Skocz do zawartości

Heckathorn-Fesen-Gull 1 oraz Abell 6 w Żyrafie


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Niezwykłej urody mgławicę Heckathorn-Fesen-Gull 1 można znaleźć w gwiazdozbiorze Żyrafy. Została odkryta w roku 1982 przez trio Heckathorn-Fesen-Gull podczas badania linii emisyjnych Drogi Mlecznej.
Świetny opis tej mgławicy zamieścił na swojej stronie ( www.sternwarte-baerenstein.de) Marcel Drechsler:"HFG1 została stworzona przez gwiazdę centralną V664 Cas. Nie jest to pojedyncza gwiazda, ale gęsty układ podwójny składający się z białego karła i gwiazdy podobnej do Słońca, które są oddalone od siebie tylko o kilka milionów kilometrów i krążą wokół siebie co 14 godzin. Ponieważ układ podwójny V664 Cas porusza się bardzo szybko z prędkością 29 do 59 kilometrów na sekundę i wraz z mgławicą przepływa przez ośrodek międzygwiazdowy, następuje niebieskawy łuk szokowy. HFG1 pozostawia po sobie długi, czerwony ślad gazowy długości ok.10 000 lat świetlnych. Obraz HFG1 wyraźnie pokazuje interesującą strukturę mgławicy planarnej. HFG1 jest definiowana jako mgławica planetarna typu F, co oznacza, że wydaje się być równomiernie wypełniona. Wąski, niebieskawy łuk  otacza centralny obszar z przerwą pomiędzy nimi. Łuk szokowy jest najjaśniejszy na południu, co wskazuje, że najsilniej oddziałuje tam z ośrodkiem międzygwiazdowym. Łuk szokowy nie jest całkowity, na północnym zachodzie jest prawie niewidoczny. Rdzeń ma trzy jasne płaty na południu i centralny otwór."
O ile mgławica łatwo daje się "wyłuskać" w pasmie OIII, o tyle w Ha sama mgławica i tło wymagają wielu godzin naświetlania jasnym astrografem. Ja naświetlałem 20 godzin w bin 2.

Abell 6 jest bardziej klasyczną mgławicą w stylu „bańki”. Jego emisja jest silniejsza w OIII niż w Ha i ogólnie pozostaje raczej słaba. Niemniej jednak jego struktura nie jest jednolita. Można zauważyć dwa cienkie płatki po stronie zachodniej i wschodniej oraz pewną nieregularność jasności na jej powierzchni.

Setup: Officina Stellare Veloce RH200 ( f3), ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. Filtry Baader Planetarium Ha (7nm), OIII(8.5nm) i LRGB.

Ha: 60x1200 sekund bin 2, OIII:24x1200 sekund bin2, L:40x300, RGB: 15x300 na kolor.

W sumie ponad 35 godzin.Brok/Warszawa-sierpień/wrzesień 2020.


 

IZXaVos7SGwP_16536x16536_HlCKLlao.jpg

Opis:

9uYF8SLwEdKp_16536x16536_xTjz_rdB.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszło :-) 

Szkoda, że takie obiekty pozostają praktycznie poza zasięgiem dla "bardziej popularnych setupów", czyli np. ciemniejszy refraktorek F7 z niedużą aperturą... 

Chętnie by się obrało na cel coś bardziej ambitnego, no ale takie obiekty to ciężko :-Ciekawe czy dużo gorzej by wyszło np. na Newtonie, też 200, ale z F5 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ryszardo napisał:

Klasyczny, chociaż rzadki ( bo trudny) kadr dla tych mgławic. A dałbyś radę jeszcze wyciągnąć Ha dla wydobycia tego "ogona" od HFG1?

Generalnie to jestem w szoku jak dobrze wyszło, bo słabe to jak diabli. Wielkie gratulacje!.:like:

Ależ on jest doskonale widoczny!. Od mgławicy dokładnie 45 stopni w prawo i w górę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, pablo12311 napisał:

Tomek został tą fotą zdeklasowany, oczywiście według mojej oceny. :emotion-5:

Ehh ta nieustanna plemienna walka.  Niektórzy nie potrafią się przestawić, że tutaj nie ma żadnej rywalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, pablo12311 napisał:

Tomek został tą fotą zdeklasowany, oczywiście według mojej oceny. :emotion-5:

Słuchaj, to niesympatyczne co napisałeś. Ja z nikim nie rywalizuję, a Tomasz robi wspaniałe zdjęcia.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kolor jest jak najbardziej uzasadniony, tam jest silna dominanta tlenu lekko tylko podbarwiona wodorem. Kolorystyka tego zdjęcia doskonale odzwierciedla fizyczną rzeczywistość,  jest świetna. Ale oczywiście najistotniejsze jest zdanie twórcy tego wspaniałego zdjęcia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Zorg7 napisał:

Piękne.

 

Najlepsze i najbardziej różowe. @wessel Wyjaśnisz skąd taki kolor na obu obiektach ?

De gustibus non disputandum est. Jak się miesza niebieski z czerwonym to powstaje różowy, czyż nie tak jest? A proporcje tego mieszania to właśnie kwestia gustu. A że, jak słusznie zauważył ryszardo- jest tam dominanta niebieskiego to według mnie właśnie tak powinno to wyglądać.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Grzędziel napisał:

Genialne!

Jestem też pełen podziwu dla Ciebie za wyszukiwanie takich perełek, jak robisz to ostatnio.

"To wszystko z nudów Wysoki Sądzie, to wszystko z nudów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.