Jump to content

Recommended Posts

Mieliśmy niepowtarzalną/rzadką okazję podziwiania wszystkich typów obłoków na wczorajszym niebie. Typ I woale pojawił się najwcześniej bo ok 22-ej. Przypominały cirrusy z tą różnicą, że nie przesłaniały gwiazd jak one. Później pojawiły się wyraźne struktury pasm (typ IIa i IIb) o rozmytych i ostro zarysowanych brzegach. Pod sam koniec widać było, że te pasy są wzajemnie poprzeplatane. Większe pasy przybrały formę grzbietów (typ IIIa) z falami w pasmach krótkich (typ IIIb). A ostatnią formę IVa - wiry, dało się dostrzec jako pierścienie o ciemnych środkach. Świadczyło to o turbulencjach w mezopauzie. Jasność obłoków była taka, że oświetlały one dłoń tak samo jak Księżyc w pełni po drugiej stronie nieba. W 5-cio stopniowej skali dałbym im 4-5. To było coś!

IMG_6775a.jpg

IMG_6761A.jpg

• Like 9

Wczorajsze  wieczorne łowy wokół Capelli  :)

DSC06159.JPG

DSC06166.JPG

• Like 7

46 minutes ago, Legre said:

Wczorajsze obłoki nad moim domem.

Pierwsze, co mi się w oczy rzuciło, to nie obłoki srebrzyste, tylko ... 3 lampy jarające po oczach na domu miłośnika astronomii... :new_shocked:
(wiem, czepiam się, to Twój dom i Twoje zainwestowane pieniadze, ale kłuje po oczach. Niemniej obłoczki piękne!)

• Like 3
  • Thanks 2
  • Haha 1

9 minut temu, Niki napisał:

wczorajsze, wieczorne

Można prosić o namiary na miejscówkę? Jest genialna jak i same zdjęcia :) Na samą noc tez jest ok? 

6 minut temu, MateuszW napisał:

Można prosić o namiary na miejscówkę? Jest genialna jak i same zdjęcia :) Na samą noc tez jest ok? 

Wieszki k. Nakła, w nocy  nie jest za dobrze.

• Like 1

ja też wczoraj zrobiłem kilka pstryków zwykłym automatem :)

DSCN0912 [].JPG

DSCN0919 [].JPG

DSCN0928 [].JPG

DSCN0946 [].JPG

• Like 5

Nad Wyspami Brytyjskimi też coś tam widać, mimo tradycyjnego wyspiarskiego zachmurzenia :D

DSC_0743.jpg

DSC_0746.jpg

• Like 9

Zachmurzony Kalisz, coś niesamowitego zobaczyć tak wielkie i wyraźne obłoki. 

2308DCA6-04E0-4623-A2FF-E37899B73430.jpeg

• Like 5

Mega fajne te wasze zdjęcia :)

A te animacje to że zdjęć poklatkowo, czy wideo przyspieszone?

• Like 1

Posted (edited)

Taki powrót do NLC z 17 czerwca. CZegoś takiego jeszcze nie widziałem. Wychodząc z domu widziałem te kłęby, 20 min później dotarłem do miejscówki i jeszcze sie troche kręciłem (bo pomysł na zdjęcia był inny), zanim dotarło do mnie, że mam NLC od ... południa. Kilkanaście stopni nad południowym horyzontem! 

Fotka ponizej, to któraś tam seria strzelana w amoku. Dotarłem na chatę po północy i pstrykałem do rana na dwa aparaty. Chciałbym to wam pokazać, ale kiedy to obrobię :/

Godz 22:28, a550, sony 18-55 @18mm, 1s, f5, iso 200, bb 5500K, kadr ok. 100 st.

Od lewej zastrzałkowani: Munio, Jupek, Arktur, Spika.

NLC20190617 097-108.JPG

Edited by Fredrixxon
  • Like 1

24 minuty temu, Fredrixxon napisał:

... zanim dotarło do mnie, że mam NLC od ... południa. Kilkanaście stopni nad południowym horyzontem! ...

Wg mnie to zwykłe cirrusy, które widać w całym kadrze.

Posted (edited)

Tylko że cirrusy w cieniu są zwykle szare. To na moje oko świeciło. Może przesadzam? Potem przelazły na zachód i połnocny-zachód. Jak z tego wyczesać NLC? Pano 360 st., Łysy na lewej krawędzi zdjęcia, 22:40.

898408318_NLC201906170142-0160.thumb.jpg.c8d71a78845532e7bfcb448189fcb234.jpg

Pół godziny później wyglądało to tak (NW na srodku kadru). Tu już na pewno są NLC. Cirrusy też? 22:501697148754_NLC201906170180-0190.thumb.jpg.a7e2a073d9d007ae10ebb5798574191d.jpg 

Edited by Fredrixxon
  • Like 3

Rozległe obłoki srebrzyste z 17 czerwca oglądałem w Gorcach na wysokości ponad 1000m n.p.m.

(Nikon D500 + Sigma 18-35/1.8)

500_4913.JPG

500_4915.JPG

• Like 3

Wczorajsze wieczorne niebo było zamurowane, ale pojawiła się szczelina i ładny niebieski kolorek. Chyba NLC !  Mogłem dać dłuższy czas, szkoda !  :(

Sony nex 5n  i samyang 12 mm na przysłonie 2.8

DSC06183.JPG

• Like 1

4 godziny temu, Fredrixxon napisał:

Tylko że cirrusy w cieniu są zwykle szare. To na moje oko świeciło. Może przesadzam? Potem przelazły na zachód i połnocny-zachód. Jak z tego wyczesać NLC? Pano 360 st., Łysy na lewej krawędzi zdjęcia, 22:40.

U mnie o 22:46 nic nie świeciło, zaczeły się pojawioać NLC co wiadac na zdjęciu.  Środek kadru (maszt na hotyzoncie to północ N). Zdjęcie wykonane o 22:46 więc możesz porównać czy struktura obłoków, moich i Twoich, sie pokrywa.

EOS_50D_2019_06_17_019440-1.jpg.cf2c0820ea77b12a1708f54b2029211f.jpg

• Like 1

Posted (edited)

Dzięki quad, właśnie chciałem o takie prosić. Jaka ogniskowa?

Te dwie plackowate struktury (na środku i na leweo od środka twojego kadru) u mnie o tej porze są na NWW. Żeby było śmieszniej, z seri moich zdjęć widać, jak powstają z tego cirrusa. Może jego wędrówka pokryła się z powstawaniem prawdziwych NLC.

Zastanawiam się, jak położenie obserwatora wpływa na widziane przez niego NLC. Chociaż są wysoko, to jednak jest to światło odbite i różna odległość od terminatora może dawać trochę inne obrazy.

Edited by Fredrixxon

Zachód, północny-zachód - masakra!