiększenie liczby zdobytych czytelników, także o tytuł. Tytuł, który będzie kojarzył się z astronomią. A EXO z astronomią mi się nie kojarzy :(

Dalej uważam, że to dobra marka, dobra nazwa dla teleskopu, ale nie za bardzo dla czasopisma astronomicznego.

 

Chyba, że przed wydaniem czasopisma planowana jest duża akcja promocyjna. Jeżeli wcześniej pojawi się szeroko rozpowszechniana reklama, gdzie oprócz tytułu "EXO" będzie informacja dla kogo i o czym to czasopismo, to czemu nie.

 

W uproszczeniu chodzi mi o to, że jeżeli Kowalski trochę interesujący się astronomią przejdzie obok kiosku i zobaczy tam tytuł "EXO" to może nie zwrócić na niego uwagi. Ale jeżeli wcześniej ten sam Kowalski z mediów (np. reklama w WiŻ) dowie się, że za miesiąc pojawi się nowe, profesjonalne czasopismo astronomiczne pod tytułem EXO, to będzie go wypatrywał.

 

 

I na koniec. Przyznam, że jeszcze trochę mało wiemy o zamiarach inicjatorów projektu. Wiemy, że pojawi się czasopismo, wiemy jaki mniej więcej ma mieć zakres treści/działów, wiemy, że są już nawet pierwsze artykuły do niego. I w zasadzie tyle.

Wciąż nie wiemy kiedy ewentualnie może się pojawić (wg planów), kto ma tworzyć redakcję, kto ma pisać artykuły, jak ma być rozpowszechniane, czy nawet jak rozpromowane. Mozna powiedzieć - nie wszystko na raz, ale im więcej wiemy, tym więcej możemy podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea super!

 

Jeżeli chodzi o formę wydawania - jestem staroświecki i jak płacę - chce mieć papierowy magazyn, pdfik może być dodatkiem i to płatnym. Sądzę, że wiele osób w okolicach 25+ ma takie podejście, młodsza grupa biegająca z tabletami, smartfonami itd pewnie zadowoliłaby się samym pdf.

 

Cena do 20 zł sądzę, że nie powinna być straszna barierą w naszym środowisku.

 

Sam pomóc nie pomogę ale widzę duży potencjał w takim magazynie + linkowanie treści między Astropolis, Forum, Własnym Sklepem, Zlotami. Wierzę, że pomysł ma szansę.

 

Adam, może jakaś ankietka by się przydała z kilkoma kluczowymi pytaniami abyś łatwiej mógł podjąć decyzję i wybrać najmniej ryzykowną drogę.

 

Trzymam kciuki i zamawiam prenumeratę i na dwa lata jak dostanę jakąś zniżkę czy coś w AM :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak nazwał magazyn tak aby miał w nazwie "ASTRO" bo jednak wszyscy jesteśmy astrocośtam. i Stawiałbym na :

 

AstroPolis lub AstroEXO

 

Z dopiskiem "Magazyn Miłośnikó Nocnego Nieba" koniecznie

 

Jak dla mnie to magazyn na błyszczącym papierze bogato ilustrowany ale i bogaty merytorycznie żeby kazdy dosłownie każdy który ma gdzieś w głowie jakieś astro (z wyjątkiem logia) znalazł coś dla siebie a jeśli trafi na całkowitego laika to chociaż oczy nacieszy fotami.

Częstotliwość najlepiej dwumiesięcznik bo mięsiąc na tyle szybko mija że może czsami zabraknąc materiału na treść a kwartał to ćiut za długo kazać czekac człowiekom na ulubioną gazetkę.

Cena jak dla mnie to międzu 15-20zł była by zupełnie spoko z możliwością prenumeraty rocznej czyli 6 egzemplaży.

 

P.S.

Ja też lubię zbierać i wąchać gazetki na ulubione tematy :-)

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem:

 

nazwa EXO

i jedynie na każdej okładce hasło, fragment zdania, coś co dotyczy, wybranego artykułu wewnątrz wiążacego się z astronomią;

 

forma: papier, ew. w wersji elektronicznej jeden wybrany artykuł/fragment, a za mniejszą cenę i po jakimś czasie egzemplarze archiwalne (dla prenumeratorów za free) - zawsze warto mieć taki zbiór w formie elektronicznej;

 

treść: w miarę zróżnicowana - zachęcająca początkujących (podpowiadajaca im jak najłatwiej, względnie tanio wejść w ten świat), a także przyciągająca wyjadaczy; sam jestem amatorem i chętnie widziałbym uporządkowaną wiedzę, którą np. na forum wyfiltrować z gąszcza postów wcale nie jest łatwo.

 

Ankieta, z pewną poprawką na różnice między deklaracjami a realną gotowością do opłacenia prenumeraty, dałaby jakiś pogląd na realność 1000 prenumeratorów.

 

Mogę pomóc w tłumaczeniu tekstów (gdyby takie też pojawiały się w magazynie), ew. w redagowaniu i innych podobnych, o ile nie wymagałoby to zaangażowania na caly dzień - na dobry początek za free.

Mozna też rozważyć crowdfunding na początek.

 

Powodzenia

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem może aktywnym uczestnikiem tego forum ale też nie jestem tak zaawansowany w praktyce więc grzecznie czytam. Jako osoba która jest trochę konserwatynwa jeśli chodzi o elektroniczne wydania książek czasopism i różnych tam ustrojstw elektrycznych aż wstałem jak zobaczyłem, że powstał pomysł magazynu. Nie będę się rozpisywał jak to dobrze itd bo każdy z nas wie, jak dobrze.

Co do nazwy....

 

EXO - drodzy forumowicze TYLKO Wam kojarzy to się z marką. Dla mnie nazwa jest WŁASNA a nie kolejna poradnikowa-przeglądowa-doradcza-albumowa. Większość osób i tak kupuje oczami a nie myśleniem czy nazwa jest dobra. Biorąc pod uwagę specyfikę zainteresowania nowi użytkownicy będą się dzielić na dwie grupy

 

- zawodowiec - usłyszał, że jest coś nowego i musi kupić zobaczyć. Ta grupa nie jest moim zdaniem najważniejsza

- amator - przechodzi koło kiosku a tak naprawdę EMPIK (nikt w kiosku tego nawet nie zobaczy) i musi zobaczyć fajne zdjęcie a nie PORADNIK-JAK-DOBRZE-SOBIE-ZROBIĆ nazwę która jest krótka zapadająca w pamięć a nazwa taka musi być WŁASNA.

 

Co do tego co mogę zrobić dla idei - bo tak traktuję wszelkie działania Adama -że na tym dodatkowo zarabia nie przekreśla tego że jest bardzo DUŻYM popularyzatorem astronomii a samo forum i użytkownicy czyli WY :notworthy::helo: dla niektórych jesteście jak wciągnięcie porannej kawy nawet nie wiedząc o tym. Ja ze swojej strony obiecuję kupić prenumeratę nawet 10-letnią z góry płacąc oczywiście i do tego obliguje się dobrowolnie przymusić do tego co najmniej 6 osób na dzień dzisiejszy a ponieważ próbuje tutaj zorganizować grupę która będzie chodziła na wypady astronomiczne grupa może się powiększyć. Jest tutaj mała perspektywa bo ludzie więcej czasu mają i pieniędzy.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak nazwał magazyn tak aby miał w nazwie "ASTRO" bo jednak wszyscy jesteśmy astrocośtam. i Stawiałbym na :

 

AstroPolis lub AstroEXO

 

Z dopiskiem "Magazyn Miłośnikó Nocnego Nieba" koniecznie

 

Nie wydaje mi się , aby dobrym posunięciem było dodanie w nazwie słowa Polis(pisane wielką literą) . W najlepszym przypadku będzie się kojarzyć ze sprawowaniem władzy przez obywateli , którzy rządzą się sami , a w najgorszym przypadku "odebrane" będzie jako POLICE .

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety prawa dzisiejszej sprzedaży są nieubłagane. Nazwa musi się rzucać w oczy co nie oznacza, że musi być zrozumiała. Chodzi o rozpoznawalność marki. Moim skromnym zdaniem (jako człowieka zajmujacego się oceną działań marketingowych, merchandisingiem itd.) nazwa EXO z ewentualnym dopiskiem poniżej uściślającym -czasopismo/magazyn/miesiecznik itp astronomiczny jest super trafionym pomysłem.Po przejżeniu próbki graficznej pisma stwierdzam, że takiego pisma brakuje, szata graficzna przyciąga uwagę merytorycznie zapewne tez bedzie na wysokim poziomie. Ktoś pisał aby obniżyć koszty można stosować wkładki z gorszej jakosci papieru - bardzo słuszny pogląd i wbrew pozorom to własnie takie wkłądki zawierajace duzo tekstu (treści mertorycznej) mimo wszystko podnoszą wartość sprzedaży- ale musi być koniecznie jak najwięcej kolorowych stron "do oglądania".Nie wiem,czy wiecie ale spora część ludzi zastanawiając się nad zakupem gazety/czasopisma (np. poprostu nowego lub ciekawego np. do podróży, czyli zakup przypadkowy nieprecyzowany) oprócz pobieżnego zbadania zawrtości ocenia wagę (cieżar), grubość i ma to znaczny wpływ na podjęcie decyzji o spontanicznym zakupie. Osobiscie z niecierpiliwością będę oczekiwał EXO w kiosku. Gdyby twórcy potrzebowali niezależnej opinii/oceny/konsultacji w sprawach marketingu, merchandisingu służę pomocą oczywiście w ramach kożeńskiej przysługi.Pozdrawiam Piotr

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moim zdaniem:

 

nazwa EXO

i jedynie na każdej okładce hasło, fragment zdania, coś co dotyczy, wybranego artykułu wewnątrz wiążacego się z astronomią;

 

forma: papier, ew. w wersji elektronicznej jeden wybrany artykuł/fragment, a za mniejszą cenę i po jakimś czasie egzemplarze archiwalne (dla prenumeratorów za free) - zawsze warto mieć taki zbiór w formie elektronicznej;

 

treść: w miarę zróżnicowana - zachęcająca początkujących (podpowiadajaca im jak najłatwiej, względnie tanio wejść w ten świat), a także przyciągająca wyjadaczy; sam jestem amatorem i chętnie widziałbym uporządkowaną wiedzę, którą np. na forum wyfiltrować z gąszcza postów wcale nie jest łatwo.

 

Ankieta, z pewną poprawką na różnice między deklaracjami a realną gotowością do opłacenia prenumeraty, dałaby jakiś pogląd na realność 1000 prenumeratorów.

 

Mogę pomóc w tłumaczeniu tekstów (gdyby takie też pojawiały się w magazynie), ew. w redagowaniu i innych podobnych, o ile nie wymagałoby to zaangażowania na caly dzień - na dobry początek za free.

Mozna też rozważyć crowdfunding na początek.

 

Powodzenia

 

tylko przekornie zauważę, że takie coś (z wyjątkiem formy papierowej, ale elektronicznie, z archiwum, i za free - jest "wydawane" // publikowane od blisko pięciu lat, wpisane do indeksu Bilbliotki Narodowej (ISBN) i regularnie czytane... skład nie jest może zbyt piękny, bo to produkt jednoosobowy, ale kilkadziesiąt stron do czytania jest co miesiąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na kiedy jest planowany pierwszy numer? Rozumiem, że na razie jest to tryb przypuszczalny... Jeśli to pytanie już było to przepraszam.

. . . była "mowa" coś o grudniu br. (i nie masz za co przepraszać - przecież niczego obraźliwego nie napisałeś) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.