Skocz do zawartości

NGC 7008 - Mgławica Zarodek/Płód


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, wessel napisał:

To jest zdjęcie na APODa.

Nie no aż tak to chyba nie. Ale dziękuję Ci za miłe słowo - to na pewno budujące ;)

 

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

No czad po prostu!

Kwintesencja obrazowania w wielkiej skali. Zostało jeszcze parę planetarek, które pewnie niebawem zrobisz, no i będzie pozamiatane.

Dzięki, wyjątkowo dobre warunki trafiłem :)

 

3 godziny temu, JaLe napisał:

Łukasz, Twoje prace to zupełnie "nowy powiew" na polu polskiej astrofotografii.  Jestem też pod wrażeniem prowadzenia montażu, czy w jakiś sposób go modyfikowałeś, bo sądzę, że na pewno ustawiałeś.

Dzięki Jarek. 

Odnośnie montażu to największą robotę jeśli chodzi o jego tuning zrobiła osoba od której go kupiłem czyli MareQ

A jego historia jest tutaj:

http://www.astropasja.com/index.php/sprzet-astro/158-monta-neq6

W skrócie: wymiana łożysk, paskowanie, gruby pręt przeciwwagi, smary. A co do regulacji to zrobiliśmy ją razem @wimmerem podczas zlotu w Bieszczadach i od tego czasu prowadzi bardzo przyzwoicie (jak na EQ6 ;) )

 

 

Dziękuję wszystkim za dobre słowo - fajnie, że taka fotografia (chociaż posiada wady techniczne) też się podoba.

Jak już pisałem to bardzo budujące i motywujące.

 

BTW, która wersja fotki przypadła Wam najbardziej do gustu - planetarka w szerokim polu czy może crop z powiększeniem?

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzędziel napisał:

A mnie najbardziej podoba się ta 3-cia w szerszym planie gwiazdowym, ale wszystkie są świetne

Mi również ta wersja bo to w sumie pierwsze zdjęcie gdzie oprócz wspaniałych obiektów wyszło Ci też nieźle pole gwiazd.

Dopieszczając wyjął bym tylko z ostrzenia te gwiazdy wewnątrz mgławicy.

Gratulki!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie :) Jak widać każdy lubi  trochę coś innego.

Co nie zmienia faktu, że nad gwiazdkami będę musiał się jeszcze trochę pochylić. Ale to już bardziej kwestia nauki i techniki obróbki która ciągle jeszcze pozostawia u mnie ogromne pole do poprawy.

 

Tak czy inaczej będę walczył. Dzięki!

 

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tom-cio napisał:

W sumie byłoby fajnie gdybyś do kompletu podawał offset :)

Dopisałem. Zawsze stosuje offset =50 i po prostu jakos nie zwracam juz na to uwagi. 

 Za to gammą reguluje w zależności od jakości nieba bo zauważyłem że na jej ustawieniu można sporo zyskać lub stracić  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lukasz83 napisał:

Za to gammą reguluje w zależności od jakości nieba bo zauważyłem że na jej ustawieniu można sporo zyskać lub stracić  ;)

Ale kiedy ich zapytasz KLIK to myślą że wróciłeś po zerówki :D jak widać, wielkoskalowcy mają swój świat :D

 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Lukasz83 napisał:

Dopisałem. Zawsze stosuje offset =50 i po prostu jakos nie zwracam juz na to uwagi. 

 Za to gammą reguluje w zależności od jakości nieba bo zauważyłem że na jej ustawieniu można sporo zyskać lub stracić  ;)

A czy gamma to nie jest coś, co powinno się zrobić już po ściągnięciu klatek? 

Nawiązuje do posta Jona Rista z CN w tym temacie:

https://www.cloudynights.com/topic/566801-asi-cameras-and-sharpcap-gain-gamma-brightness-and-wcb-on-dsos/

Wydaje mi się to spójne z tym, co mówił MateuszW.

Cytat JR:

 

Color balance should also not be done with the driver (I don't think there is even an option). The color of your data as you get it out of the camera will almost always be off, if not wildly off. That is normal. ;) Proper color comes from proper color correction in your image processing workflow, and should always be done on the integration, not the individual subs.

 

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

A czy gamma to nie jest coś, co powinno się zrobić już po ściągnięciu klatek? 

Nawiązuje do posta Jona Rista z CN w tym temacie:

https://www.cloudynights.com/topic/566801-asi-cameras-and-sharpcap-gain-gamma-brightness-and-wcb-on-dsos/

Wydaje mi się to spójne z tym, co mówił MateuszW.

Cytat JR:

 

Color balance should also not be done with the driver (I don't think there is even an option). The color of your data as you get it out of the camera will almost always be off, if not wildly off. That is normal. ;) Proper color comes from proper color correction in your image processing workflow, and should always be done on the integration, not the individual subs.

 

 

Być może :)

Ja przez długi czas miałem gammę ustawioną na 50 (neutral) .... i potem męczyłem się przy stackowaniu.

Kiedyś przez przypadek nagrałem klatki z gammą 80 i okazało się, że stacki mają jakby większą dynamikę i łatwiej można je wyciągać i ostrzyć (dekonwulować)

Szum jest też jakby bardziej kulturalny.

Oczywiście jest ogólnie jaśniej ale to nie problem przyciąć histogram z lewej strony.

Obecnie pracuję przy DSach z gammą równą 85 (jak jest bardzo jasno to obniżam do 75) a przy planetach z gammą neutralną (50). Przy Słońcu w H-alpha pracuję często na niskich wartościach gammy rzędu 20-30 bo wtedy detal na tarczy jest o niebo lepszy (ciężko potem taki uzyskać w post processingu kiedy miało się gammę neutralną)

 

Podsumowując:

Uważam, że gamma ma znaczenie i jej umiejętne wykorzystanie może przynieść dużo korzyści. To są oczywiście moje wnioski z moich doświadczeń i inne osoby nie muszą się zgadzać.

Ale zachęcam do prób - suwaki są po to żeby się nimi pobawić i poeksperymentować :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, HAMAL napisał:

Ale kiedy ich zapytasz KLIK to myślą że wróciłeś po zerówki :D jak widać, wielkoskalowcy mają swój świat :D

 

To jest afront do odpowiedzi @MateuszW? Przecież jego odpowiedź na zadane pytanie była w 100% prawidłowa i bezdyskusyjna.

@Lukasz83 - fantastyczne zdjęcie i faktycznie powinieneś podesłać do APODa. Dawno nie było tego obiektu (a to oznacza spore szanse), a poza tym, to stare z wielkiego RC-ka wcale nie jest dużo lepsze.

 

12 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Uważam, że gamma ma znaczenie i jej umiejętne wykorzystanie może przynieść dużo korzyści. To są oczywiście moje wnioski z moich doświadczeń i inne osoby nie muszą się zgadzać.

To w żaden sposób nie stoi w sprzeczności z definicją i sposobem działania krzywej gamma.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Adam_Jesion napisał:


@Lukasz83 - fantastyczne zdjęcie i faktycznie powinieneś podesłać do APODa. Dawno nie było tego obiektu (a to oznacza spore szanse), a poza tym, to stare z wielkiego RC-ka wcale nie jest dużo lepsze.

Dzięki Adam,

Wrzuciłem dzisiaj zgłoszenie :) Jak to mówią "jak nie grasz, to nie wygrasz" ;)

Najwyżej nie wybiorą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.