Jump to content

Heckathorn-Fesen-Gull 1 oraz Abell 6 w Żyrafie


Guest wessel
 Share

Recommended Posts

Niezwykłej urody mgławicę Heckathorn-Fesen-Gull 1 można znaleźć w gwiazdozbiorze Żyrafy. Została odkryta w roku 1982 przez trio Heckathorn-Fesen-Gull podczas badania linii emisyjnych Drogi Mlecznej.
Świetny opis tej mgławicy zamieścił na swojej stronie ( www.sternwarte-baerenstein.de) Marcel Drechsler:"HFG1 została stworzona przez gwiazdę centralną V664 Cas. Nie jest to pojedyncza gwiazda, ale gęsty układ podwójny składający się z białego karła i gwiazdy podobnej do Słońca, które są oddalone od siebie tylko o kilka milionów kilometrów i krążą wokół siebie co 14 godzin. Ponieważ układ podwójny V664 Cas porusza się bardzo szybko z prędkością 29 do 59 kilometrów na sekundę i wraz z mgławicą przepływa przez ośrodek międzygwiazdowy, następuje niebieskawy łuk szokowy. HFG1 pozostawia po sobie długi, czerwony ślad gazowy długości ok.10 000 lat świetlnych. Obraz HFG1 wyraźnie pokazuje interesującą strukturę mgławicy planarnej. HFG1 jest definiowana jako mgławica planetarna typu F, co oznacza, że wydaje się być równomiernie wypełniona. Wąski, niebieskawy łuk  otacza centralny obszar z przerwą pomiędzy nimi. Łuk szokowy jest najjaśniejszy na południu, co wskazuje, że najsilniej oddziałuje tam z ośrodkiem międzygwiazdowym. Łuk szokowy nie jest całkowity, na północnym zachodzie jest prawie niewidoczny. Rdzeń ma trzy jasne płaty na południu i centralny otwór."
O ile mgławica łatwo daje się "wyłuskać" w pasmie OIII, o tyle w Ha sama mgławica i tło wymagają wielu godzin naświetlania jasnym astrografem. Ja naświetlałem 20 godzin w bin 2.

Abell 6 jest bardziej klasyczną mgławicą w stylu „bańki”. Jego emisja jest silniejsza w OIII niż w Ha i ogólnie pozostaje raczej słaba. Niemniej jednak jego struktura nie jest jednolita. Można zauważyć dwa cienkie płatki po stronie zachodniej i wschodniej oraz pewną nieregularność jasności na jej powierzchni.

Setup: Officina Stellare Veloce RH200 ( f3), ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. Filtry Baader Planetarium Ha (7nm), OIII(8.5nm) i LRGB.

Ha: 60x1200 sekund bin 2, OIII:24x1200 sekund bin2, L:40x300, RGB: 15x300 na kolor.

W sumie ponad 35 godzin.Brok/Warszawa-sierpień/wrzesień 2020.


 

IZXaVos7SGwP_16536x16536_HlCKLlao.jpg

Opis:

9uYF8SLwEdKp_16536x16536_xTjz_rdB.jpg

 

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Fajnie wyszło :-) 

Szkoda, że takie obiekty pozostają praktycznie poza zasięgiem dla "bardziej popularnych setupów", czyli np. ciemniejszy refraktorek F7 z niedużą aperturą... 

Chętnie by się obrało na cel coś bardziej ambitnego, no ale takie obiekty to ciężko :-Ciekawe czy dużo gorzej by wyszło np. na Newtonie, też 200, ale z F5 ? 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, ryszardo napisał:

Klasyczny, chociaż rzadki ( bo trudny) kadr dla tych mgławic. A dałbyś radę jeszcze wyciągnąć Ha dla wydobycia tego "ogona" od HFG1?

Generalnie to jestem w szoku jak dobrze wyszło, bo słabe to jak diabli. Wielkie gratulacje!.:like:

Ależ on jest doskonale widoczny!. Od mgławicy dokładnie 45 stopni w prawo i w górę!

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, pablo12311 napisał:

Tomek został tą fotą zdeklasowany, oczywiście według mojej oceny. :emotion-5:

Ehh ta nieustanna plemienna walka.  Niektórzy nie potrafią się przestawić, że tutaj nie ma żadnej rywalizacji.

Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, pablo12311 napisał:

Tomek został tą fotą zdeklasowany, oczywiście według mojej oceny. :emotion-5:

Słuchaj, to niesympatyczne co napisałeś. Ja z nikim nie rywalizuję, a Tomasz robi wspaniałe zdjęcia.

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, wessel napisał:

Ależ on jest doskonale widoczny!. Od mgławicy dokładnie 45 stopni w prawo i w górę!

Tak teraz oglądam na normalnym monitorze i widzę, że  jest to najlepsze zdjęcie tego obszaru jakie widziałem w sieci. Zdecydowanie najlepsze! 

Link to comment
Share on other sites

Piękne.

 

1 godzinę temu, ryszardo napisał:

Tak teraz oglądam na normalnym monitorze i widzę, że  jest to najlepsze zdjęcie tego obszaru jakie widziałem w sieci. Zdecydowanie najlepsze! 

Najlepsze i najbardziej różowe. @wessel Wyjaśnisz skąd taki kolor na obu obiektach ?

Link to comment
Share on other sites

Ten kolor jest jak najbardziej uzasadniony, tam jest silna dominanta tlenu lekko tylko podbarwiona wodorem. Kolorystyka tego zdjęcia doskonale odzwierciedla fizyczną rzeczywistość,  jest świetna. Ale oczywiście najistotniejsze jest zdanie twórcy tego wspaniałego zdjęcia. 

 

Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, Zorg7 napisał:

Piękne.

 

Najlepsze i najbardziej różowe. @wessel Wyjaśnisz skąd taki kolor na obu obiektach ?

De gustibus non disputandum est. Jak się miesza niebieski z czerwonym to powstaje różowy, czyż nie tak jest? A proporcje tego mieszania to właśnie kwestia gustu. A że, jak słusznie zauważył ryszardo- jest tam dominanta niebieskiego to według mnie właśnie tak powinno to wyglądać.

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, Grzędziel napisał:

Genialne!

Jestem też pełen podziwu dla Ciebie za wyszukiwanie takich perełek, jak robisz to ostatnio.

"To wszystko z nudów Wysoki Sądzie, to wszystko z nudów"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.