Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste [2019]


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądałem wczorajsze obłoki srebrzyste wracając z pracy. Było już prawie całkiem ciemno, a one ciągle świeciły jasno nad północnym horyzontem jak jakaś łuna. Zjechałem z głównej drogi i zrobiłem dokumentacyjną fotkę kładąc aparat na masce samochodu. Wysokość Słońca -14°.

 

500_4973.JPG

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2019 o 02:34, radio-teleskop.pl napisał:

Tym razem (21.06.) obłoki zaszalały niezwykłym zabarwieniem w kolorze... czerwieni! W okolicach Torunia wieczór był pochmurny po ulewnym froncie - rozchmurzyło się na dobre dopiero krótko przed północą, kiedy "srebrzaki" wisiały już niziutko nad pn-zach horyzontem. Były wyjątkowo jasne, a tak niecodzienny ich kolor widziałem po raz pierwszy w życiu (NLC śledzę od ponad 30 lat). Efekt "nałożenia się" resztek deszczowego frontu czy zwiększonej obecności cząstek żelaza w obszarze występowania Obłoków Srebrzystych...?

Obłoki działają niczym lustro, które odbija promienie słoneczne. Zwykle obłoki mają białą lub kremową barwę bo masy powietrza w obszarach polarnych mają doskonałą przejrzystość, więc Słońce nie jest gaszone. Ale zdarza się, że i tam dociera jakaś adwekcja zapylonych mas powietrza i wtedy zachodzące Słońce przyozdabia obłoki takim czerwonawym blaskiem. Tak bym to próbował wytłumaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad jakimś wulkanem zastanawiałem, który zapylił dość wysoko, bo wczoraj też miały kolorową krawędź. Na panoramce, z lewej strony (nad okiem) jakiś czerwonawy zafarb, trochę jak zorza. Popaczcie sami. Foty tuż po 01:00. Eos 80D+24-70L, jupiter 200mm.

 

NLC2090623 9824 m.JPG

NLC20190623 9779-9786 m.jpg

NLC20190623 9830-9837 m.jpg

Edytowane przez Fredrixxon
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

        Bardzo piękne ujęcia, chmury NLC biją wszystkie rekordy ich widoczności. Były widoczne w Rzymie i Los Angeles.

O możliwych przyczynach aktywności NLC  można poczytać na stronie  https://spaceweatherarchive.com/2019/06/19/mysterious-moisture-in-the-mesosphere/

Potwierdza się powiązanie zasięgu NLC z aktywnością Słońca a właściwie z jej brakiem. Przewiduję się że 25 i 26 czerwca dotrze do Ziemi wiatr słoneczny. Będzie nawet burza G1. Ciekawe czy zasięg obłoków spadnie.

Co kolorów obłoków to znalazłem takie wytłumaczenie:

Odpowiedzią jest ozon - a raczej jego brak.

Badania z lat 70 ujawniły, że większość światła słonecznego uderzającego w nocne chmury przechodzi najpierw przez warstwę ozonową Ziemi. Ozon pochłania czerwone światło , pozwalając jednocześnie przejść niebieskiemu - stąd zwykły kolor chmur. Jednak gdy słońce jest bardzo nisko, zaczerwienione światło słoneczne załamujące się przez gęstą troposferę może pomalować wierzchołki  NLC na czewowno, przytłaczając zwykły „błękit ozonowy”.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, DARK napisał:

błoki działają niczym lustro, które odbija promienie słoneczne. Zwykle obłoki mają białą lub kremową barwę bo masy powietrza w obszarach polarnych mają doskonałą przejrzystość, więc Słońce nie jest gaszone. Ale zdarza się, że i tam dociera jakaś adwekcja zapylonych mas powietrza i wtedy zachodzące Słońce przyozdabia obłoki takim czerwonawym blaskiem. Tak bym to próbował wytłumaczyć

Darku, już mamy wyjaśnienie (24.06.): http://www.spaceweather.com/

@zbyszekzz też już tym wspomniał. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2019 o 20:02, HaQ napisał:

Owy radar nie pokazuje echa samych chmur a wykrywa wolne elektrony, które przyczepiają się do kryształków lodu tworzących NLC, ze względu na zasadę działania radaru, kryształki lodu tworzące NLC są pobudzane bezpośrednio światłem słonecznym, dlatego wieczorem i w nocy radar gubi sygnał.

A ten radar co wskazuje,bo działa całą noc ?

https://www.iap-kborn.de/en/research/department-radar-remote-sensing/current-radar-observations/juliusruh-mf-mesosphere

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jupiter1969 napisał:

Na tej stronie jest opisany każdy z radarów - http://www.leuchtende-nachtwolken.info/vorhersage.htm wszystko jest w języku Niemieckim ale tłumacz google pomoże.

Edytowane przez HaQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Noc z 23 na 24 czerwca była kolejną która obfitowała w obłoki srebrzyste. Były gęste, intensywne i utrzymywały się długo. Ja obserwowałem je z dachu domu do godz 0.30.

Z przyjemnością robiłbym to dłużej ale rano do roboty a nieubłagany budzik ustawiony  na szóstą. :ermm:

 

Panasonic Lumix FZ 200 

ISO 100, F 2,8  czas 8s

 

 

P1040682 A_f.jpg

P1040683_f.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Winter napisał:

@Andrzej78 czy to nagrałeś i o jakich parametrach ? Chyba musiały być wyjątkowo jasne :)

Nagrywałem Pentax K-5  przy 18 mm. i światło-siła  3,5 o godz. 03.00 więc już było jasno ale Obłoki Były jasne i sięgały do zenitu :)

 

Pozdrawiam

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

A CO TO TAKA CISZA I SPOKÓJ ? SERWER PADŁ CZY POGODY NIE MIELIŚCIE ? CZY WSTAĆ NIE CHCIAŁO SIĘ ? 

MAM 3 PYTANIA ! MAM NADZIEJE ŻE KTOŚ COŚ WIDZIAŁ ???????????

 

1.  CZY KTOŚ DZIŚ OGLĄDAŁ  OBŁOKI  SREBRZYSTE MIĘDZY  2 A 3 GODZINĄ ?

2.  CZY KTOŚ DZIŚ WIDZIAŁ JASNY  BOLID W TRAKCIE OBSERWACJI  ?

3.  CZY KTOŚ ZROBIŁ TEMU BOLIDOWI ZDJĘCIE ? 

 

POZDRAWIAM I CZEKAM NA ODPOWIEDŹ :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.