Skocz do zawartości

Zasilanie polowe - gotowe rozwiązania?


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, monter napisał:

 

Jeżdżąc autem w teren i zasilając setup z gniazdek zapaliczki (przetwornica do lapka, montaż, grzałki z 12V) nigdy nie wyłączałem silnika podczas sesji. 

Plusy: ciepło w aucie zimą, ładowanie akumulatora, brak odcinania prądu w gniazdach zapalniczki

Minusy: spalana benzyna

i wdychasz spaliny, jak jadę pod ciemne niebo to chyba jednak warto pooddychać świeżym powietrzem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, monter napisał:

Jeżdżąc autem w teren i zasilając setup z gniazdek zapaliczki (przetwornica do lapka, montaż, grzałki z 12V) nigdy nie wyłączałem silnika podczas sesji. 

Plusy: ciepło w aucie zimą, ładowanie akumulatora, brak odcinania prądu w gniazdach zapalniczki

Minusy: spalana benzyna

To też jest wyjście, choć niezbyt ekonomiczne. Silnik na postoju zużywa 0,5 - 2l paliwa, w zależności od wielkości. Przyjmując 1 litr, przy sesji 10h daje to już 60 zł przy obecnych cenach :) Jeśli potrzebujesz sporo prądu, to inwestycja w dodatkowy akumulator powinna się zwrócić po kilku - kilkunastu sesjach. A do ogrzewania najlepiej kupić ogrzewanie postojowe, zużycie 0,1 l / h i nieograniczone ciepło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bartolini napisał:

sprawdzałeś jak twoja astro-skrzynka działa na napięciach poniżej 12V? Przy sterownikach krokowców bywają z tym problemy.

W zasadzie nie. Ale zakładam, że dopóki będzie powyżej 7V zgodnie ze specyfikacją RAMPS-a, to wszystko będzie ok. Silniki są nominalnie na 2-3V a Arduino na 5V więc wydaje się ok. Cóż, nie mam zasilacza którym mógłbym to sprawdzić na 100%. Zobaczymy ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tomchm napisał:

Dodatkowo w moim samochodzie nie da się wyłączyć świateł do jazdy dziennej podczas pracy silnika. Należałoby mocno pogrzebać w elektronice sterującej samochodem, a samo auto niestety nie posiada oddzielnego bezpiecznika do tych świateł :(

Powinno się za to wieszać producentów za ja*a. Najgorsze, najczystsze zło nowoczesnych aut.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiazaniu do wczorajszej wymiany doswiadczen z Belhurem podczas astropiwka.

Moj zestaw dawniej (2011-2018) wygladal tak:

1360911125_20211123_1359362.thumb.jpg.14742acf46a58fe5a79e29e6323b3f30.jpg

W pudeleczku czerwonym dwa uklady jeden to stepdown z 12v na 8.4 do Canona wyswietlacz pokazuje napiecie wejsciowe i mozna kontrolowac stan akumulatora ja pilnowalem by nie spadlo ponizej 11V:
https://a.aliexpress.com/_u838xA

I prosty sterownik i do tego Grzaleczka:
https://a.aliexpress.com/_uRE4sY

 

A dzis wyjazdowo mi blizej tego.

Akurat tu mam mini pakiet litowcow.

1154418329_20211123_1451132.thumb.jpg.73666b8865dc96d0292227cb02232e17.jpg

Edytowane przez ax
Dodatek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

@axSporo kabli :) Całe szczęście wrzuciłem wszystko do jednej skrzyneczki dzięki temu potrzebuję tylko jednego kabla: od akumulatora do wtyku zasilania.

 

 

No to taki skladak ale nazwijmy to modulowo jest, bo mam jeszcze 3cia wersje z duzego powerbanka (Wersja podrozna w do Samolotu) ktory na Quick Charge 3.0 daje 2A na 12V

I te kablologie tez sie spinaja.

Sporo tu zasilania na wyjsciu

* Canon

* 2x grzalki osobno podpiete.

* Zasilanie monta

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update: skompletowałem już zestaw zasilający. Akumulator AGM 12V 9Ah po 80minutach zasilania skrzynki przy włączonym śledzeniu stracił 0.18V napięcia na zaciskach: z 12.72V do 12.54V w warunkach pokojowych. Wydaje się że jest ok, bo w sumie nie ładowałem go tylko wziąłem prosto w stanie takim, jak go kupiłem. Jeśli ten trend jest w przybliżeniu liniowy to do 11V może spokojnie pociągnąć jeszcze z 8h. Czyli razem jakieś 9h. Wydaje się to spełnieniem moich założeń bo nawet jeśli na mrozie wydajność spadnie powiedzmy o 40% to mam wciąż 5h spokojnej pracy montażu. Czyli jestem zadowolony ;)

Teraz nic, tylko zabrać setup na wycieczkę w plener :)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, isset napisał:

Zrobisz jak będzie okazja takie pomiary w polu przy obecnych temperaturach? I powiedz co miałeś podpięte? Tylko montaż? 

 

Jeśli nie będzie padać to może po prostu wystawię sprzęt na balkon na noc. 

Tak, mam podpięty tylko montaż. 

Kamerkę mam bez chłodzenia zasilaną przez USB z laptopa. Grzałek na Newtona za bardzo nie potrzebuję. Focusera jeszcze nie mam. Więc niedużo jest podpięte, tylko Arduino Mega, dwa drivery + silniki no i wentylator.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update:

W końcu trafiła się bezchmurna noc. Temperatura w okolicach zera, może nawet mniej. Montaż z włączonym śledzeniem chodził na balkonie przez jakieś 6h, akumulator był "naładowany" do >13.4V, po nocy napięcie wynosi ok. 12.4V. Pomiary trochę na oko, ale moim zdaniem akumulator AGM o pojemność 9Ah to właśnie to, czego szukałem. Wydaje mi się że kupno silników o minimalnej rezystancji koniec końców się opłaciło.

 

Gorzej z laptopem. Wydaje mi się że chodził jakieś 4h max, sprawdzę jeszcze dziś dokładniej, ale może się okazać konieczne kupno drugiej baterii na zapas. 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zasilania polowego używam własnej produkcji zasilania. Składa się ono z:

  1. 2 x europower ep17-12 12v 17ah agm - 2 x 245zł
  2. zabezpieczenie akumulatora 12v 50a - 80zł
  3. Oryginalny zasilacz XBOX 360 203W - 99zł
  4. Ładowarka do akumulatorów agm żelowych Tuborg TC-3.0 6V 12V 3A - 99zł
  5. Skrzynka narzędziowa Qbrick Regular R-box 16 profi,- 30zł
  6. gniazda, przełączniki, amperomierz/voltomierz - 35zł

Razem wyszło 833zł po cenach jakich kupowałem w okresie marzec-kwiecień 2021. Nie mniej z ciekawości spojrzałem na te akumulatory i w tym samym sklepie obecnie ich cena wzrosła o 50zł za sztukę czyli do 295zł. Akumulatory są połączone równolegle co daje nam 34Ah. Ze skrzynki mam wyprowadzone wyjścia zapalniczkowe 12V. Jeśli mam dostęp do prądu mogę sobie podłączyć pod niego np. opaski grzewcze, a resztę sprzętu ciągnąć z akumulatorów. Jest to fajne w przypadku niepewnego zasilania np. na zlotach gdzie zdarzają się „wystrzały” zabezpieczeń, np. ostatni zlot jesienny :). Całość jak na zawartość uważam za bardzo kompaktową, wymiary skrzynki to dług x szer x wys: 38x23x22. Waga zbliża się do 15kg.

2021-12-10_21-17_37_6D.JPG.c38528e4d219f7d4488f1541ab927e61.JPG

2021-12-10_21-18_15_6D.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

według mnie to jest zasilacz sieciowy, który jest wykorzystywany jeśli jest możliwość podpięcia pod sieć, w warunkach polowych energia brana jest z akumulatorów.

 

Mam jeszcze jedną rozkimnę, czy powinno się stablilizować napięcie 12v z akumulatora. Chcę zbudować swojego "astro power huba" i zastanawiam się czy podpinać bezpośrednio do eq6, chłodzenia kamery, fokusera, karuzeli i grzałki czy jednak dać jakąś wydajną przetwornicę, ewentulanie kilka słabszych po jednej na wyjście.

Edytowane przez malebranchi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 29.12.2021 o 15:10, malebranchi napisał:

 

Mam jeszcze jedną rozkimnę, czy powinno się stablilizować napięcie 12v z akumulatora. Chcę zbudować swojego "astro power huba" i zastanawiam się czy podpinać bezpośrednio do eq6, chłodzenia kamery, fokusera, karuzeli i grzałki czy jednak dać jakąś wydajną przetwornicę, ewentulanie kilka słabszych po jednej na wyjście.

 

Witam,

odkopie trochę temat gdyż właśnie planuje także zmontować zasilanie i akurat mam takie samo pytanie na które nie było odpowiedzi.

Z akumulatora planowałem jedną przetwornice na 8,4V do aparatu, drugą  do pod usb, i właśnie pytanie co zresztą czyli DC12V , (głównie montaż, może grzałki) czy bezpośrednio z aku czy jednak coś pomiędzy wstawiać? Jakieś zabezpieczenie potrzebne? Proszę o odpowiedź, zielony w tych tematach jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lkosz napisał:

Jak bardzo niestabilnym 12V?

 

Może to moja psychika tylko ale podpinając kamere za ponad 10k do aku to jakoś mi nieswojo:) ale w międzyczasie znalazłem przetwornice step up/down na 12v z ograniczeniem prądowym. Wiec po dodaniu filtru i bezpiecznika więcej do szczęści nie potrzeba. W sumie to od 12 z kawałkiem do 11 z kawałkiem nie powinno być zauważalne dla sprzętu a jednak w głowie coś tam siedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebawem ceny prądu doskoczą do tych za kamerę więc bez obaw :)
Możesz zrobić zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na transilu, ale akurat ogniwa elektrochemiczne są jednymi z doskonalszych źródeł prądu stałego. Wymagają tylko zabezpieczenia przed zwarciem i zbyt głębokim rozładowaniem. Ograniczenie prądowe w przetwornicy nie jest zabezpieczeniem. W ogóle jeśli nie ma potrzeby, to lepiej przetwornicę usunąć z obwodu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to kamera ZWO, to zasilanie 12V idzie tylko na peltiera i wentylator, czyli nie wpływa na samo robienie zdjęć. W instrukcji jest podany zakres napięć, zwykle sprzęt astro działa w zakresie dla akumulatora. Sam akumulator daje napięcie pozbawione zakłóceń, a przetwornica jedynie je dokłada :) Najlepiej dać tylko zabezpieczenia jak pisze Ikosz.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
W dniu 20.07.2022 o 15:43, MateuszW napisał(a):

Jeśli to kamera ZWO, to zasilanie 12V idzie tylko na peltiera i wentylator, czyli nie wpływa na samo robienie zdjęć. W instrukcji jest podany zakres napięć, zwykle sprzęt astro działa w zakresie dla akumulatora. Sam akumulator daje napięcie pozbawione zakłóceń, a przetwornica jedynie je dokłada :) Najlepiej dać tylko zabezpieczenia jak pisze Ikosz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.