Skocz do zawartości

Dylematy mobilności


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

A ja nie wiem @kubaman po co tak kombinujesz. Jeśli chcesz mieć guider dla Canona to adapter zimna stopka i jakiś 30mm guidescope...Jeśli według ciebie to będzie za dużo ważyć to mam zrobiony guidescope na bazie chyba reduktora ogniskowej GSO 0.5. Wątek był na astromaniaku.  Wszystko zrobione na drukarce 3d. Waga to nie wiem czy 200 gramów będzie a na tym dokładnie było prowadzone to zdjęcie M101 z 3 strony. Zatem się da...Odstąpię za koszty przesyłki + symboliczny browar. No może 2 browary :)

 

guidescope.jpg

Edytowane przez JustinSullivan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, JustinSullivan napisał:

Jeśli według ciebie to będzie za dużo ważyć to mam zrobiony guidescope na bazie chyba reduktora ogniskowej GSO 0.5. Wątek był na astromaniaku. 

Ja też zrobiłem taki guider, reduktor 0,5x jako obiektyw, a korpus to tulejka z barlowa GSO2x. Parametry to 93 mm ogniskowej f/3.9

 

Są też takie wynalazki: https://pl.aliexpress.com/item/4001016979552.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.11514fa538WoBh&algo_pvid=33f72a04-fd6e-470e-94f0-5f99f6259be1&algo_exp_id=33f72a04-fd6e-470e-94f0-5f99f6259be1-8&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000022883816881"}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JustinSullivan , nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale to jest propozycja sprzedaży?

Jeśli tak to chętnie :)

 

Co do klina paralaktycznego - chodzę wokół tego jak wokół jajka, ale chyba skończy się na tym william optics.

Koszmar Krakusa - klin wartości 2/3 ceny montażu...

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

Justin, nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale to jest propozycja sprzedaży?

Jeśli tak to chętnie :)

 

Co do klina paralaktycznego - chodzę wokół tego jak wokół jajka, ale chyba skończy się na tym william optics.

Koszmar Krakusa - klin wartości 2/3 ceny montażu...

Ja bym to potraktował jako część montażu, tak jak w normalnych montach eq :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kubaman napisał:

@JustinSullivan , nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale to jest propozycja sprzedaży?

Jeśli tak to chętnie :)

 

Sprzedaży?  Raczej chęć pomocy. Sama soczewka kosztowała chyba z 70 zł więc oddanie za cenę browaru to nie jest interes dla mnie.. Ale jeśli ci to pomoże a mi zalega to czemu nie. Notabene....uwierz.....ASIAIR to jest to czego potrzebujesz do takiego sprzętu. Z całym szacunkiem do astroberry (miałem) łatwość, wygoda i szybkość ustawienia sesji  jest nieporównywalna.  W tym  nie można się nie zakochać. ASIAIR v1 to nie ten kierunek bo nie obsłuży ci grzałek. Tylko PRO lub PLUS

Edytowane przez JustinSullivan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby czytający mogli ewentualnie wybrać z tego coś dla siebie, to zapodaje jak wygląda mój - prawie skończony zestaw MINI, ale będący moim jedynym zestawem (potrzebowałem czegoś małego).

 

Cały astrograf wygląda tak:IMG_8714.thumb.JPG.7ce9f7a1539a33e50a44755b1fd7dbaf.JPG

 

- Montaż - SW AZ GTi

- Pręt i przeciwwaga z Teleskop Austria

- Obiektyw Samyang 135mm (wersja Cine)

- Kamera QHY 178mm-c + koło filtrowe ZWO EFW mini + filtry Astronomik LRGB+Ha12nm

- Guider - samoróbka na bazie reduktora ogniskowej + przerobiony w Astrokraku lata temu fokuser ze starego obiektywu Feda + ASI 120mm

- Szukacz projekcyjny

 

W drodze Focuser One i silnik do niego.

 

Zbliżenie na guider:

 

IMG_8720.thumb.JPG.91e0fe7e6c374c5f65a57bf6d004a5ce.JPG

 

A tak rozwiązałem mocowanie pręta przeciwwagi od SW SA (widać wymienione łożysko na SKF - bo przypadkiem takie miałem). Od strony gniazda jest śruba motylkowa M8 z tulejkami redukującymi luz, a od strony przeciwwagi podkładka, nakrętka M8 i dopiero ta specjalna "nakrętka" M8 o długości 3cm:

 

IMG_8721.thumb.JPG.20b779ac6df6e211d79a3339fd045472.JPG

 

Sam montaż ostatnie dwa dni poprawiałem po chińskich rączkach. Kasowałem gigantyczne luzy i wymieniłem chiński smalec na profi Castrol LMX (nazywanie tego czegoś co tam dali smarem, obraża prawdziwe smary), czyszcząc przy okazji wszystko z opiłków metalu.

 

IMG_8705a.jpg.ff84dfa5a3739b11356b0855a1ab6030.jpg

 

Najwięcej czasu straciłem na szukanie powodu dziwnej pracy silników i w końcu znalazłem, że oś wyjściowa ma luz w samej osi, co udało mi się skasować dając dodatkową przekładkę (super cienką) pomiędzy tą oryginalną a zapinkę. Teraz to brzmi jak zupełnie inny montaż, ale chyba trzeba pomyśleć nad zamianą tych dwóch zębatek na koła na paski zębate (te koła mają tą samą średnicę i ilość zębów).

Niestety teraz nie mam jak zrobić testów, bo ledwo skończyłem to spadł śnieg i tylko dzieci mają radochę, a ja chmury...

 

Edytowane przez Piotrek L.
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2021 o 16:52, kubaman napisał:

Tymczasem pojawił się pręt przeciwwagi, na razie nie docięty

Sugerowałbym jak największą przeciwwagę na jak najmniejszym ramieniu. Nie będzie się gibać, sprężynować i tak dalej. Oczywiście w granicach rozsądku jeżeli chodzi o to jak największe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, kubaman napisał:

Mam ale nie odpaliłem jeszcze - boję się.. 

 

A co do guidera to znalazłem takie coś jeszcze i myślę czy da się to pożenić

 

IMG_20211128_190100.thumb.jpg.a0fbdb33d85e5bf8bbeda778eb7f13a9.jpg

Ja ma taki adapter. Trzeba skrócić/obciąć rurkę szukacza. 

finderscope adapter.jpg

adapter ze stopką szukacza.stl

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Robson_g napisał:

Dziwne macie wyobrażenie mobilności. Kamery, guidery, filtry, tony kabli, ciężki sprzęt.

Pod ciemnym niebem w zupełności wystarczy pełno klatkowa lustrzanka z teleobiektywem i Astrotrac.

Działam tak od lat i to jest prawdziwa wolność.

 

Miałem Astrotraca i mimo jego wielu zalet, zawsze wkurzała mnie konieczność celowania i przewijania co dwie godzinki.

Nie krytykuję, ale np dla mnie właśnie taki AZ GTi, to jest właśnie to co spełnia moje oczekiwania i cieszę się, że rynek ma w swojej ofercie różne warianty naszej wolności. :Beer:

Jeszcze się nie rozkręciłem, ale póki co, nie licząc tuningu, jest mi po prostu łatwiej, zwłaszcza na balkonie :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2021 o 20:27, Piotr4d napisał:

Do szukacza 6x30. SW czy GSO jedna cholera. 

Działa bajerancko, nie musiałem obcinać tylko wcisnąłem rurkę szukacza prawie na druga stronę i jest gitara. Dzięki.

 

Zestawik powoli się kompletuje, Astrolink działa superancko i zaczynam coś tam z tego ekosa rozumieć.

Pozostało mi podłączyć jakoś do całości silnik focusera i będzie można czekać na pogodę.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.