Skocz do zawartości

Jakiego koloru jest ta sukienka?:)


Rekomendowane odpowiedzi

 

Oczywiście. W odniesieniu do "modelki" też tak może się (po jakimś czasie) okazać. :smokin:

 

Tia.

Widzę, że znasz się na modelkach - super :)

Wszystko jest względne (Einstein [chyba])

 

A tak poważnie

to cenna jest chyba myśl Szuu, że nie widujemy czerni tylko różne szarości i z nimi może być jakieś zamiesznie w naszym rozpoznawaniu kolorów - zupełnie jak:

 

50 shades of grey (Sam Taylor-Johnson)

polecam

... oczywiście myśl ;)

To tak jak z barwą gruntu księżycowego, o którą toczyły się spory (sic!) o czym wspomniano np tutaj:

 

http://www.crazynauka.pl/zobacz-panorame-ksiezyca-360-stopni/

 

"Drugą sprawą jest kolor księżycowego gruntu, który na zdjęciach zrobionych przez chińską sondę jest szaro-brązowy, zaś wszystkie fotografie wykonane podczas amerykańskich misji Apollo pokazują Księżyc szaro-srebrny. I tutaj uprzedzamy okrzyki triumfu ze strony zwolenników spiskowej teorii dziejów, wedle której Amerykanie wcale nie wylądowali na – nomen omen – Srebrnym Globie. Łatwo wyjaśnić tę różnicę ..."

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mnie powoli to denerwuje, wszędzie to jest i wszyscy o to pytają.

 

Dlatego wydzieliłem nowy wątek:

http://astropolis.pl/topic/48307-o-postrzeganiu-barw-i-iluzjach-optycznych/

...żeby pogadać o ciekawej i dosyć istotnej dla nas tematyce bez kolejnych odniesień do niebiesko-czarnego (nie wmówicie mi, że jest inny :P ) kawałka materiału ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc zwięźle, czas ekspozycji i temperatura światła ma niebagatelny wpływ na odwzorowanie koloru. Poprawiony balans czerni na tym zdjęciu od razu ujawnia jak bardzo ta fotka jest prześwietlona.

post-16939-0-47456000-1425085916b.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ta odpowiedź z NYT w pełni rozwiązuje zagadkę. Zdjęcie zostało tak skadrowane (z przepalonym tłem) żeby bawiąc się balansem bieli można uzyskać zarówno wersje biało-złotą jak i czarno-niebieską. Ja wyszedłem z założenia, że osoba stoi w cieniu (oświetlona tylko przez niebo) a balans bieli jest ustawiony na "słoneczko". Choć przyznaje że lepiej balansują się kolory do wersji c-n niż b-z. Ale to może być też kwestią słabej jakości jpg'a.

 

Rzeczywisty kolor sukienki można sprawdzić tylko na stronie jej producenta, a nie z jakiejś imprezy. Żeby się potem nie okazało że ma jeszcze 5 wariantów kolorystycznych :D

I jak w związku z tym z odrobiną współczucia dla niebiesko-czarnych? :-P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.