Skocz do zawartości
  • 0

Szkło na lustro do teleskopu


Mnich85

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
13 godzin temu, Mnich85 napisał:

Dzięki za info. Szukałem też możliwości zakupu FL53 No ale cena wymiata. Chciałem też zrobić jakieś Apo przy aperaturze 200mm/600 i w dol No ale cena szkła.... Bez kometarza. 

Każdy Newton to przecie "APO" - zero chromatyzmu. Rób więc najlepiej pół metra lusterkowe "APO". Powiesz zaraz, że soczewkowe APO to też przecież ostrzejszy i bardziej kontrastowy obraz, ale jak będzie wątpliwej produkcji azjatyckiej to i tak wyjdzie jak Newton. Trzeba tylko tego Newtona nie spieprzyć.

3 godziny temu, astrokarol napisał:
13 godzin temu, Mnich85 napisał:

 aperaturze

 

Na pewno się uda :thmbup:

Głupia literówka tylko ;/ 

Szkolna zaczepka z twojej strony.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, astrokarol napisał:

 

Na pewno się uda :thmbup:

Ale zabłysnął. No maskarka jakich mamy expertow tutaj. 

 

5 godzin temu, cellular.blank napisał:

Cześć.Czy kolega świadomy jest trudności wykonania refraktora apochromatycznego?? Moim zdaniem obróbka FPL53/55 w warunkach amatorskich skazana jest na porażkę-FPL jest bardzo kruche...Obrabiałem różne gatunki szkła (oprócz FPL) i nawet przy kwarcu zdarzały się delikatne odpryski...Pozdrawiam 

Niestety Nie mailem styczności obróbki tego szkła. Ale dopóki się nie dowiem to tak naprawde gdybanie. Mało wprawniona Osoba z każdym szkłem będzie miała problem. 

P.S pierwsze moje lustro niestety wyglądało tak 

IMG_20191227_171546.jpg

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, astrokarol napisał:

 

 

Jestem ciekaw czy ktoś już zbudował APO 8" F/3 ....

APO 6 cali to koszt myślę w granicy 30-50tys z opcją iż samemu się zrobi szkło. Z tego co pytałem to FLP53 przy średnicy 150mm to 5tys przy czym to F6-8. Nie wiem jakby to miało sens zrobic typowy refraktor z jednym szkłem FLP 53, drugie BK - 7 i i dwie soczewki korygujące wady.

Jak narazie teoretyzuje. Ale w  niedalekim czasie mam zamiar przerobić petzwala 152 na właśnie jedno szklo główne FLP53 ale zejść na F3  

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.12.2021 o 22:48, Mnich85 napisał:

Chciałem też zrobić jakieś Apo przy aperaturze 200mm/600

No tak, to w sumie całkiem łatwe, wczoraj wyszlifowałem kwadruplet 400 mm  f/1.5 papierem ściernym w przerwie na kawę. Wyszło mi lambda/50, polecam. Nie ma nic prostszego.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, MateuszW napisał:

No tak, to w sumie całkiem łatwe, wczoraj wyszlifowałem kwadruplet 400 mm  f/1.5 papierem ściernym w przerwie na kawę. Wyszło mi lambda/50, polecam. Nie ma nic prostszego.

Chlopaki Wy ze wszytkim macie problem. Sami nie wiele potraficie ale cwaniakujecie na każdy temat, że glowa mała. Czytam i czytam Wasze wypociny i na każdy temat sami znawcy. A Wy macie problemy ze wszystkim od zrobienia budki astro po szlifowanie szkła czy inne przeróbki. 

Wykonywalem lustra ale za to zwykle od 10 do 38cm przy F od 5 do 9.. Zaś F3 APO  bym chetnie się podjął, wyjdzie to będzie super a jak nie to będę miał się czego uczyć. To nie prom kosmiczny ludzie. 

Nie róbcie z Siebie expertow a uczcie się. Ale nie  podważajcie wszystkiego  co sami nie potraficie zrobić. 

 

 

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A masz jakieś fajne materiały o szlifowaniu soczewek i obliczeniach przy takich zabawach?

Bo sam mam na koncie tylko sferycznego Newtona 15 lat temu, ale tam obliczenia robi się na kartce (głębokość szlifowania i wielkość lustra wtórnego - wsio :D )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Mnich85 napisał:

Zaś F3 APO  bym chetnie się podjął, wyjdzie to będzie super a jak nie to będę miał się czego uczyć. To nie prom kosmiczny ludzie. 

Jak wyjdzie Ci to APO F/3 200 mm i będzie dawać obraz co najmniej taki jak TSy, to przeproszę za mój prześmiewczy komentarz, tymczasem pomysł wygląda tak absurdalnie, że nie mogłem inaczej zareagować. Gdyby wykonanie takich soczewek o odpowiedniej jakości w warunkach amatorskich było możliwe i ekonomicznie opłacalne, to takie konstrukcje by chociaż istniały w obiegu, tymczasem nie słyszałem o żadnym podobnym, udanym projekcie (ale chętnie bym się mylił).

30 minut temu, Mnich85 napisał:

Chlopaki Wy ze wszytkim macie problem. Sami nie wiele potraficie ale cwaniakujecie na każdy temat, że glowa mała.

Pokaż nam jakie to wszystko proste, zrewolucjonizuj polską astronomię amatorską. Pokaż nam, jak wszystko umiesz.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, MateuszW napisał:

Pokaż nam jakie to wszystko proste, zrewolucjonizuj polską astronomię amatorską. Pokaż nam, jak wszystko umiesz.

Nic nie jest proste ale też nie aż tak trudne. Gdyby było aż tak skomplikowane to. Ie było by żadnych amatorskich sprzętów.. A jest ich cała masa.

 

"to przeproszę za mój prześmiewczy komentarz" dla mnie to nie ma znaczenia Pana zdanie. Bo Pan tu czuje się widzę jka lord expert od całej astoronomii a obróbka  Pana pozsotaia wiele do życzenia. 

 

Do powiedzenia moze mieć coś Pan Adam Czy Janusz W. Czy Maciej Z. A reszta to może gadać 

Edytowane przez Mnich85
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, astrokarol napisał:

 

O, nie znałem. Tylko pytanie, jak początkującego, czy można taki obiektyw użyć jako teleskop ?

Można. Adapter bagnet-t2, kątówka pryzmatyczna i można obserwować - byle tor optyczny był jak najkrótszy. Z tego co pamiętam obrazy z nowoczesnych obiektywów: eLek czy  Nikkorów, nawet po przymknięciu „dupy nie urywały”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, bartolini napisał:

Co prawda 180mm ale za to f/2.8 :)

Sigma 200-500mm F2.8 APO EX DG

 

a ile tam jest soczewek?

 

W dniu 9.12.2021 o 17:14, Mnich85 napisał:

APO 6 cali to koszt myślę w granicy 30-50tys z opcją iż samemu się zrobi szkło. Z tego co pytałem to FLP53 przy średnicy 150mm to 5tys przy czym to F6-8. Nie wiem jakby to miało sens zrobic typowy refraktor z jednym szkłem FLP 53, drugie BK - 7 i i dwie soczewki korygujące wady.

Jak narazie teoretyzuje. Ale w  niedalekim czasie mam zamiar przerobić petzwala 152 na właśnie jedno szklo główne FLP53 ale zejść na F3  

 

jeśli to ma być APO, a nie ED to muszą być 3 soczewki, a nie dwie. Korektor z 2 soczewek pewnie też nie wystarczy aby zredukować ogromną komę lub aberrację sferyczną (albo obie te wady), a to oznacza przynajmniej 5-6 soczewek (10-12 powierzchni do wykonania) wyszlifowanych z ogromną precyzją (ogniskowe) i ustawionych z ogromną precyzją

 

zanim zaczniesz spekulować spróbuj zrobić projekt takiego układu i policzyć jego spotsize, a później pogadamy czy to jest możliwe do zbudowania w warunkach amatorskich

 

co do lustra f/2 to powiedz do czego ci ono potrzebne. Jeśli do łazienki to oczywiście działaj. Kibicujemy

 

jeśli do budowy teleskopu to co to miałaby być za konstrukcja? Newton odpada bo LW powodowałoby ogromną obstrukcję grubo powyżej 60% (nie liczyłem, strzelam). To może klasyczny Schmidt? Kamerę można by umieścić w ognisku ale i tu bez korektora pola się nie obejdzie. Oczywiście koła filtrowe, OAG-i itp. odpadają

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

A masz jakieś fajne materiały o szlifowaniu soczewek i obliczeniach przy takich zabawach?

Bo sam mam na koncie tylko sferycznego Newtona 15 lat temu, ale tam obliczenia robi się na kartce (głębokość szlifowania i wielkość lustra wtórnego - wsio :D )

 

 

Panie ja robiłem paraboliczne 150/750 i 280/3200. Zaś zacząłem z 3 lata temu 500/1000 ale zabrakło czasu i poszło chyba na śmietnik(nie mieszkam już tam). W wolnej chwili podam namiary na konkretne obliczenia soczewek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, ZbyT napisał:

 

a ile tam jest soczewek?

 

 

jeśli to ma być APO, a nie ED to muszą być 3 soczewki, a nie dwie. Korektor z 2 soczewek pewnie też nie wystarczy aby zredukować ogromną komę lub aberrację sferyczną (albo obie te wady), a to oznacza przynajmniej 5-6 soczewek (10-12 powierzchni do wykonania) wyszlifowanych z ogromną precyzją (ogniskowe) i ustawionych z ogromną precyzją

 

zanim zaczniesz spekulować spróbuj zrobić projekt takiego układu i policzyć jego spotsize, a później pogadamy czy to jest możliwe do zbudowania w warunkach amatorskich

 

co do lustra f/2 to powiedz do czego ci ono potrzebne. Jeśli do łazienki to oczywiście działaj. Kibicujemy

 

jeśli do budowy teleskopu to co to miałaby być za konstrukcja? Newton odpada bo LW powodowałoby ogromną obstrukcję grubo powyżej 60% (nie liczyłem, strzelam). To może klasyczny Schmidt? Kamerę można by umieścić w ognisku ale i tu bez korektora pola się nie obejdzie. Oczywiście koła filtrowe, OAG-i itp. odpadają

 

pozdrawiam

O na takim poziomie możemy debatowac. Proszę Pana F2 to bardziej czy da radę wykonać a nie czy ono będzie osiągalne. Wiem że z socxewakmi przy pełnej korekcji barw będzie problem. Z tego co wiem to minimum muszą być jedno o niskiej dyspersji. Zacząłem się zastanawiać nad 2 soczewki z Ohary i dwie BK7. 

 

Lub zupelnie inna konstrukcja - lustro kanapkowe, drugie Ohara i dwa pod korekcje barw (korekcja komy, aberracji itp).

 

Ale jak a razie gdybam.. Względem ekonomi nei romzaiamy bo na dzień dziejszzy mogę przeznaczyć kwotę 80tys zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 80tys. czy 8 tys.??? Za ok. 17 tys. euro można kupić Apo 180 z firmy CFF.  Blank z  FPL 55 o średnicy 165mm to koszt ok 1750 euro bez VAT,blank ze szkła lantanowego ok. kilka stówek (oczywiście euro) +koszt blanku bk7 - min. 2300-2500 euro +VAT.Trzy blanki, sześć powierzchni które trzeba obrobić....sporo tego....Może warto na początek zrobić próby z budową dużego achromatu ??np.200mm??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Mnich85 nie dziw się, że ludzie podchodzą z rezerwą do Twoich pomysłów. Gdybyś od wielu lat udzielał się w społeczności w tematach optycznych, pokazał kilka własnoręcznie wyszlifowanych soczewek czy luster to może byłoby naturalne że łapiesz się coraz trudniejszych projektów. 

Lustra czy soczewki f/2 nie spotyka się zbyt często nawet w profesjonalnych produkcjach, więc nie jest dla mnie zaskoczeniem reakcja niedowierzania na Twoje zapowiedzi.

 

 To normalne ludzkie zachowanie w podobnej sytuacji.

 

Całym sercem każdy na pewno będzie Ci tutaj kibicować ale nie zmienia to faktu że na deklarację o próbie wyszlifowania własnoręcznie APO 6" czy 8" f/3 większość tutaj w mniej lub bardziej delikatny sposób będzie próbowała Cię odwieść, bo wydaje się że to dość ambitny projekt nawet dla poważnej firmy optycznej, a co dopiero amatora.

 

 

 

Jest subtelna, ale wyraźna granica między typowym narzekactwem i indolencją, a szczerą, zdroworozsądkową dobrą radą.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

@Mnich85 nie dziw się, że ludzie podchodzą z rezerwą do Twoich pomysłów. Gdybyś od wielu lat udzielał się w społeczności w tematach optycznych, pokazał kilka własnoręcznie wyszlifowanych soczewek czy luster to może byłoby naturalne że łapiesz się coraz trudniejszych projektów. 

Lustra czy soczewki f/2 nie spotyka się zbyt często nawet w profesjonalnych produkcjach, więc nie jest dla mnie zaskoczeniem reakcja niedowierzania na Twoje zapowiedzi.

 

 To normalne ludzkie zachowanie w podobnej sytuacji.

 

Całym sercem każdy na pewno będzie Ci tutaj kibicować ale nie zmienia to faktu że na deklarację o próbie wyszlifowania własnoręcznie APO 6" czy 8" f/3 większość tutaj w mniej lub bardziej delikatny sposób będzie próbowała Cię odwieść, bo wydaje się że to dość ambitny projekt nawet dla poważnej firmy optycznej, a co dopiero amatora.

 

 

 

Jest subtelna, ale wyraźna granica między typowym narzekactwem i indolencją, a szczerą, zdroworozsądkową dobrą radą.

Za taka odp chylę czoło Kolego. Z całym szacunkiem liczę sie z Pana zdaniem. Dziękuję za subtelną i konkretne odpowiedz. Będę miał konkretne parametry wyliczenia to wrzucę wątek 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

A masz jakieś fajne materiały o szlifowaniu soczewek i obliczeniach przy takich zabawach?

Bo sam mam na koncie tylko sferycznego Newtona 15 lat temu, ale tam obliczenia robi się na kartce (głębokość szlifowania i wielkość lustra wtórnego - wsio :D )

 

 

Nie mów tego głośno, tu się ludzie na ofsecie doktoryzowali :D

 

 

@Mnich85 a bierz i działaj ( to nie jest szydera), mnie kiedyś korciło szarpnięcie się na bardziej złożony teleskop ale odpuściłem bo szkło dostępne słabo albo cena absurdalna, bo potrzeba by było jakichś warstw które nie wiadomo gdzie, bo mechanikę też trzeba by zlecić komuś ogarniętemu, bo jak dodałem "ułamki" to wyszła spora kwota którą trzeba by wyłożyć na ryzykowną imprezę. Ja odpuściłem, ale jak Ty masz czas chęci i środki to działaj będę kibicował:)

Edytowane przez wiatr
literówki&ortole
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, cellular.blank napisał:

 80tys. czy 8 tys.??? Za ok. 17 tys. euro można kupić Apo 180 z firmy CFF.  Blank z  FPL 55 o średnicy 165mm to koszt ok 1750 euro bez VAT,blank ze szkła lantanowego ok. kilka stówek (oczywiście euro) +koszt blanku bk7 - min. 2300-2500 euro +VAT.Trzy blanki, sześć powierzchni które trzeba obrobić....sporo tego....Może warto na początek zrobić próby z budową dużego achromatu ??np.200mm??

80tys złotych - o takiej kwocie mowa. Wiem że sa gotówce, nawet jest APO 156mm bodajże za 37tys. Ale to ciągle masówka. 

 

Mi chodzi o to by zrobić coś samemu a nei kupić tylko.. Do 80 tys zł wybór jest ogromny. 

 

8 godzin temu, wiatr napisał:

Nie mów tego głośno, tu się ludzie na ofsecie doktoryzowali :D

 

 

@Mnich85 a bierz i działaj ( to nie jest szydera), mnie kiedyś korciło szarpnięcie się na bardziej złożony teleskop ale odpuściłem bo szkło dostępne słabo albo cena absurdalna, bo potrzeba by było jakichś warstw które nie wiadomo gdzie, bo mechanikę też trzeba by zlecić komuś ogarniętemu, bo jak dodałem "ułamki" to wyszła spora kwota którą trzeba by wyłożyć na ryzykowną imprezę. Ja odpuściłem, ale jak Ty masz czas chęci i środki to działaj będę kibicował:)

O jakiej mechanice mowa? Bo największym problemem być może sterowanie. I to chodzi o dokładność sprzętu anie tylko o zestawienie silników hybrydowych/krokowych. Ale spróbuję pokombinuje.... Zobaczę co za ile mogę dostać. 

 

Już pewna ofertę dostałem od pewnego Pana stąd, odnośnie blankow. 

 

Zostaje przeliczyć wszytsko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.