Skocz do zawartości

M51 - klejnoty z RODOS


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wessel

W Twoim stylu- landrynkowo :) Ale poza tym - super. Popatrz na gwiazdy - niektóre wpadają leciutko w zieleń??? Czy to na moim pracowym monitorze tylko???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczne kolorki, fakt, że landrynkowe aż narobiły mi apetytu przed obiadem. Apetytu na landrynki, ale i na ten obiekt. A co do konkretów to powiedział bym, że ciut za duża saturacja ale kolorystyka (paleta) bardzo ładna. Ale to oczywiście sprawa gustu (i monitora). W każdym razie nic nie zmieniaj -każdemu nie dogodzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam lubię słodycze :) 

Wolę właśnie takie bardziej "nasaturowane" galaktyki. Oczywiście przy założeniu, że kolor wygląda sensownie czyli tak jak u Ciebie.

 

Co do szczegółów technicznych się nie wypowiadam bo się nie znam :) Mnie się podoba.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzędziel, @wessel, Nie chodzi o to żeby każdemu dogodzić, tylko próbuję zrozumieć, dlaczego jedno (świetne!) zdjęcie o większej (!) niż moja saturacji obiektu i gwiazd zbiera ochy i achy dotyczące kolorystyki (Wasze wypowiedzi), a moje dostaje chyba już łatkę "landrynkowe".

 

Zdjęcie Bogdana (bo to tym mówię) jest mocniej saturowane niż moje (akurat mi się to podoba, specjalnie zmniejszyłem nasycenie mojego żeby nikt się nie doczepił!) i ma mocny kolorowy szum w tle (to mi się nie podoba) - ale generalnie ma super kolorystykę i gwiazdki (i oczywiście detal do którego moje ma przepaść). Moje jest bardziej stonowane kolorystycznie stąd bardzo, ale to bardzo chciałbym się dowiedzieć co oceniający mają na myśli pisząc o landrynkach.

 

Nie chodzi mi o słodzenie tylko o sprawiedliwą ocenę, stąd moja prośba o konkrety.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

To wygląda na za duże nasycenie. Ale zwróć uwagę na jeszcze jedno- ono może wynikać z faktu że Twoje gwiazdki nie mają białego środeczka, są całe kolorowe. Może dlatego taki odbiór?Same galaktyki są ok i tu bym nic nie ruszał. Tak, to chyba gwiazdy robią to wrażenie landrynki ( dla mnie oczywiście).

A co do zdjęcia BJ - inna skala powoduje że jest inny odbiór, ale co do gwiazdek to powiedziałbym podobnie jak u Ciebie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, moja ocena jest wyłącznie subiektywna, też podoba mi się zdjęcie Bogdana, ale trudno je porównywać z Twoim bo są po prostu inne. Chciałbym umieć wyciągnąć ze swoich fotek takie "landrynkowe" kolory. Słowo "landrynkowe" oznacza w tym kontekście po prostu ładne (u mnie niestety wszystko wychodzi raczej szare i bure). A jeśli (na siłę) bym się miał do czegoś przyczepić to może trochę bym zmniejszył kanał B.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja sobie zdaję sprawę z tego, że są inne :) Gapię się tylko na kolorystykę (która też jest inna i gwiazdki są inaczej skonstruowane - jestem tego świadom). Po prostu otwieram sobie w dwóch oknach obok siebie zdjęcie Bogdana oraz swoje (scropowane) i ... nadal nie widzę tu landrynki - mimo Waszych konkretnych wypowiedzi, za które oczywiście dziękuję, bo konstruktywna krytyka rozwija.

Jeśli landrynkowe = ładne to dzięki ;) Bo mi się to kojarzy z przesłodzeniem. Ale jak napisałeś, to też jest subiektywne.

 

@Hans fakt trochę zjajkowane :( Zobaczę czy da się to trochę ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje, jeśli któreś zdjęcie miałoby być określane jako landrynkowe, to Bogdana.
U Ciebie jest szerszy kadr, w związku z czym złapałeś więcej (kolorowych, a jakże!) gwiazd. Może to więc zdziwienie, że kosmos jest aż tak kolorowy?
Przewagą zdjęcia Bogdana jest proporcja skali obiektu do kadru - po prostu M51 lepiej w nim leży. A skoro skala jest inna, to przy podobnym kunszcie technicznym u Bogdana musiało znaleźć się więcej detalu, który robi bardzo duże wrażenie.

Może stąd te ochy i achy?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zdjęcie bardzo podoba. Kolorystyka jest piękna i nie obraził bym się aby była taka również na moim zdjęciu.

O kolor w swojej galaktyce musiałem bardzo ostro walczyć ponieważ był zbierany w podmiejskich warunkach a w dodatku niebo też nie było idealne (coś tam wisiało)

Moja skal jest po prostu większa więc i efekt struktur robi robotę :emotion-5:  co nie oznacza, że jest łatwiej. Seeing wyznacza mi kryteria i nie ma jak z nim negocjować :D

Tak jak pisałem zdjęcie jest piękne i bardzo ładnie skadrowane tak aby złapały  się również mniejsze galaktyki.

Minimalnie psuje efekt pociągniętych gwiazd.

Ogólnie bardzo udana praca!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry RGB Baader? Kolory galaktyki wspaniałe, gwiazdki niektóre dziwne :)

 

Ciężko złapać balans, między konstruktywną krytyką, umiarem z chwaleniu, chęcią sprawienia przyjemności lubianemu Forumowiczowi i chęcią uniknięcia sprawienia mu przykrości. Więc czasem fala ocen ściąga za bardzo w jedną lub drugą stronę na zasadzie mądrości tłumu, kompletne nie mając nic wspólnego z rzeczywistym stanem faktycznym, unosząc lub ciągnąc w dół dziełotwórcę.

 

Sam kiedyś byłem ofiarą takowej :D gdy z ASI224 wrzuciłem paskudnie niebieską M51, zebrałem pochwały, ale trafił się jeden odważny człowiek co mnie na ziemię sprowadził, dziękuję mu w myślach i pamiętam do dziś :)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jarzyna B. napisał:

Wygląda na chip lub inne ugięcie.

Obawiam się, że ugięcia na rotatorze robią mi krecią robotę :( Na niektórych zdjęciach to nie wyłazi.

 

7 minut temu, HAMAL napisał:

Filtry RGB Baader? Kolory galaktyki wspaniałe, gwiazdki niektóre dziwne

Taaaak Baader a co? :) Na coś powinienem zwrócić uwagę?

Gwiazdki niektóre koszmarne, to co umiałem to wyprowadziłem, z resztą się poddałem. Mam nadzieję, że kolejny materiał nie będzie miał tak zmasakrowanego koloru :)

 

A, dałbym Ci również lajka ale się nie da ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.