Skocz do zawartości

Saturn z Jupiterem przyszli 2021


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Misza napisał:

A przy okazji jeszcze kwestia o której myślę od dłuższego czasu, czy w przypadku planet jest możliwość ułatwienia sobie ustawiania ostrości odpowiedniej średnicy maską bathinova ?

 

Musiałbyś ustawić ostrość na gwieździe będącej na tej samej wysokości, dla teleskopu co dobrze trzyma mechanicznie ostrość... jest to trochę  mało praktyczne, szczególnie dla kamer mono, gdzie między różnymi filtrami i tak będzie trochę różnicy - czy to przez je same czy różnice dyspersji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karp kupił kolorową kamerę (koloru szarego - svBony 305).

Trochę się bałem, że jakość będzie leżeć w stosunku do focenia w czerni i bieli przez IR Pass. Myślę, że nie jest tak źle zważywszy na średnicę tuby i warunki. A fociłem już przy jasnym niebie (skończyłem 4:40), stąd disco obwódka. 

 

14.07.2021

Teleskop: Sky-Watcher 150/750 PDS
Montaż: EQ5 opaskowany (OnStep)
Sensor: svBony sv305
Ekspozycja: 4x3min na Jowisz
Soczewki: Chiński noname barlow x5 (ale daje x3)
Filtr: svBony Moon Filter
Apki: Photoshop, Topaz DeNoise AI, PIPP, AutoStakkert, RegiStax 6

 

jowisz-2021-07-14--ani1-002.gif.47112b3a17e9ffab6f4bd295545a8ed0.gif

 

 

 

Edytowane przez karp_killer
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś było pierwsze światło dla Omegona VeLOX 178C. W Łodzi było baaaaardzo turbulentnie....

Mak 180 + ADC + HEQ5. 40% z 1680 klatek, PIPP, AS3, Regi, Gimp.

 

Przy okazji: Skajłoczerowy Maksutov 180mm w opcji: Vixen mirror box + ADC + Omegon ma ogniskową 2900 mm.

Jupiter180mm+Omegon178c.jpg

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, karp_killer napisał:

Czy dużo czasu zajmuje poprawne ustawienie? Czy warunki wymagają częstych korekt? To jest wszystko łączone na 1,25'?

Szczerze mówiąc jest prostsze niż myślałem, korektor ma poziomicę, która bardzo pomaga w ustawieniu go równolegle do Ziemi, potem manipuje się przekładniami po równo by odpowiednio ustawić niwelację dyspersji. Przed zdjęciem tego Jowisza ustawienie korektora zajęło mi około 1-2 minut. Trzeba w sharpcapie albo fircapture podkręcić ekspozycję żeby pojawiła się wyraźna dyspersja na obrazie. Przy większych ogniskowych podczas kręcenia wajchami obraz planety może uciec z monitora więc trzeba to uważnie robić :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, karp_killer napisał:

Potrzebujesz więcej pikseli, żeby było z czego. Oddal sensor od barlowa, kup mocniejszy barlow, daj drizzle podczas stackowania <- każde trochę pomoże. 

No to ja już zgłupiałem.....

1. Patrzałem na Wasze zdjęcia powyżej i wszyscy macie rozdzielczość poniżej 1000x1000 (tylko Lulu ma z ED120 właśnie x1000.

Celowo zmniejszyłem rozdzielczość nagrywania na 720P, a teraz mówisz że powinno być więcej?.

2. Barlow daje mi ogniskową 2250mm czyli robi się F18,75 - to jeszcze za mało?. Mam przedłużkę GSO około 65mm, te 65 mm coś dołoży?.

3. Nie wiem jednego, z składaniu klipów MOV na AVI w PIPP, program zawsze chce kroić klatkę do około 443x443 (gdy zaznaczysz że to Planeta, zostawić tak czy nie pozwalać na zmniejszenie rozdzielczości (w oknie podglądu obiekt robi się większy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegół na obrazku zależy przede wszystkim od apertury teleskopu i doboru odpowiedniego pixela w kamerce, poczytaj sobie o kryterium Nyquista (dobór ogniskowej wypadkowej do kamerki i apertury teleskopu, w praktyce to dobór krotności barlowa). Pamiętaj, że krotność nominalną barlowa można łatwo zmienić oddalając lub przybliżając soczewką do matrycy, ewentualne błędy na obrzeżach obrazka w przypadku planet nie maja żadnego praktycznego znaczenia). Jeśli to Ci w czymś pomoże, to ja obrabiam fotki w kolejności:

Autostakkert (stackowanie)

Astra Image (dekonwulacja wg Nyguista) - bez tego nie ma mowy o sensownym tzw. detalu w naszych polskich warunkach)

Fitswork - do składania RGB (Luminację dodaje w PS do koloru)

PS lub innym programik do zabawy z grafiką wynikową.

 

 

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, wampum napisał:

No to ja już zgłupiałem.....

1. Patrzałem na Wasze zdjęcia powyżej i wszyscy macie rozdzielczość poniżej 1000x1000 (tylko Lulu ma z ED120 właśnie x1000.

Celowo zmniejszyłem rozdzielczość nagrywania na 720P, a teraz mówisz że powinno być więcej?.

Chodzi tylko o to, żeby planeta zajmowała więcej pikseli.

 

54 minuty temu, wampum napisał:

2. Barlow daje mi ogniskową 2250mm czyli robi się F18,75 - to jeszcze za mało?. Mam przedłużkę GSO około 65mm, te 65 mm coś dołoży?.

 

Tutaj była dyskusja o doborze światłosiły do rozmiaru piksela:

ale dotyczy umieszczania gołego sensora w płaszczyźnie ogniskowej teleskopu. Z fotografią afokalną telefonem coś pewnie trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę.  chyba na to samo wychodzi (choć obiektywik telefonu pewnie trochę obniży jakość) - jaki dokładnie masz model telefonu?

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, WielkiAtraktor napisał:

Chodzi tylko o to, żeby planeta zajmowała więcej pikseli.

 

Dokładnie. Nie wiem @wampum, czy robisz resize tego, co tu pokazujesz. Jeśli nic nie zmniejszasz, to znaczy, że planeta składa się ze zbyt małej liczby pikseli, żeby cokolwiek poszaleć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.