Skocz do zawartości

Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

  • Darek_B zmienił(a) tytuł na Wenus 2021-22
  • 1 miesiąc temu...

11.03.2022
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 PDS
Montaż: EQ5 opaskowany (OnStep)
Sensor: pierwsze zdjęcie - svBony sv305, drugie zdjęcie - T7m 
Soczewki: Angeleyes barlow x5 (ale daje x3)
Filtr: svBony Moon Filter
Apki: SirilIC, Photoshop, PIPP, AutoStakkert, RegiStax 6

 

wenus-2022-03-11-001.jpg.4b429574d72999aa9ac84717dfc288cc.jpg

 

wenus-2022-03-11-002.jpg.c8372367f5087b65586114f6273b6544.jpg

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza nastała w temacie, tymczasem Wenus pomalutku zbliża się do maksymalnej elongacji i jest bardzo jasna. Oglądałem ją sobie dzisiaj (znaczy właściwie wczoraj, 13.03) nad ranem - seeing słaby, ale coś takiego udało się wyrzeźbić:

 

460792911_2022-03-13wenus.png.7041da577b0c4f4ea31d177e3d02b7c8.png

 

- achromat 150/1000 (ale Firecapture podaje, że ogniskowa 1050mm - nie wiem skąd wie?) + barlow GSO 2x (ale w takim układzie jak było daje ok 2,3x) - finalnie wg Firecapture ogniskowa wyszła 2450mm;

- kamera ZWO ASI462MC;

- filtr ZWO 850nm.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobrychemik Pozwolę sobie zaczepić bo,

 

Mam takie pytanie do osób mających pojęcie w temacie filtrów i Wenus - czy da się wyciągnąć chmury na Wenus czymś innym, niż dedykowanym filtrem? Płacić 1k tylko po to, by zobaczyć chmury na jednej planecie jakoś mi się nie kalkuluje. Czy zastosowanie jakiejś mieszanki IR pass / cut, UHC, czy wąskopasmowych pozwoliłoby rozróżnić cokolwiek na Wenerze? Albo inaczej pytając - jak najtaniej zobaczyć chmurki na Wenus? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej wiedzy, ale gdzieś czytałem że ludzie kombinują za pomocą IRa właśnie - na teraz nie pamiętam, ale wydaję mi się że trzeba wejść w dedykowany jednak filter ponieważ owe chmury są dostrzegalne tylko w konkretnych pasmach danego filtra, faktem jest jak piszesz że cena jest duża a użycie tylko na jednym celu więc to tylko dla maniaków tej planety raczej albo dla kogoś kto zarabia więcej niż typowy kowalski

Edytowane przez lagata1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, karp_killer napisał:

@dobrychemik Pozwolę sobie zaczepić bo,

 

Mam takie pytanie do osób mających pojęcie w temacie filtrów i Wenus - czy da się wyciągnąć chmury na Wenus czymś innym, niż dedykowanym filtrem? Płacić 1k tylko po to, by zobaczyć chmury na jednej planecie jakoś mi się nie kalkuluje. Czy zastosowanie jakiejś mieszanki IR pass / cut, UHC, czy wąskopasmowych pozwoliłoby rozróżnić cokolwiek na Wenerze? Albo inaczej pytając - jak najtaniej zobaczyć chmurki na Wenus? 

 

Schlebiasz mi pytaniem, ale nie będę się tu wymądrzał, bo się nie orientuję w tym temacie. Może @Tuvoc pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, karp_killer napisał:

Mam takie pytanie do osób mających pojęcie w temacie filtrów i Wenus - czy da się wyciągnąć chmury na Wenus czymś innym, niż dedykowanym filtrem? Płacić 1k tylko po to, by zobaczyć chmury na jednej planecie jakoś mi się nie kalkuluje. Czy zastosowanie jakiejś mieszanki IR pass / cut, UHC, czy wąskopasmowych pozwoliłoby rozróżnić cokolwiek na Wenerze? Albo inaczej pytając - jak najtaniej zobaczyć chmurki na Wenus? 

Chmury na Wenus są widoczne w ultrafiolecie, od biedy po taniości można spróbować filtra fioletowego (Wratten nr 47) + IR cut (bo ten Wratten przepuszcza też podczerwień), ale pewnie efekty nie będą tak spektakularne, jak z dedykowanym filtrem UV. Z kolei w podczerwieni można zobaczyć emisję termiczną z powierzchni - @Lukasz83 jakiś czas temu nam to tu zaprezentował - tu można po taniości kupić filtr "germanowy" (1000nm) od Chińczyków albo próbować np. z filtrem 850nm.

W obu przypadkach problemem będzie czułość kamery, która zarówno w ultrafiolecie jak i w nieco dalszej bliskiej podczerwieni nie jest szałowa. A, no i do UV najlepiej nie korzystać z żadnego szkła po drodze (czyli najlepszy będzie jakiś cassegrain bez żadnych barlowów, korektorów itp.), bo szkło generalnie sporo ultrafioletu nam pochłania :(

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, knowak napisał:

dokładnie nad tym samym myślałem - jakie mogą być przeszkody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam tutaj - w 2020 miałem lepsze wyniki ;)

 

 

 

Dodam tylko, że w obecnym sezonie to już "po grzybach" jeśli chodzi o ciemną stroną - obecnie faza jest zbyt duża.

Poza tym i tak na przełomie 2021/2022 nie było na to szans - za niskie położenie Wenus względem Słońca po zachodzie. 

Idealne warunki były w maju 2020

 

Kolejne dobre warunki - październik i listopad 2026

 

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Lukasz83 napisał:

 

Idealne warunki były w maju 2020

 

 

5 minut temu, knowak napisał:

 

Z rozrzewnieniem wspominam, chociaż moje obserwacje dużo skromniejszego kalibru. :)

 

:)

Telefonem bez prowadzenia
10.05.2020

 

Teleskop: Sky-Watcher BKP 130/650
Montaż: AZ3
Sensor: Xiaomi Redmi Note 7
Ekspozycja: 25 najlepszych klatek z 7000
Soczewki: WA 66 6mm + Barlow x3

 

wenus-2020-05-10-001.thumb.jpg.682ebededb3a3c0143dacc3bf2c4d5b9.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Kolejne dobre warunki - październik i listopad 2026

A może warto spróbować w sierpniu przyszłego roku? Podczas koniunkcji Wenus będzie maksymalnie ponad 40 stopni nad horyzontem - co prawda będzie też mniej niż 8 stopni od Słońca - ale powinno dać radę :D

A jak nie, to chociaż taki dajny pierścionek powinno udać się zarejestrować.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 14.03.2022 o 17:00, dobrychemik napisał:

 

Schlebiasz mi pytaniem, ale nie będę się tu wymądrzał, bo się nie orientuję w tym temacie. Może @Tuvoc pomoże?

Cześć, wybaczcie, że dopiero teraz odpisuję, ale miałem pracowity miesiąc... W sumie to już na to pytanie odpowiedział kolega @Krzysztof z Bagien . Warto zobaczyć na efekty takiego połączenia - pisał o tym i pokazywał @Lukasz83 tutaj https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11278-wenus-20162017/

Sam także miałem zestaw Wratten 47 + BG 39 i efekty oczywiście były widoczne, ale nie tak dobrze jak w dedykowanym U-Venus. Co do spodziewanych rezultatów to należy przede wszystkim pamiętać, że będą tym lepsze im większa apertura/jasność teleskopu będzie dostępna. Do tego oczywiście dobra kamera - moja ASI 462MC daje sobie pięknie radę w paśmie bliskim UV i gorąco ją polecam.

 

W dniu 14.03.2022 o 17:14, Krzysztof z Bagien napisał:

Chmury na Wenus są widoczne w ultrafiolecie, od biedy po taniości można spróbować filtra fioletowego (Wratten nr 47) + IR cut (bo ten Wratten przepuszcza też podczerwień), ale pewnie efekty nie będą tak spektakularne, jak z dedykowanym filtrem UV. Z kolei w podczerwieni można zobaczyć emisję termiczną z powierzchni - @Lukasz83 jakiś czas temu nam to tu zaprezentował - tu można po taniości kupić filtr "germanowy" (1000nm) od Chińczyków albo próbować np. z filtrem 850nm.

W obu przypadkach problemem będzie czułość kamery, która zarówno w ultrafiolecie jak i w nieco dalszej bliskiej podczerwieni nie jest szałowa. A, no i do UV najlepiej nie korzystać z żadnego szkła po drodze (czyli najlepszy będzie jakiś cassegrain bez żadnych barlowów, korektorów itp.), bo szkło generalnie sporo ultrafioletu nam pochłania :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.