Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, Selmak said:

Po co się tak męczysz ?

Pobierz Windows Media Creation Tool i zrób pendrive z 10, i zainstaluj, przecież jest za darmo na pewno będą i sterowniki.

Ja mam 10-tke w laptopie z 2005 roku (tylko dysk na ssd zmieniłem) i wszystko działa i tylko stery do karty trzeba mieć bo win nie znajdzie, reszta gra.

Żeby była jasność - Windows 10 nie jest za darmo :P Upgrade z Win7 i win8 był darmowy ... ale Vista się pod to nie łapie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Selmak napisał:

naprawdę nawet przy M33 gdzie masz tylko 9 lub niżej mag ci wyostrzy w OIII lub SII ?

Tego Ci nie powiem, bo nie robiłem M33 w narrow. Robiłem na standardowych ustawieniach z NINA chyba. Wylicza mi hfd z krzywej 0.7 a realnie wychodzi 0.89 najczęściej. Krzywa też czasem wyjdzie nie idealnie symetryczna ale póki klatki mam zawsze  fwhm 1.5-1.7 to nie zamierzam tego ruszać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten program to taki bardziej Maxim, czy SGP? W sensie jaki jest poziom automatyzacji sesji? Można przygotować sesję wcześniej i polegać potem na pełnym automacie, czy jednak to program do kontroli przez człowieka?

Jeśli bliżej mu do SGP, to pokusilibyście się o wylistowanie zalet? Poza ceną rzecz jasna ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bliżej mu do SGP moim zdaniem. Możesz zaplanować kilka obiektów na noc, masz bardzo dobrą wyszukiwarkę obiektów (https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/tabs/skyatlas/), która działa offline w odróżnieniu od SGP, masz asystenta kadrowania (https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/tabs/framing/). Możesz ustawić opóźnienie startu sesji, możesz określić w jakiej kolejności jakie obiekty mają się robić, per każdy wiersz/filtr możesz ustawić gain i offset, dithering, binning itd. (https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/tabs/sequence/). Automatyczny meridian flip działa doskonale, robiłem już wiele razy. Dithering tak samo. Ma flat asistanta, który ustawia teleskop w zenicie i mierzy jaki ma być czas naświetlania.

Na zakończenie sesji możesz zaparkować teleskop i ogrzać kamerę :) 

 

Wielu rzeczy pewnie pominąłem, ale jest dobrze zrobiona dokumentacja, można zgłaszać własne pomysły do twórców (https://bitbucket.org/Isbeorn/nina/issues?status=new&status=open), zazwyczaj po dyskusji są uwzględniane.

 

Edytowane przez isset
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Czy ten program to taki bardziej Maxim, czy SGP? W sensie jaki jest poziom automatyzacji sesji? Można przygotować sesję wcześniej i polegać potem na pełnym automacie, czy jednak to program do kontroli przez człowieka?

Jeśli bliżej mu do SGP, to pokusilibyście się o wylistowanie zalet? Poza ceną rzecz jasna ;) 

Program to prawie że sgp ale jeszcze musi go dogonić opcjami i funkcjami, ale napewno to zrobi z czasem, dużo mu nie brak.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, AdamK napisał:

Zauważyłem coś, czego NINA nie ma... nie pokazuje temperatury punktu rosy

 

Zobacz, już coś się pojawiło w tłumaczeniu, więc szykują dla Ciebie punkt rosy :) 

 

111.png

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Selmak napisał:

Program to prawie że sgp ale jeszcze musi go dogonić opcjami i funkcjami, ale napewno to zrobi z czasem, dużo mu nie brak.

Co SGP ma więcej niż N.I.N.A? Używam Kstars ale zastanawiam się nad zmianą i każda informacja jest cenna. Na jednym z forów widziałem narzekania na SGP z powodu wolno działający moduł focusera i wolny plate solving.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tayson napisał:

Zastanawia mnie screen z bscklashem. Po co ustawiony jest po tyle samo na in out skoro wystarczy tylko na out. Zakładam że ostrzy wsuwając tube (in).

A ja nie rozumiem, jak można robić kompensację backlash w jedną stronę :) (a wiele programów tak robi). Przeciez mechanicznie backlash jest zawsze w dwie strony. Fakt ostrzenia w jedną stronę nas w sumie uniezależnia od backlasha, ale kompensować zawsze warto we dwie, bo mamy cały czas pozycję najbliższą prawdy.

4 minuty temu, AdamK napisał:

Może nie wygląda to zbyt idealnie, trzeba jeszcze lepiej dobrać parametry autofokusa, ale u mnie w czasie prób wyglądało to tak:

NINA  rysuje krzywą za każdym razem (jak sgp), czy zapamiętuje je jak focusmax?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, isset napisał:

Rysuje za każdym razem, ale u mnie krzywa wygląda inaczej niż u Adama, mam maks 8-10 punktów i ładną parabolę :) 

Ja stosuję czas max 3 sekundy na klatkę, i akurat te testy robiłem przy chmurkach, więc coś tam mogło przeszkadzac...

Co do ilości punktów pomiarowych to w sumie nie wiem od czego to zależy. Próbowałem zmieniać oba parametry i jakość nie skumałem co ma na to wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, isset napisał:

Rysuje za każdym razem, ale u mnie krzywa wygląda inaczej niż u Adama, mam maks 8-10 punktów i ładną parabolę :) 

Skoro rysuje, to backlash jest ważny, bo wyciąg musi zawracać.

Ciekawe czemu metoda z zapisywaniem krzywej jest tak mało popularna (w sumie poza focusmaxem nie widziałem jej nigdzie). Ta metoda jest dużo szybsza oraz niewrażliwa na backlash. Nikt nie proponował wprowadzenia jej autorom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, isset napisał:

Ale jak to z zapisywaniem? Zapisuje raz i potem po zmianie temperatury co robi? Odczytuje krzywą i co to da?

Zapisujesz krzywą, a właściwie kilka krzywych i robi się z nich średnią. Procedura ostrzenia polega na tym, że robi się pomiar w jednym miejscu, kawałek od punktu ostrości. Program znajduje ten punkt na zapisanej krzywej i od razu wie, gdzie ma pojechać do punktu ostrości. Nie musi więc przejeżdżać całej krzywej i mierzyć wielu punktów, tylko jeden punkt i gotowe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, isset napisał:

Faktycznie ma to sens.

Tak trochę ma to sensu w naszych przypadkach, ale najwięcej sensu ma przy wysokiej jakości wyciągach które maja prawie zero poślizgu i są bardzo powtarzalne, takie jednak kosztują więcej niż sam teleskop nie jednego z nas.

 

Raczej bezpieczniejsze jest rozwiązanie robić krzywą za każdym razem.

Ja w swoim tanim Newtonie SW mam wyciąg który z miesiąca na miesiąc coraz gorzej chodzi, w życiu bym mu nie ufał.

Z tych teleskopów co miałem za tanie kwoty do tej pory to jak z starym SBIGiem z kołem filtrowym o wadze około 2kg się wyciąg nie cofał pod ciężarem kamery to już w ogóle szczyt marzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Selmak napisał:

Po co się tak męczysz ?

Pobierz Windows Media Creation Tool i zrób pendrive z 10, i zainstaluj, przecież jest za darmo na pewno będą i sterowniki.

Ja mam 10-tke w laptopie z 2005 roku (tylko dysk na ssd zmieniłem) i wszystko działa i tylko stery do karty trzeba mieć bo win nie znajdzie, reszta gra.

To znaczy, może nie jest to jakaś ogromna męczarnia. Generalnie wszystko ładnie śmiga, ale czuję pewne ograniczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Selmak napisał:

Tak trochę ma to sensu w naszych przypadkach, ale najwięcej sensu ma przy wysokiej jakości wyciągach które maja prawie zero poślizgu i są bardzo powtarzalne, takie jednak kosztują więcej niż sam teleskop nie jednego z nas.

 

Raczej bezpieczniejsze jest rozwiązanie robić krzywą za każdym razem.

No właśnie na odwrót :) Robiąc krzywą za każdym razem nie zyskujesz nic w temacie poślizgu - po zakończeniu krzywej wyciąg jedzie do docelowej pozycji i jak się poślizgnie, to ostrość skopana. W sytuacji zapisywania krzywej robimy pomiar blisko ostrości i przesuwamy się do docelowego miejsca i również może się pojawić poślizg, ale pokonywany dystans jest dużo mniejszy, więc mniejsze ryzyko poślizgu. Dodatkowo cały ruch wykonywany jest w jedną stronę, więc nie walczymy z backlashem, który jest problemem w sytuacji kreślenia krzywej "na żywo".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MateuszW napisał:

No właśnie na odwrót :) Robiąc krzywą za każdym razem nie zyskujesz nic w temacie poślizgu - po zakończeniu krzywej wyciąg jedzie do docelowej pozycji i jak się poślizgnie, to ostrość skopana. W sytuacji zapisywania krzywej robimy pomiar blisko ostrości i przesuwamy się do docelowego miejsca i również może się pojawić poślizg, ale pokonywany dystans jest dużo mniejszy, więc mniejsze ryzyko poślizgu. Dodatkowo cały ruch wykonywany jest w jedną stronę, więc nie walczymy z backlashem, który jest problemem w sytuacji kreślenia krzywej "na żywo".

Dzięki za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.