Skocz do zawartości

Kometa C/2018 W2 (Africano)


Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem zaobserwować tą kometę przez kilka ostatnich dni. Niestety z miasta nie udało się jej zobaczyć małym refraktorem. Z tego co wiem to jest słabo skondensowana, przez co jest dosyć trudna.

A tu aktualna krzywa jasności:

https://cobs.si/analysis2?col=comet_id&id=1772&start_date=2018/12/01 00:00&end_date=2020/03/31 00:00&plot_type=0&perihelion=1&fit_curve=1&obs_type=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliśmy ją kilka dni temu z kolegą PiotrTheUniverse w 12".

Niebo dość ciemne:

SQM    21.57 mag./arc sec2
Brightness    0.255 mcd/m2
Artif. bright.    84.0 μcd/m2
Ratio    0.491
Bortle    class 4
Elevation    117 meters

Nie pamiętam jakim okularem obserwowaliśmy, kometa była widoczna jako średniej wielkości pojaśnienie. Niezbyt oczywiste, trochę trzeba było wlepić oko w okular.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Astrobonq napisał:

Nie pamiętam jakim okularem obserwowaliśmy, kometa była widoczna jako średniej wielkości pojaśnienie. Niezbyt oczywiste, trochę trzeba było wlepić oko w okular.

Szeroki okular MV 28mm (pw 1,26 stopnia, pow. 54x). A i tak spora poświata, bez wyrażnego zagęszczenia w środku.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, oicam napisał:

Nie jestem specem od tego, coś pomiędzy 10/11 mag może. Generalnie jednak  zaliczam ją do większych i słabiej widocznych, na granicy 12 cali jeszcze nie, ale na podmiejskim niebie nie zauważyłbym jej z pewnością, niezależnie od sprzętu.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, oicam said:

Próbowałem zaobserwować tą kometę przez kilka ostatnich dni. Niestety z miasta nie udało się jej zobaczyć małym refraktorem. Z tego co wiem to jest słabo skondensowana, przez co jest dosyć trudna.

Kometa obecnie ma:
jasność 10 mag
w2_jas.jpg.c1857fe43c502d1941e30bf974028e58.jpg

 

średnicę głowy od 2,5' (jasne niebo) do 5' (ciemne niebo)
w2_fi.jpg.92078ab97be242e70636a7cf7be17356.jpg

 

DC (stopień kondensacji) między 2-3, czyli słabe (w skali od 0-9) - dlatego słabo ją widać w mieście.
w2_dc.jpg.148b7b3cc8a53758786e5dbad260dec3.jpg

 

https://cobs.si/analysis2?col=comet_id&id=1772&plot_type=0

Kometa o 22:00 wznosi się 30 stopni nad horyzontem, a o 2:00 już 60 stopni.
Księżyc będzie z dnia na dzień zachodził coraz później, ale jeśli planujemy obserwacje komety wysoko nad horyzontem, czyli np o 2:00 to do 10 września Łysy nie będzie przeszkadzał w obserwacjach.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, wessel said:

Maksimum jasności pięknie trafia w jesienne RODOS.Oby tylko pogoda dopisała....może rozwinie warkoczyk?

Najbliżej Słońca przejdzie 5.09, a do Ziemi zbliży się pod koniec września, kiedy to będzie nie tylko RODOS, ale i 2 zloty miłośników astronomii, więc jest nadzieja, że bedzie przebojem, nie tyko na zdjęciach, ale i w wizualu. Oby zwiększyła stopień kondensacji i rozwinęła warkocze:D

Poniżej porównanie odległości kometa-Słońce i kometa-Ziemia dla 5.09 i 29.09.2019r:

w2africano.gif.ab404d60a921c044eb06e9a32bd72fd6.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja siedziałem dzisiaj w nocy od 1 do 3. Wydaje się, że chwilami ją widziałem swoim achromatem 90mm, ale to było na granicy jakiejkolwiek percepcji (Lublin, osiedle domów jednorodzinnych). Atmosfera była dużo lepsza niż przez cały poprzedni tydzień, tak przy okazji sobie znalazłem M76, M110 i M33, te emki pomimo miasta były

obiektami bardzo łatwymi i oczywistymi. Próbowałem się też z M74 w Rybach, ledwie zauważalna zerkaniem.

Skoro Africano mi już "migała w oczach" to znaczy, że na dniach będzie tylko łatwiej, żeby tylko pogoda dopisała.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w nocy też wycelowałem w nią, około 00:30, tym razem WO 70mm, TV 0.8x (f=344mm), Nikon D5300, 10x30s.

Jest jeszcze dość wolna i w 5min nie widać tak bardzo ruchu, więc łatwiej się ją stakuje.

Poniżej: resize, crop w skali 100% oraz gif z około 20min ruchu komety.

C_2018_W2_Africano_01_09_2019_10x30s__resize.jpg

C_2018_W2_Africano_01_09_2019_10x30s__100proc.jpg

C_2018_W2_Africano_20min.gif

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, oicam napisał:

@MarcinSn fajne foty. Właśnie chciałem zakładać wątek, że na polskich forach jest za mało astrofoto komet, a tu taki wysyp.

Ee, nie brakuje zdjęć komet na naszych forach. A tu: http://sok.ptma.pl/ od jakiegoś czasu jest uzupełniana baza zdjęć komet wszelakich - wszystko razem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Winter napisał:

Tam jest taka fajna podstrona: http://www.aerith.net/comet/weekly/current.html

 

A ja jeszcze poczytuję bloga po rosyjsku, tam jest dużo o aktualnych kometach i planetoidach, jak ktoś nie zna rosyjskiego to

można otworzyć przez google translatora, który bardzo ładnie tłumaczy na polski bo tekst rosyjski jest bardzo przejrzyście napisany:

http://blog.astronomypage.ru/

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.