Skocz do zawartości

Starlink - wątek obserwacyjny


SMAT969

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze 4 klatki z najjaśniejszymi flarami jakie udało mi się chwycić. Łącznie widziałem 8-9 takich rozbłysków w ciągu ok 1,5 minuty. Pierwsze dwa mnie wzięły z zaskoczenia i nie zdążyłem zarejestrować, 2-3 po prostu się nie złapały (pewnie trafiły w 1-sekundowy interwał między zdjęciami).

Można porównać jasność z Wegą ;)

 

starlinkk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem je dziś przed świtem o 2:50. Sznur podzielony był na dwie a w zasadzie nawet 3 części. Pierwsza odcinek to eskadra ok 30 satelitów ciasno skupionych o jasności ok +4mag. Następnie dwa najjaśniejsze obiekty o jasności ok +2mag odsunięte od siebie o ok 3o. Za tą dwójką już w nieco dalszej odległości i w znacznym rozproszeniu pozostała część składu o jasności ok +5mag. W zenicie pierwsza część eskadry miała króciutki rozbłysk do ok +0mag. Prędkość porównywalna do ISS. Ładne to to było :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już są oficjalne dane TLE dla 60 STARLINKów + jakieś 4 części rakiety Falcon

 

Zrobiłem animację na dziś wieczór by przekonać się jak się rozproszyły na orbicie, zobaczcie sami jaki już rozstrzał jest !

Jest jednak zwarta grupka zaraz po kilku pojedynczych.

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nawet wczoraj były, tylko jeszcze pod innymi nazwami - 2019-coś tam.

 

A ja sobie w tym tygodniu niestety nic nie poobserwuję. Pomijając pogodę, mam nocną zmianę i mimo, że mogę sobie wyjść w każdej chwili bez problemu na zewnątrz, to niestety w okół wszędzie stoją latarnie i jest zbyt jasno :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed kilkoma minutami widziałem ich przelot. Osłabły już na tyle, że poza jednym - prowadzącym chyba, do ich obserwacji potrzebna była mi lornetka. Ich jasność to ok +6+7 mag. Oddalone są od siebie o ok 6stopni choć zdarzają się i bliskie pary. Flar nie zaobserwowałem. Najbardziej zawiedziona była moja żona bo nasłuchała się o nich tyle, a tu klops...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, DARK napisał:

Przed kilkoma minutami widziałem ich przelot. Osłabły już na tyle, że poza jednym - prowadzącym chyba, do ich obserwacji potrzebna była mi lornetka. Ich jasność to ok +6+7 mag. Oddalone są od siebie o ok 6stopni choć zdarzają się i bliskie pary. Flar nie zaobserwowałem. Najbardziej zawiedziona była moja żona bo nasłuchała się o nich tyle, a tu klops...

A jakiej jasności był ten prowadzący?

 

Ja nagrałem filmik z 23:48 i zarejestrował się jeden jasny ok. +1 mag i jeden ledwo widoczny na nagraniu kilka stopni za tym jasnym. Nic innego nie zauważyłem - naszły chmury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Limax7 napisał:

A jakiej jasności był ten prowadzący?

 

Ja nagrałem filmik z 23:48 i zarejestrował się jeden jasny ok. +1 mag i jeden ledwo widoczny na nagraniu kilka stopni za tym jasnym. Nic innego nie zauważyłem - naszły chmury

Miał tak jak piszesz ok +1mag

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą z Wrocławia - przelot niewidoczny, oprócz jednego jasnego obiektu (ok. +1mag). Heavens-above nie przewidywało nic innego jasnego o tej porze, a akurat trajektoria idealnie pasowała do Starlinka. Ciekawe, co to jest. Może jeszcze nie zdeorbitowali drugiego stopnia F9?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Alice napisał:

Zaliczony przelot sprzed kilku chwil. Słaba jasność, gołym okiem nie było szans z miasta. Jeśli jeszcze trochę osłabną to będą widoczne tylko w lornetkach dopiero.

Dziwi mnie, że tak szybko spada im jasność. To się nie trzyma kupy patrząc na wysokość orbity. Wychodzi na to, że orbita 550 będzie niegroźna dla nas. Ale co z 350? Nie mam pojęcia, czego się spodziewać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie dziwi ogólna ekscytacja czymś, co może ostatecznie zrujnować przynajmniej połowę piękna ziemskiej natury. Niebo gwiaździste powinno już dawno trafić na listę chronionego dziedzictwa jakiegoś UNESCO lub innego ONZ-tu. Podzielam wiele argumentów przytoczonych przez @Piotr K. Ziemska orbita czy - mówiąc bardziej obrazowo - firmament nie może być polem zawłaszczanym przez takiego lub siakiego gościa, który dorobił się miliardów i w związku z tym uważa, że wolno mu uszczęśliwiać świat wedle własnych wyobrażeń. Nocne niebo jest dobrem tak samo jego, jak i moim. Na tej samej zasadzie mogę nie życzyć sobie świecenia mi sztucznym księżycem przez Chińczyków czy wyświetlania reklam z orbity przez Rosjan, co - jak wiemy - ma się ziścić w niedalekiej przyszłości. Obawiam się, że ci, którzy dziś klaszczą na widok Starlink-1 wkrótce będą płakać...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa przeloty zaliczone! Szału nie ma, więcej napiszę jutro.
Wizualnie słabizna, na wideo lepiej widać. Dobranoc :)

Dodam że czasowo nijak to się ma z rzeczywistością. Trasa OK ale czasy nie. Może gdy uaktualnią TLE to uda się zidentyfikować co jest czym.

 

Jutro wstawię te dwa filmiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że pierwszy obiekt był widoczny gołym okiem a reszy bym nie zauważył, gdybym nie patrzył w tym samym czasie przez lornetkę.

Na zdjęciu   Samyang 16mm f2  1,3 sek, ISO 3200 leci  z 5 - 6  ledwo widocznych.

Starlink  5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radio-teleskop.pl napisał:

Nocne niebo jest dobrem tak samo jego, jak i moim. Na tej samej zasadzie mogę nie życzyć sobie świecenia mi sztucznym księżycem przez Chińczyków czy wyświetlania reklam z orbity przez Rosjan [...]

śmiałe uderzenie w program ISS, największe źródło orbitalnego light pollution! :D

popieram!

zestrzelić tego szkodnika, niech już nie świeci, przywróćmy nocnemu niebu jego naturalny wygląd! ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, szuu napisał:

śmiałe uderzenie w program ISS, największe źródło orbitalnego light pollution! :D

popieram!

zestrzelić tego szkodnika, niech już nie świeci, przywróćmy nocnemu niebu jego naturalny wygląd! ^_^

To jest jeden egzemplarz, a nie 12 000 - jeśli potrafisz dostrzec różnicę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, radio-teleskop.pl napisał:

To jest jeden egzemplarz, a nie 12 000 - jeśli potrafisz dostrzec różnicę :)

no właśnie!

porównanie z konstelacją satelitów uświadomiło nam wreszcie jak wiele piękna natury przez to tracimy! :D

zamiast być tysiącem małych dyskretnie przemykających w ciemności punkcików ten bydlak bezczelnie daje po oczach, będąc najjaśniejszym gwiazdopodobnym obiektem na niebie.

spójrzmy prawdzie w oczy. małe satelity to balon, który pozbywa się balastu wysypując piasek z worka. ISS wali nam w głowe całym workiem bez otwierania. słabe pocieszenie że jest tylko jeden i że może masa jest podobna ^_^

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy skierowali oczy na chmurę tych obiektów a tymczasem wokół ISS pojawiły się wczoraj trzy kosmiczne śmieci które udało mi się dostrzec przez teleskop. Okazuje się ze podczas prac astronautów na zewnątrz uciekła im jakaś antena dipolowa, skrzynka i coś tam jeszcze. Ich jasność w trakcie przelotu o 23.28 oceniłem na ok +10mag, leciały tuż przed stacją. Ciekawe jak szybko oddala sie od ISS, spróbuje je namierzyć dzisiejszej nocy. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szuu napisał:

spójrzmy prawdzie w oczy. małe satelity to balon, który pozbywa się balastu wysypując piasek z worka.

Pewnym pocieszeniem są zapewnienia samego Elona Muska, że "wygasi" swoje satelity, aby nie przeszkadzały w obserwacjach. Test na wiarygodność miliardera zbliża się wielkimi krokami... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś miałem okazję obserwacji wyrzuconej przez astronautów jakiejś osłony, czy też panelu słonecznego. To było na zlocie w Zatomiu, gdzie ja oglądałem 10x50 i miałem ją w polu widzenia krzycząc do Panasa żeby swoją 22x85 przesunął się troszkę "przed" ISS bo leci jakiś statek chyba, a on zamiast to zrobić krzyczał "jakie piękne kształty ISS!!" :laughing1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.