Skocz do zawartości

Kompleks pyłowy w Cefeuszu (NGC 7023 "Irys", LDN 1147/1158, Sharpless 2-136 "Duch")


dominiksito

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, .zombi. napisał:

No to jak znasz wady materiału to dostosuj do nich rozdzielczość fotki i będzie git.

 

Jakbym miał dostosowywać cokolwiek do materiału, wtedy by wyszły gwiazdki i środek Irysa. Podziękuję, wolę tak mimo, że się nie podoba ;)

Edytowane przez dominiksito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, dominiksito napisał:

 

ASI 294 MC Pro + RedCat

72x 180s

Dla mnie jak na 3 i pół godziny to ładne. Miniatura faktycznie lepsza od 100%, ale ja ostatnio wrzucałem 8 h z podmiejskiego nieba i DSLR z obiektywem 200mm (str 37 w linku).

No i kupuję bilet w Bieszczady ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, dominiksito napisał:

Podziękuję, wolę tak mimo, że się nie podoba ;)

 

I bardzo prawidłowo przecież tracimy czas na astrofotografię wyłącznie dla siebie i dla własnej satysfakcji, ja też wstawiam fotki które mi się podobają - tylko po co ta gra z samobiczowaniem na początku, chyba nie liczyłeś że na publicznym forum po takim katharsis będa juz tylko ohy i ahy ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, .zombi. napisał:

 

I bardzo prawidłowo przecież tracimy czas na astrofotografię wyłącznie dla siebie i dla własnej satysfakcji, ja też wstawiam fotki które mi się podobają - tylko po co ta gra z samobiczowaniem na początku, chyba nie liczyłeś że na publicznym forum po takim katharsis będa juz tylko ohy i ahy ;)

 

Nie jestem tutaj od wczoraj, żeby liczyć na ochy i achy ;) Skalę jakości jako taką mam już w głowie. Od ochów i achów są fejsbuki i amatorska widownia. To "samobiczowaine" to tylko informacyjny wstęp, żeby oszczędzić oczywistych wniosków i żeby wypłynęły te mniej oczywiste. Proste!

 

10 minut temu, Tayson napisał:

Po trupach do celu.

Ciekawe dokąd Cie to zaprowadzi za np 2lata. 

 

Jak nie ogarnę jakiejś działeczki i zdalnego obserwatorium pod znośnym niebem to możliwe, że zaprowadzi mnie to do rzucenia tego w cholerę :D Nasza aura potrafi podnieść ciśnienie, a robienie tylko tzw. "wyjazdówek" to ciężki chleb i zdecydowanie zmienia priorytety jeżeli chodzi o akceptowalny detal. Chcąc robić to dobrze, musiałbym poświęcić na jeden kadr cały kwartał i z tysiaka na paliwo, więc póki co będę wstawiał takie kaszaloty :) 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dominiksito napisał:

 

Jakbym miał dostosowywać cokolwiek do materiału, wtedy by wyszły gwiazdki i środek Irysa. Podziękuję, wolę tak mimo, że się nie podoba ;)

Myślę że chodzi o nie o przycięcie zdjęcia a zmniejszenie rozdzielczości  do 2000-2500 pixeli po dłuższym boku . Wydaje się że wtedy po powiększeniu można już podziwiać szczegóły a zdjęcie nie jest zbyt rozciągnięte .

 

Podoba mi się kolorystyka i ogólnie całe zdjęcie , chociaż pewnie minimalnie bym mniej wyciągał materiał, ale jak sam napisałeś , tak lubisz.

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, gryf188 napisał:

Myślę że chodzi o nie o przycięcie zdjęcia a zmniejszenie rozdzielczości  do 2000-2500 pixeli po dłuższym boku . Wydaje się że wtedy po powiększeniu można już podziwiać szczegóły a zdjęcie nie jest zbyt rozciągnięte po powiększeniu.

 

Chyba do całości wystarczy overlay po kliknięciu :) Wersja pełna jest dla lubiących przeglądać piksele w poszukiwaniu artefaktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dominiksito napisał:

 

Chyba do całości wystarczy overlay po kliknięciu :) Wersja pełna jest dla lubiących przeglądać piksele w poszukiwaniu artefaktów.

Nie do końca to prawda, wg mnie najlepszy odbiór i zobaczenie detalu to gdzieś pomiędzy  twoją maksymalną rozdzielczością a całym zdjęciem na ekranie. Wrzuć zmniejszoną rozdzielczość o połowę i zobacz o ile przyjemniej będzie wyglądała wersja powiększona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, gryf188 napisał:

Nie do końca to prawda, wg mnie najlepszy odbiór i zobaczenie detalu to gdzieś pomiędzy  twoją maksymalną rozdzielczością a całym zdjęciem na ekranie. Wrzuć zmniejszoną rozdzielczość o połowę i zobacz o ile przyjemniej będzie wyglądała wersja powiększona.

 

Podmieniłem na mniejszą rozdzielczość ;)

 

19 minut temu, Robson_g napisał:

Na smartfonie to wygląda ładnie ale na wszelki wypadek nie daję lajka. 

Poczekam do wieczora. 

 

Będę odświeżał z wypiekami na twarzy :P 

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, dominiksito napisał:

Tak się dwa razy zastanowiłem czy wrzucić ten materiał na pożarcie wyjadaczom znając jego wady, ale co mi tam ;)

 

Kadr to piękne pyłówki w Cefeuszu z ostatniego wypadu w Bieszczady. Niebo piękne, ale przejrzystość była tragiczna. Ze zdjęcia jakkolwiek ma wiele wad jestem całkiem zadowolony, zwłaszcza że sama sesja była mega ekstremalna. Wiatr na górce w porywach dochodził do 70km/h :)

 

Uprzedzając trafne komentarze wylistuję mankamenty, których jestem świadomy:

 

- mało materiału ---> tak, pyłówki lubią go dużo, miałem jednak w Kwietniu tylko pół nocy, a na Maj są już nowe kadry ;)

- rozwalone średnie/duże gwiazdki ---> walający się po niebie cirrus i szalejący guiding od wiatru uniemożliwił zrobienie tego dobrze

- wyciągane za uszy ---> tak lubię, co poradzić :)

 

Tak czy siak, zapraszam szanownych forumowiczów do krytyki

 

 

 

irys_astropolis.jpg

świetny kadr - też troszkę razi mnie ten pomarańcz.

Ale chciałbym kiedyś zrobić taką fotkę .

Gratki

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2021 o 15:07, dominiksito napisał:

 

 

Będę odświeżał z wypiekami na twarzy :P 

Trochę dłużej to trwało, ale lajk poszedł konkretny :)

Chciałbym kiedyś choć namiastkę takich pyłów zarejestrować. Może teraz się uda, jak już mam kamerę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Robson_g napisał:

Trochę dłużej to trwało, ale lajk poszedł konkretny :)

Chciałbym kiedyś choć namiastkę takich pyłów zarejestrować. Może teraz się uda, jak już mam kamerę.

 

No musisz tylko odpokutować nowy zakup kilkoma tygodniami słabej pogody ;) A później już Cefeusz będzie wysoko i można palić. Ja też muszę ten kadr powtórzyć przy lepszych warunkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dominiksito napisał:

 

No musisz tylko odpokutować nowy zakup kilkoma tygodniami słabej pogody ;)

A nie. Ja na szczęście nie muszę. Kupiłem używaną :D

Chociaż znając życie, to pewnie prawdziwe astrofoto zacznę gdzieś dopiero pod koniec lipca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.