Skocz do zawartości

Ja już nie mam pomysłów- pomocy!


Antek Staszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Od połowy lipca zmagam się z dryfem w deklinacji, który wcześniej nie występował. W lepszych momentach setup uciągnie klatki po 90s, w najgorszych ma problem z 1 minutą. Przed problemami udawało mi się uciągnąć klatki 500s z guidingiem. Sprawdzałem wszystkie rzeczy które przyszły mi do głowy- klin paralaktyczny, statyw, mocowanie aparatu, osiadanie statywu w ziemii... A dryf nadal jest i ma się dobrze. Na 90% nie jest to dryf spowodowany złym ustawieniem na Polarną, bo ustawiam z sharpcapem.  Załączam screena z PHD2, log z PHD i zdjęcie setupu.  Mi pomysły się już skończyły... Może Wy na coś wpadniecie?  

20201018_202131.jpg

image.png

PHD2_GuideLog_2020-10-18_192653.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta mała głowiczka kulowa nie utrzyma Ci tak cieżkiego sprzętu. ogarnij to:

- zastosuj SZTYWNĄ głowicę

- zastąp ruską atrapę 300-tki prawdziwą trzysetką

- ogarnij poprawnie właściwe mocowanie guidera, (najlepiej, aby guider pełnił funkcje przeciwwagi, da się!)

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość problemów z guidingiem ma podłoża mechaniczne, gdzieś musisz mieć jakieś luzy lub inne "istotne" niedoskonałości. Do dalszych badań wywal aparat,puść tylko z guiderem i zobacz czy jest lepiej, jeżeli tak, to masz problem z wagą setupu lub złym mocowaniem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marcin_G napisał:

Ta mała głowiczka kulowa nie utrzyma Ci tak cieżkiego sprzętu. ogarnij to:

- zastosuj SZTYWNĄ głowicę

Problem występował też przy innej głowicy.

17 minut temu, Marcin_G napisał:

 

- zastąp ruską atrapę 300-tki prawdziwą trzysetką

Niestety mam mocno ograniczony budżet

17 minut temu, kubaman napisał:

poziom?

Jest zachowany

17 minut temu, tomchm napisał:

Skoro dryf jest w osi deklinacji, to pytanie brzmi: czy setup jest wyważony w osi deklinacji?

Jest wyważony i w deklinacji i w rektastencji

16 minut temu, Marcin_G napisał:

Pytanie jest raczej: "jak bardzo setup NIE jest wyważony...."

Staram się wyważyć najlepiej jak się da

 

9 minut temu, HAMAL napisał:

Ja bym zaczął od przekonfigurowania całości, zastosowania innych połączeń itp itd, tylko zyskasz na tym. Czy wszelkie kable w czasie sesji spływają miękko po montażu czy wiszą luzem ?

Wiszą luzem

 

 

Dzięki za wszystkie podpowiedzi, zobaczę czy po ich zastosowaniu coś się zmieni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez czytania powyższych wypowiedzi. 

Pierwsze i najważniejsze. 

Na forum nie jesteś od wczoraj a nic nie opisałeś o swoim setupie.....

 

Jak dryf dec, to biegun odjechał. Wszystko jest mega niestabilne. Poczawszy od statywu (co to za firma i model?), a kończąc na całej konstrukcji rodem z piekła. Całość to akrobata stojący na kuli i próbujący utrzymać równowagę - rozumiesz co mam na myśli? 

 

Polecam glowna tuba i guider dać na dovetail side by side. Jak nie jesteś pewien montażu to wrzuć sam guider i przeprowadź testy guidingu. 

 

Przed rozpoczęciem sesji z założonym pełnym setupem sprawdź biegun. 

 

Edit. 

Ty guider złapałeś na opaskę do głównego szkła? Na tym Twoim zdjęciu to nic nie widać. Wszystko jakieś takie enigmatyczne. 

 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marcin_G napisał:

Może masz uślizg na styku podstawa głowicy / szyna "L"?

Kamera guidera ma luz?

 

A nie powodowałoby to przypadkiem dryfu w RA, a nie w DEC?

8 minut temu, Tayson napisał:

Bez czytania powyższych wypowiedzi. 

Pierwsze i najważniejsze. 

Na forum nie jesteś od wczoraj a nic nie opisałeś o swoim setupie.....

 

SWSA, Canon 77d, Tair 3s, guiding: T7m, guider 60mm.

 

10 minut temu, Tayson napisał:

Wszystko jest mega niestabilne. Poczawszy od statywu (co to za firma i model?)

To nie jest raczej kwestia statywu, bo testowałem ze statywem geodezyjnym i był taki sam problem.

12 minut temu, Tayson napisał:

 

Przed rozpoczęciem sesji z założonym pełnym setupem sprawdź biegun. 

Zawsze tak robię

 

4 minuty temu, HAMAL napisał:

Czyli że jak zielone czy jak czerwone? 

 

20201018_202131.thumb.jpg.f3207c1df3dcc68a6d3311ecfef5cfb5.jpg.01d3a374344c997909345a2b859ae8e4.jpg

Czerwone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Tayson napisał:

Jak nie jesteś pewien montażu to wrzuć sam guider i przeprowadź testy guidingu.

 

59 minut temu, Bodziok napisał:

Większość problemów z guidingiem ma podłoża mechaniczne, gdzieś musisz mieć jakieś luzy lub inne "istotne" niedoskonałości. Do dalszych badań wywal aparat,puść tylko z guiderem i zobacz czy jest lepiej, jeżeli tak, to masz problem z wagą setupu lub złym mocowaniem. 

Jest ten sam problem, nadal występuje duży dryf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie może tą oryginalną ośkę DEC - jest zła, ale lepiej chyba tak a guider daj obok na głowicy kulowej - moja fotka z czasów kiedy "nie bałem się niczego" ;-) z guide spokojnie dało się 3 minuty a i z tego co pamiętam trzymało się to w +/- 2.5 arcsec.. więc jest pole do ulepszeń.

 

Edit:

Znalazłem jakiegoś kropa 200% z 3 minut na tym układzie ;-)

 

IMAG0130.jpg

guuuuuude.jpg

Edytowane przez delaa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Antek Staszewski napisał:

 

Jest ten sam problem, nadal występuje duży dryf.

W takim razie są trzy opcje:

1) złe ustawienie na polarną

2) masz duże luzy na tej "kulce" na zdjęciu i stopniowo leci Ci w dół (lub ewentualnie luzy w innych miejscach, źle dokręcone śruby?)

3) nie trzymasz poziomu - złe ustawienie nóżek, setup krzywo leży na miękkim podłożu (np. na trawie?) 

 

Albo opcja 4-ta która przychodzi mi do głowy, to coś w stylu: w pierwszej kolejności ustawiasz na polarną, potem coś dokręcasz / ustawiasz i możesz nie być świadomy że już zgubiłeś polarną? Zastanów się spokojnie w jakiej kolejności wszystkie czynności wykonujesz przygotowując setup i czy czegoś niecący nie przestawiasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, wessel napisał:

Nie przyglądając się zbyt długo - jak chcesz słonia wozić na wózku dziecięcym to prosisz się o problemy.

Tu nie ma nic więcej do komentowania - Panie HEQ5 to jest montaż pod taki zestaw, a nie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, wessel napisał:

Nie przyglądając się zbyt długo - jak chcesz słonia wozić na wózku dziecięcym to prosisz się o problemy.

Którego elementu zestawu to dotyczy- klina, głowicy kulowej, samego SWSA, a może całości?

Teraz, flamezz napisał:

Staryy ty takie coś wieszasz na SWSA? nie ma szans zeby to wyszło

Wcześniej szło po 500s w punkt...image.thumb.png.e2ad026dab06cd1b6df5579410e39731.png

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.