Skocz do zawartości
  • 0

Astrofotografia w Polsce - Kamery Mono


Kapitan Cook

Pytanie

Cześć !

 

Czy ktoś z forumowiczów, tych którzy zajmują się astrofotografią od lat i są aktywni w środowisku, mógłby się pokusić o przybliżoną ilość amatorów którzy używają kamer mono z filtrami do zdjęć Głębokiego Kosmosu ?

Pytanie z czystej ciekawości, oraz z faktu ,że na forach przewijają się ciągle te same osoby, których jest relatywnie mało.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jakieś badania robisz :) ? Sporo ludzi sie nie ujawnia na forum ze swoją astrofotografią. Zapewne jakaś cześć osób używa kamer mono do prac badawczych. Raczej tez ich nie bedzie na forum. Niezależnie od tego ludzi, którzy używają mono nie jest za wiele :) Nie ma zbyt wiele osób, które z jednej strony są tak mocno zaawansowane aby używać mono i do tego jeszcze tak mocno pozytywnie zakręcone, aby to wogole robić :) Szacowalbym, że w Polsce kamer mono używa kilkaset osób. 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, mirekk napisał:

A czego pytasz? Jakiś nowy podatek myślą? 

Nie , po prostu brałem prysznic i mi przyszło mi samo do głowy, ile osób może się bawić w astro kamerami mono w Polsce. :PTak, wiem może trochę naiwne pytanie ale kto pyta nie błądzi.

 

4 minuty temu, TUR napisał:

 Sporo ludzi sie nie ujawnia na forum ze swoją astrofotografią. Zapewne jakaś cześć osób używa kamer mono do prac badawczych.

 

Pomijam tych którzy się nie ujawniają oraz tych którzy nie używają kamer do zdjęć Głebokiego Kosmosu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie muszę pytać, ja to wiem. Kiedyś na RODOS liczyliśmy - i od tego czasu raczej niewiele się zmieniło. Sporo CCD ubyło bo w wyniku owczego pędu do CMOSÓW zostały sprzedane na forach zagranicznych. Natomiast od 2016 roku nie przybyły duże ilości. Nawet sądząc po sobie i najbliższym otoczeniu astrofoto ( oceniam je na 50 osób) to przez ostatnie trzy lata nic się nie zmieniło.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sam obstawiałem w granicach 100-200 osób, czyli wychodzi że 1 osoba na 200 - 350 tyś. osób.

Ankieta to jest dobry pomysł. Bo o ile łatwiej jest wskazać co jest najpopularniejszym sprzętem to wskazać ilość aktywnych użytkowników jest o wiele trudniejsze.

 

PS.

 

Ciekawe ilu użytkowników ma Star Adventurer ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co wy wygadujecie. 100 osób to jest może na naszym forum tych, co publikują. Oprócz tego jest dużo ludzi publikujących w innych miejscach i wielokrotnie więcej osób które się nie udzielają nigdzie. Ja bym stawiał na co najmniej kilka tysięcy.

Przydałby się tu głos @Adam_Jesion   - powiedz nam ile tysięcy się tego sprzedaje :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dodam swój skromny komentarz.

Grono moich znajomych, które nie są na żadnym forum astronomicznym wykorzystujących kamery mono do fotografii DS to jak policzyłem 21 osób + dodatkowo 7 osób, które wykorzystują je wyłącznie do badań naukowych. Z tych ostatnich 5 czasowo przebywa w Polsce kilka razy w roku więc nie wiem jak to policzyć ;) Mnie możesz doliczyć z wagą 0,5 bo praktycznie nie publikuję na forum ale za to mam trzy kamery mono dedykowane do astro i kilka przemysłówek do różnych celów (także astro).

Przepraszam zapomniałem o dwóch osobach, które wyłącznie na zagranicznych forach mocno się udzielają - nie ująłem w powyższej statystyce a fotografują czasami także z Polski. 

Mam nadzieję, że ułatwiłem :grin:

 

Edytowane przez RMK
;)
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na pewno astrofotografów ogólnie jest dużo, jednak większość z nich wydaje mi się robi raczej szerokie kadry (na FB jest tego zatrzęsienie), a w drugiej kolejności zdjęcia DS kolorem lub planetarne. DS mono zapewne jest najmniej. Ale podtrzymuję i tak swoje szacunki o kilku tyś mono.

28 minut temu, RMK napisał:

Grono moich znajomych, które nie są na żadnym forum astronomicznym wykorzystujących kamery mono do fotografii DS to jak policzyłem 21 osób + dodatkowo 7 osób, które wykorzystują je wyłącznie do badań naukowych.

Ja bym takich osób mógł wskazać około 10. Gdyby każdy z nas, jako tako aktywnych userów AP wskazało te 10 osób, to już mamy co najmniej tysiąc, jak nie kilka tysięcy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A zadam inne pytanie:

Kto z nas zachęcił kogoś ze swoich znajomych do zainteresowania się astronomią. Ja skromnie bo tylko trzech. Dwóch wizualowców nieobecnych na forum i jednego forumowicza, dobrze zapowiadającego się astrofotografa @apolkowski.

Powodzenia Andrzej!

Za to niezliczoną ilość swoich obecnych znajomych zawdzięczam właśnie tej mojej pasji, co jest z pewnością jest niezwykłą wartością samą w sobie.

Mam nadzieję, że też macie podobnie.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.