Skocz do zawartości

Projekt Taras - ZWG 122.14, PGC 27077


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Używałeś tu flata? Pytam, bo zauważyłem, że focąc w L z miasta, nieporównywalnie bardziej wyraźnie uwidacznia się wszelki syf z matrycy, winiety, gradienty itp. Trudno mi jest to opanować bez idealnego flata.

 

Efekt fajny, szum jak najbardziej "spodziewany" :) 

Tak krótkie klatki to jakiś eksperyment? Bo chyba wciąż za długie, żeby pokonać seeing.

 

A co do stackowania, to nowe wersje DSS są w moim odczuciu najbardziej wydajnym softem. Najszybciej stackuje i nie marnuje zasobów komputera. Choć akurat z Pixem nie porównywałem. Maxim to niestety nieoptymalny staroć...

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:

Używałeś tu flata? Pytam, bo zauważyłem, że focąc w L z miasta, nieporównywalnie bardziej wyraźnie uwidacznia się wszelki syf z matrycy, winiety, gradienty itp. Trudno mi jest to opanować bez idealnego flata.

Tak, tutaj nie dość, że było paskudne LP, to jeszcze księżyc w pełni (lub po pełni) - więc bez flata było FATALNIE, z flatem nieakceptowalnie - i dopiero posptorcessing spowodował, że zdjęcie weszło na poziom "No dobra, w miarę akceptuję" :-)

Fotkę obrabiałem w 100% w Pixie z zupełnie nowym workflow - zobaczę jak będzie wyglądać jak przemielę je w PSie - jak akceptowalnie, to się podzielę :-)

 

9 minut temu, MateuszW napisał:

Efekt fajny, szum jak najbardziej "spodziewany"

A dziękuję. Nie spodziewałem się braku szumu - może jak uda mi się doaplić do RODOS trochę materiału to może i zdjęcie się poprawi :-)

 

10 minut temu, MateuszW napisał:

Tak krótkie klatki to jakiś eksperyment? Bo chyba wciąż za długie, żeby pokonać seeing.

Tak, eksperyment. Przepiąłem całe okablowanie z EDka na Njutka ze względu na okres i przed RODOS chciałem sprawdzić jego możliwości, a że stanęło na 10sek klatkach - nie wiem, może żeby zobaczyć co z tego wyjdzie.

 

Niestety SGP na razie się średnio nadaje na zbieranie krótkich klatek (zbyt długie przerwy między klatkami) i na każdej sesji traciłem prawie 2h na settling guidingu. Temat wałkowany na forum SGP. Przerzuciłbym się na SharpCapa ale nie zawsze będę w domu kiedy wypadnie meridian flip...

 

W każdym bądź razie spróbuję zrobić jeszcze krótsze klatki, nawet mniejsze niż 1sek... zobaczymy co z tego wyjdzie :-)

 

13 minut temu, MateuszW napisał:

A co do stackowania, to nowe wersje DSS są w moim odczuciu najbardziej wydajnym softem. Najszybciej stackuje i nie marnuje zasobów komputera. Choć akurat z Pixem nie porównywałem.

ooo, dzięki. Spróbuję z nową wersją DSS'a. Pix dał radę, co prawda całość stackowania (od załadowania klatek do wyniku) trwała ok 3h. O wyrównywaniu klatek nie wspomnę...

 

14 minut temu, MateuszW napisał:

Maxim to niestety nieoptymalny staroć...

A weź, wkurzyłem się - wrzuciłem te 2091 klatek do Maxima 6 i po 1600 wywalił błąd, że nie może stackować... straszny syf. Tylko czas straciłem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne zdjęcie Paweł :) Też mam ten obiekt na swoim "wishlist". Może w przyszłym tygodniu uda się zacząć zbierać materiał.

Szum rzeczywiście jest ale, tak jak piszę Mateusz, nie wygląda on źle. Nie ma jakiegoś skośnego czy innego dziwnego patternu więc moim zdaniem jest bardziej niż spoko.

 

Z góry przepraszam za poniższy OT

 

33 minuty temu, MateuszW napisał:

Tak krótkie klatki to jakiś eksperyment? Bo chyba wciąż za długie, żeby pokonać seeing.

Tu będę polemizował bo to często pokutujący mit.

My, jako amatorzy, nigdy seeingu nie pokonamy. No dobra jest to możliwe ale tylko w przypadku astrofoto planet gdzie czas jest >100ms a najlepiej w okolicach 10ms per klatka.

Tu można mówić "walce z seeingiem", z jego wolnozmienną składową.

 

Natomiast stosując klatki 1s, 2s, 5s, 10s. Powiedzmy max do 15-20s. Zmniejszamy uśrednianie seeingu w czasie. 

Załóżmy, że seeing jest w trakcie sesji do kitu ale co 2-3 minuty zdarzają się 10-30 sekundowe okienka bardzo dobrego seeingu (w okolicach 1'')

Jak palimy klatki "tradycyjnie" po 180s to zawsze uśrednimy to krótkie okienko dobrego seeingu - będzie ono przykryte przez ten dziadowski seeing i klatka jakościowo będzie miała mało detalu.

Paląc po 5s czy 10s, trafimy w ciągu kilkugodzinnej sesji na kilkadziesiąt lub kilkaset klatek o mega detalu. Po prostu wpasujemy się w to okienko dobrego seeingu i jeśli będziemy mieli fart zbierzemy doskonały materiał.

 

To jest właśnie największy plus pracy na kilkusekundowych ekspozycjach. I klatki 10s są w tej kwestii jak najbardziej ok.

 

34 minuty temu, MateuszW napisał:

A co do stackowania, to nowe wersje DSS są w moim odczuciu najbardziej wydajnym softem. Najszybciej stackuje i nie marnuje zasobów komputera. Choć akurat z Pixem nie porównywałem. Maxim to niestety nieoptymalny staroć...

Przy >1000 klatek SiriL niszczy DSS pod kątem normalizacji klatek i jakości stackowania (average sigma clipping). Nie wspominając już o czasie stackowania.

Maxim skapitulował mi już przy 400 klatkach :P

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pav1007 napisał:

Zrobiłem coś strasznego i niewybaczalnego - naświetlałem galaktyki z miasta.... nie wiem co gorsze - same naświetlanie czy to, że robiłem to w luminancji - brrrr, aż mne ciarki przechodzą jak to piszę.

Przełamując (z trudem) obrzydzenie  , jakie mnie ogarnia podczas opisywania luminancji zebranej z miasta  , napiszę, że bardzo fajnie wyszło i podoba mi się , zwłaszcza detal centrum galaktyki oraz idealne gwiazdki.  Takie bez "halo" , całkiem nie "asikowe", jak to Piotr4d kiedyś trafnie określił.

  • Lubię 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lukasz83 napisał:

Bardzo fajne zdjęcie Paweł

Dzięki Łukasz! :-)

 

8 minut temu, Lukasz83 napisał:

Szum rzeczywiście jest ale, tak jak piszę Mateusz, nie wygląda on źle. Nie ma jakiegoś skośnego czy innego dziwnego patternu więc moim zdaniem jest bardziej niż spoko.

Dopalę więcej materiału do tego obiektu i może pozbędę się tego szumiska. Też nie widzę żadnych patternów no ale człowiek by chciał, żeby było go mniej :-)

Dzięki raz jeszcze za dobre słowo.

 

8 minut temu, Lukasz83 napisał:

Przy >1000 klatek SiriL niszczy DSS pod kątem normalizacji klatek i jakości stackowania (average sigma clipping). Nie wspominając już o czasie stackowania.

O_O Dzięki! a ja się tak męczyłem ehhh :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Lukasz83 napisał:

Paląc po 5s czy 10s, trafimy w ciągu kilkugodzinnej sesji na kilkadziesiąt lub kilkaset klatek o mega detalu. Po prostu wpasujemy się w to okienko dobrego seeingu i jeśli będziemy mieli fart zbierzemy doskonały materiał.

Ok, bardzo jasno to opisałeś :) Jednakże, aby coś z tych 10s klatek nam wyszło na plus, to musielibyśmy właśnie wybrać tą niewielką część materiału, a resztę wywalić. Tu Paweł chyba tak nie robił. A może @Pav1007 zobaczysz, co wyjdzie z kilku % najlepszych klatek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Duser napisał:

Przełamując (z trudem) obrzydzenie  , jakie mnie ogarnia podczas opisywania luminancji zebranej z miasta  , napiszę, że bardzo fajnie wyszło i podoba mi się , zwłaszcza detal centrum galaktyki oraz idealne gwiazdki.  Takie bez "halo" , całkiem nie "asikowe", jak to Piotr4d kiedyś trafnie określił.

Dzięki Piotr! :-) Chociaż jak zacząłem czytać to mina mi zrzedła :-D

Detal mnie zachwycił (biorąc pod uwagę warunki) - już zaczynam się domyślać co czuł @Lukasz83 jak obrabiał pierwsze planetarki i galaktyki w dużej skali.

Ja mam 0,78" więc jakas hiper duża ona nie jest ale daje już możliwość pokazania fajnego szczegółu na galaktykach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Tu Paweł chyba tak nie robił. A może @Pav1007 zobaczysz, co wyjdzie z kilku % najlepszych klatek?

Robił i szlag go trafiał :-) to stack z 2091 a zebrało się finalnie ok 2700 klatek. Reszta wywalona. Ale na 100% nie są to tylko te idealne klatki.

 

Jak się zbiorę to wybiorę tylko te najlepsze.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:like:

 

Dobra robota Paweł!

 

Zebrałeś prawie 6 godzin, czyli powiedzmy ekwiwalent 35 klatek po 10 minut jeśli by palić tradycyjnie kamerą ccd. To całkiem porządna partia materiału.

Jestem bardzo ciekawy jak wtedy by wyszło (pomijając oczywiście, że z miasta 10-cio minutowe klatki były by przepalone).

A na Rodos też tak po 10 sekund chcesz palić czy dłużej np. po 180 sek?

 

A, jeszcze jedno, jaki gain?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Grzędziel napisał:

Dobra robota Paweł!

Dzięki Piotr :-)

 

28 minut temu, Grzędziel napisał:

Zebrałeś prawie 6 godzin, czyli powiedzmy ekwiwalent 35 klatek po 10 minut jeśli by palić tradycyjnie kamerą ccd. To całkiem porządna partia materiału.

Jestem bardzo ciekawy jak wtedy by wyszło (pomijając oczywiście, że z miasta 10-cio minutowe klatki były by przepalone).

Trochę się wypaliło, choć chciałbym mieć ok 3500 klatek... tak sobie "ustawiłem" - na pewno będę dopalał jak będzie pogoda - do czasu wyjazdu na RODOS.

Wiesz co - nie wiem jakby to było przy klatkach 10cio minutowych - boję się, że gwiazdy były by bardziej rozlane i gradienty mocniejsze. Co do samej galaktyki - ciężko powiedzieć.

Jak słusznie zauważyłeś 10min na luminancji z miasta to przepał na 100%.

 

28 minut temu, Grzędziel napisał:

A na Rodos też tak po 10 sekund chcesz palić czy dłużej np. po 180 sek?

Na RODOS chcę palić po 60-120sek na klatkę. Tam jest świetne niebo i sądzę, że to będzie dobry wybór do moich celów - które mam zaplanowane. Tego Coddingtona co Ci podsyłałem paliłem 3 minuty na klatkę na UG ale tam warto palić dłużej bo IFN'a można złapać.

 

28 minut temu, Grzędziel napisał:

A, jeszcze jedno, jaki gain?

Gain 200 - 0,49e-/ADU

 

 

@Grzędziel, zakochałem się w gwiazdkach z tego njutka....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RMK napisał:

Jak dla mnie bardzo, bardzo ładnie - słowa uznania dla autora

Dziękuję :-) Autor przyjmuje słowa uznania :-))) hehehehe :-) A tak serio - miło czytać :-)

 

2 minuty temu, RMK napisał:

odnośnie szumu poczekajmy na jeden wpis w tym wątku

hehehe, ależ jestem przekonany, że @wessel powie, że szumi :-) ale jak wiem, że szumi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Piotr4d napisał:

To pewnie zasługa 10s klatek. Halo nie ma się kiedy wysycić.  

 

Przecież jak się wyciąga materiał ze stacka to nie ma znaczenia, ile miały subekspozycje. Tak samo, jak wyciągasz z nich słabe partie galaktyki, to wyciągasz też halo gwiazd.

A tutaj myślę że tego halo po prostu nie ma. Ono się pojawia na bardzo jasnych gwiazdach, a tutaj takich nie ma.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW tylko dociekam.

Na  bardzo jasnych to wiadomo, ale na mniejszych i średnich, długo palonych i mocno wyciągniętych,  halo również  czasami się pojawia.

 

Kontynuując wątek halo wokół gwiazd.

Czy zastanawia Was, bo mnie tak, widok charakterystycznego halo w CCDku @Tayson a z filtrem Baadera i zupełnie inne z filtrem Chroma.

 

baader_chroma_chromaodwrotnie.JPG.1863b3a123748fb862d3b76e57c209ec.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Piotr4d napisał:

ale na mniejszych i średnich, długo palonych i mocno wyciągniętych,  halo również  czasami się pojawia.

Tak, ale to moim zdaniem nie zależy od czasów jednej ekspozycji, tylko ilości materiału i mocy ciągnięcia :)

36 minut temu, Piotr4d napisał:

Czy zastanawia Was, bo mnie tak, widok charakterystycznego halo w CCDku @Tayson a z filtrem Baadera i zupełnie inne z filtrem Chroma.

Moim zdaniem na baaderze klasyczny odblask, a na Chromie niczym nieograniczona dyfrakcja i zero odblasków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tayson napisał:

dzieki wiekszej skali wyszedl Ci lepszy detal. Brawo Ty.

Tomek, mnie zastanawia fakt, że ja swój materiał zbierałem pod bardzo kiepskim, Warszawskim niebem a Ty pod idealnym - RODOSowym... zaczynam się przekonywać do tego, że na niektóre obiekty takie czasy są idealne. 

Swoją drogą - Ty rescalowałeś swoje zdjęcie? Obydwa są identyczne i mają powiększenie 1:1 więc skala powinna być identyczna, a Twoja to 1,9 a moja 0,78

 

a'propo - halo - też zwróciłem uwagę na to, że praktycznie to zjawisko nie występuje.

 

Właśnie dopalam materiał i wygląda na to, że z 800 klatek wskoczy do stacku :-)))) zobaczymy jak to będzie wyglądać - zestackuję teraz, za radą @Lukasz83 w Sirilu.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.