Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste [2019]


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Obloki masakra - zawsze wygladalem  w Olkuszu z polnocnego okna i tylko raz widzialem jak obloki przekroczyly wysokie wziesienia. Ale nie w takiej skali, jak dzisiaj! :)Mozecie mi pomoc na szybko w ustawieniu aparatu? Jakie opcje wybieracie? Swiatlo, przyslona, fokus, iso... na co zwrocic uwage?Nie chce mi ostrzyc przy zblizeniach. Aparat to nikon 90d ze standardowym kitem

Edytowane przez Caveman03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Caveman03 napisał:

Obloki masakra - zawsze wygladalem  w Olkuszu z polnocnego okna i tylko raz widzialem jak obloki przekroczyly wysokie wziesienia. Ale nie w takiej skali, jak dzisiaj! :)Mozecie mi pomoc na szybko w ustawieniu aparatu? Jakie opcje wybieracie? Swiatlo, przyslona, fokus, iso... na co zwrocic uwage?Nie chce mi ostrzyc przy zblizeniach. Aparat to nikon 90d ze standardowym kitem

Ja fociłem canonem 5d mk2. Obiektyw 50mm ustawiony na przesłonę 5.6, czas 15s, iso 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi powiedzieć, jak one wyglądają w "realu" ?

Wczoraj kolega do mnie dzwoni, mówi, że "świecą", wychodzę i nic. On mieszka bardziej na południe. Widziałem jakieś "świecące chmury" (20-30 stopni nad horyzontem) ale jeśli to są te słynne obłoki to jak dla mnie są mocno przereklamowane. Na zdjęciach są fajne. Może ktoś ma zdjęcie, które możliwie dobrze pokazuje je tak jak widać gołym okiem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@astrokarol Wiem, że wczoraj na południu srebrzyste mieszały się z cirrusami. Wyjdź 1-2h po zachodzie Słońca i zobaczysz je. W tym roku są bardzo szeroko "rozmazane" i nie można ich pomylić z innymi obłokami. 

 

9 godzin temu, Caveman03 napisał:

Mozecie mi pomoc na szybko w ustawieniu aparatu? Jakie opcje wybieracie? Swiatlo, przyslona, fokus, iso

Niezależnie od tego co fotografujesz, zawsze chcesz mieć kolor i detal, więc musisz tak długo naświetlać, aż wykres na histogramie będzie maksymalnie w prawo, ale nie sięgnie granicy. 

Obłoki w kilka min nieznacznie zmieniają położenie, możesz ustawić najniższe ISO (50 czy tam 100), czas maksymalny- 30 sek i przysłona np. F8, aby mieć większą głębię ostrości. Jak będą przepalenia, zmniejsz czas, aż klatka nie będzie prześwietlona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, count.neverest napisał:

Niezależnie od tego co fotografujesz, zawsze chcesz mieć kolor i detal, więc musisz tak długo naświetlać, aż wykres na histogramie będzie maksymalnie w prawo, ale nie sięgnie granicy. 

Obłoki w kilka min nieznacznie zmieniają położenie, możesz ustawić najniższe ISO (50 czy tam 100), czas maksymalny- 30 sek i przysłona np. F8, aby mieć większą głębię ostrości. Jak będą przepalenia, zmniejsz czas, aż klatka nie będzie prześwietlona. 

Caveman03  chciał szybko :emotion-5: Dziekuję, też skorzystam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany, ale sie wczoraj działo! Kiedy ja to wszystko obrobię.

Świeciły od 21 z minutami do 3:30, kiedy wymazał je świt.

 

27 minut temu, count.neverest napisał:

, możesz ustawić najniższe ISO (50 czy tam 100), czas maksymalny- 30 sek i przysłona np. F8, aby mieć większą głębię ostrości.

NLC potrafią się bardzo szybko przemieszczać, a głębia ostrości nie jest do niczego potrzebna. Lepiej mieć jak najkrótsze czasy, zwłaszcza przy zbliżniach detali  Wczorajsze były jasne, więc przy iso 200 i f4,5 naświetlenia miałem od 1s ok 22:00 do 5s po północy. Ale parę tygodni temu były niemal niewidoczne i naświetlałem 13-20 s.

Generalna zasada : nie ma "ustawień do naświetlania NLC". Kazdego dnia jest inaczej i trzeba się wstrzelić w kilku próbach. No może : wyłączyć AF i wszelkie auto. Howgh!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, jeśli chcesz zbliżenia i ulotne detale, czas jak najkrótszy. Ja fotografowałem z krajobrazem- jezioro, w nim odbite obłoki i mgły, więc głębi potrzebowałem. Maksymalnie otwarte szkło przyda się kiedy w kadrze będą tylko obiekty. Tak czy siak, obowiązują te samy zasady fotograficzne co przy pstrykaniu słoni w zoo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.