Skocz do zawartości
  • 0

Sw 150mm czy ts 152mm


MormegiL

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Kiedyś uczestniczyłem w nocnej sesji obserwacyjnej pod kątem przeglądu nieba z refraktorami Ed 72/400, 80/400, ED 80/600 i ED 120/900 w użyciu z różnymi szerokokątnymi okularami, z 14mm 82*, 18mm 82*, 24mm 82* i 30mm 82* włącznie. Widoki porównywałem z lornetkami 7x35, 7x50,  8x30 i 15x70. Moje odczucia były takie, że jeśli chodzi o skanowanie nocnego nieba widoki przez teleskopy były jedynie namiastką tego, co było widać przez lornetki. Żaden z teleskopów w konfiguracji z długoogniskowymi, szerokokątnymi okularami nie dał mi poczucia takiej przestrzenności obrazu, jak w lornetkach, nie mówiąc już o komforcie i wygodzie obserwacji (wyjątek dotyczył 15x70 na statywie).  Wniosek – jeśli nie interesują Cię US, lecz szerokie pola w małych powiększeniach, to kup dobrą lornetkę. Nocne obserwacje z Nikonem 8x30 E II na leżaku to tak, jakbyś wsadził głowę w Kosmos. Nie do porównania z jakimkolwiek teleskopem. 

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Darek_B napisał:

A z oczami wyraka to jakbyś wychylił głowę z ISSa.

Można tak chodzić całą noc ze szkłem na oczach..

 

Niestety nie mam lornetki z telekonwerterów Nikona 3z65 ED. Mam natomiast tę 2x53 z TC-E2 i Droga Mleczna w niej to cud, miód i orzeszki  :)

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, lumen napisał:

 

Niestety nie mam lornetki z telekonwerterów Nikona 3z65 ED. Mam natomiast tę 2x53 z TC-E2 i Droga Mleczna w niej to cud, miód i orzeszki  :)

Miałem 2x53 i 3x65 w odstępach czasu. Teraz ponownie wróciłem 2x53. Sowie Oczy wygrywają bezapelacyjnie pod względem wygody obserwacji. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lorneta kątowa przewyższa budżet.. Może by tak APM 20X100 pole 3,3 stopnia. 

Jednak najbardziej jestem za refraktorem tylko który.

Dziękuję bardzo wszystkim za podpowiedzi i wskazówki coś do wakacji muszę wybrać więc zostaje dalsze wertowanie internetu :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, MormegiL napisał:

Głównie chodzi mi o szerokie pole ale i o te 150mm przez które zobaczę już coś z ds.

No fakt że do ds-ów to tak naprawdę duże lustro ale z opini użytkowników tych refraktorow ponoć się nadają. 

 

Musisz znaleźć "złoty środek" między wielkością pola a zasięgiem. Nie da się mieć i tego i tego. Albo szeroko ale mały zasięg albo wąsko ale duży zasięg. 

Kwestia tego jak sobie każdy z Nas definiuje pojęcie zasięgu i szerokości/wąskości pola. 

 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, lumen napisał:

Nocne obserwacje z Nikonem 8x30 E II na leżaku to tak, jakbyś wsadził głowę w Kosmos. Nie do porównania z jakimkolwiek teleskopem. 

A miałeś okazję patrzeć, yyyyy - to znaczy: obserwować - przez Nikona WX?

Robię wszystko aby ponownie był na zlocie w Bukowcu.

 

A może ktoś chce nową Nikon 10x35 E II z polem 7,0o?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@MormegiL na to pytanie musisz już sam znaleźć odpowiedź ;) Zależy od tego, co chcesz obserwować i jakie masz niebo. Lornetki nie powodują magicznego zwiększenia zasięgu gwiazdowego, łatwiej się tylko przyjrzeć szczegółom które widzisz jednym okiem. Cudów nie ma, jeśli czegoś nie widzisz w jednym 100mm refraktorze bo jest za ciemne względem tła, to nie zobaczysz tego patrząc przez dwa naraz. Moim zdaniem wybór na szerokie pola rozkłada się tak:

 

                 |jasne niebo           |  ciemne niebo        |
jasne DS         |refraktor             |lorneta/refraktor     |
ciemne DS        |apertura+kamera+filtry|refraktor/duża lorneta|
bardzo ciemne DS |radioteleskop         |apertura              |

apertura = jak największe lustro (bo bardzo duże refraktory amatorskie nie istnieją) i pogodzenie się z faktem, że pola będą węższe

 

Zastanów się czego nie widzisz w dotychczasowym refraktorze, czy wynika to ze zbyt wąskiego pola, czy małej apertury. Może wystarczy dokupić okular z dłuższą ogniskową i większym polem własnym? Jakie możliwości daje miejscówka? Na ile mobilny musi być sprzęt? Refraktory i nawet newtony OTA do leciutkich, i malutkich nie należą. To że na skytee powiesisz i 20kg potwora z przeciwwagami, nie znaczy, że będzie Ci się to chciało dźwigać. Mi się akurat refraktor 152/1200 wygodnie przenosi. 11kg tuby z EQ5 i resztą gratów, w sumie ~40kg, to nie są jakieś wielkie ciężary :D no ale nie każdy tak chce...

 

Jeśli chcesz wiedzieć co ja bym wybrał na Twoim miejscu, to wziąłbym to co wziąłem - 152/1200, bo szerokie pola mnie nie interesują, tylko ma być do Słońca, na balkon i w trzeciej kolejności DSy. A lornet bardzo nie lubię, bo trzeba łeb odchylać do tyłu. Ale to nie wiem czy cokolwiek Ci to pomoże :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Każdy poleci Ci co innego, bo inaczej oglądamy niebo i interesują nas inne obiekty. 

Ja miałem już dużo różnych teleskopów. Zaczynając od 80/400 i 130/900 a później to już nie zliczę. 

Ogólne wskazówki od człowieka, który nabył pewne doświadczenie, i który weryfikował swoje wybory w czasie to:

- do wizuala nie bierz montażu EQ (chyba, że lubisz się wqurzać, ja wolę obserwacje)

- długie tuby refraktorów są bardzo niewygodne (pomyśl jak popatrzeć w zenit :ph34r:

- lornetka dla mnie to tak do 15x70 

- lorneta kątowa to waga refraktora x 2 a to wiąże się z 2x mocniejszym montażem (w dużym uproszczeniu) 

- Newton jest... Jak to powiedzieć... Frania, betoniarka itp. Ale nie ma chyba nic lepszego w zasięgu dużych luster. 

Kiedyś pogniewałem się z Newtonem, teraz mam N150/750 i N203/800.

Newton to najlepszy stosunek cena do możliwości. 

- refraktory F5 jak 120/600, 150/750. Można do DSów w kontekście. Ale N150/750 lepszy. Tylko kolimować gada trzeba. 

- refraktory 100 F6 to takie optimum dla wielu. A ja lubię też Bressera 102/460. Ten zostanie ze mną chyba na zawsze. 

- Mak 127, brać, ale jako drugi teleskop. Trzeba mieć coś do szerokich pól. 

 

To powyżej, to moje przemyślenia, inni mogą uważać zupełnie inaczej i też będą mieć rację. Bo każdy z nas ma swoje kółko przyzwyczajeń i zainteresowań. Sam musisz ustalić co Tobie będzie najbardziej leżeć. To co dobre dla jednej osoby niekoniecznie będzie pasować innej. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, kjacek napisał:

Każdy poleci Ci co innego, bo inaczej oglądamy niebo i interesują nas inne obiekty. 

Ja miałem już dużo różnych teleskopów. Zaczynając od 80/400 i 130/900 a później to już nie zliczę. 

Ogólne wskazówki od człowieka, który nabył pewne doświadczenie, i który weryfikował swoje wybory w czasie to:

- do wizuala nie bierz montażu EQ (chyba, że lubisz się wqurzać, ja wolę obserwacje)

- długie tuby refraktorów są bardzo niewygodne (pomyśl jak popatrzeć w zenit :ph34r:

- lornetka dla mnie to tak do 15x70 

- lorneta kątowa to waga refraktora x 2 a to wiąże się z 2x mocniejszym montażem (w dużym uproszczeniu) 

- Newton jest... Jak to powiedzieć... Frania, betoniarka itp. Ale nie ma chyba nic lepszego w zasięgu dużych luster. 

Kiedyś pogniewałem się z Newtonem, teraz mam N150/750 i N203/800.

Newton to najlepszy stosunek cena do możliwości. 

- refraktory F5 jak 120/600, 150/750. Można do DSów w kontekście. Ale N150/750 lepszy. Tylko kolimować gada trzeba. 

- refraktory 100 F6 to takie optimum dla wielu. A ja lubię też Bressera 102/460. Ten zostanie ze mną chyba na zawsze. 

- Mak 127, brać, ale jako drugi teleskop. Trzeba mieć coś do szerokich pól. 

 

To powyżej, to moje przemyślenia, inni mogą uważać zupełnie inaczej i też będą mieć rację. Bo każdy z nas ma swoje kółko przyzwyczajeń i zainteresowań. Sam musisz ustalić co Tobie będzie najbardziej leżeć. To co dobre dla jednej osoby niekoniecznie będzie pasować innej. 

Lornetka kątowa to waga 2x refraktora? Ja porównam posiadane u siebie sw 150/750 i apm 100/45 i tutaj waga sw z okularami 2" i montażem stalowym jest wyższa od apm i to o kilka kg.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, peter5 napisał:

Lornetka kątowa to waga 2x refraktora? Ja porównam posiadane u siebie sw 150/750 i apm 100/45 i tutaj waga sw z okularami 2" i montażem stalowym jest wyższa od apm i to o kilka kg.

To albo odejmij wagę montażu, albo dodaj do lornetki :grin:. Napisałem poniżej przecież, że to zgrubnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, peter5 napisał:

Zapraszam do mnie to sobie sam zważysz:emotion-5:

No ale Ty porównujesz wagę refraktora 150/750 a ja 100/460 :grin:.

Ten pierwszy to rzeczywiście trochę waży, ten drugi malutko :grin:

Gdybyśmy trochę poważniej chcieli porównywać lornetę 100mm z refraktorem, to uczciwiej by było wziąć taki 120/600, bo wg tego co na forum czytałem zasięg lornety, to zasięg refraktora o aperturze 1,2 lornety :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, kjacek napisał:

No ale Ty porównujesz wagę refraktora 150/750 a ja 100/460 :grin:.

Ten pierwszy to rzeczywiście trochę waży, ten drugi malutko :grin:

Gdybyśmy trochę poważniej chcieli porównywać lornetę 100mm z refraktorem, to uczciwiej by było wziąć taki 120/600, bo wg tego co na forum czytałem zasięg lornety, to zasięg refraktora o aperturze 1,2 lornety :flirt:

Te wyliczenia to są dobre na papierze. Czytałeś, a ja to widzę w realu. Ja widzę więcej przez apm niż przez tą kiepską optycznie tubę sw 150 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, peter5 napisał:

Te wyliczenia to są dobre na papierze. Czytałeś, a ja to widzę w realu. Ja widzę więcej przez apm niż przez tą kiepską optycznie tubę sw 150 mm. 

A to już inna sprawa. Dobra optyka pokaże i więcej i ładniej. Czy więcej niż 150mm refraktor, to już właściciel może powiedzieć. Refraktor to układ, gdzie po drodze jest jeszcze okular, słabe okulary to słaby obraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chcesz teleskop do obserwacji mgławic i galaktyk to kupno refraktora achromatycznego mija się z celem, lepiej kupić większego Newtona kosztem ciut gorszego obrazu ale za to na korzyść większego zasięgu i jasności obserwowanych obiektów bez uciążliwej abberacji chromatycznej która zabija obraz 

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, krzysiek81 napisał:

Jeśli chcesz teleskop do obserwacji mgławic i galaktyk to kupno refraktora achromatycznego mija się z celem, lepiej kupić większego Newtona kosztem ciut gorszego obrazu ale za to na korzyść większego zasięgu i jasności obserwowanych obiektów bez uciążliwej abberacji chromatycznej która zabija obraz 

Jak uważasz, ze na niskich i średnich powiększeniach duży achromat zabija detal DSów aberracją, to idź do lekarza (pytanie którego, okulisty czy psychologa) bo coś Ci się najwyraźniej w głowie zabija. Sory, że tak okrutnie potraktowałem kolegę, ale nie mogę czytać takich bzdur....człowiek nigdy najwyraźniej nie widział DSa ze szkła 150mm. a totalnie bzdurne teorie trzeba chyba już po prostu tępić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.