Skocz do zawartości

Nowości na rynku filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem coś od SVBony: ich pierwszy dwupasmowiec, dokładny klon Optolonga L-eXtreme, czyli 7+7nm. Przypuszczam, że z tej samej fabryki, podobnie jak ich wszelkie CLS, UHC, SHO, RGB i in.

 

image.png.c376304fe54746176865f5ce6a94c1ee.png

 

https://www.svbony.com/sv220-dual-band-7nm-nebula-filter/

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zlew napisał(a):

Za siedem stówek to spoko opcja. Zwłaszcza, że oni mają opcję wysyłki bezcłowej, tyle, że termin realizacji jest dłuższy niż normalnie DHL-em

 

Chodzi o wysyłkę z Hiszpanii? Napisz coś więcej co to za rodzaj wysyłki i poprzez który sklep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2023 o 17:29, dobrychemik napisał(a):

Tym razem coś od SVBony: ich pierwszy dwupasmowiec, dokładny klon Optolonga L-eXtreme, czyli 7+7nm. Przypuszczam, że z tej samej fabryki, podobnie jak ich wszelkie CLS, UHC, SHO, RGB i in.

 

image.png.c376304fe54746176865f5ce6a94c1ee.png

 

https://www.svbony.com/sv220-dual-band-7nm-nebula-filter/

 

Ciekawość zwyciężyła. Dam znać po pomiarze.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2023 o 20:36, dobrychemik napisał(a):

Napisz coś więcej co to za rodzaj wysyłki i poprzez który sklep.

Bezpośrednio ze strony Svbony.com. Oba teleskopy tak kupowałem, Sami to zaproponowali za pierwszym razem, to za drugim od razu prosiłem o custom clerance free ;) 

image.png.3c7502dc60f22b2e3907289e4e1cbf25.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie dziś przyjechał filtr Antlii, ALP-T dualband 5nm HaOIIII w wersji highspeed. Pierwszy raz spotkałem się z takim fajnym pudełeczkiem na magnesy. Świetny pomysł. 

Kombinuję jak to podłączyć do teleskopu i kamery, za pomocą szufladki filtrowej i może jutro przetestuję. 

 

image.thumb.jpeg.f1bfd305eeb85e0fe656d47fb5f481b7.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, count.neverest napisał(a):

 Pierwszy raz spotkałem się z takim fajnym pudełeczkiem na magnesy. Świetny pomysł. 

Kombinuję jak to podłączyć do teleskopu i kamery, za pomocą szufladki filtrowej i może jutro przetestuję. 

 

Pudełko nie ma specjalnie korzystnych właściwości optycznych, nie warto go montować między teleskopem a kamerą. A do szuflady filtrowej i tak nie wejdzie. Jeśli jednak się uprzesz, to pamiętaj, że magnesiki nie zadziałają jeśli masz aluminiowe elementy wyciągu i kamery. Może Tomcio dorobi jakieś solidne stalowe przejściówki? :)

 

A już bez żartów: mierzyłem jedną sztukę wersji HighSpeed i filtr był bardzo fajny. Powinno być dobrze.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Antlia zapowiedziała wersję HighSpeed filtra Alp-T SII+Hb. Powinna być w okolicach lipca.

 

Na razie jednak czekamy na dostawę wersji normalnej - już wkrótce ma być też w t.pl. Mam zamiar ją sprezentować mojej kamerce. A przy okazji może czasem przyda się jako ekskluzywny filtr Hb do obserwacji wizualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antlia właśnie oficjalnie zapowiedziała nowe filtry wąskopasmowe S/H/O 2.8 nm Ultra.

 

Mają mieć transmitancje 95-97%. Po raz pierwszy też producent deklaruje tolerancję szerokości połówkowej: +/- 0.5 nm (w minus nie wierzę, pewnie będzie w zakresie 2.8-3.3). Ogólnie to i tak dużo, ale u innych w praktyce bywa znacznie więcej.

Antlia deklaruje też dużymi literami, że każda sztuka ma być dostarczona ze swoim własnym widmem. Ha! Zmiana na lepsze! :)

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze uzupełnienie do powyższego wpisu, konkretnie odnośnie filtra SII. Wg deklaracji producenta ten filtr powinien dobrze przepuszczać obie linie SII. Byłby to duży plus względem wersji 3nm Pro, która ma tak głupio ustawione pasmo transmisji, że tylko jedna linia SII jest w pełni przepuszczana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 13.01.2023 o 17:29, dobrychemik napisał(a):

Tym razem coś od SVBony: ich pierwszy dwupasmowiec, dokładny klon Optolonga L-eXtreme, czyli 7+7nm. Przypuszczam, że z tej samej fabryki, podobnie jak ich wszelkie CLS, UHC, SHO, RGB i in.

 

image.png.c376304fe54746176865f5ce6a94c1ee.png

 

https://www.svbony.com/sv220-dual-band-7nm-nebula-filter/

 

 

 

A gdzie 1.25''?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 

Za mały zbyt. Podobnie nie kupisz Antlii Alp-T w rozmiarze 1.25". 

Akurat po najtańszym svBony spodziewałbym się, że będą mieć takie rozwiązanie. Bo akurat by mi się przydało.
Z drugiej strony taniej wyjdzie koło filtrowe 2'', a mam już od Ciebie el extremo w tym rozmiarze. hm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W Astroshopie pojawił się Omegon UHC Pro w dużym rozmiarze, z gwintem M56. To BARDZO fajna opcja dla osób chcących mocować taki filtr przed obiektywami lornetek klasy 50 mm lub przed obiektywami fotograficznymi w astrofoto. Druk 3D czyni cuda!

https://www.astroshop.de/schmalbandfilter-uhc/omegon-pro-uhc-filter-m56/p,73883

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

W Astroshopie pojawił się Omegon UHC Pro w dużym rozmiarze, z gwintem M56. To BARDZO fajna opcja dla osób chcących mocować taki filtr przed obiektywami lornetek klasy 50 mm lub przed obiektywami fotograficznymi w astrofoto. Druk 3D czyni cuda!

https://www.astroshop.de/schmalbandfilter-uhc/omegon-pro-uhc-filter-m56/p,73883

 

A co sądzicie o zamontowaniu prostych filtrów np. Hoya Starscape, dawniej zwanych Red Enhancer, do lornetki używanej w warunkach miejskich? Tu dwa filtry > 50 mm można mieć już za ok. 200 PLN. Oczywiście są to bardzo proste filtry foto, ale na moje oczy coś pomagają (testowane na szybko na jednym). Są to chyba dość proste filtry neodymowe.

Sorry za offtop (choć zmiana nazwy jest nawet całkiem świeża).

Edytowane przez Piotrek K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.